FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 20 kwietnia 2024, 03:12 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 stycznia 2011, 10:55 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Witam!
Dziś byłem w pasiece 20 m, od domu, i widze ,że pszczółki wyrzuciły trupki swoich sióstr na deseczkę wylotową i tak sobie pomyślałem : czy przypadkiem nie są ciepłe górne listewki ramek ( powałka ) i niestety są ciepłe we wszytkich rodzinach , w różnym stopniu - w niektórych cieplejsze a w innych ciut chłodniejsze, i się zastanawiam co zrobić by matki zbytnio nie czerwiły bo mamy połowę stycznia ciepło u mnie 8 *C o 7:00 dziś było śniegu ni grama. wylotki są bez wkładek na full. Za karmiłem "syto" BF 15-13kg krainka 10-11 kg ale jak tak dalej pójdzie to wiosną może braknąć. Proszę was o informację czy już kiedyś tak było i jakie były tego skutki - ja praktykę pszczelarską mam krótką więc pierwszy raz się z tym spotkałem. Proszę o odpowiedź :prosi: .
Marcin

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2011, 11:11 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Witam
Też mam krótką praktykę ...
U mnie zimno w ulach a ciepło na dworku - tzn mamy teraz jakieś +6 - +7 C ale mam ule nieocieplone - na ramkach leży tylko płucienko i raczej zimne powałki są.
Nie wiem czy masz ocieplone od góry gniazda? Ja ocieplenie zakładam z końcem lutego.

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: ciekawe
Post: 15 stycznia 2011, 11:18 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cytuj:
Proszę Kolegów - na temat czerwienia matek dr Bretschko opublikował w książce Magazinimker (1978 i 1981) bardzo ciekawe dane. Ja tu podam w bardzo wielkim skrócie.
Otóż matki rozpoczynają czerwienie już pod koniec grudnia, są to bardzo małe ilości jajek. Zasadniczo czerwienie zauważalne liczy się od 1 lutego.
W dnie z temperaturą ujemną matka nie składa jajek.
Jak to wygląda w dnie z temperaturą dodatnią:
+1c 25 jajek/dobę
2C 60 jajek/dobę
3C 110jajek/dobę
4C 165jajek/dobę
5C 225jajek/dobę
6C 295jajek/dobę
7C 365jajek/dobę
8C 440jajek/dobę
9C 525jajek/dobę
10C 610jajek/dobę

itd przy 25C matka składa już 2245 jajek/dobę


i coś jeszcze

Cytuj:
Styczeń

1 W styczniu należy zapewnić pszczołom jak największy spokój. Mrozy i śnieżyce nie wpływają ujemnie na zimowanie pszczół. Natomiast silne wiatry, duże wahania temperatury między dniem i nocą, wilgoć i wszelkiego rodzaju hałasy są bardzo szkodliwe. Każde zakłócenie spokoju rodziny powoduje wzrost temperatury w kłębie nawet do kilkunastu stopni, a każdy wzrost temperatury wiąże się ze wzrostem zużycia pokarmu. Równocześnie każde podniesienie temperatury w kłębie pobudza matkę do czerwienia. Dlatego należy ograniczyć chodzenie w pobliżu uli, unikać uderzeń gałęzi o ule i inne zjawiska mogące niepokoić pszczoły.

2 Wzrost temp. w kłębie może być powodowany również brakiem dopływu powietrza przez wylotki zatkane śniegiem lub osypanymi pszczołami wewnątrz ula, jak też silnym nasłonecznieniem nie ocieplonych ścianek ula.

3 Przyczyną występowania wilgoci w ulu może być:
a)ułożenie zbyt dużych gniazd w stosunku do wielkości kłębu,
b)nieodpowiednia wentylacja w ulu.
c)dziurawy daszek,
d)zbyt mały wylotek, który może być zatarasowany przez chore, stare pszczoły, które zakrzepły w wylotku,
Wilgoć jest dla pszczół największym nieszczęściem. Powoduje pleśnienie plastrów, fermentowanie pokarmu, kwaśnienie pierzgi a wilgotne gniazda są zawsze chłodne.

4 Jak już wspomniano w punkcie 1 wzrost temperatury w kłębie powoduje przedwczesne czerwienie matek. Młode pszczoły, które wygryzły się w styczniu i lutym, o ile dziesiątego dnia życia nie dokonają oblotu oczyszczającego, na pewno zaperzą się w ulu i padna. Zaperzenie - jest to rodzaj biegunki. Pszczoły, które raz były karmicielkami / które karmiły w styczniu czerw/, drugi raz nie mogą nimi być i żyją krócej. Pszczoły, które pracowały w drugiej połowie zimy też żyją krócej. W tej sytuacji na wiosnę, gdy matka rozpocznie czerwienie nie będzie karmicielek do wykarmienia czerwiu.

5 Jeśli zajdzie taka sytuacja, że rodzina była zbyt późno w jesieni dokarmiana lub była rabowana i z tego powodu już w styczniu pszczoły mogą odczuwać głód /według wyczucia pszczelarza/, wtedy takiej rodzinie przy najbliższym ociepleniu /odwilży/ należy podać ciasto miodowo - cukrowe w ilości 1 - 2 kg, kładąc je na górnych beleczkach ramek, po wyjęciu belek odstępnikowych, przykryć folią i ocieplić od góry.


6 Przepis na ciasto miodowo - cukrowe
Ciasto miodowo - cukrowe jest to pokarm stały do karmienia pszczół i do pobudzenia matki do czerwienia. 2 kg cukru pudru i 0,5 kg miodu rozpuszczonego i ogrzanego do temp. +45 C, zmieszać i ugniatać w tej temperaturze na desce do chwili uzyskania konsystencji ciasta na makaron. Gdy ciasto jest zbyt rzadkie - dodać cukru pudru. Ciasto podzielić na porcje, włożyć do perforowanych torebek foliowych i ułożyć na otwartych uliczkach międzyramkowych, skąd szybko zostanie pobrane przez pszczoły.

Najbardziej boję się : podpunktu
4 i 5[/b][/quote]

ocieplenia nie mam po za 2 ulami ale tam jest inna konstrukcja daszku ( daszek opiera się na poduszczę a nie na korpusie.

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2011, 13:13 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Marcinluter pisze:
Najbardziej boję się : podpunktu
4 i 5[/b]
[/quote].
Spoko Marcinku - zdaj się na pszczoły . Przy tych dawkach syropu które dałeś , śpij spokojnie czekając na wiosenny oblot . Dopiero po oblocie weż się ostro do roboty , ale to już będzie marzec.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2011, 13:16 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Marcinluter, starałem sie ta kwestię podjąć w tym temacie
http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... php?t=3919
Moje obawy są uzasadnione bo odwilż podobno ma trwać do początku lutego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2011, 13:26 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
mendalinho, , szukałem tematu- bo wiedziałem ,ze taki powstał. temat troszkę zeszedł z toru ;). a wracając do tematu to masakra z tą pogodą :tasak:, JAk nigdy chcę mrozu , ale takiego na -1*C w dzień ;).
paraglider, dziękuję za pocieszenie ;) , będę spał spokojniej:)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2011, 17:24 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 listopada 2010, 19:14 - pt
Posty: 114
Lokalizacja: płn Wlkp
Ja dzisiaj byłem u swoich i na wiekszości wylotków są resztki pszczółek (w małych ilościach). Są też rodziny, gdzie wylotki są czyste. Przy 2 ulach widziałem jak wyleciała 1 pszczoła, nawróciła i spowrotem do ula. Dowiem się co z nimi przy oblocie (wcześniej wymienię/wyczyszczę dennice).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2011, 20:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lipca 2010, 18:30 - wt
Posty: 115
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp,Wlkp18cm,langstroth
u mnie dzisiaj pszczoły dokonały oblotu i po wszystkim było troche martwych pszczół na wylotku i poza nim . Czy to normalne ?? pytam ponieważ to moja pierwsza zima z pszczołami. :oczko:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GcvhUyslPWI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2011, 20:10 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
normalne

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 stycznia 2011, 21:17 - sob 

Rejestracja: 03 stycznia 2010, 20:39 - ndz
Posty: 48
Lokalizacja: z Wojsławia
siemka ja tez dziś byłem u pszczółek a one sobie sprzątają mieszkanka.ale myślę że pszczoły przezimują ale będą bardzo słabe tak więc wielka lipa będzie z tego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 00:33 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
U mnie też dzisiaj sprzątały jak najęte, jeśli prognozy się sprawdzą to chyba ciasto pójdzie w ruch...jakby tego było mało to zaczynam martwić się o zasiany rzepak, trochę go mam, jeśli wegetacja ruszy na dobre, a potem przyjdzie mróz to pszczółki mogą mieć niewiele do roboty :szok: :bosie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 15:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Tomasz pisze:
siemka ja tez dziś byłem u pszczółek a one sobie sprzątają mieszkanka.ale myślę że pszczoły przezimują ale będą bardzo słabe tak więc wielka lipa będzie z tego.


nie rób paniki, inni czytają forum i potem też tak panikują jak Ty, a zapewniam Cię, że jak ktoś poprawnie zazimował rodziny pszczele to w chwili obecnej niczym nie musi się martwić,

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 19:30 - ndz 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Witamy Mistrza coś za długo trwał ten urlop.

Pozdrawiam Odnowiciel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 21:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Byłem w pasiece - dzień słoneczny około 11- 12 stopni
wszystkie pnie sie obleciały i porobiły drobne porzadki , nie był to taki oblot intensywny jak na wiosnę - bardziej rekonesans
może dlatego ze jeszcze nie musiały a słonko je nęciło i uległy
Powałki sa zimne - zresztą nie mam na nich ocieplenia
a wylotki otwarte mam jak latem bez wkładek wylotowych - więc aby do połowy lutego a potem to juz poleci :oczko:
Myślę że matki jeszcze nie podjeły czerwienia i pare dni minie zanim je podejmą nawet jesli będzie taka cieplejsza aura powinno byc raczej spokojnie, pozatym jeszcze niespełna miesiac i czerw bez żadnej łaski znajdzie sie w ulu czy będzie tęperatura na minus czy plus :uśmiech:

Pozdrawiam Szczupak :zeby:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 22:04 - ndz 
No kłęby są rozluźnione na jutro i wtorek ładną pogodę zapowiadają
więc czemu nie miały by wyprostować skrzydeł nawet by im to na dobre wyszło
liczę że wyjdą po dobroci :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 22:24 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Dzisiaj "cieszył michę" mój syn :tata, tata pszczoły latają , tatuś, ą one cię nie pogryzą.... :zeby: :rolf:...pcha się do uli niesamowicie, mam nadzieję że jak będzie miał 14 lat a nie 4 to mu ten ciąg do pscółek nie minie :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 22:31 - ndz 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
u mnie w zeszłym tygodniu było plus 12 stopni w cieniu i z żadnego ula pszczółki nie kwapiły się do wyjścia , może dlatego że nie było słońca i je nie nęciło .Wszystkie żyją bo osłuchiwałem .Co o tym sądzicie,jest się czym martwić czy nie ,niektórzy piszą że u nich przy plus 6 stopniach pszczółki się pokazywały,daje mi to trochę do myślenia!!!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 22:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
jerzy to może znaczyć, że masz bardzo silne rodziny i nie potrzebują oblotu, albo termometr ci się zepsuł :D

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 22:39 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
jerzy9666,
Bardziej martwił bym sie gdyby pszczoły pętały sie po wylotku i zewnętrznym przy + 6 stopniach
jak frasował tym ze niema ich w styczniu przy +12 w kiepska pogodę
Pszczoły które dobrze zimuja i jest u nich wszystko dobrze mogą z ula wylecieć dopiero w marcu :jupi: .
Natomiast te rodziny które przy + 6 bez słonka próbują lotów - tam cos jest nie tak :do bani:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 22:39 - ndz 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
termometry mam 2 tak że jestem pewny co do temperatury ,bardziej bym postawił na brak słońca


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 22:40 - ndz 
miecio pisze:
albo termometr ci się zepsuł :D


Nie mogę :leży_uśmiech: chyba jak miał elektroniczny to tak, albo zwykły rozbił :uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 23:51 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Tazon. Taki żarcik mały był :D. Wydaje mi się, że pszczółki Jerzego mają się bardzo dobrze, tym bardziej, że podczas obsłuchiwania wszystkie ładnie brzęczą. Jutro ma byc ciepło i słonecznie. Jak przyświeci słońce na ul to oblot murowany.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 00:17 - pn 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
U mnie dziś było +6 kiedyś +8 ale słoneczko tylko czasem wyjrzy z za chmur , oblotu jeszcze nie było choć niektóre dennice są wysprzątane.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 17:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
u mnie z zadowoleniem :jupi: mogę powiedzieć ,że pszczółki mają się dobrze :uśmiech: , dziewczęta są pełne wigoru - z tego co się dowiedziałem pogoniły babcię :tasak: bo jej się pranie zachciało wieszać niedaleko uli :leży_uśmiech: , powałki są ciepławe ale w każdej rodzinie jest matka bo jest szum równiutki w każdej z rodzinek oraz posprzątały resztki martwych sióstr.
Ufff teraz już krótka piłka :oczko: i kwiecień ;) :cisza:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 18:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2010, 23:59 - pn
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
też sie tak kiedyś cieszyłem tak jak ty jeszcze miałem krótszą piłke niestety za wcześnie niestety brakło pokarmu ale to był muj błąd myśle że ostatni


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 18:45 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Marcinluter pisze:
u mnie z zadowoleniem :jupi: mogę powiedzieć ,że pszczółki mają się dobrze :uśmiech: , dziewczęta są pełne wigoru - z tego co się dowiedziałem pogoniły babcię :tasak: bo jej się pranie zachciało wieszać niedaleko uli :leży_uśmiech: , powałki są ciepławe ale w każdej rodzinie jest matka bo jest szum równiutki w każdej z rodzinek oraz posprzątały resztki martwych sióstr.
Ufff teraz już krótka piłka :oczko: i kwiecień ;) :cisza:


co Ty gadasz, to katastrofa!!! maja byc jeszcze trzy fale mrozu, ostatnia w kwietniu. nie wiem jak im zrobisz stebnik.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 18:47 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2010, 12:22 - sob
Posty: 317
Lokalizacja: dolnośląskie
Zagniatajmy ciasto ...........sporo ciasta :mniam miodek: :rolf:

_________________
Za każdy dzień pracy przy pszczołach Pan Bóg dodaje pszczelarzowi jeden dzień życia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 18:50 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
moje siedzą na dole ramek, część cicho, a w części lekko szumią po otwarciu ula.
kiedyś miałem linię "opoka" która do marca siedziała na dole ramek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 18:51 - pn 
Byłem wczoraj w pasiece oblot ze wszystkich uli z niektórych większy z niektórych mniejszy.Zaniepokoiły mnie wczoraj 4 ule a konkretnie odgłosy z ula a pajączki w powałce to chciały przegryść nie miałem czasu wczoraj się nimi zająć więc zrobiłem to dzisiaj rozpaliłem dymek i poszedłem do nich rodziny na 10 ramek wielkopolskich i okazało się że papu na rezerwie wyjąłem puste dałem z magazynu pełne ogrzane palnikiem rameczki,ale jeszcze bardziej byłem zaskoczony gdy zobaczyłem w tych ulach czerw na trzech ramkach i to nawet kryty i sporo było jaj.Dodam że zimuje w styropianach po 3 pajączki w powałce otwarte i jeden w dennicy,dałem od 10-13kg pokarmu


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 19:04 - pn 
Kręcę się dziś po pasiece i zaobserwowałem ze iwa puściła kotki(bazie). to co to znaczy ? ze szybciej wiosna przyjdzie?


Na górę
  
 
 Tytuł: Powiew wiosny.
Post: 17 stycznia 2011, 19:35 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Dzisiaj pszczoły pięknie się obleciały . Nad pasieką przelatują stadami dzikie gęsi . Rzeka zaroiła się od kaczek .Gwar nieopisany . Nie łudżmy się , to jeszcze nie wiosna .


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 19:48 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Już dzikie gęsi tak wcześnie to chyba i wiosna będzie wcześniej przyroda wyczuwa.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 19:56 - pn 
Tomekmiodek pisze:
Kręcę się dziś po pasiece i zaobserwowałem ze iwa puściła kotki(bazie). to co to znaczy ? ze szybciej wiosna przyjdzie?

no to lepiej by było by się nie rozwijała bo o wiele za wczas od czwartku zaś zapowiadają ochłodzenie ale już nie tak duże do - 5-8 stC


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 20:02 - pn 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
u mnie dzisiaj pięknie słoneczko świeciło lecz moje panie nadal czekają , w cieniu było tylko 6 stopni więc nie mają się gdzie spieszyć .Z ciekawości dziś znów osłuchałem wszystkie rodzinki, szumią pięknie i cichutko,w jednym ulu zdjąłem daszek ,ramki chłodne a przez szparkę między beleczką widziałem jak pszczółki się ruszały więc raczej jest ok.Czekam nadal :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 21:20 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2010, 23:59 - pn
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
panowie niema sie co podniecać praktycznie to połowa stycznia jeszcze nam może zima pokazać co potrafi jeszcze cały luty którego sie najbardziej sie obawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 21:43 - pn 
Nie wyglądaj w lutym wiosny bo marzec zazdrosny :szok: :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 stycznia 2011, 10:08 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2010, 12:22 - sob
Posty: 317
Lokalizacja: dolnośląskie
Rozmawiałem wczora z dwoma sąsiadami pszczelarzami , obydwaj mieli nietęgie miny , u jednego problem bo na oblot wyszły pojedyńcze sztuki i jest załąmany , mówi że straszny osyp na dennicy a drugi boi sie głodu bo podobno zaglądał do ula i mówi że matka czerwi jak szalona..... musze go zapytać jaka rasa.
U nas w dolinie już pare ładnych dni jest ciepło. Ciekawe co bedzie dalej z tą pogodą. Trzeba sobie kupić maszynke do robienia ciasta. Lub zatrudnić do tej roboty babcie. :śmieję się z ciebie:

_________________
Za każdy dzień pracy przy pszczołach Pan Bóg dodaje pszczelarzowi jeden dzień życia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 stycznia 2011, 13:05 - śr 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Nie ma cudów, jeśli w porę dokonuje się zakarmienia i pszczoła zimująca nie miała do czynienia z przerabianiem cukru. Jeśli dałeś na rodzinę 12kg cukru, odymiałeś minimum 4 razy co 5 dni Apiwarolem lub dałeś paski i zabezpieczyłeś włotki /myszy/, to nie ma sensu łażenie po pasiece, pszczoły dadzą sobie radę. Po co je dręczycie, zagladacie i przeszkadzacie w zimowli.
Z odległośći tylko popatrzeć czy nie przewrócił wiatr lub zwierzak uli. Do oblotu nie grzebać w ulu. Od lat tak robię i na oblocie jestem pewny, że wszystkie przeżyły, interesuje mnie tylko w jakiej sile wychodzą, a tego żadnym grzebaniem w tej chwili nie ustalicie. Pozdrawiam.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 stycznia 2011, 13:04 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
glazek7777 pisze:
Do oblotu nie grzebać w ulu. Od lat tak robię i na oblocie jestem pewny, że wszystkie przeżyły, interesuje mnie tylko w jakiej sile wychodzą, a tego żadnym grzebaniem w tej chwili nie ustalicie.

Nic dodać , nic ująć.
Odwiedzając pasiekę , nawet nie zbliżam się do uli - bo po co?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 stycznia 2011, 19:07 - czw 

Rejestracja: 30 listopada 2008, 11:07 - ndz
Posty: 192
Lokalizacja: podkarpackie
U mnie już po wiośnie.Nawaliło śniegu ze 20 cm i zaczyna łapać mrozik :wnerw:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 stycznia 2011, 22:56 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
za dobrze by było, musi jeszcze trochę przymrozić mamy jeszcze przed sobą luty

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 stycznia 2011, 23:33 - czw 
Eugeniusz Jancz pisze:
U mnie już po wiośnie.Nawaliło śniegu ze 20 cm i zaczyna łapać mrozik :wnerw:

U mnie też :wnerw: :bosie: kurde długo jeszcze będzie posypywać


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 stycznia 2011, 23:45 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ot taką optymistyczną prognozę przeczytałem na portalu pogodowym.

Prognoza sezonowa

Luty przyniesie wycofanie się zimy. W pierwszej połowie miesiąca będziemy mieć jeszcze do czynienia ze śniegiem i mrozem, ale w drugiej połowie pojawią się pierwsze głębsze odwilże. Temperatura będzie szybko rosnąć i niewykluczone, że pierwsze powiewy cieplejszego powietrza pojawią się jeszcze przed końcem lutego.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 stycznia 2011, 00:16 - pt 
Chyba tutaj to przeczytałeś http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/10 ... a-sezonowa


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 stycznia 2011, 23:28 - ndz 

Rejestracja: 20 stycznia 2011, 21:57 - czw
Posty: 7
Lokalizacja: Mazowieckie/Mława
A u mnie w mazowieckim zima trzyma i ani mysli ustąpić.
Ale to i dobrze :uśmiech:
od marca do końca września zdążymy śię jeszcze naćieszyć
swoimi pszczółkami


z pszczelarskim pozdrowieniem
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 45 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji