FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:13 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: naloty
Post: 18 maja 2012, 18:35 - pt 

Rejestracja: 19 kwietnia 2011, 16:07 - wt
Posty: 7
Lokalizacja: Zakroczym
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski stojak
Witam kolegów pszczelarzy! :-D
Jestem poczatkujacym pszczelarzem i mam do was pytanie:
Jak stosowac "naloty"? czytałem troche o tym na roznych stronach lecz nie moglem znalezc nic konkretnego, jedyne co wiem to to ze mozna osiagnac niezle wyniki w postaci miodku, leczy chodzi mi o konkrety.. czy z jednej rodziny mozna zrobic odklad i ustawic go wlasnie na ten nalot, kiedy to przeprowadzac i ogolnie.. Jak postepowac od poczatku do koncza :)
za odpowiedzi z gory dziekuje :wink:
Pozdrawiam zegos :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: naloty
Post: 19 maja 2012, 00:01 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Dawno temu zrobiłem nalot z sredniej rodziny na silną. Bo tak pisza autozy w ksiozkach ze słabszej rodziny przyleciała stara lotna pszczoła bo stały obok siebie tylko troche ją przesunełem tak z 60cm i stara pszczoła zatłukła mi wartosciową matkie. Od tej pory nie robie nalotów. Natomiast robie odkłady ze matkamy już czerwiocymy 3 sezon. Do sierpnia dojdzie odkład do siły odbieram mu miód i daje 4 ramki suszu i 4 czerwiu na wygryzieniu a na dół do rodni 4 ramki suszu co zabrałem do miodni i daje podkarmiaczkie i te ramki nowe zaznaczam pineskamy i po 25 sierpnia przd wygryzieniem zasilam rodziny zimujące jeszcze daje 2 ramki suszu do czerwienia matki. tak ze do 15 wrzesnia taka rodzina da mi 10 ramek czerwiu i 10 ramek syropu zasklepionego ktury porozdzielam po zimujacych rodzinach. I takich odkładów zrobie 10 a zimuje 20 rodzin to na kazdą zimujaca rodzine przypada 5 ramek czerwiu i 5 ramek syropu. A te stare matki 10sztuk daje do 2 korpusów co zostałyna dwóch ramkach z pokarmrm i pyłkiem i z pszczołamy bo daje czerw omieciony do zimujących rodzin. Niemam sumienia zakatrupic matki niech sama pszczołazrobi to za mnie. Przewaznie zostaje na dolnym i gółrnym matka. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: naloty
Post: 19 maja 2012, 00:51 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
miły_marian, co ty za farmazony piszesz ze lotna pszczoła obładowana nektarem i pyłkiem scieła Ci matke nie wprowadzaj w bład młodych nie ma takiej mozliwosci pszczoła lotna nie ma do matki dostepu a nawet jesli to ja tak poddaje matki i mam 99 % przyjec naloty sa dobra sprawą poczytaj troche w literaturze bo to długi temat i zadaj konkretne pytanie a chetnie odpowiemy bo rozdziału ksiazki tu na forum nie bedziemy pisac pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: naloty
Post: 19 maja 2012, 06:53 - sob 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
sali pisze:
miły_marian, co ty za farmazony piszesz ze lotna pszczoła obładowana nektarem i pyłkiem scieła Ci matke nie wprowadzaj w bład młodych nie ma takiej mozliwosci pszczoła lotna nie ma do matki dostepu a nawet jesli to ja tak poddaje matki i mam 99 % przyjec naloty sa dobra sprawą poczytaj troche w literaturze bo to długi temat i zadaj konkretne pytanie a chetnie odpowiemy bo rozdziału ksiazki tu na forum nie bedziemy pisac pozdrawiam

sali mogło tak być jak nagle urwał się pożytek

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: naloty
Post: 19 maja 2012, 08:05 - sob 
Zenon pisze:
sali pisze:
miły_marian, co ty za farmazony piszesz ze lotna pszczoła obładowana nektarem i pyłkiem scieła Ci matke nie wprowadzaj w bład młodych nie ma takiej mozliwosci pszczoła lotna nie ma do matki dostepu a nawet jesli to ja tak poddaje matki i mam 99 % przyjec naloty sa dobra sprawą poczytaj troche w literaturze bo to długi temat i zadaj konkretne pytanie a chetnie odpowiemy bo rozdziału ksiazki tu na forum nie bedziemy pisac pozdrawiam

sali mogło tak być jak nagle urwał się pożytek


Nic podobnego. Nawet jak by urwał się pożytek w dniu robienia owego nalotu to pszczoła lotna po wyjściu w pole i po powrocie do ula nie ma na sobie feromonu matki z macierzaka i w żadnym wypadku nie zatłucze ci matki w nalatanym ulu. Jedynie opcja jaka mogła wystąpić to taka, że w czasie trwającej dłuższej przerwie pożytkowej gdzie nie ma prawie nic w polu kolega miły_marian zrobił nalot silnej rodziny z starą pszczołą lotną na maleńki odkładzik z młodą matką ale w takim przypadku nie zaciukana by była tylko matka ale cały ów odkładzik czyli wszystkie pszczoły i przy doświadczeniu kolegi Mariana bym to wykluczył chyba że faktycznie o tym nie wiedział iż w takim czasie nie robi się nalotu to mogę się zgodzić, że takie coś u niego zaszło. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: naloty
Post: 19 maja 2012, 08:59 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
Cordovan, nawet w takim jak Ty piszesz układzie nie ma szans nalatywałem juz na uliki weselne i jeszcze nigdy stara pszczoła nie scieła mi matki po powrocie do ula lotna pszczoła traktuje go jak swój a nalot silnej rodziny na słaba jest bez sensu ale to moja interpretacja nalatuje sie jak pozytek wystepuje to 1 bo jaki sens jak nie ma duzego pozytku, i silna rodzina na druga tez silna wtedy znosza do ula wiadro dziennie i tu bez przesady, ja kilka tat miałem taki system ze przed wywózką odbierałem czerw, nalatywałem na ta rodzine i na przyczepke, wtedy w ulu jest sama pszczoła lotna, oczywiscie wczesniej długie modły o pogode bo małe załamanie i... wydaje Mi sie ze przypadkiem miły marian w jakis sposób utłukł matke i nie podwazam jego wiedzy ale w tym wypadku niestety sie myli


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: naloty
Post: 19 maja 2012, 20:32 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Zgadzam się z sali, GDyby takie coś miałoby mieć miejsce, to dwa lata temu, gdy gradobicie wytłukło kalinę straciłbym połowę pasieki. Nalot robiłem w tedy na odkłady. Może i jakiś pożytek w polu był, nie wiem tego. Pszczoły nosiły w tedy słabo.
Nalot jest dobrą formą rozładowania nastroju rojowego, a także przekierowania pszczół zbieraczek do innej rodziny. Zrobiony tuż przed, lub na początku wystąpienia pożytku może spowodować, że rodzina na którą nalot przeprowadzamy przyniesie w sumie wiele więcej miodu niż rodzina z której nalot był robiony i rodzina nalatywana osobno.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: naloty
Post: 19 maja 2012, 20:47 - sob 

Rejestracja: 19 kwietnia 2011, 16:07 - wt
Posty: 7
Lokalizacja: Zakroczym
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski stojak
Przepraszam, ale ja ciagle nie wiem jak ja mam to zrobic (nalot) :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: naloty
Post: 19 maja 2012, 20:56 - sob 
zegos pisze:
Przepraszam, ale ja ciagle nie wiem jak ja mam to zrobic (nalot) :(

Narazie to Ty Kolego się ucz i zdobywaj praktykę. Pamiętaj, że robiąc odkład osłabiasz rodzinę. Jeśli Ty chcesz robić odkład z rodziny po to aby potem dokonać z niego nalotu na tą rodzinę to ja czegoś tutaj nie rozumiem.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: naloty
Post: 19 maja 2012, 21:05 - sob 

Rejestracja: 19 kwietnia 2011, 16:07 - wt
Posty: 7
Lokalizacja: Zakroczym
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski stojak
Ja tylko pytam,
jetem mlodym pszczelarzem wiec mam prawo popelniac bledy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: naloty
Post: 19 maja 2012, 21:13 - sob 

Rejestracja: 19 kwietnia 2011, 16:07 - wt
Posty: 7
Lokalizacja: Zakroczym
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski stojak
kolopik pisze:
zegos pisze:
Przepraszam, ale ja ciagle nie wiem jak ja mam to zrobic (nalot) :(

Narazie to Ty Kolego się ucz i zdobywaj praktykę. Pamiętaj, że robiąc odkład osłabiasz rodzinę. Jeśli Ty chcesz robić odkład z rodziny po to aby potem dokonać z niego nalotu na tą rodzinę to ja czegoś tutaj nie rozumiem.


To w takim razie jak powinna wygladac taka procedura z tymi nalotami?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: naloty
Post: 19 maja 2012, 21:25 - sob 
Kolego zegos. Naloty to wyższa szkoła jazdy. Do tego trzeba rodziny /parami/ przygotować dużo wcześniej. To nie jest tak, że robisz odkład i z niego robisz nalot. Taka akcja kończy się przeważnie zcięciem jednej z rodzin. W książkach a i na forum jest to dokładnie opisywane, tylko trzeba poszperać.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: naloty
Post: 19 maja 2012, 21:51 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
zegos, jak jestes poczatkujacy to zajmi sie obserwacja pszczół i gospodarka jaka potrafisz do takich zeczy jak naloty hodowla swoich matek dochodzi sie jak sie ma czym pracować nie chce ci tu w jakis sposób czegokolwiek ujmowac ale wez to sobie na spokojnie a i do tego przyjdzie czas do pszczół sie dochodzi kilka lat i wtedy nie takie cuda bedziesz robił pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji