FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 19:14 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 marca 2010, 18:56 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Pierwszy weekend wiosny; górale nie maja wątpliwości
PAP, PG / 11:27

Pierwszy weekend wiosny; górale nie maja wątpliwości

Wiosenne krokusy, fot.: Andrzej Grygiel

W Lubuskiem gniazdo wybrał już pierwszy bocian. W Beskidzie słychać skowronki, a w Biebrzańskim Parku królują czaple, żurawie i setki gęsi gęgawych. Nawet we wciąż zaśnieżonej Puszczy Białowieskiej wiosna daje o sobie znać śpiewami kowalików. I chociaż polskie niedźwiedzie jeszcze śpią, górale nie mają wątpliwości: niebawem zawieje halny i śnieg na stokach zniknie.

Dla klimatologów najważniejszym kryterium nadejścia wiosny jest wiosna termiczna. Jak tłumaczy klimatolog prof. Halina Lorenc, jest ona wtedy, gdy średnia temperatura dobowa, przez kilka dni pod rząd - co najmniej trzy - wynosi minimum 5 stopni powyżej zera. - Jeśli się to stanie, to będziemy mieli wiosnę termiczną. Można się spodziewać, że w tym roku będzie się pokrywać z wiosną astronomiczną - powiedziała prof. Lorenc.
Według prognoz w sobotę i w niedzielę w dzień temperatura może wzrosnąć nawet do 17 stopni powyżej zera.
Przyroda budzi się do życia - Wasze zdjęcia

Początek wiosny astronomicznej na naszej półkuli wyznacza równonoc wiosenna. Od tej chwili przez pół roku biegun północny będzie bliżej słońca niż biegun południowy. Równonoc przypada na 20/21 marca. Na półkuli północnej to początek wiosny, a na półkuli południowej - początek jesieni.
O tym jednak, czy wiosna rzeczywiście jest, najlepiej mówi przyroda. Choć w wielu miejscach jeszcze leży śnieg, to są już jej widoczne oznaki. Przylot bocianów - symboli wiosny - zaobserwowano już w Lubuskiem. We wsi Kłopot nazywanej "bocianią wioską" - poinformował sołtys Stanisław Kunicki - pojawił się już pierwszy bocian, który wybrał sobie gniazdo i zaczął przygotowywać je do lęgów.
Ornitolog Marian Stój widział w okolicach Jasła i w Beskidzie Niskim skowronki, kowaliki i paszkoty. - Z północnej Afryki wrócił również świergotek łąkowy. Ptaki intensywnie przygotowują się do lęgów - zaznaczył. Okres lęgowy rozpoczynają też sówki oraz krzyżodzioby w Karkonoskim Parku Narodowym.
W Biebrzańskim Parku Narodowym, a także m.in. w Puszczach Białowieskiej i Kozienickiej można spotkać czajki i żurawie. Koło Pacanowa są już czaple białe, a w Ojcowskim Parku Narodowym pojawiły się łabędzie. Na rozlewiskach w Parku Narodowym Ujście Warty jest już około 30 tys. gęsi zbożowych i białoczelnych. Nad Biebrzą widziano już setki gęsi gęgawych, a także nurogęsi, gągoły.
W Puszczy Białowieskiej jest jeszcze spora warstwa zmrożonego śniegu, ale wiosnę już "słychać". - Słychać sikory bogatki, śpiewają też kowaliki, widziano również żurawie - powiedział Mateusz Szymura z Białowieskiego Parku Narodowego.
Polskie niedźwiedzie jeszcze śpią, ale te po słowackiej stronie Tatr już żerują. W Białowieży budzą się borsuki. Dr Rafał Kowalczyk z Zakładu Badania Ssaków PAN powiedział PAP, że borsuki są już aktywne, skończył się im zapas tłuszczu, jaki zgromadziły na zimę.
Wiosnę widać już też w Ogrodach Botanicznych. We wrocławskim wzeszły ranniki i cebulice. - Zaczęły rozkwitać ciemierniki, śnieżyce oraz pierwiosnki. Zakwitł również oczar - powiedziała Marta Cyfert z Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu. Nad rzeką Kosówką w Radomiu i nad Pacynką w Jedlni Letnisko zakwitł wawrzynek wilczełyko.
I chociaż zima w tym roku dała się we znaki, górale wątpliwości nie mają, że śnieg niebawem zniknie. - Kiedy w Józefa słońce świeci, zima wnet łodleci - powtarzają góralskie przysłowie, wspominając piątkową słoneczną pogodę. I - jak przekonują - oznacza to, że w górach niebawem zawieje zwiastujący wiosnę halny.
Ciężka zima dla nietoperzy
Bardzo źle tegoroczną zimę zniosły nietoperze hibernujące w piwniczkach Suwalskiego Parku Krajobrazowego (Podlaskie). Nietoperze są bardzo wychudzone - poinformowała PAP dyrektor parku Teresa Świerubska.
W kilkunastu specjalnie wyremontowanych piwniczkach zimuje około stu nietoperzy. Są to cztery gatunki: gacek brunatny, mopek, nocek rudy i mroczek pozłocisty.
- Nietoperze są wychudzone, bo zima była długa i mroźna. Ssaki te chciałyby już się wybudzić, ale czują, że to jeszcze nie ich pora - powiedziała Świerubska.
Nietoperze wykorzystały swoje zasoby energetyczne. Teraz czekają, aż pojawią się pierwsze owady, którymi się żywią. Przez jakiś czas będą musiały trochę "pogłodować". Jest szansa, że nie potrwa to długo, jeśli na Suwalszczyźnie, tak jak w całej Polsce, utrzymają się dodatnie temperatury.
SPK od kilku lat prowadzi badania nad nietoperzami żyjącymi na Suwalszczyźnie. Celem jest zachowanie zagrożonego gatunku. Tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego szczególnie odpowiadają nietoperzom.
W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem osiedla się kolonia ok. pięciuset osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza. W naszym kraju występują 22 gatunki nietoperzy. Wszystkie są w Polsce objęte ochroną prawną. Nietoperze żyją czasem nawet ponad 30 lat. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji