FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 01:54 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 08 kwietnia 2010, 22:40 - czw 
krzysiek4810 pisze:

Jaka może być przyczyna tego oto matecznika w środku była już larwa oczywiscie zniszczyłem go :mrgreen:


Na pierwszy żut ładny czerw więc raczej o Cichej wymianie bym nie myślał
Masz tam i czerw Trutowy ponad 9 dni temu zasklepiony ale i obok otwarty
Myślę że to czysty przypadek Matula szła i czerwiła i zaczerwiła bo mat -był stary bo jest pobielony i był pusty więc go nie ominęła
Przy Cichej Wymianie miałbyś przynajmniej dwa mat ,, a na rój nawet z 5 szt ale jeden to nie w pięć ni w dziesięć ale dobrze że go znalazłeś
:?:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 kwietnia 2010, 22:49 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2009, 16:15 - ndz
Posty: 88
Lokalizacja: Rzeszów
Tez właśnie byłem zdziwiony gdyż matka czerwi bardzo dobrze, ale na szczęście znalazłem go bo mógł bym mieć rój w kwietniu :)

_________________
http://picasaweb.google.pl/110674740950921002414


Krzysiek4810


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 kwietnia 2010, 23:47 - czw 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 21:39 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: kraków
Witam mam pytanie posiadam jeszcze bardzo stary ul Słowiański 2 lata temu zimowałem rodzinę na dolnej kondygnacji i nie było problemu a w tym roku zimowałem na dwóch 8+8 ramek z uwagi na dużą rodzinę bałem się że braknie pokarmu. Około 1 kwietnia robiłem przegląd i okazuje się że górny korpus jest prawie pełny odsklepiłem 2 ramka z pokarmem i wstawiłem do dolnego korpusu a z dołu wycofałem dwie stare ramki na górnym korpusie nadal mam 6 ramek pokarmu zasklepionego jak zrobić by górny korpus został pusty przed pożytkiem odsklepić górne plastry? , ale wtedy matka zaczerwi mi górę . Czy wycofać całkiem górne ramka? ale w tedy rodzina morze paść z głodu proszę o poradę bo szkoda mi tego ula ma prawie 100 ale nadal służy nie ma w nim wilgoci ani problemu z zimowaniem rodzin tylko problem przy wyciąganiu ramek bocznymi drzwiczkami i oczywiście brak możliwości zastosowania nadstawki , jeśli ktoś nie pracował na takim ulu powinien spróbować uczy pokory i opanowania bo w rękawicach skórzanych nie ma szans by nie pognieść pszczółek :lol:
proszę o poradę :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 kwietnia 2010, 21:12 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Łukasz kiedys miałem ule szawkowe z tylu trzeba było wyciogać ramki i kłasc je do rojnicy albo do skrzynki zeby dostać się do ostatniej ramki. Jak masz krate odgrodową to nie problem odsklepiasz 2 ramki górne i dajesz je na dół a do góry ramki z zasklepionym czerwiem i tak co 8 dni wymieniasz ramki aż nie bendziesz miał zimowego pokarmu. Tylko uważaj na matkie zeby do gury jej niedać. A jak zaczną drzewa kwitnonc to dawaj weze. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 kwietnia 2010, 17:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Zajrzałem dziś do leżaków wlkp. W zeszłym tyg połączyłem rodziny i wykorzystałem nalot. Gniazdo zostawiłem na 8 ramkach, było 6 ramek z czerwiem krytym a 2 pełne pyłku i pokarmu. Natomiast za zatworem pozostawiłem 2 ramki z częściowo odsklepionym pokarmem. Dziś patrze a tam obie te ramki zaczerwione :D :D Widocznie matka miała za mało miejsca. Ładnie idzie ta Niemka w siłę. Aż miło popatrzeć. oczywiście czerw trutowy już też jest zasklepiony.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 kwietnia 2010, 18:33 - pn 

Rejestracja: 20 sierpnia 2009, 21:39 - czw
Posty: 110
Lokalizacja: kraków
dziękuję panu "miły marian" za poradę na pewno tak zrobię tylko muszę poczekać do soboty bo nie mam kiedy . dziś zaglądałem z boku przez szybkę a tam niespodzianka rok temu wycofałem pustą ramkę trutową ponieważ matka już nie czerwiła, schowałem ramkę z suszem na strych, a na wiosne wstawiłem z roztargnienia jako ramkę gniazdową jakie było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem czerw trutowy myślę sobie matka wadliwa składa tylko czerw trutowy a tu ramko miało komórki trutowe. Tak pozatym pszczółki znałazły sobie mały pożytek nie wiem co to za roślinka wygląda jak pokrzywa wysokość do 10 cm wysokości i kwitnie na fioletowo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 kwietnia 2010, 18:45 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ta roślinka to jasnota purpurowa. Pzdr

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 kwietnia 2010, 19:50 - pn 
gdyby powróciły brzydkie deszczowe dni to dla odmiany można zerknąc na coś innego jak pszczoły , też ciekawe

http://www.ustream.tv/channel/eagle-cam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 kwietnia 2010, 11:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Pogoda beznadziejna, a ja musze dolozyc ramki bo matka nie bedzie miala na czym czerwic. Przy jakiej temperaturze moge na skraj gniazda ramki dolozyc?? Bo jak tego nie zrobie ogranicze matke w czerwieniu, a taka sytuacja o tej porze roku nie powinna miec miejsca.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 kwietnia 2010, 12:10 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
miecio, sluchaj, bez wzgledu na pogode wloz ramke zaraz za ostatnia z czerwiem. Jesli zrobisz to szybko i sprawnie to nie oziebisz gniazda.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 kwietnia 2010, 12:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
a jeżeli pszczoly zajmuja mi juz caly korpus wielkopolski to co w takim wypadku mam zrobic?? Bo musze zalozyc 2 korpus??

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 kwietnia 2010, 17:17 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
miecio, u mnie też 2 rodziny zajmują cały korpus. Ale pamiętaj, że to pszczoła zimowa i jeszcze jakieś 2 tygodnie będzie. W tym czasie gniazdo możesz mieć ciasne pod warunkiem, że matka będzie miała gdzie czerwić, bo czerw jest teraz najważniejszy. Ja robię tak, że 1 ramkę z czerwiem niezasklepionym przekładam do innej rodziny, a do tej dostawiam samą woszczyznę. Zaczekaj do mniszka i daj nadstawkę. Ja też teraz tak chcę zrobić

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwietnia 2010, 13:45 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Miecio jak masz cały korpus zajenty przez pszczoły a może jeszcze wiszą na ramkach to daj2 korpus a do niego 2 lub3 ramki zaktytego czerwiu zależy od siły rodziny i połuż krate daj 2ramki osłonowe do góry i 2 ramki wezy otul zatworamy a puste miejsca po bokach wypełnij steropianem, A na dole uzupełnij suszem ale to mają byc ramki obok czerwiu po obu stronach zeby matka miała gdzie czerwić, A jak czerw się wygryzie to nastepnymy ramkamy czerwiy uzupełnji a nadół dasz odbudowano wezę, Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwietnia 2010, 14:30 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Zaczyna uy mnie kwitnac mniszek i klony. Sady lada chwila. Mam 2 ule w ktorych korpus jest pelen czerrwiu i pszczol. Nie ma juz miejsca na dolozenie ramek. Chcialbym juz dokladac drugi korpus i do niego wlozyc z innych rodzin po 6-7 ramkek z czerwiem krytym a reszta weza, tak by sila pszczol za te kilka dni byla juz duza. Ale nie wiem czy to jest dobry pomysl. Dodam, ze pszczoly sie w tej chwili wymieniaja w tym dolnym korpusie i wygryza sie pszczola mloda.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwietnia 2010, 14:54 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
adidar, jak masz 2 rodziny pełne czerwiu i pszczół to ja bym tak zrobił. Z 7 dni przed spodziewanym pożytkiem na dół dał bym 3 ramki czerwiu i matke i reszta wezy. Na to kratę i korpus z czerwiem. Przez kilka pierwszych dni matka byłaby ograniczona do czerwienia na tych 3 ramkach które pzrełożyłeś a w miarę odrabiania węzy przechodziła by na kolejne ramki. Bedziesz miał więcej zbieraczek a mniej pszczół ulowych potrzebnych do karmienia czerwiu.
Nie wiem czy to dobry pomysł do i tak silnej rodziny przekładac jeszcze dodatkowo ramki z czerwiem jak to proponowałeś.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwietnia 2010, 15:03 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
mendalinho, czyli masz na mysli w obu korpusach 7 dni przed pozytkiem 13 ramek z czerwiem i 7 wezy?

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwietnia 2010, 15:35 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
czy do zalozenia nadstawki, a co za tym idzie przekladania ramek z zasklepionym czerwiem wymagane jest 15C, czy moze byc chlodniej?? (u mnie temp. 12C). Dopiero na niedziele zapowiadaja 15 C

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwietnia 2010, 15:38 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak dasz do góry 7 ramek zakrytego czerwiu to możesz zaziebić czerw i zamiast polepszyć to możesz zaszkodzić. Nie przesadzaj z tym czerwiem. Lepiej 3 ramki i zapare dni jak czerw się wygryzie nastempne. Trzeba dbać o wszystkie rodziny a nie o jedno bo ona się wyroji i niebendziesz miał miodu. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwietnia 2010, 17:54 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
adidar, To zależy ile teraz masz czerwiu w tej rodzinie.Piszesz pełen korpus ale podejrzewam ze masz tam max 8 ram czerwiu bo pozostałe 2 to osłonowe z pokarmem chyba ze sie myle. Wtedy zabierasz 3 ramki czerwiu i dajesz na dół a u góry zostaje 5 ram czerwiu i dwie z pokarmem uzupełniasz góre suszem bo tam teraz bedzie miodnia . A dół tak jak pisałem uzupełniasz węzą. .Taka siła do wykorzystanie pożytku wystarcczy.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwietnia 2010, 18:05 - czw 
mendalinho pisze:
adidar, jak masz 2 rodziny pełne czerwiu i pszczół to ja bym tak zrobił. Z 7 dni przed spodziewanym pożytkiem na dół dał bym 3 ramki czerwiu i matke i reszta wezy. Na to kratę i korpus z czerwiem. Przez kilka pierwszych dni matka byłaby ograniczona do czerwienia na tych 3 ramkach które pzrełożyłeś a w miarę odrabiania węzy przechodziła by na kolejne ramki. Bedziesz miał więcej zbieraczek a mniej pszczół ulowych potrzebnych do karmienia czerwiu.


Dokładnie tak wybrać czerw otwarty obok zęza a za tym po 1 suszu z każdej strony a nad kratę czerw zamknięty węza i susz po bokach Ale taki układ z momentem pojawienia się Pożytku :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 kwietnia 2010, 12:25 - pn 
w jednym ulu zauwazyłam na środku plastra z pokarmem był sobie samotny duzy matecznik
cała ramka zawalona zasklepionym pokarmem i tylko ten jeden matecznik

oczywiscie jako malo doswiadczona pszczelarka zostawiłam go bo jakos zal mi go było ruszać - może mają swoje powody żeby ten matecznik tam był?

pszczół było baaardzo duzo, dostały węzę zeby sie nie nudziły
moze to był matecznik na wyrojenie?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 kwietnia 2010, 12:50 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak zauważyłas tylko jeden matecznik to jest na cicho wymiane. Jak rodzina chce się roić to zakłada parenascie mateczników. Radze tobie przejzec gniazdo j zobaczyć czy tylko jest jeden matecznik czy jest ich wiencej. Jak jest tylko 1 to na cicho wymiane matki ale musisz mieć już trutnie w twojej pasiece bo kto ją zapłodni w dni ciepłe wlocie godowym ktury trwa pare dni. Ale jak bendzie pare mateczników to się wyroja a dcyzja juz nalezy do ciebie. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 kwietnia 2010, 14:11 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Prawdopodobnie tak jak pisze Marian matecznik na cichą wymianę, ale bedzie problem z unasiennieniem tej mateczki. Ja bym zerwał matecznik .Jak masz silna rodzine to ci miodku przyniesie . A jednodniówki są już w sprzedaży od 10 maja. Kup i wymień ta matke (prawdopodobnie wadliwa).pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: kwiecien
Post: 21 kwietnia 2010, 13:17 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
MIECIO napisal ze ma taka rodzine duza ja mu wieze ze taka ma bo umnie tez sie znalazly 2 na cala pasieke sa w lezakach wielkopolskich jedna to Wiktoria drga to jakas stara ras niemiecka zalozylem krate dalem narazie 5 ramek w miodnie no i wola nieba znia zgodzic sie trzeba .ale niema co sie chwalic bo pierwsze jaskolki wiosny nie oznajmiaja za 10dni to jak wyjdzie ten czerw co jest na wyjsciu to bedzie sporo do otwarcia .A SLABE RODZNY JUZ DAWNO POWINLY BYC POLACZONE I tylko wspomnienie powinno zostac ponich pozdrawiam PAWEL


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 kwietnia 2010, 21:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
W tym tyg do mojej pasieki przyjechały 4 rodziny "wylewające się" z 10 ramkowego gniazda wlkp. Ograniczenie polegało na tym , jak opisał kolega mendalinho- w dolnym korpusie 1 ramka z pokarmem, 2 z czerwiem krytym, i kolejno 7 ramek węzy. Na to krata i w górnym korpusie 9 ramek z czerwiem krytym i 1 z pokarmem. Takie rodziny mają teraz wylot na 8 cm. Dziś jednak za dnia pięknie latały. Dodam, że 2 z tych rodzin wchodziły w stan rojowy - poprzez widoczne gdzieniegdzie miseczki matecznikowe w budowie. Czerw dla górnego korpusa pochodził w 50% z rodziny macierzystej( Linia Alpejka) oraz w 50 % z rodzin zasilających( Niemka).

Klony kwitną jak oszalałe, mniszek też z dnia na dzień przybywa go wszedzie. Rzepak ma juz miejscami wysokosc 1 m i za kilka dni rozpocznie kwitnienie. Rodziny dotego czasu powinny być gotowe. W trakcie kwitniecia z rzepaku z kazdej takiej rodziny zostanie utworzony odklad poprzez zabranie 2 ramek czerwiu.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 kwietnia 2010, 21:08 - pt 

Rejestracja: 16 listopada 2008, 15:58 - ndz
Posty: 191
Lokalizacja: RYCERKA GÓRNA
A u mnie nad ranem było -8stopni :cold:

_________________
POZDRAWIAM CAŁĄ PSZCZELARSKĄ RODZINKĘ.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: kwiecien
Post: 24 kwietnia 2010, 14:27 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
U CIEBIE 8 A UMNIE RANO BIALO OD SZRONU BYLO-O


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 kwietnia 2010, 20:18 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
W okolicach Płocka też było biało od szronu. Daszki uli bielutkie.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 kwietnia 2010, 22:57 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Tutaj temat o pracach okresowych w pasiece w miesiacu kwietniu, a wy Koledzy to biegacie tylko z termometrami - czyzby pojawil sie na rynku jakis nowy model termometrow? :haha:

Mamy za pasem juz ... [shadow=olive]M A J[/shadow],

...nadstawki trzeba juz dawac - sady, mniszek, no i rzepak - moze wiec przypomne co inni mysla w tym czasie i co robia, zamiast mierzyc tylko temperature, a i o niepotrzebnej bieganinie po pasiece tez pisza, oto jeden z przykladow:

[...]
Zasadą o tej porze jest wykonywanie wszelkich prac szybko i sprawnie. Wiąże się to z możliwością wystąpienia rabunku, oraz niepotrzebnym ochładzaniem gniazd.
Generalnie wszelkie "ciekawskie" przeglądy rodzin są niewskazane.
Podczas następnych prac, w zależności od rozwoju rodziny, stopniowo będziemy poszerzać gniazda dbając o dostarczenie matce odpowiedniej ilości wolnego miejsca do czerwienia. Podczas tych prac nadal wskazanym jest stopniowe, delikatne odsklepiane zimowych zapasów.

[shadow=olive]Kwiecień/Maj[/shadow]

Obserwując piękną porę roku jaką jest wiosna, jej piękno widzimy w licznych kwiatach. Obecnie pięknie kwitnie mniszek lekarski, drzewa owocowe, tarnina, klon zwyczajny, agrest, porzeczka oraz inne rośliny nektaro i pyłkodajne. Jest po prostu pięknie, a wieczorny zapach kwiatów jest upajający.
Obecnie trzeba bezwzględnie zainteresować się stanem gniazd rodzin pszczelich. Należy zadbać już o dodanie co najmniej dwóch ramek z węzą i to w ten sposób, że jedną dajemy w środek gniazda, a drugą jako przedostatnią na brzegu gniazda. W ulu zauważamy nie tylko czerw trutowy ale już i młode trutnie. Jest to oznaka dla pszczelarza ażeby pszczołom zapewnić "robotę" a równocześnie zapobiegać wpadaniu rodzin pszczelich w nastrój rojowy. W ulach z wysoką dennicą, bardzo prosto można określić stan i nastrój rodziny nie wchodząc do ula. […]Gwałtowny rozwój rodziny, obfite występowanie pożytków, ciepła pogoda, są sygnałem do bezwzględnego założenia w rodzinach miodni. W ulach wielokorpusowych, kiedy nałożenie drugiego korpusu powoduje dwukrotne zwiększenie pojemności ula, absolutnie nie należy przekładać do miodni żadnego czerwiu. Skład drugiego korpusu stanowi 5 ramek suszu oraz 6 węzy. Ramki suszu są usytuowane nad gniazdem a ramki z węzą na brzegu. Pszczoły wobec ciasnoty w gniezdzie będą zmuszone do przejścia na górny korpus. Takie rozwiązanie zabezpiecza gniazdo w przypadku nawrotów zimna gdyż pszczoły opuszczają miodnię, przechodząc z powrotem na część gniazdową chroniąc ją przed ochłodzeniem. W późniejszym czasie, po osiągnięciu pełni siły przez rodzinę oraz po unormowaniu pogody, węza już częściowo odbudowana posłuży do operacji wymiany ramek w gniezdzie.
Generalnie, o tej porze roku, prace w pasiece powinny koncentrować się na zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni w gniezdzie dla czerwiącej matki oraz ewentualnym nałożeniu drugiego korpusu.
Pamiętać przy tym należy o grożących ciągle ochłodzeniach i związanych z tym wymaganiami zachowania dobrych warunków cieplnych w rodzinach. Z prac pozapasiecznych przygotowujemy się do założenia poławiaczy pyłku oraz wywozu pszczół na plantacje rzepaku".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 kwietnia 2010, 15:26 - ndz 
Witam mam do was pytanie czy pszczoły poradzą sobie zrobić matke czyto nie jest za wcześniej dla nich czy lepiej ich złończyć z innymi pszczołami bo w jednym ulu nie mam matki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 kwietnia 2010, 15:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja na twoim miejscu bym polaczyl, a po kwitnieciu mniszka i sadów zrobil odklad z mlodą matką.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 kwietnia 2010, 15:34 - ndz 
miecio, Ok dzięki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 kwietnia 2010, 16:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Takie tematy mozecie sobie rozstrzygac w temacie:

"Bylem w pasiece" :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 kwietnia 2010, 10:33 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Miecio jak zrobic odkład z młodą matką to najpierw trzeba tą młodą matkie wychodowac. Darek jak niemasz w 1 ulu matki to ja szybko połoncz z inna rodzina co jest matka a przed łonczeniem wyruwnaj zapachy w obu rodzinach krople mietowe. A po akacji zrób odkład ze starą matką . Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 kwietnia 2010, 17:18 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Robiłem dziś przegląd. Nieciekawie to wygląda. Te rodziny ktorym dalem pelen korpus z czerwiem krytym, a na dole 3 ramki z matka i czerwiem i 7 wezy - to te rodziny sa wyraznie slabsze, zamiast byc silniejsze. Odbudowa wezy zaczeta we wszystkich rodzinach. ALe tylko na jednej ramce. W minonym tyg jak byl przymrozek widzialem, kilka pszczol zdechlych na wylotkach w tych rodzinach. Co moglo byc przyczyna oslabniecia? Czy za duza kubatura do ogrzania przez pszczoly czy moze pszczola zimowa sie skonczyla?? Dodam, ze przy dodawaniu drugiego korpusa tydzien temu pszczoly wylewaly sie z dolnego 10 ramkowego ula.

Natomiast sytuacja dalej przedstawia sie tak:
1. Czy zmniejszyc te rodziny o ta weza w dolnym korpusie? Czy moze zastoswoac nalot na jedna rodzine, a druga odstawic?? Ale w ten sposob elimunuje po jednej rodzinie od zbiorow miodu.
2. Jedna rodzina rozwijajaca sie w lezaku 14 ramkowym weszla w zaawansowany stan rojowy- budowane mateczniki zalane juz i prawie zasklepione- przesiedlilem ta rodzine do nowego ula stojaka. Na dolny korpus 5 ramek z czerwiem i 5 z weza a do gornego z 8 z czeriwiem i 2 puste.
Natomiast pozostale rodziny bardzo ladnie sie rozwijaja.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 kwietnia 2010, 17:18 - pn 
Dzięki chłopaki za poradę ale dzisiaj patrzyłem do ula i były tam w komórkach larwy to chyba jest matka tylko pózno zaczeła czerwić POZDRAWIAM


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 kwietnia 2010, 17:44 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Robiłem dziś przegląd. Nieciekawie to wygląda. Te rodziny ktorym dalem pelen korpus z czerwiem krytym, a na dole 3 ramki z matka i czerwiem i 7 wezy - to te rodziny sa wyraznie slabsze, zamiast byc silniejsze. Odbudowa wezy zaczeta we wszystkich rodzinach. ALe tylko na jednej ramce. W minonym tyg jak byl przymrozek widzialem, kilka pszczol zdechlych na wylotkach w tych rodzinach. Co moglo byc przyczyna oslabniecia? Czy za duza kubatura do ogrzania przez pszczoly czy moze pszczola zimowa sie skonczyla?? Dodam, ze przy dodawaniu drugiego korpusa tydzien temu pszczoly wylewaly sie z dolnego 10 ramkowego ula.

Natomiast sytuacja dalej przedstawia sie tak:
1. Czy zmniejszyc te rodziny o ta weza w dolnym korpusie? Czy moze zastoswoac nalot na jedna rodzine, a druga odstawic?? Ale w ten sposob elimunuje po jednej rodzinie od zbiorow miodu.
2. Jedna rodzina rozwijajaca sie w lezaku 14 ramkowym weszla w zaawansowany stan rojowy- budowane mateczniki zalane juz i prawie zasklepione- przesiedlilem ta rodzine do nowego ula stojaka. Na dolny korpus 5 ramek z czerwiem i 5 z weza a do gornego z 8 z czeriwiem i 2 puste.
Natomiast pozostale rodziny bardzo ladnie sie rozwijaja.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 kwietnia 2010, 21:12 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
z tego co rozumiem to powiększyłeś gniazdo o 100% tylko że trochę za wcześnie na mieszanie ramek, pogoda jest niestabilna i te nocne przymrozki

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 kwietnia 2010, 23:02 - pn 

Rejestracja: 09 czerwca 2009, 16:44 - wt
Posty: 104
Lokalizacja: Małopolska
W rodzinach od 7-11r czerwiu. Zaskoczony się czuję, że matki już od dawna czerwią na dwóch korpusach (ostatni przegląd robiłem 3tyg. temu, zimowałem w dwóch korpusach wielkopolskich 2x7r średnio). Z wiosny czerwiły tylko na górze, lecz według uznania w odpowiedniej chwili same zeszły czerwic na dolny korpus. Zaczyna sie dla mnie główny pozytek, więc ograniczyłem czerwienie poprzez zamknięcie matki z 5r czerwiu/pyłku/syropu + 1r węzy na dolnym korpusie. Na górze 8r woszczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 kwietnia 2010, 18:05 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Doji jak dasz wezę na dół to pszczoły ja odciagną ale zetna ja na dole ramki ze benda ptzechodzić na druga ramkie po dolnej listewce. Lepiej jak bys dał im susz a wezę na góre i jak odciagną od beleczki do beleczki to ja bys dał do rodni. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 kwietnia 2010, 19:28 - wt 

Rejestracja: 09 czerwca 2009, 16:44 - wt
Posty: 104
Lokalizacja: Małopolska
miły_marian pisze:
Doji jak dasz wezę na dół to pszczoły ja odciagną ale zetna ja na dole ramki ze benda ptzechodzić na druga ramkie po dolnej listewce. Lepiej jak bys dał im susz a wezę na góre i jak odciagną od beleczki do beleczki to ja bys dał do rodni. Pozdrawiam miły_marian


Kurcze, dzięki za uwagę. Jakoś nie natrafiłem na to wcześniej. A swoją drogą dlaczego ramek w miodni już nie ścinaja?

_________________
Gospodaruje na ulach wielkopolskich 10ramkowych bez półnadstawek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 kwietnia 2010, 20:19 - wt 
adidar pisze:
2. Jedna rodzina rozwijajaca sie w lezaku 14 ramkowym weszla w zaawansowany stan rojowy- budowane mateczniki zalane juz i prawie zasklepione- przesiedlilem ta rodzine do nowego ula stojaka. Na dolny korpus 5 ramek z czerwiem i 5 z weza a do gornego z 8 z czeriwiem i 2 puste.

Dokładnie zrobiłeś wszystko na odwrót
Do dolnego korpusu należało dać 7-8 z czerwiem ( wybrać ramki na których był otwarty ) i dodać jedno węzy i 1-2 suszu po boku a do drugiego nad kratę czerw zamknięty na wygryzieniu i wygryzający się i węzę a po bokach susz :wink:
Pszczoły by się wygryzały a na ich miejsce znosiły by pożytek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 27 kwietnia 2010, 23:07 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
BoCiAnK, czemu na odwrot? Nie zadziala to co zrobilem??

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 kwietnia 2010, 07:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
adidar, Witaj. Jak przesiedlasz rodzine w nastroju rojowym to wyłacznie na ramki z otwartym czerwiem .Dajesz wtedy zajęcie karmicielkom a u góry dajesz czerw zasklepiony.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 kwietnia 2010, 09:17 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
mendalinho, BoCiAnK, no to juz wiem co dzis bede robil- trzeba to poprzestawiac. W tej chwili u mnie jest juz 14 stopni

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 kwietnia 2010, 18:08 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
No to powiem tak- rano zrobiłem szybki wgląd do tego ula- ku mojemu zdziwieniu rodzina przeszła w stan roboczy co widać po odrobionych 2 ramkach węzy( wstawiana przedwczoraj). Zabrałem te ramki a w ich miejsce wstawiłem 2 ramki świeżo odrobionej węzy i zaczerwionej jajami 2-3 dniowymi z innej rodziny. 10 min i po sprawie.

Natomiast pogoda dzisiaj i pożytek jaki sie pojawił - wszędzie pełną parą kwitną drzewa owocowe, mniszek i zioła oraz klon - wprawiły mnie w osłupienie. Wchodze do pasieki i myślałem że się rodziny mi roją.

Popatrzyłem, podszedłem i mówie, że nie może być - aż wylotki na oścież pootwierałem, bo się pszczoły na 15 cm nie mogły pomieścić. Zapach miodu to czułem 10 metrów od uli. Jest pięknie - zabiegi ograniczania przynoszą efekty. Wybrałem się wiec na spacer z aparatem po okolicy.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 kwietnia 2010, 18:13 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
I jeszcze kilka fotek


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 97 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji