FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 01:27 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 września 2010, 09:58 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 11:21 - wt
Posty: 185
Lokalizacja: Chotomów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam,
Wszyscy wiemy iż podczas intensywnego karmienia matka przestaje czerwić - nic nowego.
Jednak na ten efekt moim zdaniem nakłada się drugi. Przy dostawie syropu (co drugi dzień 2 l, 3:2, przez tydzień) pszczoły rezygnują z wychowu czerwiu. Usuwają jajka, larwy, a komórki zalewają syropem!
Czy ktoś z dłuższym stażem to także zauważył?
Robiłem przed tygodniem przegląd, zapisałem stan czerwiu na poszczególnych ramkach (11 rodzin, wlkp, 8-10 ramek) i zacząłem karmienie - po nawłoci. Było po 2- 3 ramki świeżo zaczerwione i z larwami 2-3 dniowymi. Zagladam teraz, jest tylko czerw KRYTY !!! A na ramkach, gdzie były jajka i młody czerw - tylko syrop!
Wyjątek mam tylko w 1 rodzinie, gdzie matka słabo czerwi od miesiąca (kupiona, ułomna), tam został cały czerw, jest młody, są jajka. Pewno dlatego, że w ulu jest mało młodego pokolenia?
Co o tym sądzicie? Czy to także widać Waszych rodzinach?
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 września 2010, 10:59 - pn 
To całkiem normalne co robią pszczoły i jeśli jest w ulu dużo młodej pszczoły to nie masz się co martwić. Ja by takiej sytuacji uniknąć daje co drugi dzień po 2 litry syropu, pszczoły wtedy spokojnie ograniczają matkę w czerwieniu a czerw i młoda pszczoła zdąży dorosnąć i się wygryźć. Każdy ma swoje metody podkarmiania. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 września 2010, 21:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ja tez to zauwazylem. W 3 ulach matki kompletnie przerwaly czerwienie. Praktycznie zadnej mlodej larwy nie było, aż przestraszyłem się, że musiało się coś z matkami stac. Ale po przeglądnieciu uli matki żyły i mają się dobrze. Dobrze, że napisałeś tego posta bo nie wiedzialem o tym i myslalem ze cos dziwnego sie u mnie dzieje. :oczko:

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 września 2010, 21:22 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Naprawdę z tym forum coś się dzieje :bosie:
Marek55 co Ty masz za "pszczoły"? Jak miałeś 2-3 ramki z czerwiem z 8-10ramek to reszta ramek była zapełniona pyłkiem? Szczerze nie spotkałem się z takim zachowaniem pszczół.
Mała prośba czytaj ze zrozumieniem, a później udzielaj rad Cordovan.
Marek55 pisze:
Przy dostawie syropu (co drugi dzień 2 l, 3:2, przez tydzień)

Cordovan pisze:
Ja by takiej sytuacji uniknąć daje co drugi dzień po 2 litry syropu

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 września 2010, 22:04 - pn 
Marek55 pisze:
Witam,
Wszyscy wiemy iż podczas intensywnego karmienia matka przestaje czerwić .


Kolego Może Inaczej
Jest trochę zimno i temu o tej porze jest mniej czerwiu jeszcze się nie spodkalem z takim zjawiskiem aby pszczoły czerw czy larwy wywaliły --- Owszem czasami jak matka czerwi a jest zimno lub rodzina słaba to zjadają jaja
Ale nie podczas karmienia ,prędzej przystopują pobieranie syropu albo będą pobierać wolniej w miarę wygryzania się pszczół , pogrubią a nawet dobudują dziki plaster na zatworze czy pod ramkami i tam złożą jak usuną jaja czy czerw w silnej rodzinie
zauważ przy intensywnym pożytku matka czerwi jak szalona a pszczoły potrafią na dobę czasami przynieść i 7 kg wziątku ograniczą matkę w czerwieniu ale nie kosztem usunięcia potomstwa po niej


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 września 2010, 22:26 - pn 
Wywalaja Bociniak jak jest sporo czerwiu i zimne noce i gniazdo nie scieśnione miałem takie 3 przypadki pod koniec sierpnia kiedy jeszcze pszczoły siedziały na 2 korpusach wlkp.
Ogólnie nie wiem jak u was ,ale u mnie matki przestały czerwić po 20 sierpnia , zdziwiłem się kiedy pisaliscie ,ze macie 8 ramek czerwiu ,a ja w tym samym czasie miałem 6 , kiedy wy pisaliscie ,ze macie 6 u mnie były 4 z czerwiem , teraz karmie pszczoły tz, konczę jutro ostatnia dawka 2,5l i czerwiu jest 2-4 ramka , całkiem mozliwe ,ze przez pogodę i nie sciesnione gniazdo u mnie było gorzej z czerwiem na razie jest oki bo pszczoły siedza na 10-8 ramkach i kilka na 7 ,ale nie wiem czy nie zawaliłem w tym roku z tymi korpusami i ochłodzeniem gniazda moze to si,ę odbic na wiosnę ..w każdym badż razie ostatni raz zostawiam pszczoły na 2 korpusach tak późno od przyszłego sezonu 20 sierpnia idą na 1 korpusie.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 września 2010, 08:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Rater,
Cytuj:
w każdym badż razie ostatni raz zostawiam pszczoły na 2 korpusach tak późno od przyszłego sezonu 20 sierpnia idą na 1 korpusie.

to zależy jak kto układa na zimę.U mnie wszystkie rodziny produkcyjne ida na dwóch korpusach.Wstepnie zostały juz ustawione na początku sierpnia.wtedy zostawiłem je 8+8 teraz niektóre są zwężone do 7+7.Odkłady ida na 1 korpusie na 8 ramkach plus półnadstwka pod spód


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 września 2010, 09:01 - wt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Rater pisze:
zdziwiłem się kiedy pisaliscie ,ze macie 8 ramek czerwiu ,a ja w tym samym czasie miałem 6 , kiedy wy pisaliscie ,ze macie 6 u mnie były 4 z czerwiem

Małopolska to nie cały kraj , i nie dziw się jak ktoś tak pisał np. z Warszawy . U nas były bardzo trudne warunki przez cały sezon . Deszcz padał non stop z małymi przerwami , a w ostatnim czasie jest zimno zarówno w nocy jak i dzień . Pszczołom brakowało pokarmu prawie przez cały sezon i trza było je dokarmiać . Jak ktoś się spóźnił, to efekt był zaraz widoczny . Piszesz że,, teraz jest oki" bo pszczoły siedzą na 10-8 ramkach , a ty kończysz karmienie. Moim zdaniem 10 ramek na zimę w korpusie wielkopolskim , w naszym obszarze jest to za dużo .Nie twierdzę ,że nie przezimują , ale możesz mieć wiosną zapleśniałe boczne ramki , a rodzinę słabszą , niż na 7 -8 ramkach .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 września 2010, 14:24 - wt 
Rater pisze:
Wywalaja Bociniak jak jest sporo czerwiu i zimne noce i gniazdo nie scieśnione miałem takie 3 przypadki pod koniec sierpnia kiedy jeszcze pszczoły siedziały na 2 korpusach wlkp.

Tak to się zgadza że wywalają miałem przypadek tego roku w kilku ulach pod koniec maja Tylko że w porę zareagowałem Jak Jest Głód w ulu to tak - leci wpierw czerw trutowy potem pszczeli ale przy pożytku czy karmieniu to byle larwę ochraniają


Na górę
  
 
Post: 14 września 2010, 22:32 - wt 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
Marek55 pisze:
Robiłem przed tygodniem przegląd, zapisałem stan czerwiu na poszczególnych ramkach (11 rodzin, wlkp, 8-10 ramek) i zacząłem karmienie - po nawłoci. Było po 2- 3 ramki świeżo zaczerwione i z larwami 2-3 dniowymi. Zagladam teraz, jest tylko czerw KRYTY !!! A na ramkach, gdzie były jajka i młody czerw - tylko syrop!.


Może wykonywałeś pierwszy przegląd przy złej pogodzie i do tego trochę Ci się on wydłużył i zaziębiłeś czerw. Albo ramki pomyliłeś ? Dla mnie też jest to dziwne aby rodzina wyrzucała młode larwy. Trutowe to z tym się zgodzę, ale normalne pszczele ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 września 2010, 22:58 - wt 
lalux5 pisze:
Rater pisze:
zdziwiłem się kiedy pisaliscie ,ze macie 8 ramek czerwiu ,a ja w tym samym czasie miałem 6 , kiedy wy pisaliscie ,ze macie 6 u mnie były 4 z czerwiem

Małopolska to nie cały kraj , i nie dziw się jak ktoś tak pisał np. z Warszawy . U nas były bardzo trudne warunki przez cały sezon . Deszcz padał non stop z małymi przerwami , a w ostatnim czasie jest zimno zarówno w nocy jak i dzień . Pszczołom brakowało pokarmu prawie przez cały sezon i trza było je dokarmiać . Jak ktoś się spóźnił, to efekt był zaraz widoczny . Piszesz że,, teraz jest oki" bo pszczoły siedzą na 10-8 ramkach , a ty kończysz karmienie. Moim zdaniem 10 ramek na zimę w korpusie wielkopolskim , w naszym obszarze jest to za dużo .Nie twierdzę ,że nie przezimują , ale możesz mieć wiosną zapleśniałe boczne ramki , a rodzinę słabszą , niż na 7 -8 ramkach .


Otworze im pod gniazdem wylot osiatkowany , ramki tak nie bedą szybko plesnieć ,a na wiosnę 4-6 ramek wlkp. powinno zostać to całkiem sporo do kwietnia sie rozwiną :P


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 września 2010, 21:20 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 11:21 - wt
Posty: 185
Lokalizacja: Chotomów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dzięki za te wszystkie rady. Przez tydzień nie było mnie w kraju i w internecie. Dobrze iż młodsze pokolenie chce wspierać, więc chyba mam już zakarmione rodziny na zimę. A jaki jest stan to będę wiedział w przyszłym tygodniu, jeśli pogoda pozwoli. Ten weekend jestem jeszcze na wyjeździe służbowym w Ożarowicach.
Zmartwiło mnie to co pisze Bociank. Mogłem zaziębić, ale wszystkie rodziny?
Przy dużym pożytku matka czerwi jak szalona - zgadza się. Jednak chyba należy teraz uwględnić, to że idzie zima. Może ona inaczej myśleć. Zresztą może jest już zmęczonaq myśleniem przez całe lato i do głosu dochodzą robotnice szykujące zapasy :oczko: Ramek nie pomyliłem i jestem pewny swego spostrzeżenia. Wyrzuconego czerwiu nie widziałem - mam tylko wniosek końcowy- tam gdzie był 1-3 dniowy czerw i jajka jest/był syrop.
Prowadzę zapis cyfrowy przeglądów. Może kiedyś coś pokaże ;-)
Ja też karmię na 9-10 ramkach, ale w pazdzierniku 2-3 ramki idzie do magazynu, zależnie pod którą beleczką od zatworu spotkam pszczoły. Na wiosnę jest SUPER stymulacja (mam wysokie dennice).
Pozdrawiam,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji