FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 04:00 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Styczeń
Post: 12 marca 2010, 22:31 - pt 
Styczeń

1. W styczniu należy zapewnić pszczołom jak największy spokój. Mrozy i śnieżyce nie wpływają ujemnie na zimowanie pszczół. Natomiast silne wiatry, duże wahania temperatury między dniem i nocą, wilgoć i wszelkiego rodzaju hałasy są bardzo szkodliwe. Każde zakłócenie spokoju rodziny powoduje wzrost temperatury w kłębie nawet do kilkunastu stopni, a każdy wzrost temperatury wiąże się ze wzrostem zużycia pokarmu. Równocześnie każde podniesienie temperatury w kłębie pobudza matkę do czerwienia. Dlatego należy ograniczyć chodzenie w pobliżu uli, unikać uderzeń gałęzi o ule i inne zjawiska mogące niepokoić pszczoły.
2. Wzrost temp. w kłębie może być powodowany również brakiem dopływu powietrza przez wylotki zatkane śniegiem lub osypanymi pszczołami wewnątrz ula, jak też silnym nasłonecznieniem nie ocieplonych ścianek ula.
3. Przyczyną występowania wilgoci w ulu może być:
* ułożenie zbyt dużych gniazd w stosunku do wielkości kłębu,
* nieodpowiednia wentylacja w ulu.
* dziurawy daszek,
* zbyt mały wylotek, który może być zatarasowany przez chore, stare pszczoły, które zakrzepły w wylotku,
Wilgoć jest dla pszczół największym nieszczęściem. Powoduje pleśnienie plastrów, fermentowanie pokarmu, kwaśnienie pierzgi a wilgotne gniazda są zawsze chłodne.
4. Jak już wspomniano w punkcie 1 wzrost temperatury w kłębie powoduje przedwczesne czerwienie matek. Młode pszczoły, które wygryzły się w styczniu i lutym, o ile dziesiątego dnia życia nie dokonają oblotu oczyszczającego, na pewno zaperzą się w ulu i padna. Zaperzenie - jest to rodzaj biegunki. Pszczoły, które raz były karmicielkami / które karmiły w styczniu czerw/, drugi raz nie mogą nimi być i żyją krócej. Pszczoły, które pracowały w drugiej połowie zimy też żyją krócej. W tej sytuacji na wiosnę, gdy matka rozpocznie czerwienie nie będzie karmicielek do wykarmienia czerwiu.
5. Jeśli zajdzie taka sytuacja, że rodzina była zbyt późno w jesieni dokarmiana lub była rabowana i z tego powodu już w styczniu pszczoły mogą odczuwać głód /według wyczucia pszczelarza/, wtedy takiej rodzinie przy najbliższym ociepleniu /odwilży/ należy podać ciasto miodowo - cukrowe w ilości 1 - 2 kg, kładąc je na górnych beleczkach ramek, po wyjęciu belek odstępnikowych, przykryć folią i ocieplić od góry.
6. Przepis na ciasto miodowo - cukrowe
Ciasto miodowo - cukrowe jest to pokarm stały do karmienia pszczół i do pobudzenia matki do czerwienia. 2 kg cukru pudru i 0,5 kg miodu rozpuszczonego i ogrzanego do temp. +45 C, zmieszać i ugniatać w tej temperaturze na desce do chwili uzyskania konsystencji ciasta na makaron. Gdy ciasto jest zbyt rzadkie - dodać cukru pudru. Ciasto podzielić na porcje, włożyć do perforowanych torebek foliowych i ułożyć na otwartych uliczkach międzyramkowych, skąd szybko zostanie pobrane przez pszczoły.

informacja dzięki Panu Józef Orfin


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12 marca 2010, 23:29 - pt 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Super o to mi chodziło!!!!

Od siebie dodaje:
Zadaniem pszczół w czasie zimowli jest utrzymanie temperatury w kłębie +24stC a na zewnątrz +10stC , jeżeli temperatura wzrasta do +35 stC – +36stC matka może zacząć czerwić. Po każdym naruszeniu spokoju pszczołom czy to przez człowieka, czy zwierze, czy np. stukającą gałąź w ul , następuje rozluźnienie kłębu, przez co następuje zmiana mikroklimatu w ulu co skutkuje zwiększeniem poboru pokarmu i osłabieniem kondycji pszczół. Jednocześnie zwiększenie poboru pokarmu prowadzi do szybszego przeładowania jelita grubego, co w konsekwencji prowadzi do zaparzenia się pszczół lub wydalania kału w ulu.
Bodźcem do czerwienia matki jest wzrost temperatury w kłębie do 35stC. Wówczas pszczoły podejmują opiekę nad tym czerwiem i ogrzewają zimujący kłąb. Nadmierna praca pszczół z tego powodu prowadzi do zwiekszenia osypu zimowego , osypu z braku pokarmu, deficytu wody.
Jeżeli pszczoły nie utrzymają wymaganej temperatury wewnątrz kłębu , matka może zostać "przemrożona" przez co plemniki zgromadzone w jej zbiorniczku nasiennym zamierają. W wyniku czego, matka może stracić efektywność czerwienia lub ztrutowieć (czyli utracić zdolność znoszenia jaj unasienionych)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 marca 2010, 00:57 - pt 

Rejestracja: 17 marca 2010, 19:37 - śr
Posty: 13
Lokalizacja: Tarnów
Mam takie pytanie. Posiadam ule styropianowe. Jak wszyscy doskonale wiemy styropian nie przepuszcza wilgoci. I co teraz? W książce wyczytałem ze należy odsłonić zatyczke na powałce, tak aby była cyrkulacja powietrza w ulu. Ponieważ wcześniej miałem drewniane ule, w głowie mi sie nie mieści jak można pszczołom tak wietrzyć w ulu, skoro w ulach drewnianych bardzo waznym elementem było dobre ocieplenie ula. Przyznam sie że nie zostawiłem odsłoniętych otworów i było bardzo wilgotno. W jednym ulu nawet pojawiła sie woda na dennicy. Ale z drugiej strony boje sie że jak zostawie otwor w powałce to pszczoły zamarzną :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 marca 2010, 20:35 - pt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Zatyczka w powałce ma być odsłonięta jesienią i zimą. Teraz im ula nie wietrz. Ścieśnij gniazdo tak aby obsiadały wszystkie ramki na czarno i załóż zatwór. Jak matka zaczyna Ci teraz czerwić to trochę wilgoci będziesz miał niezależnie od tego czy ul jest drewniany czy styropianowy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji