FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:35 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 280 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: 05 marca 2013, 23:29 - wt 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Dzięki za rady chłopaki, gdyby to było 3 ramki na czarno, to bym skakał pod niebiosa. To co dziś zobaczyłem to raczej nie obsiadłoby nawet 1 ramki na czarno. Taka smętna garstka pszczółek i między nimi matki popylały.

Mam porównanie z ulem który przezimował bardzo ładnie, sprawia wrażenie jakby pszczół było więcej niż przed położeniem spać jesienią, a reszta to masakra jakaś.

Czy dobrym pomysłem będzie kiedy strząchnę pszczoły z 3 uli do jednego, a później za radą BoCiAnK zrobię im imprezę spirytusowo-czosnkową:) ??

Acha, zapomniałem dodać, rodziny które są teraz takimi cieniznami były zazimowane już niezbyt mocne, więc mogłem przeczuwać, że tak będzie jak jest właśnie teraz. Jednak w głębi ducha liczyłem, że wszystko się jakoś ułoży i będzie cacy. Jak to młody pszczelarz, nie kieruje się zimną kalkulacją, tylko emocjami, bo jak to z 6 rodzin zrobić 3 :?

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 08:51 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
zsyp te pszczoly ale już nic z nimi nie kombinuj, żadnych ciast, polewania pryskania czy cokolwiek, ona są już wystarczająco wyczerpane zimowlą, teraz jakakolwiek ingerencja to dla nich wyrok śmierci.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 16:48 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
6.03.2013
Śniegu co prawda jeszcze leży sporo, miejscami jeszcze więcej. Tylko w miejscach odśnieżanych, na stromych południowych zboczach pagórków, no i tam gdzie obficie posypywałem popiołem nieco on zelżał. Tam, gdzie jest cień, jeszcze trochę poleży.
Ale w końcu. Nareszcie i u mnie pełny oblot. Po 14-tej odwiedziny na kilku pasiekach. Piękny widok. Szybko telefon do ręki i dzwonienie tam, gdzie nie mogłem zajechać. Właściciele posesji w szoku, myśleli, że się roją. Ale się natłumaczyłem, co się dzieje. Koło domu do tej pory pojedyncze jeszcze wracają do swoich "chałupek". Teraz już tylko czekać do pierwszego przeglądu. Hihi.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 18:30 - śr 

Rejestracja: 30 sierpnia 2011, 09:22 - wt
Posty: 230
Lokalizacja: Sufczyna
U mnie dzisiaj pełny oblot 3/4!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 18:35 - śr 

Rejestracja: 11 października 2012, 18:33 - czw
Posty: 186
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
witam
Melduję oblot 10 rodzin, czyli 100% pasieki. W zasadzie latały już od 1 marca, ale od wczoraj to już autostrady przed ulami. Pyłek dzisiaj nawet targały co niektóre.
9 rodzin mam na dennicy wysokiej osiatkowanej na pasiece: zimowane były częściowo na nawłoci - tam osyp był spory, ale suchy.
1 rodzina zimowana na działce przy domu na dennicy niskiej: osyp mały zapleśniały w postaci zupy (zazimowane na pokarmie z wiadra w 100%).
Wniosek: nie zimować na nawłoci :D i trzymać półnadstawkę na gnieździe aż do zakarmianania. Nie używać dennicy zabudowanej.
Powałki ocieplone, wkładki dennicowe założone. Czekamy do drugiej połowy marca.
pozdrawiam

_________________
ramka 26+13, pożytki: rzepak, akacja, lipa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 18:41 - śr 

Rejestracja: 30 stycznia 2013, 20:58 - śr
Posty: 49
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
misiek245 pisze:
witam
Melduję oblot 10 rodzin, czyli 100% pasieki. W zasadzie latały już od 1 marca, ale od wczoraj to już autostrady przed ulami. Pyłek dzisiaj nawet targały co niektóre.
9 rodzin mam na dennicy wysokiej osiatkowanej na pasiece: zimowane były częściowo na nawłoci - tam osyp był spory, ale suchy.
1 rodzina zimowana na działce przy domu na dennicy niskiej: osyp mały zapleśniały w postaci zupy (zazimowane na pokarmie z wiadra w 100%).
Wniosek: nie zimować na nawłoci :D i trzymać półnadstawkę na gnieździe aż do zakarmianania. Nie używać dennicy zabudowanej.
Powałki ocieplone, wkładki dennicowe założone. Czekamy do drugiej połowy marca.
pozdrawiam


u mnie pszczoły zimowały na nawłoci i mają się dobrze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 18:52 - śr 

Rejestracja: 11 października 2012, 18:33 - czw
Posty: 186
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Cytuj:
u mnie pszczoły zimowały na nawłoci i mają się dobrze

ok :D
Moje też źle się nie mają. Ja w tamtym roku na nawłoci nie zimowałem, osyp miałem mniejszy. Stąd moja korelacja wielkości osypu do ziowania na nawłoci. Może się mylę, może nie.
W tym roku nawłoć postram się jednak odebrać.
pozdrawiam

_________________
ramka 26+13, pożytki: rzepak, akacja, lipa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 19:24 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak sie wokół pasieki ma hektary nawoci to zawsze ona jest w zimowym miodzie. Nawoc kwitnie do 20 wrzesnia a zakarmic trzeba do 10 wrzesnia. Ja już 15lat zimuje pszczoły na pół nawoci a reszta cukier i zimują bardzo dobże z małymy osypamy.Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 20:22 - śr 

Rejestracja: 11 października 2012, 18:33 - czw
Posty: 186
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Przyjąłem. Teraz jestem bardziej spokjny. Dziękuję za odpowiedź. :D

_________________
ramka 26+13, pożytki: rzepak, akacja, lipa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 20:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
U mnie dzisiaj tez już oblot wszystkich rodzin, zrobiłem szybki wgląd do gniazd we wszystkich czerw w rożnych ilościach ale nigdzie nie przekroczyły 1 dm2 licząc jednostronnie. Większość rodzin w bardzo dobrej kondycji ale jest też rozczarowanie jedna rodzinka słabiuteńka miałem ja gdzieś połączyć ale ma "rozwolnienie" :D więc nie chciałem ryzykować aby narażać inna rodzinkę na te chorobę więc ja ścieśniłem do trzech ramek (oczywiście nie obsiada ich na czarno ja mam WP) opatuliłem czym mogłem i zostawiłem do cieplejszej pogody nie wiem czy doczekają ale nawet jak padną to w/g mnie mniejsza strata niżbym miał narażać na nosemozę inne.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 20:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 czerwca 2012, 15:28 - śr
Posty: 57
Ule na jakich gospodaruję: brak
Dzisiaj 13 st w cieniu. :D Moje pszczółki zrobiły piękny oblot,nawet jedna dała mi buziaczka :cmok: w policzek na dzień dobry . Wszystkie 9 na 9 przezimowały na 100% .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 20:57 - śr 
Danusia. pisze:
,nawet jedna dała mi buziaczka

Powinnaś być jej wdzięczna. :haha: :haha: :haha:
Zmarszczki wyrównała, owal twarzy poprawiła a i koleżanki Ci botoksu pozazdroszczą.
Pozdrawiam.


Na górę
  
 
Post: 06 marca 2013, 21:13 - śr 

Rejestracja: 11 października 2012, 18:33 - czw
Posty: 186
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Cytuj:
Zmarszczki wyrównała

Mnie jedna chciała dzisiaj wyrównać zmarszczkę na powiece. Prawie się zesra*** ze strachu. :haha: Nie udało jej się. Przeleciała mnie, tzn. obleciała.

_________________
ramka 26+13, pożytki: rzepak, akacja, lipa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 22:28 - śr 
:jupi: :jupi: Dzisiaj i u mnie był oblot we wszystkich 14 ulach.Myślę ,że na dzień dzisiejszy jest ok.Pszczółki ładnie się obleciały ,w różnych rodzinach z inna siłą.Najsilniejsze rodzinki z matką Gruzinka od Leszka :thank: :thank: ,rodzinka z matką od Zdzisława :thank: :thank: .Następna ,to matki od Loca ,Nieska.Wszystkie unasiennione u mnie.Myślę ,że dobrze przezimowały.Ospy ,jak na 14 rodzinek ok.W 3 ulach wz troszkę większy ,ale tam i najwięcej pszczół.Gniazd nie rozsuwałem ,tyko rami z brzegu.Pokarm mają.Ociepliłem styropianem 7 cm ,owiniętym folią.Tak ,jak by zatwór ,przejście mają i wymianę powietrza też.I na górę poduszka z paprocią.W ubiegłym roku zdecydowanie były słabsze rodzinki ,więc oby sezon był tez lepszy :mniam miodek: I ,żeby było sprawiedliwie ,broniły swoich rodzinek i 14 rodzinek i 14 żądełek.Więc chyba są silne ,skoro stawiały taki opór :haha: :pl:


Na górę
  
 
Post: 06 marca 2013, 22:38 - śr 

Rejestracja: 06 marca 2013, 22:13 - śr
Posty: 1
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Witam. Jestem początkujący. Dzisiaj u mnie też był oblot i moje pytanie dotyczące tego: czy normalne jest że po oblocie ścianki ula są pobrudzone kałem pszczół? Nawet 2 ramki były trochę zabrudzone. Jeżeli to nie jest normalne to co mam zrobić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 22:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2011, 19:59 - wt
Posty: 242
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WZ->WLKP-1/2 D>1/2D
To ze ścianki to normalne zawsze przy pierwszym oblocie wiosennym pszczoły oddają kał który gromadziły w jelicie przez cały okres zimowli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 22:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
niestety nie jest to pozytywny objaw jeśli oczywiście ścianka "obesrana" jest od wewnątrz. Pszczoły z jakiegoś powodu nie wytrzymały do wiosennego oblotu. Przyczyn może być masa od braku matki, nosemozę po słabą rodzinę i niepokojenie pszczół w trakcie zimy.
Najlepiej teraz taką rodzinkę jeśli nie jest ostro "zasrana" ścieśnić mocno najlepiej zabierając zabrudzone ramki o ile nie ma na nich czerwiu, dobrze ocieplić i czekać do wiosny. A jak zrobi się ciepło przesiedlić do nowego czystego ula.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 22:51 - śr 
wooolf pisze:
Witam. Jestem początkujący. Dzisiaj u mnie też był oblot i moje pytanie dotyczące tego: czy normalne jest że po oblocie ścianki ula są pobrudzone kałem pszczół? Nawet 2 ramki były trochę zabrudzone. Jeżeli to nie jest normalne to co mam zrobić?


Poczytać forum ,wyszukać tematy z zagadnieniem tylko omijać posty benka1. :wink:


Na górę
  
 
Post: 06 marca 2013, 23:07 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
benek1 pisze:
To ze ścianki to normalne zawsze przy pierwszym oblocie wiosennym pszczoły oddają kał który gromadziły w jelicie przez cały okres zimowli.
Kolego to nie jest normalne że pszczoły brudzą ściany ula podczas oblotu .Zdrowa pszczoła kału nie oddaje na ścianach ula i na ramkach w środku ula .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2013, 23:33 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Pawel rodziny po Twoich matkach to normalnie kosa. Dziś tylko 7st. i śnieg jeszcze leży na około( tylko nie w pasiece bo sypałem wcześniej popiołem i stajał), a rodziny po nich dzisiaj jak szalone. matki pięknie czerwią, ale nie chciałem za głęboko grzebać z powodu chłodu. ale widziałem piękną ramkę z czerwiem zasklepionym więc podejrzewam, że jest ich już kilka. Odsunąłem tylko do pierwszego czerwiu i zsunąłem z powrotem. no i sobie dzisiaj resztę osypu same powynosiły. Liczę, że w tymroku miodu naniosą jak w poprzednim :mrgreen: :mrgreen: , no i mam nadzieję, że mi kilka mateczek podeślesz i w tym roku bo mam parę do kasacji. a tu fotka jak już czyszczą...


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2013, 00:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Zbycho 81 jak będę w drodze latem to ci podrzucę nie wiem z jakiego miejsca przywiozę mateczki ale będą super pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2013, 15:04 - czw 

Rejestracja: 26 grudnia 2012, 14:41 - śr
Posty: 43
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski ostrowski
Witam.U mnie wczoraj ok. 13 piękny oblot wszystkie 6/6 czyli 100%. A do tego dostałem 4 rodziny od starszego pszczelarza( za free) no i mam już 10. Oby pogoda dopisała to będzie OK. Pozdrawiam. :okok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2013, 16:59 - czw 

Rejestracja: 30 lipca 2011, 22:47 - sob
Posty: 78
Lokalizacja: Sanok
Witam
Nie miałem możliwości być na pasiece wcześniej i nie wiem czy już odbył się oblot wiosenny. Na pasieke przyjechałem dopiero po godzinie 15 i zastałem taki widok
https://www.youtube.com/watch?v=qIed5C4jQYU

Po dokładnej kontroli nie znalazłem oznak oblotu. Daszki i scianki ula były czyste. Temperatura była wysoka około +13 ale ostro wiało.
Nie wiem czy oblot już był.
Ale pszczół było dużo w powietrzu. I pszczoły czyściły dennice.
Dziś miałem otwierać ule i zobaczyć co słychać. Pogoda nie pozwoliła (deszcz).
Wiem ze wszystkie rodziny przeżyły zimę i siedzą pod powałka.
Czy to co widać na filmie do końcówka oblotu ?.
Jakie sa oznaki ze pszczoły juz sie obleciały ? ( jak teren w promieniu kilku metrów od ula jest czysty).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2013, 17:23 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
gssg pisze:
i nie wiem czy już odbył się oblot wiosenny

Dajesz strzały :wink: .
Masz już po oblocie ,jak pszczółki czyszczą dennice to znaczy że już załatwiły najpilniejsze potrzeby ,i zajęły się porządkami.
gssg pisze:
Czy to co widać na filmie do końcówka oblotu ?.
Jakie sa oznaki ze pszczoły juz sie obleciały ? ( jak teren w promieniu kilku metrów od ula jest czysty).


Nie koniecznie musi być wszystko ufajdane ,jak było tak ciepło to poleciały trochę dalej.
Poza tym ,poczytaj trochę, nie koniecznie ,najnowsze posty.
Pozdrawiam

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2013, 19:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Melduję, że u mnie obleciały się wszystkie (w liczbie mianowicie trzech) rodzinki. Nawet już sprzątnęły dennice. Jestem cała szczęśliwa, na prawdę aż mi serce rośnie :D . Mam pytanie w związku z tym - nie obsiadana ramka to taka, na której jest ile pszczół? Bo jak rzuciłam gałką w ule, to pszczoły łaziły wszędzie, ale na niektórych ramkach było niedużo - nie wiem dokładnie ile, wygląda, że ze 20-30. I teraz nie wiem, jak toto ścieśnic, coby im zimno nie było :roll: Widzę, że ramki po wierzchu - tam gdzie był kłąb - są nadpleśniałe, ale nie grzebałam w środku, więc nie wiem, czy w plastrze też pleśń. Wygląda, że wszystkie mamuśki czerwią, bo ciepełko bije :D .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2013, 21:50 - czw 

Rejestracja: 28 stycznia 2013, 22:16 - pn
Posty: 21
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Witam
U mnie oblot był przedwczoraj,piękny widok :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2013, 22:57 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
marcyha pisze:
Melduję, że u mnie obleciały się wszystkie (w liczbie mianowicie trzech) rodzinki. Nawet już sprzątnęły dennice. Jestem cała szczęśliwa, na prawdę aż mi serce rośnie :D . Mam pytanie w związku z tym - nie obsiadana ramka to taka, na której jest ile pszczół? Bo jak rzuciłam gałką w ule, to pszczoły łaziły wszędzie, ale na niektórych ramkach było niedużo - nie wiem dokładnie ile, wygląda, że ze 20-30. I teraz nie wiem, jak toto ścieśnic, coby im zimno nie było :roll: Widzę, że ramki po wierzchu - tam gdzie był kłąb - są nadpleśniałe, ale nie grzebałam w środku, więc nie wiem, czy w plastrze też pleśń. Wygląda, że wszystkie mamuśki czerwią, bo ciepełko bije :D .

Dwadzieścia trzydzieści pszczół na ramce to to jest nic, to znaczy że pszczoły nie obsiadują tej ramki. Żeby można było uznać ze ramka jest obsiadana przez pszczoły to na niej powinno być mimimum ok 1000 pszczół. Teraz na przedwiośniu na ostatniej ramce powinno być ich dużo dużo więcej by nie było im zimno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 marca 2013, 23:35 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
krzys pisze:
Dwadzieścia trzydzieści pszczół na ramce to to jest nic, to znaczy że pszczoły nie obsiadują tej ramki. Żeby można było uznać ze ramka jest obsiadana przez pszczoły to na niej powinno być mimimum ok 1000 pszczół. Teraz na przedwiośniu na ostatniej ramce powinno być ich dużo dużo więcej by nie było im zimno.


Ja nie liczę pszczół na ostatniej ramce.
Jeżeli nie jest obsiadana na czarno-idzie za za twór.
O tej porze lepiej jak mają za ciasno niż za luźno.

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2013, 09:19 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lutego 2012, 16:26 - wt
Posty: 736
Lokalizacja: Włocławek
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dobra, czyli po prostu nie obsiadane na czarno - za zatwór. Dzięki!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 marca 2013, 11:55 - pt 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
Zimuje na 2 korpusach małopolskich przed zakarmianiem szczególną uwagę zwracam na ramki w dolnym korpusie aby ramki były zabudowane dokładnie do górnej beleczki a w korpusie górnym zabudowa do dolnej beleczki i za karmami, zimuje na 2-uch korpusach na 10-ciu ramkach każdy, nie układam gniazd nie ocieplam zatwarami na dennicach niskich i wysokich oczywiście leczenie przeciw warezie obowiązkowe i nie miałem przypadku osypania się rodziny po zimowali zawsze 100% odpukać w nie malowane wychodzi z zimowali cało

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2013, 09:45 - sob 
U mnie w środę 6.03.2013 obleciała się na maxa cała pasieka. Początek oblotu gdzie jeszcze nie latało dużo pszczół.

Obrazek

Obecnie gniazda zostały na jednym korpusie jak na fotkach poniżej i tak wyglądają rodziny z agą3 czy agą bo są równe siłą po zimowli.

Obrazek Obrazek


Na górę
  
 
Post: 09 marca 2013, 10:19 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Cordovan pisze:
U mnie w środę 6.03.2013 obleciała się na maxa cała pasieka. Początek oblotu gdzie jeszcze nie latało dużo pszczół.

Obrazek

Obecnie gniazda zostały na jednym korpusie jak na fotkach poniżej i tak wyglądają rodziny z agą3 czy agą bo są równe siłą po zimowli.

Obrazek Obrazek

wracasz do warszawiaków widzę? to ile ich teraz tam stoi?

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2013, 10:23 - sob 
Pawełek., to wp mam ich kilka, kupiłem z rodzinami w tym roku w okazyjnej cenie, cześć nawet dwurodzinna, grzechem było by nie wziąć nawet na tego typu ramce choć docelowo je wyeliminuję zastępując wlkp. :wink:


Na górę
  
 
Post: 09 marca 2013, 10:29 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Cordovan, pomyśl nad stojakami WP od Mariusza na prawdę ciekawa sprawa.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2013, 10:31 - sob 
Pawełek., docelowo nie zamierzam gospodarować na wp całość pasieki będzie stała na wlkp jeszcze w tym roku. Te wp będą na sprzedanie od czerwca albo puste albo z odkładami jak kto będzie wolał. :wink:


Na górę
  
 
Post: 09 marca 2013, 15:56 - sob 
Trochę za mała wentylacja była zimą kolego Cordovan.
Witam na forum po dłuższej przerwie. :wink:


Na górę
  
 
Post: 09 marca 2013, 18:29 - sob 
Cordovan pisze:
Obecnie gniazda zostały na jednym korpusie jak na fotkach poniżej i tak wyglądają rodziny z agą3 czy agą bo są równe siłą po zimowli.

Obrazek Obrazek


Są równe bo to fotki jednego i tego samego ula :haha:


Na górę
  
 
Post: 09 marca 2013, 18:40 - sob 

Rejestracja: 13 stycznia 2010, 10:37 - śr
Posty: 35
Lokalizacja: Zalasowa
witam Na 15 rodzin jedna sie obleciała reszta nie wychla z ula nosa,sprawdzilem dziś weżykiem pozostałe 14 słychać że są poz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2013, 20:19 - sob 
Cordovan pisze:
U mnie w środę 6.03.2013 obleciała się na maxa cała pasieka. Początek oblotu gdzie jeszcze nie latało dużo pszczół.

Obrazek

Obecnie gniazda zostały na jednym korpusie jak na fotkach poniżej i tak wyglądają rodziny z agą3 czy agą bo są równe siłą po zimowli.

Obrazek Obrazek


Myślę że na 6 ramkach mogły by zostać , rozeszły się po ulu aby przenieś pokarm bliżej gniazda. A z jednego ula ciężko wywnioskować siłę agi , u mnie mocniejsze są cN i Kortówki


Na górę
  
 
Post: 09 marca 2013, 22:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Wy na prawdę uwielbiacie denerwować Przemka. Jeszcze trochę i z tego zrobicie dyscyplinę olimpijską.

edit: Przemek, tak na moje oko, to chyba w tych uliczkach jest zbyt duża odległość ramki jednej od drugiej. I odstępy techniczne skrajnych ramek od krawędzi ula są ciut małe. Ale mogę się mylić. Cyknij następnym razem lepsze foto.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2013, 23:14 - sob 
Gegon pisze:
Witam na forum po dłuższej przerwie.
Zapytam dlaczego tak sądzisz? :wink:

ja-lec pisze:
Są równe bo to fotki jednego i tego samego ula
owszem to zdjęcia tego samego akurat ula, robiłem je przy temp. + 8 °C zacieśniając gniazda, nie robiłem zdjęć innych rodzin bo szkoda było czasu a rodziny jednakowo silne. :wink:

juljan pisze:
Myślę że na 6 ramkach mogły by zostać , rozeszły się po ulu aby przenieś pokarm bliżej gniazda.
Kolego one wszystkie ramki w ulu poza jedną (zabraną z dolnego korpusu z matką i elipsą 10 cm czerwiu) mają pełne zapasów jeszcze nie odsklepionych, zimowane były na 16 ramkach w dwóch korpusach (akurat te co na zdjęciu) pszczoły są w takiej ilość zwartej bo z 16 ramek, które obsiadały jak zacieśniałem strząsnąłem je na 10 i tak zostawiłem (pozostałe 6 ramek w 1/4 jeszcze z niewyjedzonym zapasem zabrałem, bardzo oszczędnie gospodarowały), zdjęcie zrobione przed dokładnym ustawieniem ramek, poprawiłem to adriannos. :wink:


Na górę
  
 
Post: 09 marca 2013, 23:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Cordovan pisze:
Gegon pisze:
Witam na forum po dłuższej przerwie.
Zapytam dlaczego tak sądzisz? :wink:

ja-lec pisze:
Są równe bo to fotki jednego i tego samego ula
owszem to zdjęcia tego samego akurat ula, robiłem je przy temp. + 8 °C zacieśniając gniazda, nie robiłem zdjęć innych rodzin bo szkoda było czasu a rodziny jednakowo silne. :wink:

juljan pisze:
Myślę że na 6 ramkach mogły by zostać , rozeszły się po ulu aby przenieś pokarm bliżej gniazda.
Kolego one wszystkie ramki w ulu poza jedną (zabraną z dolnego korpusu z matką i elipsą 10 cm czerwiu) mają pełne zapasów jeszcze nie odsklepionych, zimowane były na 16 ramkach w dwóch korpusach (akurat te co na zdjęciu) pszczoły są w takiej ilość zwartej bo z 16 ramek, które obsiadały jak zacieśniałem strząsnąłem je na 10 i tak zostawiłem (pozostałe 6 ramek w 1/4 jeszcze z niewyjedzonym zapasem zabrałem, bardzo oszczędnie gospodarowały), zdjęcie zrobione przed dokładnym ustawieniem ramek, poprawiłem to adriannos. :wink:
że coś Ty robił przy 8 st. z tymi pszczolami????

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 marca 2013, 23:51 - sob 
Pawełek., dokładnie to co napisałem, któż mi zabroni skoro pszczoły moje? Część rodzin przejrzałem i zacieśniłem w środę, było +12°C, w czwartek się ochłodziło do +8°C i zrobiło się pochmurno (po południu się już rozpadało - deszcz) a z racji tego że były już po pełnym oblocie i zapowiadali to co teraz mamy w pogodzie to na cóż czekać? :wink:


Na górę
  
 
Post: 10 marca 2013, 16:47 - ndz 

Rejestracja: 13 sierpnia 2012, 19:54 - pn
Posty: 111
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Cordovan pisze:
Pawełek., dokładnie to co napisałem, któż mi zabroni skoro pszczoły moje? Część rodzin przejrzałem i zacieśniłem w środę, było +12°C, w czwartek się ochłodziło do +8°C i zrobiło się pochmurno (po południu się już rozpadało - deszcz) a z racji tego że były już po pełnym oblocie i zapowiadali to co teraz mamy w pogodzie to na cóż czekać? :wink:



Popieram kolegę Cordovan moze nie w tym, że jego pszczoły i może robić z nimi co chce bo to jednak kochane żywe stworzenia. Jednak wgląd do uli to moim zdaniem jak najbardziej trafna decyzja zważywszy na ochłodzenie jakie teraz mamy. Sam zaglądałem bodajże w poniedziałek i wtorek 19/19 przezimowało. Jeden bezmatek i dwa uratowałem od smierci głodowej. Oczywiscie gniazda sciesnione podałem po troszku ciasta i pyłku, folia na powałke zamiast beleczek zabrane ramki za zatwór i moge spokojnie wyczekiwać ocieplenia. Niech sie martwia Ci którzy sobie odpuscili taka okazje na wgląd do uli.
Pozdrawiam serdecznie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2013, 19:29 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
tomek1234 pisze:
Popieram kolegę Cordovan moze nie w tym, że jego pszczoły i może robić z nimi co chce bo to jednak kochane żywe stworzenia. Jednak wgląd do uli to moim zdaniem jak najbardziej trafna decyzja zważywszy na ochłodzenie jakie teraz mamy. Sam zaglądałem bodajże w poniedziałek i wtorek 19/19 przezimowało. Jeden bezmatek i dwa uratowałem od smierci głodowej. Oczywiscie gniazda sciesnione podałem po troszku ciasta i pyłku, folia na powałke zamiast beleczek zabrane ramki za zatwór i moge spokojnie wyczekiwać ocieplenia. Niech sie martwia Ci którzy sobie odpuscili taka okazje na wgląd do uli.
Pozdrawiam serdecznie

Jest różnica miedzy wklądem do rodziny zmniejszeniem gniazda i ociepleniem a przeglądem kompleksowym ze strząsaniem pszczół.

Cordovan pisze:
Kolego one wszystkie ramki w ulu poza jedną (zabraną z dolnego korpusu z matką i elipsą 10 cm czerwiu) mają pełne zapasów jeszcze nie odsklepionych, zimowane były na 16 ramkach w dwóch korpusach

Przemek przy takim układzie nie rotujesz ramkami tylko korpusami.dolny na górę ,górny na dennice od góry ocieplenie.W dolnym korpusie drapiesz jeden plaster widelcem. Przy następnym wglądzie cały pokarm masz u góry i czerw na kilku ramkach.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2013, 19:40 - ndz 
mendalinho pisze:
Jest różnica miedzy wklądem do rodziny zmniejszeniem gniazda i ociepleniem a przeglądem kompleksowym ze strząsaniem pszczół.
Jeśli robi się to sprawnie i szybko w czym to może zaszkodzić?

mendalinho pisze:
Przemek przy takim układzie nie rotujesz ramkami tylko korpusami.dolny na górę ,górny na dennice od góry ocieplenie.W dolnym korpusie drapiesz jeden plaster widelcem. Przy następnym wglądzie cały pokarm masz u góry i czerw na kilku ramkach.Pozdrawiam


Docelowo nie chciałem zostawiać na dwóch korpusach a na jednym, muszą mieć zmniejszoną kubaturę ula względem siły rodziny bym mógł uzyskać od nich miodek wierzbowy ale to już drobne szczegóły mojej gospodarki. U każdego z nas się ona różni. Gdybym szykował je na mniszek czy rzepak owszem zrobiłbym tak jak to opisałeś i docelowo zmniejszył ilość ramek z 8 w każdym korpusie do nawet 6-ciu. :wink:


Na górę
  
 
Post: 10 marca 2013, 19:44 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Cordovan pisze:
siły rodziny bym mógł uzyskać od nich miodek wierzbowy

:haha: Przemku życzę powodzenia w pszczelarzeniu.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2013, 19:57 - ndz 
mendalinho, cóż cię śmieszy jeśli można wiedzieć? Cały pas nabrzeża

Obrazek

od miejscowości Brzeg po miejscowość Brodnia to sama wierzba, zasięg lotu pszczół od 100 metrów do 2 km w każdą stronę, co roku mam miód wierzbowy. :wink:


Na górę
  
 
Post: 10 marca 2013, 20:10 - ndz 
Cordovan pisze:
od miejscowości Brzeg po miejscowość Brodnia to sama wierzba


:shock: :shock: :shock: To Ty te cztery ule wozisz na pożytki i jeszcze w nich matki hodujesz?


Na górę
  
 
Post: 10 marca 2013, 20:13 - ndz 

Rejestracja: 11 kwietnia 2011, 14:34 - pn
Posty: 494
Lokalizacja: Andrychów
ja-lec Jesteś mi rodak, ale Twoja awersja do Przemka jest co najmniej nie na miejscu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 280 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji