FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:56 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
Post: 04 sierpnia 2013, 13:10 - ndz 

Rejestracja: 23 czerwca 2013, 13:21 - ndz
Posty: 9
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
witam. robiłem dziś przegłąd jednego z uli. usunołem już ramki z górnego korpusu bo pszczoły zeszły na dół i mnie troche to dziwi bo w sąsiednim noszą jeszcze aż miło a tu nic. na jednej z ramek zauważyłem że strasznie rozszczelony czerw i taki jaby martwy bo biały ale niema żadnych plam ani zapadłych komórek. możliwe to by było że przezte upały ostatnio larwy padły???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sierpnia 2013, 14:44 - ndz 
KonradL pisze:
witam. robiłem dziś przegłąd jednego z uli. usunołem już ramki z górnego korpusu bo pszczoły zeszły na dół i mnie troche to dziwi bo w sąsiednim noszą jeszcze aż miło a tu nic. na jednej z ramek zauważyłem że strasznie rozszczelony czerw i taki jaby martwy bo biały ale niema żadnych plam ani zapadłych komórek. możliwe to by było że przezte upały ostatnio larwy padły???

Nie to nie choroba tylko Matka do Bani
Pszczół dziennie ubywa ok 2 tyś a Tobie nie przybywa i rodzina po prostu słabnie w oczach - Wymień Matkę


Na górę
  
 
Post: 04 sierpnia 2013, 20:53 - ndz 

Rejestracja: 23 czerwca 2013, 13:21 - ndz
Posty: 9
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
dzięki za pomoc.też tak sądziłem ale nie byłem pewny już szukam nowej matki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sierpnia 2013, 21:18 - ndz 

Rejestracja: 23 czerwca 2013, 13:21 - ndz
Posty: 9
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
zamówiłem matke Linia Sklenar A1. i teraz mam dylemat bo wymieniam matka pierwszy raz i w dodatku nie moge jej namierzyc reszte matek w innnych ulach mam znakowanych. więc koledzy pomóżcie czy zlikwidować matke kilka godzin przed podaniem czy może 2 dni wcześniej.zaznaczam że miałem rójke w tamtym roku z tego ula.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sierpnia 2013, 21:22 - ndz 
KonradL pisze:
czy zlikwidować matke kilka godzin przed podaniem czy może 2 dni wcześniej.

Kolego jak to matka unasieniona - to starą odszukaj strząśnij z tego ramka pszczoły i wstaw młodą pod kołpak
jak nie unasieniona to odczekaj z 5 dni i poddaj - wpierw zniszcz mateczniki


Na górę
  
 
Post: 04 sierpnia 2013, 21:24 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BoCiAnK pisze:
KonradL pisze:
czy zlikwidować matke kilka godzin przed podaniem czy może 2 dni wcześniej.

Kolego jak to matka unasieniona - to starą odszukaj strząśnij z tego ramka pszczoły i wstaw młodą pod kołpak
jak nie unasieniona to odczekaj z 5 dni i poddaj - wpierw zniszcz mateczniki


Tylko jak będziesz wkładał młodą pod kołpak to najlepiej na czerw na wygryzieniu, tak aby po kilku dniach jak będziesz ją uwalniał miała już porządną świtę.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sierpnia 2013, 21:50 - ndz 
KonradL,
a jak u Ciebie z pożytkiem ?
Fachmanów na razie sobie sobie odpuść. Rozejżyj się po okolicy i pogłówkuj-dlaczego taka sytuacja w ulach.
Podpowiem co nie co-nastąpiła przerwa w pożytku albo nadmierne ograbienie w czasie gdy pszczoły podjęły decyzję o szykowaniu się do zimowli. A dalej??? no, wiesz czy nie wiesz ? W uczonych książkach jest to wytłumaczone.
Fakt. Wielu te malutkie szczególiki lekceważy. Główkuj.
Pozdrawiam i się polecam w prostych problemach.
Bo w naszym fachu nie ma zawiłych problemów. Jest tylko ich lekceważenie.
-kolopik-


Na górę
  
 
Post: 04 sierpnia 2013, 22:57 - ndz 

Rejestracja: 29 marca 2013, 21:08 - pt
Posty: 504
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski wlkp
KonradL pisze:
zamówiłem matke Linia Sklenar A1. i teraz mam dylemat bo wymieniam matka pierwszy raz i w dodatku nie moge jej namierzyc reszte matek w innnych ulach mam znakowanych. więc koledzy pomóżcie czy zlikwidować matke kilka godzin przed podaniem czy może 2 dni wcześniej.zaznaczam że miałem rójke w tamtym roku z tego ula.


Poddajesz unasienioną matkę jak są pszczoły ,jak pszczół jest mało to szkoda matkę poddawać ,a tym bardziej nieunasienioną. Później na hodowce będziesz narzekał ,że rodzina padła, a i tak padnie ta rodzina prędzej czy później.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sierpnia 2013, 23:07 - ndz 

Rejestracja: 18 stycznia 2012, 01:22 - śr
Posty: 413
Lokalizacja: wlkp.
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
KonradL pisze:
na jednej z ramek zauważyłem że strasznie rozszczelony


Jak dla mnie to czerw "rozszczelony" to wygląda tak: Obrazek

Czy to miałeś na myśli? Jak tak to wygląda, to matka do wymiany. Możliwe, szczególnie jak masz jeden czy dwa ule i to tej samej linii, a w bliskiej okolicy nie ma zbyt wiele pszczół, że matka rojowa unasienniła się swoimi braćmi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sierpnia 2013, 23:10 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
KonradL pisze:
czerw i taki jaby martwy bo biały


Jak to biały? Biały to normalny. Może grzybica wapienna?

_________________
Niniejszym oświadczam, że powyższy post wyraża mój osobisty punkt widzenia.
Zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów w dowolnej chwili i bez podania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sierpnia 2013, 23:16 - ndz 

Rejestracja: 18 stycznia 2012, 01:22 - śr
Posty: 413
Lokalizacja: wlkp.
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
A tak właściwie to kup/pożycz sobie jakąś książkę o pszczelarstwie dla początkujących i przeczytaj!!!, a potem umów się z jakimś doświadczonym pszczelarzem, jak będzie robił przegląd, pewnie chętnie ci pokaże jak wygląda czerw robotnic a trutni, pyłek w plastrach itd


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2013, 21:25 - pn 

Rejestracja: 23 czerwca 2013, 13:21 - ndz
Posty: 9
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
o brak pożytków to sie nie martwie bo jak ule stoją na 1 ha maliny póżnej i dodatkowo 50 ar koniczyny to chyba nie nażekają pszczółki backfast i krainka cały czas noszą a te jedne są po prostu niewiadomego pochodzenia.zobaczymy co z tego będzie człowiek uczy sie całe życie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2013, 21:29 - pn 
górski_pszczelarz pisze:
Tylko jak będziesz wkładał młodą pod kołpak to najlepiej na czerw na wygryzieniu, tak aby po kilku dniach jak będziesz ją uwalniał miała już porządną świtę.

Wybacz Kolego matki z pod kołpaka się nie uwalnia :wink: po to jest tam rurka by napchać ciasta - a tak apropo to pszczoły szybciej wejdą popod kołpak :wink:
Po za tym świtę tworzą karmicielki :wink: po 4-6 dniach od wygryzienia :wink:


Na górę
  
 
Post: 05 sierpnia 2013, 22:29 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja mam kołpaki bez rurki ;) Takie jak Polbart i niestety mateczkę trzeba uwolnić, chyba że pszczoły mnie ubiegną i same przegryzą się i zrobią przejście.
Jeśli chodzi o poddawanie pod kołpak to wszyscy zalecają poddawanie matek na czerw na wygryzieniu. To nie jest moje widzimisie :P

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2013, 22:35 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BoCiAnK pisze:
górski_pszczelarz pisze:
Tylko jak będziesz wkładał młodą pod kołpak to najlepiej na czerw na wygryzieniu, tak aby po kilku dniach jak będziesz ją uwalniał miała już porządną świtę.

Wybacz Kolego matki z pod kołpaka się nie uwalnia :wink: po to jest tam rurka by napchać ciasta - a tak apropo to pszczoły szybciej wejdą popod kołpak :wink:
Po za tym świtę tworzą karmicielki :wink: po 4-6 dniach od wygryzienia :wink:


wszystko zależy jakie ma te kołpaki, ja mam robione z tej samej siatki co dennice wym 10x10cm, nakładam na czerw na wygryzieniu (wybieram miejsce na plastrze gdzie jest troche wolnych komorek), pszczoły same uwalniają matke robiąc dziure w plastrze ale nie wcześniej nim się pszczoły wygryza na plastrze

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2013, 23:05 - pn 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Ale zaraz, zaraz. Czy jak podłożymy matkę pod kołpak na pszczoły wygryzające się z komórek, to czy ta matka da radę dożyć do tego momentu? Tzn, może inaczej: Widzę pszczoły wygryzające się, daję na to kołpak, czy te młode pszczoły zdążą się "ogarnąć" zanim matka padnie trupem z głodu?


Acha i jeszcze jedno bardzo ważne pytanie: Czy ktoś ma na zbyciu taki kołpak z rurką (fi 120) i chciałby mi go sprzedać??? (może ma za dużo może mu nie są już potrzebne) Kupiłbym u Łukaszewicza, ale on odstawia cyrki (nie tylko zresztą on) i towar przyjdzie mi na grudzień.

W sobotę dostanę matkę UN Cypryjkę. Miałem plan ją na żywca podłożyć na plaster, (kilka razy już mi taka partyzantka się udała) ale może metoda z kołpakiem byłaby ciut pewniejsza :)

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2013, 23:09 - pn 
Cezary256 pisze:
wygryzające się z komórek, to czy ta matka da radę dożyć do tego momentu?

pszczoły przez siarkę ją karmią
Poddawałem matki na czerw otwarty nawet i wszystkie zostały przyjęte bo tam są same karmicielki
A mogę tyle powiedzieć że matki były wartościowe :wink:


Na górę
  
 
Post: 06 sierpnia 2013, 12:17 - wt 
górski_pszczelarz pisze:
to wszyscy zalecają poddawanie matek na czerw na wygryzieniu. To nie jest moje widzimisie


A mi gdzie się kołpak wbije tam jest i zawsze matka się przyjmuje :haha:


Na górę
  
 
Post: 11 sierpnia 2013, 15:26 - ndz 

Rejestracja: 23 czerwca 2013, 13:21 - ndz
Posty: 9
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
podałem matke w klateczce bo nie miałem gdzie dostać kołpaka. po kilku dniach sprawdziłem pszczoły nie zakitowały jej więc uwolniłem ją. dziś patrzyłem do pszczół odciągają nowe mateczniki a matki podanej nie ma.była sztucznie unasieniona. pszczelarzy to w okolicy nie ma. i tarez mam pytanie czy jak pszczoły wychowają sobie matke to czy zdąży sie unasienć???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 sierpnia 2013, 15:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
A zakratowałeś wylot czy sobie poleciała na śmierć ? Teraz jest potrzebny czerw matka się unasieni ale wiosną będziesz pszczoły zamiatać.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji