FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 09:12 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 marca 2010, 20:17 - pt 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Chciałbym zaproponować nowy temat "Rok w pasiece - gospodarka pasieczna"
Posty w tym temacie byłyby skierowany do młodych adeptów pszczelarstwa , którzy tak naprawdę zaczynają prowadzić własne pasieki, a nie uczestniczyli w żadnych ze szkoleń pszczelarskich. Dla takich osób będzie to podpowiedz w początkowej fazie pracy w pasiece. Myślę, że każdy z nich będzie zainteresowany jak ułożyć gniazdo do zimowli, jak dokarmiać pszczoły, jakie są sposoby zimowania pszczół, co zrobić po pierwszym oblocie, jak przyśpieszyć rozwój wiosenny, jakie są powody powstania nastroju rojowego i jak im przeciwdziałać , jak podmieniać matki, jak poddawać matki do rodzin i odkładów, co dzieje się w ulu, kiedy nie możemy do niego zaglądnąć.
Pewno można kupić książkę jednak na takim forum powinna być "ściąga pracy w pasiece "


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2010, 20:47 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jestem młodym pszczelarzem może nie wiekiem ale stażem i chociarz przeczytałem kilka książek to jednak w ubiegłym roku popełniłem bardzo dużo błędów min. wiem już teraz że zbyt mało zcieśniłem gniazdo do zimowli ale dzięki temu co nad nami wszystkie cztery rodzinki mi przeżyły i sie obleciały . Najlepszą rzeczą dla młodego pszczelarza to by była obserwacja i nauka u pszczelarza z doświadczeniem wtedy obrazowo się widzi jak co powinno wyglądać . Przyznam że zbyt póżno zacząłem czytać to wspaniałe forum ,ale odkąd zacząłem to jestem na nim prawie codziennie i bardzo dużo rzeczy pozytywnych i potrzebnych się dowiedziałem .
To forum jest skarbnicą wiedzy dla mnie i propozycja P.singer myślę że jest dobrym pomysłem bo dla młodego trutnia każda wiedza jest cenna .Pozdrawiam i czekam na nowe cenne wymiany zdań i doświadczeń. : :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2010, 21:32 - pt 
Witam.

A ja jednak dorzucę jeszcze trochę teorii pięknie opisane w jednym miejscu http://rzp25.webpark.pl/skrypt.html

Życzę miłej lektury w te kolejne zimowe dni :)

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2010, 22:36 - pt 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Materiały, które przedstawiłeś są zachęta do kursu. Ogólne zagadnienia problemu. Jednak każda wiadomość jest cenną pomocą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2010, 22:56 - pt 
singer pisze:
Chciałbym zaproponować nowy temat "Rok w pasiece - gospodarka pasieczna"
Posty w tym temacie byłyby skierowany do młodych adeptów pszczelarstwa , którzy tak naprawdę zaczynają prowadzić własne pasieki,"

trochę na bałaganiłem w tym dziale :mrgreen: ale myślę że każdy z ciekawością przeczyta
Młody czy stary doświadczony czy też nowicjusz każdy ma coś co może przekazać i podzielić
się każdy może coś wykorzystać z doświadczenia drugiego :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: rok w pasiece
Post: 13 marca 2010, 12:52 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
PANIE BOCIANK POCO PISAC NOWE TEMATY I PUKAC W KLAWIATURE JAK PANA TEMATY I POSTY SA OPRACOWANE BARDZO DOBRZE NIEMA CO DODAWAC CZY UJOWAC ZYCZE DALSZYCH TAKICH OPISOW DOTYCZY TO CALEGO TEMATU ROK W PASIECE . POZDRAWIAM .PAWEL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2010, 14:26 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
pawel,

dodaj coś od siebie na dany miesiąc. Może Twoje doświadczenia będą przydatne, a o ktorych nie bedzie mowy przez admina. Poza tym po co szukać po innych stronach, jak wszystko można zdobyć na ambrozji?? :P :P :P :P

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2010, 14:26 - sob 
pawel pisze:
PANIE BOCIANK POCO PISAC NOWE TEMATY I PUKAC W KLAWIATURE JAK PANA TEMATY I POSTY

Pawle a choćby po to że tematy 12 miesięcy to tylko namiastka tego co się robi lub dzieje w danym miesiącu sezonu książka Hodowla Pszczół ma 700 parę stron setki działów a tu tylko 12 miesięcy :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2010, 19:44 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
adidar pisze:
pawel,

dodaj coś od siebie na dany miesiąc. Może Twoje doświadczenia będą przydatne, a o ktorych nie bedzie mowy przez admina. Poza tym po co szukać po innych stronach, jak wszystko można zdobyć na ambrozji?? :P :P :P :P
A POCO MAM POWTARZAC TO SAMO


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2010, 19:57 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 stycznia 2009, 10:35 - śr
Posty: 77
Lokalizacja: sudety
pawel pisze:
adidar pisze:
pawel,

dodaj coś od siebie na dany miesiąc. Może Twoje doświadczenia będą przydatne, a o ktorych nie bedzie mowy przez admina. Poza tym po co szukać po innych stronach, jak wszystko można zdobyć na ambrozji?? :P :P :P :P
A POCO MAM POWTARZAC TO SAMO

Jeżeli Pan nie ma chęci dzielenia wiadomości to Zrozumieją to wszyscy nowicjusze tacy jak ja i inni czytający zadający pytania na tym forum
jak na razie nic ciekawego pan nie napisał by stwierdzić ze pan powielił cokolwiek czytam to forum od dawna ,tego co tu napisano nie przeczytałem w najlepszych dostępnych znanych mi książkach

_________________
Co dwie głowy to nie jedna Uczeń nie jedno ma imię
Pozdrawiam pszczelarzy i chylę czoła


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 marca 2010, 23:19 - sob 

Rejestracja: 22 lutego 2010, 19:32 - pn
Posty: 11
Lokalizacja: podkarpacie
A czy nauka nie polega na powtarzaniu TEGO SAMEGO aż zapamiętamy lub wejdzie nam to w nawyk?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: rork w Pasiece
Post: 14 marca 2010, 00:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
W styczniu jedzemy do pasieki zeby popatrzec cz ule stoja .Staramy nie chodzic po pasiece zeby nie niepokoic pszczol chyba ze ktoss nam wyzadzil szkode to musimy cos ztym fantem zrobic .luty to samo co w styczniu .Marzec sa rejony w naszym kraju gdzie dokonal sie oblot ,nastapila wymiana dennic .Pobrano probki osypu do badania ,maly wglad z brzegu w gniazdo kto nie dopatrzyl pszczol jesenia musi poddac ciasto miodowo cukrowe ubogie rejony kraju wpylek mozna dodac pylku do ciasta .Wmoim rejonie nie bylo jeszcze oblotu wszyscy pszczelaze czekaja na ta chwile .wkladajac wezyk do wylotu idotykajac do ucha slychac rowny brzek rodziny zyja nie szeleszcza czyli niema glodu .ja uwazam ze wkrotkim czasie nadejdze chwila i w moich stronach bedze 1 oblot i zrobi sie cieplo ,bo nic lepiej nie pobudzi pszczol jak swiezy pylek inektar.do pracy .w kwietniu mysle ze temperatura pozwoli na kapitalny przeglad gniazd ,dbamy o rodziny sprawdzamy cz ocieplenie gnazd jest suche cz jest dostateczna ilosc pokarmu , bo wiadomo ze na wiosne zuzycie jest bardzo duze o varozie nie pisze bo kazdy musi oto zadbac .KONIEC KWIETNIA CZAS PRZYGOTOWAC NADSTAWKI BO KLONY WCZESNIE KWITNA I DAJA DOBRY POZYTEK NIEKTORE RODZINY BEDA NA TYLE SILNE ZEBY PRZYNIESC DO NADSTAWEK ,AOSLAPSZE TRZEBA ZADBAC BEZ MATKI POLACZYC .RESZTE NAPISZE POZNIEJ I WYRAZE SWOJE ZDANIE KTO MA INNE NIECH TEZ NAPISZE.POZDRAWIAM PAWEL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2010, 01:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Na swoim przykładzie mogę poddać do przemyślenia to, że nie można sie sugerować i przyjmować to co jest napisane na dany miesiąc do zrobienia, ale trzeba wiedzieć "dlaczego?" . Wiele błędów poczyniłem od początku sugerując się tylko artykułami z miesięcznika "Pszczelarstwo". Brałem kilka roczników z danego miesiąca i czytałem. Potem pojawiały się błędy.

A więc wpierw należy dokładnie przestudiować biologię pszczół i ich rozwój. I takową wiedzę przełożyć na swoje warunki. Nie można bowiem robić tego co jest przypisane na maj, jeśli nasze pszczoły są jeszcze w marcu jeśli chodzi o rozwój. :)

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2010, 02:43 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
mir7809 pisze:
A czy nauka nie polega na powtarzaniu TEGO SAMEGO aż zapamiętamy lub wejdzie nam to w nawyk?



[shadow=olive]"Powtarzac sie godzi,
co trudno w pamiec wchodzi".
[/shadow]



Zeby nie bylo co rok lamentu - i to najczesciej z tych samych powodow, to napewno warto miec tak zgromadzony i uporzadkowany material, a potem wczesniej zajrzec, opracowac sobie swoj - dostosowany do wlasnych potrzeb i warunkow, 'szkieletowy' plan dzialania w pasiece na dany okres i "pamietniczek jak ta lala".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2010, 12:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
adidar pisze:
Na swoim przykładzie mogę poddać do przemyślenia to, że nie można sie sugerować i przyjmować to co jest napisane na dany miesiąc do zrobienia, ale trzeba wiedzieć "dlaczego?" . Wiele błędów poczyniłem od początku sugerując się tylko artykułami z miesięcznika "Pszczelarstwo". Brałem kilka roczników z danego miesiąca i czytałem. Potem pojawiały się błędy.

A więc wpierw należy dokładnie przestudiować biologię pszczół i ich rozwój. I takową wiedzę przełożyć na swoje warunki. Nie można bowiem robić tego co jest przypisane na maj, jeśli nasze pszczoły są jeszcze w marcu jeśli chodzi o rozwój. :)
masz kolego racje bo rok kazdy jest inny inaczej przebiega rozwoj masz przyklat w tym roku mase rodzin sie oblecialo a w innych stronach kraju jeszczenie kazdy rok jest inny .pozdrawiam PAWEL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2010, 21:24 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
ten kto opisuje w ''Pszczelarstwie '' porady to ma namyśli swoje warunki klimatyczno-pożytkowe a te są różne w różnych częściach naszego kraju i to nawet w niedalekiej odległości od siebie

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 marca 2010, 22:22 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Dokładnie tak. W zeszłym roku pisał ktoś w Pszczelarstwie ze stymuluje rodziny do czerwienia już w lutym. W moich rejonach to byłoby samobójstwo. W tym roku podajze opisuje poszczególne miesiąca Pani Elżbieta(Pytla)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 marca 2010, 00:35 - pt 

Rejestracja: 17 marca 2010, 19:37 - śr
Posty: 13
Lokalizacja: Tarnów
No właśnie! Ja wyczytałem w książce ze po pierwszym oblocie należy podac na powałke w słoikach, wode i pół kilograma ciasta miodowo cukrowego. Pytanie po którym oblocie? tym w Lutym, w Marcu, czu w Kwietniu? A pamietam czas, że 6 Stycznia w Trzech Króli pszczoły sie oblatywały, bo było 10 stopni i słońce świeciło.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 marca 2010, 08:09 - pt 
Witam.

Cała sprawa polega na tym, że musimy mieć świadomość co się będzie działo w rodzinie pszczelej jeśli zastosujemy zabiegi "stymulujące" do szybszego rozwoju. Najkrócej to ujmując podając np. ciasto, pszczoły do jego przerobienia będą potrzebowały wody, po którą będą wylatywały z uli, jeśli temperatura na zewnątrz ula jest taka że pszczoła wylatując po chwili "zamarznie" wykończymy rodziny zamiast im pomóc. Woda to nie wszystko, bo pewnie zaraz ktoś się znajdzie, kto napisze że poda również wodę i po kłopocie. Sama "stymulacja" do szybszego rozwoju sprawia, że pszczoły wylatują z ula (myśląc że pojawił się pożytek, więcej jedzą więc muszą się wypróżniać itp.)

A więc radzę ostrożnie z tymi zabiegami, bo jeśli zrobimy to za szybko i będziemy mieć potem 2-3 tygodnie zimna, to mamy po pszczołach, które bez problemu przezimowałyby bez naszych zabiegów :(

Pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 marca 2010, 10:45 - pt 
typers pisze:
Witam.

Cała sprawa polega na tym, że musimy mieć świadomość co się będzie działo w rodzinie pszczelej jeśli zastosujemy zabiegi "stymulujące" do szybszego rozwoju. Najkrócej to ujmując podając np. ciasto, pszczoły do jego przerobienia będą potrzebowały wody,

A więc radzę ostrożnie z tymi zabiegami, bo jeśli zrobimy to za szybko i będziemy mieć potem 2-3 tygodnie zimna, to mamy po pszczołach, które bez problemu przezimowałyby bez naszych zabiegów :(

.

Dla tego Ciasta ani innych syropków nie powinno się podawać przed oblotem tylko po Oblocie
wtedy nawet gdy przyjdzie oziębienie pszczoła ma puste jelito gdzie od nowa może magazynować odchody w marcu nigdy jeszcze nie było tak źle aby nie wyleciały się opróżnić
Ciasto - nie powoduje że pszczoły wylatują w poszukiwaniu pożytku , placek przyłożony folią na której skrapla się para wodna < wystarczająco dostarcza wody dla rodziny
Za uwarz jedno
Ale to nie o stymulacji
Przy ratowaniu głodujących pszczół zaleca się i praktykuje podanie jedynie ciasta wprost na ramki w ilości 2-3 kg pszczoły dzięki takiemu podaniu przetrwają zimę i mrozy nie wylatując z ula ani po wodę , ani nie szukają pożytku , ani im nie w głowie oddawać kał na mrozie oblecą się normalnie tak samo jak te co zimowały na pełnych ramkach miodu :wink:


Na górę
  
 
Post: 18 listopada 2010, 23:28 - czw 
zapowiadają nagle ochłodzenie i opady śniegu
straszyli już zimą 1000 lecia coś im nie wyszło
ale za to wychodzi co innego w ostatnim okresie ciepło i dopływ pyłku spowodował że można było zobaczyć pszczoły na poidle lub byle piasku gdzie pobierały wodę
co zaś może a raczej świadczy że matki mogły czerwić zużycie pokarmu już i tak jest większe jak po inne lata o tej porze warto zwrócić uwagę na to by być w razie przedłużających się wiosennych chłodów móc pszczołą pomóc do pierwszego pojawienia się naturalnego pokarmu w polu


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 listopada 2010, 23:43 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Jak ktoś dał 15 kg na rodzine moze spac spokojnie .Ja daję zawsze więcej, nie zawsze zima zaczyna się w listopadzie i kończy w lutym.Spię spokojnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 listopada 2010, 15:26 - pt 
mendalinho pisze:
Jak ktoś dał 15 kg na rodzine moze spac spokojnie .


Zawsze spałem spokojnie ,,, ale w tym sezonie mam pewne obawy co do tego spokoju
od Niedzieli - gdzie było u mnie ponad 20 sTC w cieniu tak samo w poniedziałek do środy za uwarzyłem na pasiece nagminne duże obloty Młodej Pszczoły czyli pierwsze przegry - specjalnie zwracałem na to uwagę czy na pszczołach świerzych nie ma warrozy
Czyli ktoś karmił czerw zapasami a po ilości mogę sobie tylko wyobrazić ile zjadły


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji