FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 09:39 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 sierpnia 2010, 22:40 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 11:21 - wt
Posty: 185
Lokalizacja: Chotomów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam,
co sądzicie o dość dużym czerwieniu trutowym o tej porze. Przed tygodniem podczas przeglądu trafiłem na 3 rodziny, gdzie matka wykorzystała komórki w dole ramek i na niektórych było po 100- 200 zasklepionego czerwiu trutowego. Matki są z ubiegłego roku i dobrze czerwią na wielu ramkach. Czy robią to z braku miejsca i wykorzystują wszystkie wolne komórki, czy może świadczy to o czym innym. Co sądzicie na ten temat?
Oczywiście nie omieszkałem poszukać wArozy. Na ok. 100 larw była tylko 1 waroza. Chyba w tym roku nie jest tragicznie z tym pasożytem ?

Pozdrawiam,

Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2010, 22:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
wczoraj miałem dokładnie taką samą w jednym ulu matka zaczerwiła troche komórek trutowych podobni okolo 100-200 i nie wiem czemu takie zachowanie, matka zeszłoroczna i nie widziałem, żeby była uszkodzona czy cos, mateczników nie robiły

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2010, 23:15 - sob 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Tak się zdarza w niektórych ulach, jeśli nie ma matecznika na cichą wymianę powinno być wszystko w porządku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2010, 10:23 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Moim zdaniem jak matka zeszłoroczna składa jaja na trutnie to nie ma miejsca na składanie jajeczek pszczelich bo tegoroczne matki kture nie zimowały to składają jaja gdzie są wolne komurki. Trzeba skontrolować czy matka ma gdzie składać jajeczka bo jak teraz znosi to na pszczołę zimową. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2010, 16:23 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
U mnie podobna sytuacja, może nie do końca. Są także larwy trutowe, na jednym plastrze ok 100 larw , larwy kilkudniowe i brak jajeczek. Jest jeden matecznik. Czy będzie to cicha wymiana :???: :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2010, 16:26 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
jeden matecznik i brak jajeczek... chyba sobie odpowiedziałeś sam, bo najprawdopodbniej starą matule wyrzuciły a teraz czekają na młodą królową...

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2010, 18:31 - ndz 
to nie cicha wymiana to matecznik ratunkowy i nie wiadomo na czym zrobiony, przy cichej wymianie matka jest wyrzucana z ula jak nowa sie wygryzie, a nawet później


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2010, 20:25 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Birkut przy cichej wymianie matkę wyrzucają dopiero jak matka młoda zacznie czerwic albo jeszcze dłużej u mnie były dwie dwa miesiące no chyba że nie wytrzyma i wygnie się szybciej



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2010, 21:31 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Tak dokładnie , to nie mam znakowanej matki, a za specjalnie nie próbowałem jej szukać i znaczyć.Może być, że jeszcze jest ,chociaż na dzień dzisiejszy, powinna być już nowa matka wygryziona. Jutro zorientuję się jaka sytuacja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2010, 10:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 11:21 - wt
Posty: 185
Lokalizacja: Chotomów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
birkut pisze:
to nie cicha wymiana to matecznik ratunkowy i nie wiadomo na czym zrobiony, przy cichej wymianie matka jest wyrzucana z ula jak nowa sie wygryzie, a nawet później


a jak czytam niżej w dyskusji - to wyrzucona bywa nawet po rozpoczęciu czerwienia przez nową.To STRASZNIE ważne dla nas początkujących. Czy aby na pewno tak jest?
Jeśli TAK, to nie ma się co przejmować, czyli rodzina nie zostanie osierocona i bez czerwiącej matki.
Czy aby tak będzie na pewno?
Pozdrawiam, Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2010, 10:45 - pn 
Marek55 pisze:
birkut pisze:
to nie cicha wymiana to matecznik ratunkowy i nie wiadomo na czym zrobiony, przy cichej wymianie matka jest wyrzucana z ula jak nowa sie wygryzie, a nawet później


a jak czytam niżej w dyskusji - to wyrzucona bywa nawet po rozpoczęciu czerwienia przez nową.To STRASZNIE ważne dla nas początkujących. Czy aby na pewno tak jest?
Jeśli TAK, to nie ma się co przejmować, czyli rodzina nie zostanie osierocona i bez czerwiącej matki.
Czy aby tak będzie na pewno?
Pozdrawiam, Marek

W tym roku miałem kilka takich przypadków cichej wymiany gdzie dwie matki czerwiły po przeciwnych stronach
Czasami nawet zimują we dwie i stara jest dopiero usuwana na wiosnę
najlepiej to zaobserwować wylot czy pszczoły wyrzucają trutnie
Świadczy to o tym że w rodzinie jest Płodna zdrowa Matka ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2010, 11:27 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
A umnie w tym roku w jednej z piekjnych rodzin były dwie matule - praktycznie cały sezon obierałem mateczki cichej wymiany ,
widząc matecznik wstawiałem tą ramkę do tyłu za krate do zapasowego wylotka i po unasienieniu młodą matke zabierałem i tak kilka razy
Ale po dłuższej przerwie pszczól w montowaniu mateczników dla nowej młodej matki uznałem ze to juz koniec ich szczerych checi az do teraz :chytry: w czasie przegladu znalazłem i znakowaną i nie znakowaną matke
tym razem pozostawiłem młodą matke a starą przeznaczyłem do odkładu jak przerzyje zime to jeszcze bedzie słuzyc jako matka na trutnie - ale przygladając sie jej zauwazyłem brak tylnej stopy :szok: moze dlatego chciały ja wymienić , no cóz wiosna sie zobaczy czy pszczólkom niepodobała sie jej krutsza noga czy cos wiecej odemnie zauważyły :oczko:

Pozdrawiam Szczupak

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2010, 12:04 - pn 
baniak pisze:
jeden matecznik i brak jajeczek... chyba sobie odpowiedziałeś sam, bo najprawdopodbniej starą matule wyrzuciły a teraz czekają na młodą królową...


czytacie co ktos pisze ? bo mi sie wydaje ze nie , napisałem ze starą matkę nie wywalaja przy cichej wymianie , wyzei baniak pisze ze chyba starą matule wywaliły i czekają na nową , to co to jest cicha wymiana czy matecznik ratunkowy, ale czyta sie ostatnio post i pisze sie pierdoły


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2010, 19:12 - pn 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
A czy mozna wycinac czerw trutowy? z boku i dolu u ramki w jednym ulu troche tego jest i przeszkadza wiec wycialem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 sierpnia 2010, 13:30 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 11:21 - wt
Posty: 185
Lokalizacja: Chotomów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Są dwie szkoły. Jedna mówi że trutnie są potrzebne, oprócz unasieniania robią dobrą atmosterę pracy w ulu i pszczoły (matka) wiedzą ile ma być i sama reguluje ilość trutni. Druga że są niepotrzebne i należy je usuwać, przy okazji usuwa się z nimi warozę. Jakoś tak składa się iż waroza zdecydowanie bardziej lubi czerw trutowy. Ja latem raczej nie wycinam - chyba że z ciekawości - ile znajdę warozy, ale zawsze zostawiam więcej niż o dłoni.
Teraz - w sierpniu usuwam, wyrzucam też przy okazji warozę, bo i tak za 1-2 tygodnie trutnie zostaną pogonione z ula.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 sierpnia 2010, 21:52 - śr 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Jestem zwolennikiem tej pierwszej szkoły,jeśli usuwam to tylko część czerwiu trutowego i nie po to aby walczyć z warozą lecz by sprawdzić ile jej jest w ulu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sierpnia 2010, 21:22 - ndz 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
ja w swoich 1/2 dadanta stosują ramkę pracy. Pozwalam pszczołom odbudować cała ramkę komórkami trutowymi i po zasklepieniu wycinam 2/3 - 3/4 plastra a resztę zostawiam. Jestem tego zdania ze trutnie mają "jakiś" wpływ na pracę rodziny, nie wiem czy pozytywny czy negatywny, ale pewna ich liczba w rodzinie jest pożądana. Jak pszczoły mają gdzie budować komórki trutowe to nie niszczą węzy. Wystarczy że spóźnię się z wycięciem czerwiu trutowego i już zaczynają psuć węzę :wnerw:

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji