FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 08:55 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 05 lutego 2013, 12:15 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
Witajcie
Mam propozycję w związku z tym, że niebawem będziemy ocieplać nasze podopieczne proponuję w tym poście napisać:
Już to zrobiłem i skąd jestem (chodzi o rejon polski) bo wiadomo, że z temperaturami różnie w całym kraju bywa.
Przynajmniej wszyscy ci, którzy zimują pierwszy raz i aż palą się, aby z kocykami, poduszkami i innymi "ocieplaczami" biegać do pasieki (co niektórzy chcieli już z początkiem stycznia :haha: ) będą wiedzieli, że skoro bardziej doswiadczeni zaczynają teraz to oni juz też powinni :)
Pozdrawiam tczkast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 12:48 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Rodziny ociepla się po pierwszym oblocie pszczół. Ani wcześniej ani później


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 14:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Dużo się pisze o ocieplaniu gniazda na wiosnę a bardzo mało o zcieśnienu gniazda na wiosnę. Na zdjęciach też widać że bardzo mała ilość pszczelarzy stosuje zatwory a przecież samo ocieplenie gniazda bez zcieśnienia gniazda nic nie da.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 14:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 14:05 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
mendalinho pisze:
Rodziny ociepla się po pierwszym oblocie pszczół. Ani wcześniej ani później



Chyba ,że ma się ocieplenie w ulu przez cały rok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 14:49 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Panowie, docieplanie, ścieśnianie i inne tego typu manewry dokonuje się po oblocie pszczół.Śledząc pogodę możemy oblot przewidzieć. Kilka dni wcześniej najlepiej z samego rana kiedy jeszcze jest przymrozek można oczyścić dennice z osypu.(pszczoły nie będą wybryzgiwać)W dniu oblotu cieszymy się z widoku przezimowanych pszczół. Jeśli prognozy w następnych dniach są kiepskie po zakończeniu oblotu tego samego dnia możemy w dennicach osiatkowanych włożyć wkładki , położyć poduchę na powałkę (jeśli mamy powałodaszek to poduszka jest zbędna). Silnym rodzinom innego typu ingerencja jest nie potrzebna. Średniakom moŻna ścieśnić gniazdo zatworem.Słabeusze łączymy bez wyszukiwania matek.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 17:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
A mnie stary pszczelarz uczył, że gniezda trzeba docieplić przed oblotem mniej więcej w połowie lutego jak zaczyna matka czerwić, o ścieśnianiu gniazd mówił, ze to piwinno się to robić, ale jak pogoda na to pozwoli. Drugi powiedział, że pszczoły powinny być całą zimę ocieplone, ale ten to już był mega bajkopisarz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 18:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
tczkast, ale niektórzy maja ocieplone całą zimę. Znam kilku takich co docieplenie dają na jesień i wyjmują na wiosnę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 18:42 - wt 

Rejestracja: 27 marca 2010, 21:36 - sob
Posty: 11
Lokalizacja: tarnow opolski
Ważne aby pszczółki miały sucho i dużo pokarmu a na docieplenie moim zdaniem jest jeszcze zbyt wcześnie.Jeżeli matka zbyt wcześnie się rozczerwi a przyjdą mrozy może być nieciekawie a zresztą szkoda marnować energię pszczół na tak wczesny wychów czerwiu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 19:20 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Ocieplanie gniazd pszczelich w ulach jest dla każdego ula inne i indywidualne, zależne z czego jest zrobiony ul i jaką ma szczelność. Nie można w czambuł naśladować wszystkich. Ja np. mam ule Wz zrobione z desek wew i zew w środku sieczka i daszki dwuspadowe. Bywa,że szczyt daszka jest od ramek gniazdowych 40cm. Na zimę:uliczki bez beleczek, powałka z dechy na 2 beleczkach i na to poducha z bele czego /część z sieczki lub siana lub stara kołdra/ lub koc czasami zachodzi w dół do połowy zatworu. Pomimo takiego ułożenia i tak w ulu jest jeszcze połowę wolnej przestrzeni wew kubatury ula.Na wiosnę po oblocie wyrzucam wkładki dennicowe, zakładam beleczki,wyjmuję powałki z dech i zamieniam na powałki z filcu z otworem na słoik, wymieniam zawilgocone poduchy i docieplam boki. Następna czynność dopiero jak pszczoły wylewają mi się pod zatworem za ocieplenie tzn. zkładam skrzynkę z 7 nadstaweczkami w poprzek nad gniazdo z otwarciem np dwóch lub więcej uliczek /zależy od siły rodziny/. Gniazdo poszerzam dopiero jak zagospodarują nadstaweczkę.
Ostrzegam, że takiej gospodarki nie można stosować do uli styropianowych, korpusowych i z wszelkiego rodzaju płyt. - Hej !!!

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 19:54 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
A ja w poprzednie zimy tzn. 6 zim bo tyle mam pszczoły miałem gniazda ocieplone i z góry i z boku na maxa od jesieni tj. gdzieś od listopada chodziło mi o to aby pszczoły na mnie nie narzekały :mrgreen: i co - ano nic nic im się złego przez to nie stało. Przez wszystkie te zimy nie spadła mi żadna rodzina a tylko jedna ale to nie w zimie lecz już po oblocie w marcu ( była bardzo słaba i jej nie dołączyłem do innej). Ta zimę postanowiłem prztrwać z pszczołami inaczej tak jak większość tzn. nie ocieplałem boku gniazda a górne ocieplenie to tylko jakiś grubszy kocyk lub kawałek kołdry starej i beleczki miedzyramkowe wyjęte. Jak do tej pory nie widzę żadnej różnicy. Daszki w kalenicach mokre tak samo jak w poprzednich zimach. A jeszcze jedno w poprzednie zimy trzymałem zmniejszone wylotki a tej zimy mam jak do tej pory otwarte na maxa tj. 25-30 cm x 2 cm.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 21:04 - wt 
waldek6530 pisze:
Ta zimę postanowiłem prztrwać z pszczołami inaczej tak jak większość tzn. nie ocieplałem boku gniazda a górne ocieplenie to tylko jakiś grubszy kocyk lub kawałek kołdry starej i beleczki miedzyramkowe wyjęte.

Tak jak większość tu piszących. Oprócz tej większości jest jeszcze pozostałość pszczelarzy która jednak ociepla. Zimny wychów był modny za Gierka ale rolnikom pszeszło. Wam też przejdzie po pierwszej prawdziwej zimie.


Na górę
  
 
Post: 05 lutego 2013, 21:26 - wt 
kolopik pisze:
Wam też przejdzie po pierwszej prawdziwej zimie.


Jak będą zimować 1kg pszczół czy mniej na otwartych dennicach to na pewno szybko zejdą na ziemię .
Tak samo zeszli na ziemię wszyscy "styropianowcy" ,którzy zazimowali 2-3kg rodziny bez zwiększonej wentylacji i musieli zbierać błoto z dennicy.
Do dzisiaj te ule mają toksyczne bo co roku padają im pasieki i to nie chce pisać w jakich ilościach bo rekordziści przez kilka lat mogli potracić z kilka tysięcy rodzin pszczelich .


Na górę
  
 
Post: 05 lutego 2013, 22:06 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
kolopik pisze:
Zimny wychów był modny za Gierka ale rolnikom pszeszło. Wam też przejdzie po pierwszej prawdziwej zimie.


No to ładnie - ja zrobiłem jak większość tu piszących a do tej zimy robiłem po swojemu. Zobaczę jak to będzie jak będzie coś nie tak to na następną ocieplę "po swojemu"

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 22:11 - wt 
Gegon pisze:
Jak będą zimować 1kg pszczół czy mniej na otwartych dennicach to na pewno szybko zejdą na ziemię

Nie piszę tu o skrajnych oczekiwaniach ale nie zawsze da się zimować rodziny obsiadujące 10 ramek WZ lub WP. Są ule o ultra niskich ramkach i tam przez dziurawe dennice może nieźle dmuchać.


Na górę
  
 
Post: 05 lutego 2013, 22:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
kolopik nie jesteś zwolennikiem osiatkowanych dennic ??? :shock:

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 22:18 - wt 
Nie. Ul to nie dziupla w drzewie na znacznej wysokości w lesie. Przy gruncie panują nieco trudniejsze warunki chyba, że zasypie.
Osiatkowane dennice to w sumie młoda moda a prawdziwej zimy w tym czasie jeszcze nie było.


Na górę
  
 
Post: 05 lutego 2013, 22:26 - wt 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kolopik pisze:
Nie. Ul to nie dziupla w drzewie na znacznej wysokości w lesie. Przy gruncie panują nieco trudniejsze warunki chyba, że zasypie.
Osiatkowane dennice to w sumie młoda moda a prawdziwej zimy w tym czasie jeszcze nie było.


trochę teraz bredzisz ,ubiegłej zimy było po 25 stopni mrozu i to dość długo u mnie trzymało i rodzinki ŚREDNIE a nie najmocniejsze wszystkie przeżyły a z odkładów z 2011 to w Maju musiałem robić odkłady bo się w ulu nie mieściły i zimowały na dennicach osiatkowanych nawet te odkłady .Ja nie zauważyłem jakiś skutków ubocznych zimowania na dennicach osiatkowanych


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 22:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Ja robię ule z dennicami osiatkowanymi i zobaczę jak to będzie. Czekam właśnie na siatkę aż zacznę robić w Rozamecie zakupie siatkę i skończę a w sezonie będę je zasiedlał.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 23:08 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
waldek6530 pisze:
a robię ule z dennicami osiatkowanymi i zobaczę jak to będzie


Niektórzy mawiają ; "lepiej późno niż wcale". :brawo: :brawo: :brawo:
Jeszcze jeden cytat; "będzie Pan zadowolony". :lol: :lol: :lol: :lol:

To coś porównywalnego do motoryzacji, jak samochód z ABS i bez.

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 23:09 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
waldek6530 pisze:
a robię ule z dennicami osiatkowanymi i zobaczę jak to będzie


Niektórzy mawiają ; "lepiej późno niż wcale". :brawo: :brawo: :brawo:
Jeszcze jeden cytat; "będzie Pan zadowolony". :lol: :lol: :lol: :lol:

To coś porównywalnego do motoryzacji, jak samochód z ABS i bez albo z ksenonami i bez.

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lutego 2013, 23:38 - wt 
komeg pisze:
Niektórzy mawiają ; "lepiej późno niż wcale".
Jeszcze jeden cytat; "będzie Pan zadowolony".

To coś porównywalnego do motoryzacji, jak samochód z ABS i bez albo z ksenonami i bez.

pozdrawiam


Spokojnie ,spokojnie kolego jeszcze te Twoje piękne ule mogą zmienić kolor na wiosnę
na sraczkowy .Cierpliwości, nie tej wiosny to są kolejne .


Na górę
  
 
Post: 05 lutego 2013, 23:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
Gegon pisze:
Spokojnie ,spokojnie kolego jeszcze te Twoje piękne ule mogą zmienić kolor na wiosnę
na sraczkowy .Cierpliwości, nie tej wiosny to w kolejnej .



Miałem dobre intencje, ale widzę, że Kolegi nie zadowoliłem. Chciałem jedynie podkreślić przewagę dennic osiatkowanych. Tak bywa.
Nikomu nie życzę takiej wizji jaką Kolego prorokuje.

pozdrawiam i życzę intensywnych oblotów.

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2013, 00:09 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Jak tak czytam o tej srogiej zimie 2011/2012 i o tym, że długo zimno było, to śmiać mi się chce. Zaczęła się w połowie stycznia 2012, skończyła w połowie lutego 2012. Ledwo miesiąc mrozu,śniegu i może ze dwa tygodnie temperatury po minus 30 stopni. To ma być zima?????, Toż to pikuś a nie zima! Rekordowe spadki temperatur w niektórych miejscach w Polsce. Jak takie rzeczy czytam to myślę, że 3/4 Polaków tak na prawdę nie wie co to ZIMA.
Ale wracając do tematu. Są różne szkoły. Jedna mówi, że ocieplać od jesieni, do dodania korpusu. Druga ocieplać od połowy lutego. Inna że po oblocie. Pewnie znajdą się i tacy co powiedzą "w ogóle nie trzeba".

Każdy ma swój rozum i zrobi po swojemu.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2013, 07:37 - śr 
mendalinho pisze:
Rodziny ociepla się po pierwszym oblocie pszczół. Ani wcześniej ani później
w 100% się z tym zgadzam i pisałem już o tym na forum, wystarczy poszukać.
kolopik pisze:
Zimny wychów był modny za Gierka ale rolnikom pszeszło. Wam też przejdzie po pierwszej prawdziwej zimie.
najpierw trzeba by to odnieść do typu ula i różnych warunków zimowych w Polsce. U mnie będzie np. -15°C a u BoCiAnKa w tym samym dniu -25°C. Zimuję od zawsze na zimnej zabudowie i w ulach różnych zimowałem oraz z różnymi opiniami się spotkałem na korzyść zimowania na zimno. Co ważne w przypadku stosowania dennic osiatkowanych jakie zamierza robić
waldek6530 pisze:
Ja robię ule z dennicami osiatkowanymi i zobaczę jak to będzie.
na zimowlę wkładka wylotowa powinna być założona jeśli zimuje się na otwartej dennicy a wkładkę dennicową zakłada się po oblocie, w przypadku dennic pełnych wkładka wylotowa powinna być założona na okres w jakim szkodniki mogą wejść w ul na jesieni potem można ją wyjąć ale nie trzeba, można równie dobrze ustawić odpowiednio wentylację górną i wkładka wylotowa może zostać w ulu przez całą zimowlę.
mendalinho pisze:
Panowie, docieplanie, ścieśnianie i inne tego typu manewry dokonuje się po oblocie pszczół.Śledząc pogodę możemy oblot przewidzieć. Kilka dni wcześniej najlepiej z samego rana kiedy jeszcze jest przymrozek można oczyścić dennice z osypu.(pszczoły nie będą wybryzgiwać)W dniu oblotu cieszymy się z widoku przezimowanych pszczół. Jeśli prognozy w następnych dniach są kiepskie po zakończeniu oblotu tego samego dnia możemy w dennicach osiatkowanych włożyć wkładki , położyć poduchę na powałkę (jeśli mamy powałodaszek to poduszka jest zbędna). Silnym rodzinom innego typu ingerencja jest nie potrzebna. Średniakom moŻna ścieśnić gniazdo zatworem.Słabeusze łączymy bez wyszukiwania matek.Pozdrawiam
Nic za wiele dodać nie można. :brawo:

Co do dennic to - zazimowując silne rodziny o praktycznie jednakowej sile, w jednakowym układzie gniazd do zimowli, przy jednakowym zakarmieniu, leczeniu - lepiej zimują na dennicach osiatkowanych i na takowe przejdę wszystkie. Co zaś tyczy się
kolopik pisze:
Nie. Ul to nie dziupla w drzewie na znacznej wysokości w lesie. Przy gruncie panują nieco trudniejsze warunki chyba, że zasypie.
Osiatkowane dennice to w sumie młoda moda a prawdziwej zimy w tym czasie jeszcze nie było.
to zawsze na wielkie mrozy można wkładkę dennicową wsunąć jak masz o to obawy że ci pszczoły "zmarzną" na słabsze, mniej mroźne zimy masz za to lepszą wentylację jak zostawisz dennicę niezasuniętą ale do dennic osiatkowanych trzeba dać się przekonać (a nie pisać że ul to nie dziupla i trwać przy swoim - to właśnie pokazuje twoją niereformowalność i takiemu można tłumaczyć a on swoje) i samemu to sprawdzić i nauczyć przy takowych dennicach ustawienia wentylacji w ulach bo jest inna niż w ulach o pełnych dennicach.

Trzeba chcieć iść z postępem i z tym co sprawdzili inni jeśli jest to korzystne na dany teren kraju i warunki tam panujące a nie wypisywać że nie bo nie i już - tacy pszczelarze co trwają przy archaistycznych metodach gospodarki pasiecznej to przeżytek, który zostanie zagłuszony przez nowoczesną gospodarkę i z śmiercią każdego kto niereformowalnie trwa przy swoim skończy się etap wciskania pierdół jakie może kiedyś miały zastosowanie a teraz są archaiczne jak dinozaury. :wink:


Na górę
  
 
Post: 06 lutego 2013, 13:23 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 marca 2010, 10:49 - wt
Posty: 956
Lokalizacja: Zielona Góra
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp 300 rodzin produkcyjnych
Zdecydowanie lepsza wentylacja jest w dennicy osiatkowanej. Ocieplenie na zime w zasadzie jest zbędne chyba że komuś sie niechce zabierać poduszek itp. rzeczy ale to zawsze grozi zawilgoceniem ula i ociepleń. Pamiętajmy że pszczoły zimą ogrzewają siebie na wzajem a nie ul kilka cm. od kłębu jest podobna temp. jak na zew. ula.

Pozdrawiam rever

_________________
http://pasiekahania.pl/kurs-pszczelarski/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2013, 16:21 - śr 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
U mnie co najmniej jedna matka czerwi. Ul WP ma dennicę osiatkowaną ocieplenie tylko górne ,czy mam ocieplić boki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2013, 16:45 - śr 
mirek54 pisze:
U mnie co najmniej jedna matka czerwi. Ul WP ma dennicę osiatkowaną ocieplenie tylko górne ,czy mam ocieplić boki?


rozbierałeś już gniazdo, skąd takie wnioski


Na górę
  
 
Post: 06 lutego 2013, 16:54 - śr 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
Jeśli ramki są ciepłe to matka czerwi i nie trzeba rozbierać gniazda aby to wiedzieć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2013, 17:21 - śr 
mirek54 pisze:
U mnie co najmniej jedna matka czerwi. Ul WP ma dennicę osiatkowaną ocieplenie tylko górne ,czy mam ocieplić boki?
Nie, boczne ocieplenie jak i zwiększenie ocieplenia górnego dopiero po oblocie. Teraz tego czerwiu jest tam tak mało że poradzą sobie spokojnie z jego ogrzaniem. :wink:


Na górę
  
 
Post: 06 lutego 2013, 18:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
Dlatego właśnie załozyłem ten temat. Czy nie sądzisz Cordovan, , ze skoro juz wiemy, ze matula zaczerwiła to może faktycznie już ocieplić? W ten sposób trochę naszym podopiecznym pomożemy. Tyle ciepła nie ucieknie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2013, 18:56 - śr 
tczkast, pomożesz im szybciej zasrać ul, więcej tym ociepleniem wyrządzisz szkody niż pożytku jeśli się nie obleciały. :wink:


Na górę
  
 
Post: 06 lutego 2013, 20:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
tczkast pisze:
Dlatego właśnie załozyłem ten temat. Czy nie sądzisz Cordovan, , ze skoro juz wiemy, ze matula zaczerwiła to może faktycznie już ocieplić? W ten sposób trochę naszym podopiecznym pomożemy. Tyle ciepła nie ucieknie.


Jeśli pszczoły grzeją na tyle, że powałka jest ciepła, to znaczy według mnie, że ilość czerwiu jest już na tyle duża, że wymaga interwencji pszczelarza.
Ja w takiej sytuacji (wyraźnie ciepłych powałek o tej porze roku) natychmiast bym ocieplał, to znaczy w moim przypadku zasunął dennice i tam gdzie nie mam powałki tylko folię, dołożył poduchę.
Poprawa właściwości termicznych rodni pozwoli moim zdaniem, na mniejszą pracę w utrzymaniu temperatury, co za tym idzie na mniejsze spożycie pokarmu, a co za tym idzie mniejsze zapełnienie jelita.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2013, 20:51 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
Co wy ludzie ocieplać chcecie, dokarmiac jeszcze czekam na temat czy do szklarni na zime nie wsadzić, Ociepla sie gniazda po oblocie oczyszczajacym, nie wczesniej ani sekundy, nawet jak sa ramka ciepłe to tam czerwiu moze być garstka a one beda trzymac temp, to swiadczy ze rodzina w dobrej kondycji, ocieplisz to ja załatwisz ze na wiosne bedzie garstka albo nozema albo do pozamiatania ul. data u pszczół jest nic nie warta pogoda sie liczy a jak uda Ci sie oblot i zapowiadaja jeszcze kilka dni mrozu to i tak sie mozesz wstrzymać, nie martw sie rodzinka dojdzie do siły szybciej jak pozniej wystartuje niz ta co ja bedziesz a siłe promował


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2013, 20:58 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
ciekawie się czyta wypowiedzi Kolegów o tym nieszczęściu w zbyt wczesnym ocieplaniu. Dobrze, że tego nie wiedziałem kiedy zaczynałem te parę lat temu bo by się okazało że udane zimowle mam wbrew Waszym tezom.
Podałem konkretną sytuację w rozwoju i konkretne uwarunkowanie sprzętowe, proszę nie sugerować, że podana została uniwersalna reguła wczesnego ocieplania...

Ja na otwartej siatce pszczół do oblotu nie trzymam, ocieplam jak już pisałem, przed późno lutowym ochłodzeniem (cykliczny wyż syberyjski).

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2013, 21:12 - śr 
CYNIG pisze:
Ja w takiej sytuacji (wyraźnie ciepłych powałek o tej porze roku) natychmiast bym ocieplał, to znaczy w moim przypadku zasunął dennice i tam gdzie nie mam powałki tylko folię, dołożył poduchę.
Szanowny kolego czym innym jest zasunięcie wkładki w dennicy (to jestem w stanie zrozumieć bo sam zasunąłem u siebie) i położenie poduszki docieplającej na górę gniazda(to moim zdaniem zbędne jeśli był jakiś kocyk na górze to do oblotu nie potrzeba zwiększać ocieplenia góry, inaczej jak na powałce nie było nic wtedy ok nie neguję tego co napisałeś) co poprawia nieco warunki klimatyczne w ulu w porównaniu z tymi jakie miałeś a co innego ocieplenie ula gdzie ścieśniasz gniazdo dopasowując do siły rodziny (co za tym idzie dalej to już wiesz sam), zakładasz maty boczne, docieplasz górę gniazda i zasuwasz wkładkę w dennicy jeśli tego nie zrobisz wcześniej. :wink:


Na górę
  
 
Post: 06 lutego 2013, 21:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
OK, jak dla mnie ocieplenie gniazda nie jest tożsame z jego zmniejszeniem i dołożeniem mat bocznych (bo ich nie używam).

Takie ingerencję w układ gniazda robię faktycznie po oblocie i w zdecydowanie ciepły dzień.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2013, 22:46 - śr 

Rejestracja: 20 kwietnia 2012, 22:00 - pt
Posty: 250
Lokalizacja: nad Pilicą
Ule na jakich gospodaruję: dadan
Dużo mi brakuje do Waszej wiedzy i Waszego doświadczenia pszczelarskiego, ale brak mi uzasadnienia montowania w dennicach siatek zamiast dna szczelnego i dodatkowo stosowanie wentylacji w daszkach oraz jeszcze dodatkowy otwarty wylotek w naszym klimacie. To tak jakbyśmy zimą w mroźny dzień, w pokoju otworzyli okno i drzwi. Przeciąg i oziębienie w kilka minut i albo olbrzymi piec albo gruby kożuch i pierzyna puchowa. Pszczoły ogrzewają ul ale ich moc grzejna jest ograniczona. Proszę zrozumieć mnie, nie jestem przeciwny nowoczesnym metodom hodowli pszczół, ale wystarczy jeden otwór dolny nie za duży i niezbyt mocno izolowany dach. Otwór jest potrzebny aby powodować wyminę wilgotnego powietrza w ulu na mniej nawilgocone. Skraplanie pary wodnej zawartej w powietrzu jest spowodowane obniżeniem temperatury poniżej punktu rosy(temperatura przy której para zawarta w powietrzu się skrapla). Do wyminy powietrza nie jest konieczna olbrzymia dziura w dnie, ale odpowiedniej wielkości wylotek. Nie musi być tak duży jak wyżej podał jeden z forumowiczów, nie może być też zbyt mały. Skraplanie pary wodnej w ulu zchodzi cały rok a nie tylko zimą. Po oblocie również.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2013, 22:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
roman2,
chyba jakiś opis był niezrozumiale sformułowany stąd nieporozumienie.
Stosując dennice osiatkowane i otwierając je na zimę jednoznacznie decyduję się na wymianę gazową w ulu wyłącznie przez dennicę.Przy zimowaniu na siatce wszystkie górne otwory są zakryte, zobacz tutaj http://cynig.blogspot.com/2013/01/ule-z-pyty-osb.html jak to u mnie wygląda. Nad ramkami folia na całym gnieździe a na tym leży styropian będący ociepleniem daszka. Żadnej wentylacji. W ulach drewnianych z powałką mam podobnie (powałka jest szczelna). Tak samo w styropianach.

Częściową wentylację przez daszek ("bocznymi kominami") mam zrealizowaną jedynie przy dennicach klasycznych.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2013, 23:07 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
roman2 troche zzartem troche serio przy otoczce kłembu panuje taka sma temperatura jak na zewnącz ula .
A otwartą dennice zawsze porównuje do pięknej kobiety w długiej sukni
nimo że na dole spudnica ma wielki otwór wcale w zimie kobietom w (myszke ) nie jest zimno
Ps.
A czasem mają tylko stringi czy majtki z krawatem
Pozdrawiam i przepraszam jak sie kolerzanki obraziły :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2013, 23:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
ja u siebie w ulach to przez cały czas mam jakiś kocyk lub kołderkę i jest ok. mat nie stosuję a zatworu nie sięgają dennicy ( 2 cm ) i jest ok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 marca 2013, 17:45 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2012, 12:16 - śr
Posty: 43
Lokalizacja: Grójec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
:haha:
Trafna analogia:).
Długa spódnica to pusty korpus pod rodzinką.
Bez korpusu – miniówka :) - w myszkę troszke zimniej ale lepsza wentylacja:).
Może koleżanki ostatecznie rozstrzygną jak to jest z tym ciepełkiem.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 marca 2013, 15:08 - pn 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
Cordovan pisze:
Trzeba chcieć iść z postępem i z tym co sprawdzili inni jeśli jest to korzystne na dany teren kraju i warunki tam panujące a nie wypisywać że nie bo nie i już - tacy pszczelarze co trwają przy archaistycznych metodach gospodarki pasiecznej to przeżytek, który zostanie zagłuszony przez nowoczesną gospodarkę i z śmiercią każdego kto niereformowalnie trwa przy swoim skończy się etap wciskania pierdół jakie może kiedyś miały zastosowanie a teraz są archaiczne jak dinozaury. :wink:


Dostrzegam zarzewie rewolucji w pszczelarstwie :D
Muszę kolegę zmartwić to "nowoczesne pszczelarstwo" to odgrzewany kotlet.
Te wszystkie tematy przerabiane były setki razy. Na jakiś czas się zapomina i potem do tego wraca. "zimne trzymanie" miało już wielu zwolenników na przełomie lat 60 i 70 (ule jednościenne), Brat Adam był zwolennikiem "umiarkowanie zimnej zimowli", Ciesielski w drugiej połowie XIX w zimował między innymi "na zimno", itd....
Nie neguję Dennic osiatkowanych, sam będę zimował pierwszą grupę tej zimy, ale nieznaczy to , że inni robią źle i że są "dinozaurami" "wciskającymi pierdoły". Może nie mają Twojej wszechwiedzy ale pszczelarzą od lat, nie mieli takiego dostępu do informacji jaki jest teraz ale wiedzą i co najważniejsze intuicją pszczelarską i umiejętnością obserwacji przerastają wielu niedotykających już prawie ziemi ultramistrzów. Starszym należy się szacunek.
Trochę pokory Chłopie i zapraszam na ziemię.
Co do usuwania czerwiu na przedwiośniu, które zdobywa tylu wirualnych zwolenników(co prawda w innym temacie) to też pomysł z "początków warrozy" a zarzucony/niestosowany bo raczej słaby.

Przykro mi ale jak dla mnie Ameryka już odkryta.


Cordovan pisze:
...to przeżytek, który zostanie zagłuszony przez nowoczesną gospodarkę i z śmiercią każdego kto niereformowalnie trwa przy swoim...

A tutaj to już pojechałeś po bandzie przynajmniej jak tow. Wiesław :haha:

Pozdrawiam miłośników pszczół.
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 marca 2013, 21:09 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Cordovan pisze:
...to przeżytek, który zostanie zagłuszony przez nowoczesną gospodarkę i z śmiercią każdego kto niereformowalnie trwa przy swoim...[/quote]
Dopiero rok temu sam zacząłeś się reformować ciągle jeszcze jesteś z tyłu za zreformowanymi . Więc śpiesz się z tymi reformami abyś nie został zagłuszony. Jak widzę istotne sprawy w pszczelarstwie ignorujesz , np mała komórka,a to właśnie jest postęp czyli powrót do natury.
pozdrawiam.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 marca 2013, 22:40 - pn 
GÓRAL pisze:
Dostrzegam zarzewie rewolucji w pszczelarstwie :D
Muszę kolegę zmartwić to "nowoczesne pszczelarstwo" to odgrzewany kotlet.
Teoretycznie a praktycznie to są one jeszcze zmienione przeze mnie osobiście, więc i inna rewolucja w tym istnieje.

GÓRAL pisze:
Starszym należy się szacunek.
Szanuję starszych bo wielu idzie z postępem i chce wprowadzać nowe metody gospodarki pasiecznej dopytując co i jak, ci co trwają w swoim dla kilku słoików miodu zejdą z świata trwając w swojej niereformowalności co nie oznacza że jako ludzi i tego że mimo wieku sobie pszczelarzą ich miałbym również nie szanować, irytuje tylko że nie mogą zrozumieć tego co się pisze ale mądrować się to już wyśmienicie potrafią. :wink:

wiesiek33 pisze:
Więc śpiesz się z tymi reformami abyś nie został zagłuszony. Jak widzę istotne sprawy w pszczelarstwie ignorujesz , np mała komórka,a to właśnie jest postęp czyli powrót do natury.
pozdrawiam.
Reformuję się i to cały czas, pszczelarstwa uczysz się całe życie póki masz pszczoły, w dużej mierze one same cię uczą, mnie również. Co do małej komórki to też się już zreformowałem. Zamówiłem tylko węzę o komórce 5.1.


Na górę
  
 
Post: 25 marca 2013, 23:17 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Cordovan pisze:
Zamówiłem tylko węzę o komórce 5.1.

To się chwali , cieszę się , ja również w tym sezonie zaczynam na 5,1.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2013, 02:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Ja też w tym roku na taką przechodzę. Kazałam też zrobić sobie pogrubioną żeby szybciej plastry wymieniły.(14 na 1kg)Do jesieni powinna osiągnąć wewnętrzną 4,9 a to też dodatkowy zabieg przeciwko warrozie w połączeniu z przeczerwioną ramką pracy. Pożyjemy... . Utrudnianie życia warrozie to nasze hobby .
Ewa

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2013, 11:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Hej. Ewa jaka masz pszczołę w pasiece.pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2013, 12:39 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Cordovan pisze:
tacy pszczelarze co trwają przy archaistycznych metodach gospodarki pasiecznej to przeżytek, który zostanie zagłuszony przez nowoczesną gospodarkę i z śmiercią każdego kto niereformowalnie trwa przy swoim skończy się etap wciskania pierdół jakie może kiedyś miały zastosowanie a teraz są archaiczne jak dinozaury.

:szok: :szok: :szok: :-? :nonono: :nonono: :o bozie:

Ja rozumiem, że można mieć inne zdanie i naprawdę szanuję Twoje podejście do pszczelarstwa, są rzeczy w których się z Tobą zgadzam, ale TAKI TEKST woła o pomstę do nieba, Przemku z jakieś 20 lat Ty i ja będziemy dinozaurami...hamuj czasem zbyt prędkie myśli.
Cordovan pisze:
irytuje tylko że nie mogą zrozumieć tego co się pisze ale mądrować się to już wyśmienicie potrafią. :wink:


I mają prawo do mądrowania się i przedstawiania swoich argumentów i sposobów na pszczelarstwo, a nawet mają prawo do niedowierzania i Tobie i mnie bo mają swoje doświadczenia i przemyślenia, nie muszą nic rozumieć bo to wolny kraj :pl:
A w temacie, to 7 rodzin dociepliłem 10 nie ruszałem i sam ciekawy jestem co okaże się lepszym rozwiązaniem

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2013, 15:57 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
Co jest ??? - z kim bym nie zetknął się to przeważnie mają 17 rodzin i ja też mam 17 rodzin zimowanych. Dwa tygodnie temu żyły wszystkie i jak w temacie dociepliłem solidnie wszystkie.

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji