FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 21:37 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 lutego 2023, 13:35 - śr 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 24 stycznia 2022, 11:31 - pn
Posty: 14
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Komorów
Witam użytkowników

Zimuję niesilny odkład na warszawskim poszerzanym. Dzisiaj zauważyłem w osypie pszczoły z wysuniętym języczkiem, a niektóre nadal były połączone nóżkami ze sobą.
Po podniesieniu powałki okazuje się, że kłąb jest bardzo spokojny, uwiązał się na plastrze od strony wylotka, nadal siedzi na miodzie, zahacza jedynie swoim skrajem, na najbardziej obsiadanej uliczce, o belki. Gro zapasów znajduje się nadal nieruszone w tylnej części plastrów, chociaż na jednym plastrze pokarmu (przynajmniej u góry) brak.

Pomimo ciepłej ostatnio pogody w centralnej części Mazowieckiego (aż do 8°C ze słońcem było ze 3 dni), kłąb nadal siedzi w przedniej części ula i nie rusza w tył. Rodzina była dobrze zakarmiona, i leczona, i miała do swojej dyspozycji bardzo obfitą u mnie nawłoć.

Pytania są następujące:
I - czy informacja o języczkach i połączonych nóżkami pszczołach z osypu skłania do niepokoju?
II - czy powinienem podać pszczołom ciasto cukrowe? czy jednak spożycie pokarmu w lutym jest na tyle małe, że powinno im starczyć do oblotu skoro jeszcze na nim siedzą?
III - czy podając niewielką ilość ciasta cukrowego w uliczki mogę nakłonić pszczoły do przejścia do tylnej, bogatej w zapasy, części ula? (będą szły po ścieżce z cukru do miodu, i kłąb zmieni swoje położenie?) - to jest mój plan na rozwiązanie sytuacji, ale nie wiem czy dobry, kieruję się informacją od jednego z pszczelarzy, i chcę ją potwierdzić.

Za wszystkie podpowiedzi bardziej doświadczonych pszczelarzy, jak zwykle, jestem bardzo wdzięczny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2023, 17:03 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Broń Boże w uliczki jeżeli już kiedykolwiek byś dawał to w woreczku lub foli nad kłębem i robisz nacięcie od spodu dł 4-6cm, ladziesz nacieciem w poprzek uliczek, to wszystko.
Jeżeli pszczoły obsiadaja ramki i na nich jest pokarm to jest ok, pszczoły tylko zachaczają zasklepiony pokarm, jeżeli nie mają czerwiu to się przesuną na stówę.
W czasie ocieplenia przenoszą też sobie pokarm.
Jeżeli by był czerw to podanie ciasta nad kłebem , pomoże.
Pszczoły które siedzą na beleczkach musisz cofnąć dymem żeby nie pognieść.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2023, 18:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Jest jeszcze bardzo skuteczny sposób z położeniem na płasko, poziomo nad kłębem ramki z pokarmem, a są takie nieobsiadane w tylnej części gniazda.
Pod ramkę trzeba podłożyć beleczki aby pszczoły miały do niej swobodny dostęp, a górę osłonić i ocieplić.
Podanie ciasta jak to planujesz nie spowoduje przejścia pszczól na tylne ramki. Kłąb zimowy z zasady uwiązuje sie bliżej wylotka, a z wiosną tam też rozpoczyna czerwienia. A jak jast czerw to tym bardziej kłąb go nie opuści.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2023, 21:07 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
ksawy pisze:
Po podniesieniu powałki okazuje się, że kłąb jest bardzo spokojny, uwiązał się na plastrze od strony wylotka, nadal siedzi na miodzie, zahacza jedynie swoim skrajem, na najbardziej obsiadanej uliczce, o belki. Gro zapasów znajduje się nadal nieruszone w tylnej części plastrów, chociaż na jednym plastrze pokarmu (przynajmniej u góry) brak.

Ja myślę że to zabudowa zimna i pszczoły siedzą spokojne , jedynie czerw może "doprowadzić do tego że nie pójdą za pokarmem "
Dlatego napisałem że ciast nie zaszkodzi .
Co do ramki taka dodatkowa uwaga ,musi być zasklepiona .
Zdjęcie by wiele wyjaśniło.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2023, 21:49 - śr 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Jeśli na ramkach gdzie uwiązany jest kłąb nie ma pokarmu to tylko jedyna rada, aby natychmiast jak pisali poprzednicy podać ciasto lub ramkę z pokarmem. Jeśli nie ma pokarmu, a jest obok do którego kłąb nie sięga to słychać będzie jednostajny ciągły szelest i głośne brzęczenie.
Jeśli nie ma tych dwóch objawów to znaczy że mają pokarm.
Podkarmianie nie spowoduje przemieszczenia się kłębu.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2023, 22:04 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 451
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
Teraz jest parę dni ciepłych to można przełożyć ramki tak by miały 100% dostęp do pokarmu....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2023, 09:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
ksawy pisze:
uwiązał się na plastrze od strony wylotka, nadal siedzi na miodzie, zahacza jedynie swoim skrajem, na najbardziej obsiadanej uliczce, o belki. Gro zapasów znajduje się nadal nieruszone w tylnej części plastrów, chociaż na jednym plastrze pokarmu (przynajmniej u góry) brak.


Kompletnie nie rozumiem tego co Kolega napisał ? o co chodzi ,pszczoły obsiadają tylko jedną ramkę ?

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2023, 09:57 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Pisiorek pisze:
Kompletnie nie rozumiem tego co Kolega napisał ? o co chodzi ,pszczoły obsiadają tylko jedną ramkę ?

ksawy, Byłeś wczoraj na forum więc należało by uzupełnić wpis.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2023, 15:18 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 24 stycznia 2022, 11:31 - pn
Posty: 14
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Komorów
Update jest następujący: boczna ramka z pokarmem byłą nieobsiadana, także położyłem ją tak jak było tutaj mówione, na górze kłębu. Podejrzewam że sama ta ramka starczy im do pierwszego oblotu.

Dzisiaj pszczoły trochę bardziej ruchliwe, ale nic dziwnego, skoro jest 7°C i słońce.

Dzięki za dementi w sprawie kłębu wędrującego po cukrze do zapasów miodu. Szkoda że to tak nie działa...

Cytuj:
Kompletnie nie rozumiem tego co Kolega napisał ?

Chodziło mi o to, że kłąb jest cały czas dość nisko na ramkach, i ma nad sobą jeszcze drogę pokarmową.

Także sytuacja rozwiązana, czekamy na wiosnę, i dzięki wszystkim za podpowiedzi :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2023, 15:51 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
ksawy pisze:
Update jest następujący: boczna ramka z pokarmem byłą nieobsiadana, także położyłem ją tak jak było tutaj mówione, na górze kłębu. Podejrzewam że sama ta ramka starczy im do pierwszego oblotu.

Dzisiaj pszczoły trochę bardziej ruchliwe, ale nic dziwnego, skoro jest 7°C i słońce.

Dzięki za dementi w sprawie kłębu wędrującego po cukrze do zapasów miodu. Szkoda że to tak nie działa...

Cytuj:
Kompletnie nie rozumiem tego co Kolega napisał ?

Chodziło mi o to, że kłąb jest cały czas dość nisko na ramkach, i ma nad sobą jeszcze drogę pokarmową.

Także sytuacja rozwiązana, czekamy na wiosnę, i dzięki wszystkim za podpowiedzi :)


Czyli pierwszy poród mamy za sobą , dziecko całe :wink: tak przewidywałem :pijemy:

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2023, 16:34 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
ksawy pisze:
Chodziło mi o to, że kłąb jest cały czas dość nisko na ramkach, i ma nad sobą jeszcze drogę pokarmową.

Gdybyś tak to opisał rada by było, śpij spokojnie, ta ramka w takim przypadku zbędna.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji