FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 11:58 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Luty /Marzec
Post: 12 marca 2010, 22:36 - pt 
Luty i Marzec

1. W lutym w zasadzie należy postępować w pasiece tak jak w styczniu. Jest to dalszy ciąg zimy i panują takie same warunki klimatyczne. Dni są jednak coraz dłuższe i mogą wystąpić cieplejsze. W taki cieplejszy dzień, gdy temperatura podniesie się powyżej +10 C, może się odbyć pierwszy oblot pszczół. Być może, że pierwszy cieplejszy dzień w którym pszczoły dokonają oblotu wystąpi dopiero w marcu. Nie ma to większego znaczenia dla pszczół, chociaż późniejszy oblot jest korzystniejszy dla rodzin pszczelich - matki później rozpoczną czerwienie - bliżej wiosny. Po intensywności oblotu można ocenić stan zdrowotny i siłę rodziny. Przy niezbyt dobrej pogodzie pszczoły nie wykonują pełnego oblotu. Wylatują tylko te, które mają przepełnione jelito lub są chore. Pszczoły zdrowe, które dobrze zniosły zimę, nie spieszą się z oblotem - czekają cieplejszych dni.
2. Jakie czynności należy wykonać przed 1szym oblotem?
1. Przed pierwszym oblotem należy ustawić na pasieczysku poidła z ciepłą woda. Mogą być ciemne naczynia z węglem drzewnym /np. z grilla/. Czerń absorbuje ciepło i nagrzewa wodę. Poidło powinno być ustawione w odległości kilkunastu metrów od najbliższych uli i osłonięte daszkiem zabezpieczającym zanieczyszczeniu kałem latających pszczół. Lepiej jest podać wodę bezpośrednio do ula w poidełkach powałkowych, gdzie woda jest ciepła i dostępna przez cały okres zimnego przedwiośnia. Na przedwiośniu i później pszczoły potrzebują bardzo dużo wody. Gdy jej nie podamy do pasieczyska, to będą latały po nią do odległych zbiorników /stawy, rowy itp./, gdzie są narażone na pożarcie przez ptactwo lub osłabione z zimna padną. Zróbmy wszystko, aby zapewnić im ciepłą wodę jak najbliżej ula.
2. Sprawdzić czy wylotki nie są zablokowane martwymi pszczołami, co może utrudnić wylot pszczołom.
3. Oczyścić dennicę z osypu zimowego
3. Na podstawie wielkości i zasięgu osypu w ulu obserwacji oblotu określa się przebieg zimowli, a mianowicie:
* przy dobrej zimowli, osyp jest widoczny tylko pod ramkami na których kłąb zimował,
* rozrzucony osyp po całej dennicy świadczy, że pszczoły były niepokojone, są chore lub bez matki,
* mokre pszczoły na dennicy - świadczy o zaperzeniu pszczół / wilgoć w ulu lub pokarm skrystalizowany albo spadziowy/,
* wyrzucony z plastrów czerw - brak pyłku /pierzgi/ lub rodzina chora,
* krople miodu na dennicy - duża wilgotność gniazda lub fermentacja pokarmu,
* spadłe pszczoły z wyciągniętymi języczkami - w ulu głód,
* ślady kału na ulach - pszczoły chore na nosemozę. Zdrowe pszczoły oddają kał w postaci brązowych kropek. Natomiast chore - kał rozlany i rzadki, koloru mlecznej kawy, oddany na ścianki ula, a nawet wewnątrz ula na ramki,
* mrowienie pszczół po ścianach ula i na wylotku - brak matki,
* brak lotów i bezwładne staczanie się pszczół z mostka - w ulu głód,
* pełzanie pszczół przed ulem, loty ociężałe - nosemoza lub zaperzenie,
* pełzanie pszczół przed ulem z wywiniętymi skrzydłami - warroza.
Z tych obserwacji należy sporządzić notatki, które będą pomocne przy 1- szym przeglądzie, jak i w okresie rozwoju wiosennego. Dennice umyć i odkazić, spady pszczół spalić lub zakopać.
4. Pierwszy przegląd uli po oblocie.
Po oblocie należy zrobić przegląd wiosenny uli nawet, gdy pogoda nie jest sprzyjająca. Jeśli przegląd zostanie przeprowadzony sprawnie i szybko, to nie ma obawy zaziębienia czerwiu. W tym czasie w ulu czerwiu jest mało i pszczoły z powodzeniem go ogrzeją.

Celem przeglądu jest sprawdzenie
* stanu rodziny, na ilu ramkach przebywają pszczoły, ile jest pszczół osypanych.
* stanu ocieplenia i zawilgocenia wnętrza uli. Wilgoć jest bardzo niebezpieczna dla pszczół,
* stanu zapasu pokarmu i pierzgi. W przypadku małej ilości zapasów, uzupełnić ramkami zapasowymi /po uprzednim ogrzaniu plastrów/, lub podać ciasto miodowo - cukrowe. Podawanie syropu cukrowego nie jest wskazane.

Czynności, które należy wykonać podczas przeglądu:
* ramki z pokarmem nie obsiadane przez pszczoły należy przenieść za zatwór, tak by pszczoły mogły do nich przejść jak do magazynu, skąd przeniosą pokarm do gniazda w późniejszym okresie,
* w gnieździe należy zostawić tylko te ramki, które obsiadają pszczoły,
* odchylić kolejne ramki z jednej i drugiej strony kłębu aż do plastrów z czerwiem i ustalić wielkość zapasów pokarmu i pierzgi. Obecność czerwiu jest oznaką obecności matki i dalsze odchylanie ramek jest zbędne. Czerw zwarty świadczy o dobrej kondycji matki. Czerw rozstrzelony dowodzi, że matka jest stara lub chora.

Po tych czynnościach należy gniazdo z powrotem zestawić, ścieśnić, ramki nie obsiadane przez pszczoły / z obu stron kłębu/ przenieść za zatwór. Ocieplenie gniazda w tym czasie jest o wiele ważniejsze niż w zimie. W środku kłębu gdzie matka składa jajeczka i rozwija się czerw, pszczoły muszą mieć temperaturę + 35 C. Poprzez ściśnięcie gniazda pomożemy im utrzymać wymaganą temperaturę mniejszym kosztem
informacja dzięki Panu Józef Orfin


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 marca 2010, 19:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Jeśli pszczoły zimowały z otwartym na całą szerokość wylotkiem lub na dennicy z siatką to co robimy? Czy można sobie pozwolić nadal na taką wentylację?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 marca 2010, 19:16 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Po oblocie ścieśnisz i ocieplasz gniazdo, w dennicy osiatkowanej wsuwasz ta płyte zamiast siatki. Tą płytę można ocieplic 2cm styropianem i tak zostaje az pogoda sie ustabilizuje.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 marca 2010, 21:07 - czw 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Informacje dodatkowe
W czasie pierwszego przeglądu oprócz innych zabiegów, należy:
- oszacować ilość pokarmu.
Oszacowanie ilości zapasów dokonuje się na plastrach gniazdowych, biorąc pod uwagę masę 1dm2 obustronnie poszytego zapasu, którego waga wynosi 33dag. W okresie tym rodzina pszczela powinna mieć ok. 5 do 8 kg pokarmu węglowodanowego, oraz co najmniej 2 ramki wypełnionej do 1/3 pierzgą.
W przypadku braku pokarmu węglowodanowego rodzinie należy poddać plaster z zapasami i sukcesywnie go odsklepiać po 2 dm2 jednorazowo. W przypadku braku pierzgi pszczołom można podać ciasto miodowo pyłkowe lub zwilżony pyłek poddać pszczołom na tackach.
- zwrócić uwagę na obecność nosemozy.
Jeżeli wystąpiła to rodzinę pszczelą należy przenieść do nowego ula, maksymalnie ścieśnić gniazdo i bardzo dobrze go ocieplić .Następnie, gdy noce są cieplejsze należy poddać pszczołom syrop z dodatkiem leku Fumagillin DCH.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 marca 2010, 21:32 - czw 
singer pisze:
- zwrócić uwagę na obecność nosemozy.
Jeżeli wystąpiła to rodzinę pszczelą należy przenieść do nowego ula, maksymalnie ścieśnić gniazdo i bardzo dobrze go ocieplić .Następnie, gdy noce są cieplejsze należy poddać pszczołom syrop z dodatkiem leku Fumagillin DCH.

A nie lepiej im pyknać coś takiego
są dwa przepisy podawania pszczołą przy nosemozie
Do leczenia wiosennego można z powodzeniem podać „ Naturalny Antybiotyk jakim jest
1-)CZOSNEK” --sok wyciśnięty dodaje się w ilości 1g soku ok. 40-50 kropli + 50ml spirytusu taka mieszankę dodaje się do 1l syropu 1/1 podając pszczoła po 1/4litea co 3 dni przez ok. 2—3 tygodni
2-) 10 dużych pałek Czosnku zemleć solidnie wycisnąć sok dodać do soku 250ml spirytusu i to wymieszać z 25l syropy 1/1 dawać wiosną celem leczenia po 1/4l co 3 dni do skutku
Wszak fumagilin - to już przeżytek i wszak zabroniony lecz co komu do domu jak chata nie jego :wink: kupisz na Węgrzech ile chcesz :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2010, 21:48 - sob 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Masz racje , dlatego szukam sposobów leczenia pszczół sposobami naturalnymi. Dlatego szukając takich receptur zaproponowałem dyskusje w dziale „Walka z chorobami pszczół sposobami Naszych Dziadków”.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 stycznia 2011, 00:12 - ndz 
singer pisze:
„Walka z chorobami pszczół sposobami Naszych Dziadków”.

Dziś wielu wraca to notatek naszych dziadków i chwała im za to że je robili lub opisywali w czasopismach ;-)


Na górę
  
 
Post: 01 marca 2011, 15:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Coraz bliżej wiosny , ale jej nie słychać i nie widać rok temu , w pierwsze dni marca spadł śnieg więc chyba "normalnie" :) ale tak myślę ,że jak taka pogoda utrzyma się do 20 marca to będzie trzeba karmić ale przy tak niskiej temperaturze to matki niewiele składają jajeczek.... ale w sobotę ma być u mnie + 7*C ( ma być) i słonko przyświecać ma więc może dziewczyny rozglądną się po pasiece... :jupi:.
Oby już była wiosna ta upragniona bo mam dosyć zimy - 15 rano do 27 lutego brrr ale teraz nie lepiej -7..... :cry:
:pijemy:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 marca 2011, 18:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Ja narazie widze to nie :bosie: zabardzo dobrze bo zapowiadają ciepło i potem znowu mróz.pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2011, 18:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Marcinluter pisze:
ale tak myślę ,że jak taka pogoda utrzyma się do 20 marca to będzie trzeba karmić

Dałem ok. 14kg na rodzinę. Spie spokojnie nawet do końca marca mogą siedzieć.A po oblocie i tak beda mieć żelazny zapas(4-5kg).Jak któras będzie sie opieprzać to dostanie placka.U mnie na Warmii oblot po 20 marca to standart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2011, 18:41 - wt 

Rejestracja: 26 lutego 2010, 18:52 - pt
Posty: 393
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
Wiosna nawet w końcu marca ale żeby było ciepło przez cały czas


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2011, 19:01 - wt 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
W tym roku możliwe że bedziemy mieć późną wiosnę bo święta Wielkanocne wypadają dopiero w 2 połowę kwietnia dokładnie 24 kwietnia, z tego co wiem to wiosna na dobre przychodzi wraz z świętami. U mnie wierzba zakwita niedługo przed niedzielą palmową. Z wierzby a konkretnie bazi robimy palmy. Tak że z doświadczenia wiem że zakwitnięcie wierzby zawsze towarzyszy świętom Wielkanocnym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2011, 19:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
PawełS pisze:
W tym roku możliwe że bedziemy mieć późną wiosnę bo święta Wielkanocne wypadają dopiero w 2 połowę kwietnia dokładnie 24 kwietnia, z tego co wiem to wiosna na dobre przychodzi wraz z świętami. U mnie wierzba zakwita niedługo przed niedzielą palmową. Z wierzby a konkretnie bazi robimy palmy. Tak że z doświadczenia wiem że zakwitnięcie wierzby zawsze towarzyszy świętom Wielkanocnym.


mam propozycje przesunmy święta będziemy mieli wcześniej wiosne :leży_uśmiech:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2011, 19:12 - wt 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Tu masz odpowiedź dlaczego tak napisałem. To potwierdza moje obserwacje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2011, 19:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 stycznia 2011, 18:06 - ndz
Posty: 95
Lokalizacja: Niemcy
A ja już sobie chwalę, wczoraj było+7 w cieniu i +22 w słońcu dziś rónież i zapowiadają tak do końca tygodnia, wyniosłem meble ogrodowe na taras i popijam kawkę w słonku tylko pszczół nie mam, ale w zamian 30 m3 drewna do porąbania:) ale i tak jest fajnie.
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2011, 20:01 - wt 

Rejestracja: 04 grudnia 2010, 02:20 - sob
Posty: 80
Lokalizacja: Okolice Białogardu
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie.
U mnie dziś przy +15*C w słońcu , z dwóch na trzy ule miały oblot,
coś pięknego te Ich bzykanie , nawet siadały mi na ręku . :jupi:
Aby sprawdzić czy gospodarz się nie zmienił ?

_________________
Pozdrawiam .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2011, 20:05 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
PawełS pisze:
... U mnie wierzba zakwita niedługo przed niedzielą palmową. Z wierzby a konkretnie bazi robimy palmy. Tak że z doświadczenia wiem że zakwitnięcie wierzby zawsze towarzyszy świętom Wielkanocnym.


Paweł,
nie wiem z jakich okolic Śląska jesteś, ale u mnie w zeszłym roku 25 marca to pszczoły już autostradę wytyczyły do pyłku z wierzby :) i latały jak nakręcone.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 marca 2011, 21:21 - wt 

Rejestracja: 19 marca 2009, 22:27 - czw
Posty: 166
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Otóż wiosna do nas przychodzi "po pierwszej wiosennej pełni Księżyca" jak wspomniał PawełS. Czasami może być inaczej między wschodnią i zachodnią częśćią kraju lub południem lub północą. Ale właśnie ta różnica powoduje, że są anomalie, Co bardzo komplikuje start roślinom i owadam. Księżyc jest nierozłącznie związany z roślinami i zwierzętami na Ziemi, tylko trzeba chcieć to zauważyć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 09:24 - śr 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
CYNIG pisze:
PawełS pisze:
... U mnie wierzba zakwita niedługo przed niedzielą palmową. Z wierzby a konkretnie bazi robimy palmy. Tak że z doświadczenia wiem że zakwitnięcie wierzby zawsze towarzyszy świętom Wielkanocnym.


Paweł,
nie wiem z jakich okolic Śląska jesteś, ale u mnie w zeszłym roku 25 marca to pszczoły już autostradę wytyczyły do pyłku z wierzby :) i latały jak nakręcone.


Mieszkay w tym samym powiecie:) W zeszłym roku pierwsza pełnia po równonocy wypadła 30 marca wiec 25 wierzba mogła już kwiść i kwitła bo u mnie tez już śmigały w tym czasie. Ja wcale się nie upieram że to co pisze musi się zawsze zgadzać to są tylko moje obserwacje, ale jakiś związek z pogodą to ma. I trzeba wziąść poprawkę na anomalia pogodowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 11:11 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Karmiłem dawką po 13 kg min na rodzine - 2 dni temu po szybkim sciescnieniu wyprowadzilem za zatwor po 2-3 plastry wogole nie ruszone. Takze zarcia maja sporo jeszcze

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 11:42 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
adidar pisze:
2 dni temu po szybkim sciescnieniu wyprowadzilem za zatwor po 2-3 plastry wogole nie ruszone.
:
:brawo: Adaś to jest teraz twój majątek. Weź po 1 plastrze na każdą rodzinę i zanieś do ciepłego .Niech postoją ze 2 dni.Następnie odsklep je i do każdej rodziny włóż po jednym takim. Zobaczysz co się będzie działo

Ja też mam takie plastry.Moim skromnym zdaniem lepsze niż ciacho.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 14:07 - śr 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
Czy nie za szybko na ocieplanie uli zima ma się jeszcze wrócić w przyszłym tygodniu i mrozy maja być solidne. Ja jeszcze poczekam w dzień jest ciepło ale w nocy temperatura spada poniżej 10 C więc matki czuja ze jeszcze nie pora czerwić, a nawet jak zaczną to niewiele i nawet przy dużych mrozach poradzą sobie z wygrzaniem garści czerwiu bez ocieplenia.

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 14:23 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
marcing pisze:
Ja jeszcze poczekam w dzień jest ciepło ale w nocy temperatura spada poniżej 10 C więc matki czuja ze jeszcze nie pora czerwić, a nawet jak zaczną to niewiele i nawet przy dużych mrozach poradzą sobie z wygrzaniem garści czerwiu bez ocieplenia.

Kolego połóz ręke na powałce a jak masz folie to zobacz co sie tam dzieje. Robota juz na całego wre.Natury nie oszukasz .Mamy marzec czerwiu bedzie przybywać czy tego chcesz czy nie. Dlatego powinieneś docieplic rodziny i pomóc im utrzymać porządana temperature jak najmiejszym kosztem.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 15:43 - śr 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
Wiem że nie oszukam ale ocieplając oszukuje się matki że jest cieplej a tak nie jest a jak zima pociągnie dłużej to co wtedy a tak pszczoły czują temperaturę i choć matka zaczyna czerwic to są to ilości niewielkie łatwe do ogrzania w razie nawrotu zimy. U mnie pszczoły siedzą w drugim korpusie dość daleko od dennicy więc aż tak zimno chyba nie mają a poza tym za oknem zima w pełni śniegu jeszcze pełno a nocami mróz trzyma spory więc nie wyobrażam sobie od sklepianie plastrów z zapasami za tydzień przy kilko stopniowym mrozie Ja planuję ocieplić w połowie marca chyba że pogoda się naprawdę zmieni i zrobią pełen oblot choć na razie w to wątpię żeby tak było

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 15:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
marcing pisze:
nie wyobrażam sobie od sklepianie plastrów z zapasami za tydzień przy kilko stopniowym mrozie

Jak się chce mieć miód z rzepaku trzeba zacząć juz działać. Kto tu mówi o zaglądaniu do ula przy minusowej temperaturze.Juz teraz w dzień zdarzaja sie temperatury ok 4-5 stopni na plusie.I trzeba to umieć wykorzystać.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 16:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
mendalinho, dokładnie! Pszczoły zaliczyły oblot, 2 najsilniejsze jeszcze sie nie oblecialy ,wiec im nic nie robie. Ale pozostale codziennie wywalaja juz trupki na wylotek i akcja u nich sie zaczela.
Druga sprawa to to, ze powalki mam juz gorące, i folia ładnie te pare skrapla, dzieki czemu pszzoly maja wode.
Trzecia- jesli pszczoly same zdecydowaly juz pozwolic matce czerwic to wiedza lepiej, ja im syropu na pobudzanie nie poddam, bo wtedy ginie pszczola lotna - maja zludzenie pozytku. Za kilka dni ma byc okolo 10 stopni u nas i do tego czasu krokusy wybija i zaczna kwitnac - a to znaczy minimalna porcje swiezego pylku - a wtedy matka zacznie czerwic duzo wiecej.
Za 20 dni bedzie pierwsze pokolenie pszczolek w ulach.
U nas jest codziennie teraz slonce i bezchmurne niebo, cholernie wysokie cisnienie, az leb rozrywa i temp 5-6 w ciagu dnia. W nocy oczywiscie przymrozek. Jeszcze ze 2 tyg i bedzie codziennie kolo 10 stopni

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 17:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
mendalinho pisze:
Adaś to jest teraz twój majątek. Weź po 1 plastrze na każdą rodzinę i zanieś do ciepłego .Niech postoją ze 2 dni.Następnie odsklep je i do każdej rodziny włóż po jednym takim. Zobaczysz co się będzie działo

Ja też mam takie plastry.Moim skromnym zdaniem lepsze niż ciacho.Pozdrawiam


Też poddam plastry- mam po jednym na rodzinę :) w sobotę ma być ciepło więc je do domciu już przytargam :) i po oblocie dam. może będzie w sobote .. :cisza:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 18:27 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
PawełS pisze:
Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Tu masz odpowiedź dlaczego tak napisałem. To potwierdza moje obserwacje.

Dlatego moje pszczółki jeszcze śpią spokojnie i ani myślą o oblocie - więc się nie zapałam. Poczekam spokojnie do wiosennego oblotu , który będzie u mnie dopiero po odejściu wyżu rosyjskiego , czyli w drugiej połowie marca. Wprawdzie daje on piękną słoneczną pogodę ale to ciepło szybko wypromieniowuje i nocami powoduje duże spadki temperatur.
popi44 pisze:
Księżyc jest nierozłącznie związany z roślinami i zwierzętami na Ziemi, tylko trzeba chcieć to zauważyć.

Najwyższy czas aby oprócz wędkarzy i pszczelarze zaczęli to zauważać.
Pozdrawiam
ps. Byle do wiosny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2011, 22:41 - śr 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
Jutro sprawdzę powałki i sprawdzę czy są ciepłe też szykuję się na rzepak ale nie przewiduje rychłego nadejścia wiosny o tej godzinie już jest -7 C jak pozwolimy matką zwiększyć czerwienie to pszczoły bardziej sie wypracują jak przyjdzie kolejna fala mrozu a jak tego czerwiu bedzie garść to nic się nie stanie. Więc jak będzie prawdziwy oblot wiosenny , a nie szczątkowy to im postaram się poprawić warunki do czerwienia ale to pewnie przypadnie w drugiej połowie marca

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2011, 10:55 - czw 
Dziś pierwszy dzień gdzie na termometrze rano widzę 0 słoneczko zamglone świeci
Ale takiego śpiewu ptaszków to dawno nie słyszałem mam przed domem parę takich krzaków aż się tam roi od nich setki przyleciało i nie wiem czy podskakują z radości czy co ale wygląda to Zarąbiście :rolf:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2011, 19:49 - czw 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
Byłem dzis w pasiece wszystkie powałki jeszcze chłodne nie zwężałem jeszcze wylotków bo jest coraz wiecej wilgoci w ulu a jak bym ocieplił to już by się lało po ramkach pewnie. Po przyłożeniu ucha do powałki słychac równy szum nie za głośny tylko w jednej rodzinie trochę głośniej ale one zabrały się za sprzątanie dennicy więc pewnie matka bardziej pracowita martwią mnie spore zapasy w ulach pszczół nie widać od góry moze sa na poczatku drugiego korpusu nie spodziewałem sie że tyle zapasu doniosą na jesieni z nawłoci jak przed zimą sprawdzałem to całe górne korpusy były zasklepione od deski do deski a do dolnego już nie zaglądałem ale pewnie było tez pełno

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2011, 20:40 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
jeszcze nam się upały odechcą, ale może warto teraz przypomnieć jak było rok temu :szok: :szok:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2011, 21:02 - czw 
Kochani koledzy pszczelarze moim zdaniem że cukier na którym pisze Zucker Deustchland nie jest wcale importowany do Niemiec,bo u nas zostały tylko R :czatownik: obczyce.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2011, 21:05 - czw 
Co myślicie o Francuskim Syropie Dla Pszczół np:Royal Sirop-Fucto Plus-Apifortuna-lub Apistarze?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 marca 2011, 21:07 - czw 
Ja daje po litrze może półtora miodu na rozwój wiosenny polecam super.


Na górę
  
 
Post: 07 marca 2011, 11:26 - pn 
Nie jestem doświadczonym pszczelarzem. Sukcesy -średnie ale zimą nie padł mi jeszcze żaden ul.Dotychczas trzymałem się zasady, że żadnego gmerania w ulach, jeśli temperatura jest niższa niż 15 st. Z tego co widzę na forum, wszyscy (prawie) już "obmacywali" swoje pszczółki; wiedzą ile jest zapasu, ile czerwiu, jak ułożony kłąb itp. A przecież temperatura (przynajmniej u mnie) nie przekroczyła 3 st. Moje bżdziułki śpią smacznie ( albo wyginęły-ale raczej nie). Mówią ,że nie należy im w tym przeszkadzać, więc ja chodzę koło uli na palcach i delikatnie zgarnąłem śnieg z wylotków. To co, powinienem zdjąć dachy, zdjąć korpusy z ociepleniem (ule wielkopolskie) wyjmować ramki żeby sprawdzić czerw i ilość zapasów? I nie dostaną nawet kataru?, Nie obudzą się, nie wylecą bez sensu?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 11:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
to, jeszcze doczytaj jakie były temperatury w innych rejonach kraju :)

Np: u mnie pszczoły ostatnio fruwały sobie dość dziarsko, było ciepło i bezwietrznie. Jak Ktoś ma powałkę z folii to tylko zerknie od góry i widzi jak mu się kłąb uwiązał, myślę, że o wyjmowaniu pojedynczych ramek i dokładnych oględzinach nie może jeszcze być mowy.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 11:38 - pn 
To Ty nie masz beleczek odstępnikowyc ( chyba tak to się mądrze nazywa) tylko folię? I tak przez cały rok?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 11:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Akurat ja na zimę mam założone beleczki, ale tez i nie piszę o kłębie w swoich rodzinach :)
Zerknij na zdjęcia kolegów z forum, to zobaczysz, że część ma folię cały rok i widać przez nią co się w ulu dzieje

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 11:49 - pn 
Ale to chyba tylko w ulach "parterowych" bo w korpusowych to listewki wyjmuje sie "po trochu" a z folią tak się nie da. Niby na zimę możnaby wyrzucić listewki i założyć folię ale czy warto.... dzięki za komentarz


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 11:51 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja nie mam beleczek odstępnikowych bo to tylko utrudnia pracę. W moim rejonie na niedzielę zapowiadają +12 stopni i słoneczną pogodę. Jeżeli prognoza się utrzyma będzie można szybki wgląd w gniazdo zrobić i ocenić stan rodzin.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 12:02 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Kornet pisze:
Ale to chyba tylko w ulach "parterowych" bo w korpusowych to listewki wyjmuje sie "po trochu" a z folią tak się nie da. Niby na zimę możnaby wyrzucić listewki i założyć folię ale czy warto.... dzięki za komentarz


Ja mam ule Ostrowskiej i Dadanta korpusowe. W Ostrowskiej na wiosnę przy poszerzaniu gniazda jest mi wygodniej z beleczkami, ale od momentu gdy mam już pełne korpusy ramek zakładam folię i tak trzymam przez całe lato aż do zimowli. Folią też można regulować odkrycie gniazda jak beleczkami podwijając ją, ale dla mnie to jest mniej wygodne jak beleczki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2011, 12:58 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Dpuki nie będze naprawde ciepło to mozna popatrzeć na paśieke i spokonie czekać na odpowiednią pogodę , a do przeglądu jeszcze troche przynamniej umnie nie było pogody nato .Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 13:46 - pn 
Cytuj:
Co można w lutym/marcu?

Przy tak niskiej tep jak podajesz nic nie powinieneś robić poza wsadzeniem wężyka i odsłuchu czy żyją
Jeżeli tep wzrośnie do 5-9 stC to możesz z powodzeniem wyjąć osyp przez wylot lub podmienić dennice sprawdzić ocieplenie czy nie jest wilgotne wsadzając rękę na ramki dowiesz się czy jest ciepło i czy matki już czerwią
Jeżeli masz beleczki to nic nie zobaczysz bo nie radze ich wyciągać ale jeżeli powałki /,ę to możesz delikatnie ująć i zobaczysz ile ramek zajmuje kłąb wtedy widać nawet czy mają jeszcze pokarm bo widzisz zasklep w uliczkach
na wszelakie przeglądy to jeszcze masz czas gdy tep w cieniu sięgnie ponad 15 StC ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 13:58 - pn 
Bociank, dzięki za radę. Spróbuję z tym wężykiem, bo ucho to strudno przyłożyć: nisko a poza tym to mogą dowalić. A jakby wlazła do ucha? Zastanawiałem się już czy ktoś zrobił taki mały mikrofon na druciku, który możnaby wkładać do ula i podsłuchiwać pszczoły(najlepiej stereo :oczko: ). Wtedy może zacząłbym odrużniać ul mateczny, bezmateczny, spragniony, zadowolony itp.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 14:02 - pn 
Ale, ale jak od macania ramki stwierdzić, że jest czerw? Przecież to tak jakby ktoś macał kobite po głowie, kiedy chce stwierdzić ciąże.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 14:03 - pn 
Kornet pisze:
Wtedy może zacząłbym odrużniać ul mateczny, bezmateczny, spragniony, zadowolony itp.

Ale zawsze warto zainwestować w bardzo proste słuchawki lekarskie (stetoskop ) i popod słuchiwać pszczoły np. w zimie przy odwilży możemy się wtedy dużo dowiedzieć z dźwięków jakie słychać wkładając słuchawkę do ula
----Rodziny zdrowe i dostatecznie nakarmione wydają cichy a czasem prawie ledwo słyszalne brzęczenie ,po zastukaniu w ula odzywają się głośno i szybko cichną
----Huczenie głośne oznacza że w ulu jest za sucho i za gorąco co można zlikwidować wyciągając wkładkę wylotową , lub boczne ocieplenie
---- Szum , huczenie nierówne w którym słychać jakby jęczące dźwięki czasami nawet pojedynczych pszczół może świadczyć o braku matki
---Rodziny głodujące odzywają się dopiero po zastukaniu w ula , wydają dość charakterystyczny dźwięk zbliżony do szelestu suchych liści
---- Pszczoły które na wet nie reagują po walnięciu pięścią w ula należy niezwłocznie zlikwidować prze oblotem
Do osłuchiwania uli można użyć też małego mikrofonu np. (od Skrypy ) i małego wzmacniacza z głośnikiem


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 15:59 - pn 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Do słuchania używam zwykłego wężyka, dostosowanego do ucha.
Wkładam wężyk przez wylotek kierując do przewidywanego gniazda przykładam do ucha i słucham.
Stetoskop to stosowałem do słuchania od góry na ramkach;


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 16:41 - pn 
Panie Kazik11 ! A u Kolegi te pszczoły już latają? Można podglądać ? Bo to podobne warunki klimatyczne.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 18:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2009, 16:15 - ndz
Posty: 88
Lokalizacja: Rzeszów
Ja zimuję na beleczkach i foli ale zaleta taka foli ze jak podniosę daszek to juz widze co i jak :oczko:

_________________
http://picasaweb.google.pl/110674740950921002414


Krzysiek4810


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji