FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 17:35 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 282 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Upadki lub ich brak w rodzinach pszczelich w 2011
Czas głosowania minął 08 kwietnia 2011, 23:24 - pt
Osypała mi się więcej niż jedna rodzina - podaj w poście % ile 7%  7%  [ 29 ]
Nie straciłem żadnej rodziny ale mają mało zapasów 6%  6%  [ 22 ]
Osypała mi się tylko jedna rodzina - co mogło być przyczyną pytaj w poście 6%  6%  [ 23 ]
Stwierdziłem nosemozę ale rodzina żyje 2%  2%  [ 8 ]
Inne przyczyny upadku - podaj w poście jakie 3%  3%  [ 12 ]
Wszystkie rodziny prawidłowo, bez strat przezimowały 15%  15%  [ 59 ]
Nie straciłem żadnej rodziny i mają wystarczająco zapasów 17%  17%  [ 67 ]
Jeszcze nie mam pewności czy przetrwają 7%  7%  [ 27 ]
Pszczoły się obleciały i zapowiada się że będzie dobrze 26%  26%  [ 99 ]
Pszczoły się nie obleciały ale żyją i powinny przetrwać 11%  11%  [ 42 ]
Liczba głosów : 388
Autor Wiadomość
Post: 07 lutego 2011, 22:24 - pn 
Koledzy piszemy kto i co i jak rozpoczął już w tym sezonie robić w swojej pasiece odpowiadając jednocześnie na pytania ankiety.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 07 lutego 2011, 23:10 - pn 
U mnie sezon rozpoczyna sie w marcu na razie nie moge nic powiedzieć oprócz tego ,ze kilka rodzin jest bardzo słabych ,ale to ze wzgledu ,ze matki wymieniłem w lipcu ,a tak to jest niezle jak się zrobi cieplej koniec lutego/poczatek marca koniecznie +14 w cieniu , zrobie przeglad , ułoze gniazda , słabe dostaną beleczki ,a 3 tygodnie pozniej dostaną po grzbiecie jaskółczym zielem. To tak w planach ,a co bedzie to zobaczymy.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 00:34 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Z jako takim głosowaniem się wstrzymam do pierwszego przeglądu natomiast sezon w praktyce zaczynam rokrocznie w lutym w takie dni jak dzisiejszy 10-12 st. C na pasieczysku od sprawdzenia stanu powałek (ciepłe letnie wilgotne itp.) oraz oceny kłębu zimowego. Dziś byłem w pasiece i jest pięknie. Na chwilę obecną 100% rodzin przetrwało. Kłęby mniej lub bardziej ścisłe aczkolwiek pszczoły z niektórych rodzin były żywo zainteresowane tym co się działo, obloty niemrawe, choć już widać po mostkach że lokatorki korzystają z każdego cieplejszego dnia i sprzątają dennice. Jednym słowem jest super ale naprawdę cieszył się będę kiedy będzie zupełna pewność zakończenia zimowli w pełnym słów znaczeniu. Jakby nie było najgorszy etap przed nami.

Pozdrawiam.

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 10:48 - wt 

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 21:58 - pn
Posty: 135
Lokalizacja: Piotrowice (św)
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski zwykły
Za wcześnie na taką ankietę.Mogę tylko powiedzieć że wczoraj z jednego ula dosyć żwawo wylatywały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 12:52 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
Zgadzam się z tobą Daniwl. . Jeszcze przed nami co najmniej dwa tygodnie prawdziwie mrożnej zimy a dopiero po niej przedwiośnie , najpierw na nizinach - potem w górach. Zle czyni ten , kto z prostej ciekawości tuptaniem wokół uli , niepokoi pszczółki i sprawdza jak się zimą mają.
Daniwl pisze:
Mogę tylko powiedzieć że wczoraj z jednego ula dosyć żwawo wylatywały.

"Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni."
Niecierpliwym życzę odrobinę cierpliwości.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 13:49 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 listopada 2010, 16:55 - sob
Posty: 343
Lokalizacja: Rozterk
Ule na jakich gospodaruję: WP i WLP
Ja pszczółek nie denerwuję :oczko: Poczekam jeszcze :uśmiech: Ale mogę podzielić się wiadomością że od niedzieli należę do Związku :jupi: :jupi: :jupi: Tak oto rozpocząłem sezon :soczek:

_________________
„Paście się pszczółki po rozkosznej łące póki wam służą dni lata gorące. Wasz brzęk rozkoszny nikogo nie nudzi. Lepiej być z wami, niźli pośród ludzi.”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 14:42 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Za wcześnie na taka ankiete .Może za miesiąc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 16:51 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
ulik77 pisze:
Ale mogę podzielić się wiadomością że od niedzieli należę do Związku :jupi: :jupi: :jupi: Tak oto rozpocząłem sezon :soczek:

To była właściwa decyzja. Mam nadzieję , że skorzystasz z wszystkich możliwości jaki może dać ci związek.
Zyczę powodzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 21:51 - wt 
Ankieta ankietą, ale namawiam wszystkich, którzy stracą 30 % stanu rodzin pszczelich do wysyłania do badania próbek pszczół z osypu zimowego oraz próbki zapasu pokarmu. Pracownia w Puławach badania te wykonuje bezpłatnie.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 21:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 16:58 - pn
Posty: 68
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Ule na jakich gospodaruję: korpusowe
witam to też mój pierwszy rok w związku. Mam pytanko Jakie możliwości są w zw?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 22:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
To zależy jak działa koło i jacy ludzie tam ''wiodą prym'' może być fajnie ale i strasznie.
Ty zrobiłeś moim zdaniem dobrze,dalej powinieneś obserwować,uczyć się,znależć nowe przyjażnie,jednym słowem zaklimatyzować się,a koledzy powinni cie otoczyć dyskretną opieką i pomóc w tej aklimatyzacj.
Tyle teoria,co do praktyki to sam się niebawem przekonasz-b ę d z i e d o b r z e .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 23:10 - wt 
mendalinho pisze:
Za wcześnie na taka ankiete .Może za miesiąc


Ankieta kończy się za dwa miesiące a podyskutować można już teraz przecież. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 lutego 2011, 23:12 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Wezmę udział w ankiecie za jakieś 3-4 tygodnie, wtedy będę wiedział, że dając głos nie wyjdę na chwalipiętę..."abo i co gorszego" :bosie: . A co do wstąpienia do związku to jak najbardziej polecam, czy to będzie PZP czy Polanka, czy też co innego, można liczyć na wsparcie kolegów i łatwiejsze pozyskanie leków, dopłat itp (przynajmniej takie są moje doświadczenia) :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lutego 2011, 11:24 - śr 
Dziś mogę stwierdzić definitywnie
Straciłem 3 rodziny
Jedną zdemolowały myszy - moja wina -za duży wylot a raczej wysokość pozostawiłem
druga padła z głodu przy pełnych plastrach żarcia i było ich nie wiele kłąb uwiązany totalnie z boku
Trzecia - Tak to jest litować się nad starą matką migdy więcej :wnerw:
po wglądzie znalazłem 2 duże mateczniki jeden wygryziony drugi zgryziony czyli matka się wygryzła i zginęła a oblocie
w prawie ulu brak pokarmu osypane pszczoły reszta w komórki wlazła
możliwe że po utracie matki dostały pod rabowane resztę same zjadły i padły z głodu
i Dwie rodziny słabe jak doczekają wiosny to OK a jak je Diabli wezmą to Mówi się Niestety Trudno


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 09 lutego 2011, 11:57 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 listopada 2010, 16:55 - sob
Posty: 343
Lokalizacja: Rozterk
Ule na jakich gospodaruję: WP i WLP
Cytuj:
To była właściwa decyzja. Mam nadzieję , że skorzystasz z wszystkich możliwości jaki może dać ci związek.
Zyczę powodzenia.

Mam okazje zrobić kurs pszczelarski, wszystko ajnie tylko brak czasu. 3 weekendy na zajecia w Częstochowie i 3 dni w Kamiennej. Koledzy z koła którzy mają owy kurs sa z niego zadowoleni. Ja też bym był :uśmiech: :uśmiech: :uśmiech: Zapisaem się na przyszły ro na 4 matki i 2 odkłady. Jedno co jest pewne to rozbudować pasieke do 21 rodzin wtedy to by było to :brawo: Co do ankiety to jeszcze poczekam. Wczoraj pogoda była wietrzna ale było ciepło. Szybki przegląd i to co zobaczyłem :szok:
Cytuj:
przy pełnych plastrach żarcia i było ich nie wiele kłąb uwiązany totalnie z boku

Taką sytuację mam w 2 ulach.
W 3 ulu jest osyp ale pszczoły są i jest pokarm. Przegląd był szybki i nie miałem podkurzacza, a przydałby się. Bo w 4 ulu wszystkie pszczoły na wszystkich uliczkach do góry zaczynając od pierwszej z brzegu, zaczeły wychodzić , nie zauważyłem czy jest pokarm. W tych słabych dwóch ulach ścieśniłem gniazdo po dwie rameczki. Sam nie wiem czy dobrze zrobiłem :???: .
Poydrawiam Piotrek.

_________________
„Paście się pszczółki po rozkosznej łące póki wam służą dni lata gorące. Wasz brzęk rozkoszny nikogo nie nudzi. Lepiej być z wami, niźli pośród ludzi.”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lutego 2011, 20:53 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 18:08 - wt
Posty: 18
Lokalizacja: Zręcin
Witam.U mnie oblot tylko częściowy i tylko w ulach co słońce na nie świeciło.Ogólnie jak na teraz to nie jest źle,pszczoły żyją wszystkie, sprawdziłem wyrywkowo co piątą rodzinę na ilość zapasów.I o dziwo zapasy są pszczoły uwiązane na ramkach z miodem,na górze jest poszyty i to jest ok.Ciasto miałem już przygotowane jak by coś było nie tak, ale się okazało że na ciasto jeszcze nie czas.Po zdjęciu powałki czuć ciepło, więc pewnie czerw jest ,ale sprawdzałem tylko pierwsze3- 4 ramki.Ale pewni i spokojni będziemy dopiero po tych mrozach co idą i jak już w końcu zrobi się cieplej.

_________________
Prawdziwy pszczelarz śpi w ....ulu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lutego 2011, 21:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Kurcze czytam czytam i oczom nie wierzę. Ja oprócz obserwacji jak pszczółki przy słoneczku śmigają po wylotkach to nic nie robię. Nie zaglądam. Się boję ;)

Ale z każdego ula wychodzą - z czasem im bliżej 13 - 14 tym więcej pszczółek (cieplej się robi) więc chyba jest dobrze. Straszą powrotem zimy ale ja nie wierzę meteorologom :))) Może i spadnie temperaturka - ale tak znośnie do min. -5C a potem już tylko ... WIOSNA!

:rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lutego 2011, 22:17 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Kol Odwłok, ja też czytam i nie wierzę,wczoraj byłem u swoich było w porywach +9 lub +10 i rzeczywiście jak słońce to niektore próbowały wychodzić ale wracały z wylotka.Też nie zaglądałem,ale stwierdziłem,że ten który od jesieni miałem podejrzany bo był słaby na czterech ramkach nie dotrwał. :wnerw: Wiem,że z mojej winy nie trzeba było się litować.Uważam,że gniazda można rozbierać dopiero jak będziemy chodzić w samej koszuli i nie będzie nam zimno. :nonono:

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lutego 2011, 22:55 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
BoCiAnK pisze:
Straciłem 3 rodziny

BoCiAnK pisze:
Trzecia - Tak to jest litować się nad starą matką migdy więcej


ja wiosną w takich sytuacjach też stanowczo stwierdzam że :tasak: :tasak: :tasak: ale jak matula się sprawdza w sezonie kolejny raz to mi jakoś serce mięknie :roll:
W tym roku zimuje jedną matkę już czwarty rok! Narazie jeszcze żyje, może wiosny maja doczeka. Pewnie do dużej siły rodziny nie doprowadzi ale cenne geny są bezcenne ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 10:55 - czw 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Dziwie sie ze panowie tak spieszycie sie do zagladania do uli. Jeszcze jest zima . A jak padly to co?? Nic in juz nie pomoze . Na wiosne to chociasz ul sie czysci. Jak zakarmilem prawidlowo na jesieni to teraz czekam na pierwszy wioswnny /prawdziwy/ oblot i wtedy stwierdzam cos pewnego o stanie pasieki. Teraz jeszcze moge przyjsc mrozy i snieg i pszczolom sie nie przeszkadza!!!
POZDRAWIAM


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 11:42 - czw 

Rejestracja: 03 czerwca 2010, 17:25 - czw
Posty: 238
Lokalizacja: woj lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
A ja za zimowałem matke co ma już 5 lat:D Jesienią kiedy robiłem przegląd jesienny miala 8 ramek czerwiu (czerw zbity i nie ma w środku ani jednej komórki nie zaczerwionej).Patrzylem kilka dni temu czy żyją i jak na razie mają się dobrze.
Aby do maja wtedy :tasak: z nią:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 17:41 - czw 
michal92 pisze:
A ja za zimowałem matke co ma już 5 lat:D Jesienią kiedy robiłem przegląd jesienny miala 8 ramek czerwiu (czerw zbity i nie ma w środku ani jednej komórki nie zaczerwionej).Patrzylem kilka dni temu czy żyją i jak na razie mają się dobrze.
Aby do maja wtedy :tasak: z nią:)

ja mam "Żuka" co pali 4 l na 100 km... ;)
Kolego, nie wciskaj kitu... nie jesteś na forum szklarskim tylko pszczelarskim :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 17:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
5 psich latto może- ale przecie Ona młodziutka, roczek jej minie :leży_uśmiech: :leży_uśmiech: :leży_uśmiech:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 17:55 - czw 
Ciekawe ile razy w ciagu tych 5 lat sie mu pszczoły wyroiły i ciekawe czy jesieni z latem nie pomylił 8 ram czerwiu jesienią :szok:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 20:05 - czw 

Rejestracja: 03 czerwca 2010, 17:25 - czw
Posty: 238
Lokalizacja: woj lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Kolego PszczeliPark nie wciskam żadnego kitu;/
Pracuję z pszczółami juz ładnych pare lat i mam w notatkach ,że ta matka w tym roku bedzie obchodzila swoj lubileusz (5 lat):)
W tamtym roku dala sporo miodku , wiec jak przezimuje na pewno pociągnę od niej pare córek:)
Jak nie wierzycie wysle wam wiosną fotkę tej matki i jej czerwiu to zobaczycie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 20:12 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
michal92 pisze:
Kolego PszczeliPark nie wciskam żadnego kitu;/
Pracuję z pszczółami juz ładnych pare lat i mam w notatkach ,że ta matka w tym roku bedzie obchodzila swoj lubileusz (5 lat):)
W tamtym roku dala sporo miodku , wiec jak przezimuje na pewno pociągnę od niej pare córek:)
Jak nie wierzycie wysle wam wiosną fotkę tej matki i jej czerwiu to zobaczycie.


Przeciętna długość życia matki pszczelej to 3 lata. Zdarza się, że matki żyją 2 lata dłużej.
U mnie rekord wynosi 6 lat. Była to zarodowa matka kaukaska. Ograniczana była w czerwieniu, przez całe swoje życie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 20:39 - czw 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Panowie ja zazimowałem Niemke z Żółtą opalitką i w tamtym sezonie nic nie odstawała od 2 letniego Elgona, i rodzina poszła do zimowli silna.

Pozdrawiam Odnowiciel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 21:29 - czw 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 21:00 - pn
Posty: 406
Lokalizacja: Kuj-pom.
Czy ograniczanie matki w czerwieniu oznacza jej mniejsze wyeksploatowanie i tym samym przedłuża jej żywot ? Czy mimo braku miejsca i tak składa jajka które się po prostu marnują ?
Jak to jest ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 21:47 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
michal92 pisze:
W tamtym roku dala sporo miodku

zastanów się nad tym co piszesz. Bez urazy :piwko:

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 21:57 - czw 

Rejestracja: 03 czerwca 2010, 17:25 - czw
Posty: 238
Lokalizacja: woj lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Jak nie wierzycie to trudno sie mowi, ale to jest prawda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lutego 2011, 22:33 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Naraże jest bardzo dobrze ,ale to za wcześnie na pewną opinie bo do czasu odpowiedniej pogody mogą zajśc nieprzewidżane zmiany. Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 22:57 - czw 
michal92 pisze:
Jak nie wierzycie to trudno sie mowi, ale to jest prawda.

Michał, ja Ci wierzę. Miałem kiedyś przypadek z matką 6 letnią. Takie matki biją na łeb wszystkie inne. Wolę jedną taką starą niż 10 kurdupli z "niby" to hodowli :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 23:23 - czw 
Tak mi tu coś nie gra Michał z tego co kojarze miał zapisany wiek 15 lat w profilu czyli majac 10 lat ta matka u niego hasała juz w ulu , pozniej pisze ,ze pszczołami sie zajmuje juz ładnych pare lat ,a wczesniej pisał na forum ,ze jest początkującym pszczelarzem i pytał jak sie poddaje matki bo nie ma jeszcze takiej wprawy .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 23:29 - czw 
PszczeliPark pisze:
ja mam "Żuka" co pali 4 l na 100 km... ;)

Chyba Oleju :leży_uśmiech:

A co do matki to Ci wierzę moja Była z Cichej wymiany ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 lutego 2011, 23:53 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Imkerei pisze:
Czy ograniczanie matki w czerwieniu oznacza jej mniejsze wyeksploatowanie i tym samym przedłuża jej żywot ? Czy mimo braku miejsca i tak składa jajka które się po prostu marnują ?
Jak to jest ?


Matka musi od wiosny do jesieni przebywać w słabej rodzinie, a tylko na zimę idzie z silną.
I tak w kółko. :oczko:
Pozdrawiam
polbart


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 00:21 - pt 
polbart pisze:
Imkerei pisze:
Czy ograniczanie matki w czerwieniu oznacza jej mniejsze wyeksploatowanie i tym samym przedłuża jej żywot ? Czy mimo braku miejsca i tak składa jajka które się po prostu marnują ?
Jak to jest ?


Matka musi od wiosny do jesieni przebywać w słabej rodzinie, a tylko na zimę idzie z silną.
I tak w kółko. :oczko:
Pozdrawiam
polbart


Albo rodzina jest zasilana czerwiem ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 00:36 - pt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
polbart pisze:
Matka musi od wiosny do jesieni przebywać w słabej rodzinie, a tylko na zimę idzie z silną.
I tak w kółko.

Ja trzymam cały rok w silnej lub średniej i nie ograniczam im czerwienia, najstarsze jakie mam to dwie reproduktorki inseminowane z 2008r (czerwone znaczki), jedną zasiliłem czerwiem we wrześniu, druga przygotowała się do zimy sama. Tą zasiloną czerwiem uważam za szczególnie cenną. Nie sądzę jednak aby którakolwiek z nich przetrzymała jeszcze o sezon dłużej czyli następną zimę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 10:01 - pt 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 21:00 - pn
Posty: 406
Lokalizacja: Kuj-pom.
BoCiAnK pisze:
polbart pisze:
Imkerei pisze:
Czy ograniczanie matki w czerwieniu oznacza jej mniejsze wyeksploatowanie i tym samym przedłuża jej żywot ? Czy mimo braku miejsca i tak składa jajka które się po prostu marnują ?
Jak to jest ?


Matka musi od wiosny do jesieni przebywać w słabej rodzinie, a tylko na zimę idzie z silną.
I tak w kółko. :oczko:
Pozdrawiam
polbart


Albo rodzina jest zasilana czerwiem ;-)


Cenne wskazówki. Dzięki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 11:25 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
A rodzin z reproduktorkami nie trzymacie ciaśniej i nie przenosicie co jakiś czas ula w nowe miejsce coby stare pszczoły odleciały i żeby rodzina o rójce nie myślała?? Matka ma w tedy ograniczone możliwości czerwienia. Nie tak radykalnie ale trochę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 12:01 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
Imkerei pisze:
Czy ograniczanie matki w czerwieniu oznacza jej mniejsze wyeksploatowanie i tym samym przedłuża jej żywot ? Czy mimo braku miejsca i tak składa jajka które się po prostu marnują ?
Jak to jest ?

Przez 5 lat trzymałem reproduktorkę - Germankę na półnadstawce Wlkp. Faktycznie , w pierwszym roku jej "eksploatacji" zauważyłem , że w niektórych komórkach składała po 2 a nawet 3 jajeczka . Pszczoły usuwały ich nadmiar i zasklepiona pozostawała już tylko jedna larwa. Półnadstawka z matką stała na pełnej kondygnacji Wlkp , ograniczona dwoma kratami odgrodowymi a nad nią miodnia.
Prawie każda komórka w plastrach z matką była zaczerwiona. W kondygnacji pod kratą pszczoły nagromadzały sam pyłek. Piętnastego lipca zdejmowałem dolną kratę i matka zaczerwiała kondygnację z pierzgą . Do zimy miałem bardzo silną rodzinę. Myślałem że w końcu doczekam cichej wymiany - niestety. W szóstym roku życia , podarowałem ją szwagrowi .
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 12:22 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
paraglider pisze:
W szóstym roku życia , podarowałem ją szwagrowi .
Pozdrawiam.

Witam odnośnie tej mamuśki :róża: to jak szwagier się nią znudzi to piszę się na nią!!! :jupi:

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 12:42 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
paraglider pisze:
W szóstym roku życia , podarowałem ją szwagrowi .


to żeś szwagra obdarował :leży_uśmiech:

Mi również zdarza się trzymać matki po 4 lata. Ale przez ostatnie dwa lata siedzą w 5-cio ramkowym uliku odkładowym. W sierpniu taką rodzinke przekładam do normalnego ula, dodaje 3-4 ramki z czerwiem krytym, zakarmiam i tak do kolejnej wiosny :uśmiech: OBY :zeby:
Są to sporadyczne przypadki przetrzymywania matek, głównie do reprodukcji.

Imkerei pisze:
Czy mimo braku miejsca i tak składa jajka które się po prostu marnują ?
Jak to jest ?

Myślę, że matka nie składa jajek które się marnują spadając gdzieś na dennice jak to jest w przypadku nadprodukcji łuseczek woskowych u pszczół. Tym bardziej że to pszczoły sterują matką ile ma składać jajeczek. Są linie które przy obfitych pożytkach ograniczają matke w czerwieniu. Matka ogranicza stopniowo czerwienie jesienią aby zimą nie składać jajeczek w okóle.
Zdarza się, że na początku czerwienia młoda matka składa po 2-3 jajka do komórki. Jest to szczególne widoczne w ulikach weselnych, ale po jakimś czasie to się unormuje. U starszych matek takiej sytuacji nie zaobserwowałem.
pozdrawiam.

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 18:06 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
jacek_zz pisze:
to żeś szwagra obdarował :leży_uśmiech:

Nie miałem sumienia ją zamordować a szwagier jest sadystą i z mamuśkami się nie cacka. Oddaję mu każdą matkę wymienianą w ulu , dzieki temu w krótkim czasie pozbył się meserszmitów , a ja śpię z czystym sumieniem.
wiesiek33 pisze:
odnośnie tej mamuśki :róża: to jak szwagier się nią znudzi to piszę się na nią!!! :jupi:

Bardzo mi przykro - podarował ja sąsiadowi :oczko:
Pozrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 lutego 2011, 19:02 - pt 
paraglider pisze:
Bardzo mi przykro - podarował ja sąsiadowi :oczko:

Nie ma się z czego wyśmiewać parę lat wstecz zadzwonił kolega że bardzo pilnie potrzebuje matki bo stracił a rodzina jest silna i już zakarmiona czy nie mam byle matki
nie zastanawiając się kazałem mu przyjechać ale zaznaczyłem ma 4 lata
przyjechał dałem za 2 lata coś wspominaliśmy o matkach okazało się że mu się dopiero wyroiła ale już się wrócił uwierzyłem w to bo dając mu tą matkę zwróciłem mu uwagę że ma przycięte skrzydełko i mogą mu ją podmienić


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 lutego 2011, 01:26 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
michal92 pisze:
Kolego PszczeliPark nie wciskam żadnego kitu;/
Pracuję z pszczółami juz ładnych pare lat i mam w notatkach ,że ta matka w tym roku bedzie obchodzila swoj lubileusz (5 lat):)
W tamtym roku dala sporo miodku , wiec jak przezimuje na pewno pociągnę od niej pare córek:)
Jak nie wierzycie wysle wam wiosną fotkę tej matki i jej czerwiu to zobaczycie.
Kolego michal92 ja tobie wierze bo juz mialem taką 6 latke była to pszczoła łagodna ,ale poniej mlode byly agrsywne juz więcej do tej pory zadna mi takiego wieku nie dożyla .Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 15:13 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
:jupi:
Dzisiaj oczyściłem dennice z osypu - stan pasieki 100% rodzin przeżyło

:rolf: :uśmiech: :rolf:

Siłę ocenię jak się oblecą
:jupi:

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 22:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
U mnie tez dobrze.Jak na razie to zauważyłem tylko w jednej rodzinie ze częsc kłebu przy górnej beleczce zamarła( rodzina spora, jakaś głośna).Jakos bardzo luźna jak na te mrozy.Mysle sobie głód.Leciutko odchylam ramkę ale pełna. Moja diagnoza- brak matki.Jak dotrwa oblotu będzie co łączyć.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 lutego 2011, 23:54 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
:bosie : Jedna rodzina nie żyje :bosie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 lutego 2011, 21:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
u mnie na razie 100% żyje, ale jeszcze zima cały czas trzyma. A nocne mrozy są niemiłosierne:D. Jeszcze najgorsze 2-3 tygodnie. A później już powinno być dobrze.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lutego 2011, 17:31 - pt 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
Na początku chciałem sie przywitać, to mój pierwszy post na tym forum. U mnie jak na ten czas wszystkie rodziny przezimowały (nasłuchiwałem przez wylotki), nie było jeszcze oblotu, jedynie jakiś ruch zaobserwowałem w ulu styropianowym. Do uli zajrzę dopiero po oblocie. Największa temperatura jaka była przez ostatnie 2 tygodnie to 10*C a teraz znowu poniżej 0, z utęsknieniem czekam na wiosnę.
Pozdrawiam Paweł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 282 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji