FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 00:47 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 280 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: 10 marca 2013, 20:43 - ndz 
ja-lec, coś się tak uczepił tego że mam 4-ry ule? jesteś taki pewien że mam 4-ry? to że tyle pokazałem nie znaczy że tyle mam. I uwierz mi mam w czym matki hodować. Nie sztuką jest pokazać że ktoś ma 100 pni i pisać na forum bo każdy pomyśli że jak ma taki 100 pni to pszczelarskie rozumy pozjadał (można mieć 100 a nawet 200 pni i nie mieć pojęcia o pszczołach), sztuką jest pokazać że ma się np. cztery a zaskakiwać ogół, o przekazywanych informacjach adeptom pszczelarstwa wspominać nie trzeba bo to oczywiste chyba dla ciebie. :wink:


Na górę
  
 
Post: 10 marca 2013, 20:55 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Cytuj:
mendalinho, cóż cię śmieszy jeśli można wiedzieć? Cały pas nabrzeża

Obrazek

od miejscowości Brzeg po miejscowość Brodnia to sama wierzba, zasięg lotu pszczół od 100 metrów do 2 km w każdą stronę, co roku mam miód wierzbowy. :wink:

Wiesz biorąc pod uwagę strukturę i funkcje rodziny w tym czasie plus wydajność wierzby plus pogodę jaka jest na przełomie marca i kwietnia bardzo wątpie w miód wierzbowy w twoim regionie.A ten zasięg lotu to bym ograniczył do 500 metrów max.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2013, 21:00 - ndz 
mendalinho, rzecz w tym że u mnie od lat od połowy marca jest ciepło i widać na tyle że zarówno wierzba nektaruje jak i to że pszczoły z niej noszą nakrop. Półkorpus naniosą, w 2010 nawet naniosły 10 ramek wielkości połowy wz bo takie miałem nadstawki wtedy jeszcze. Jak pogoda dopisze to ilość wierzby jaka rośnie, jej wydajność przeliczając na ilość uli jakie na niej postawię przy dobrej pogodzie jest nawet realne że dwa półkorpusy wlkp naniosą ale to czas pokaże. :wink:


Na górę
  
 
Post: 10 marca 2013, 21:02 - ndz 
Cordovan pisze:
sztuką jest pokazać że ma się np. cztery a zaskakiwać ogół, o przekazywanych informacjach


I tu się z Tobą zgadzam i popieram ale te informacje należy przekazywać rzetelnie a nie po to ażeby się chwalić. Ja to tak odbieram z twoich postów, a nie żebym czuł jakąś awersje do Ciebie, tak że więcej rzetelności i konkretów.
Pozdrawiam


Na górę
  
 
Post: 10 marca 2013, 21:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2011, 19:22 - sob
Posty: 577
Lokalizacja: Chotcza
Ule na jakich gospodaruję: LG3/4
mendalinho pisze:
Cytuj:
mendalinho, cóż cię śmieszy jeśli można wiedzieć? Cały pas nabrzeża

Obrazek

od miejscowości Brzeg po miejscowość Brodnia to sama wierzba, zasięg lotu pszczół od 100 metrów do 2 km w każdą stronę, co roku mam miód wierzbowy. :wink:

Wiesz biorąc pod uwagę strukturę i funkcje rodziny w tym czasie plus wydajność wierzby plus pogodę jaka jest na przełomie marca i kwietnia bardzo wątpie w miód wierzbowy w twoim regionie.A ten zasięg lotu to bym ograniczył do 500 metrów max.Pozdrawiam

wszystko zalezy jakie to sa wierzby ja mieszkam nad Wisłą i mam ich ha i to wszelakiego rodzaju a pogoda z wiosny jest zawodna i musi byc cieplo mnie w zeszlym sezonie w 2tyg przytargaly nadstawke wierzby tylko pozniej przyszlo zalamanie pogody i czesc poszła w czerw i daly mnie z akacji 2razy wiecej...... :D :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2013, 21:11 - ndz 
ja-lec pisze:
Cordovan pisze:
sztuką jest pokazać że ma się np. cztery a zaskakiwać ogół, o przekazywanych informacjach


I tu się z Tobą zgadzam i popieram ale te informacje należy przekazywać rzetelnie a nie po to ażeby się chwalić. Ja to tak odbieram z twoich postów, a nie żebym czuł jakąś awersje do Ciebie, tak że więcej rzetelności i konkretów.
Pozdrawiam
Obiecuje ci uroczyście że chwalenia się z mojej strony i na siłę udowadniania czegoś komuś nie uświadczysz, od jakiegoś czasu już zmieniłem swoje podejście do wszelkich tematów i styl pisania na forum. :wink:

marcinbzyk pisze:
wszystko zalezy jakie to sa wierzby
w moim rejonie mówią na to Rika.

marcinbzyk pisze:
w zeszlym sezonie w 2tyg przytargaly nadstawke wierzby tylko pozniej przyszlo zalamanie pogody i czesc poszła w czerw
twoje niedopilnowanie, w czasie nektarowania wierzby w czerw powinny iść jeszcze zapasy zimowe, one mają być w gnieździe w takiej ilości by starczyło pszczołom na karmienie czerwiu a miód z wierzby by składały w nadstawkę, stąd taki a nie inny sposób gospodarowania u mnie i rotacja ramką a nie korpusem. :wink:


Na górę
  
 
Post: 10 marca 2013, 21:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2011, 19:22 - sob
Posty: 577
Lokalizacja: Chotcza
Ule na jakich gospodaruję: LG3/4
marcinbzyk pisze:
w zeszlym sezonie w 2tyg przytargaly nadstawke wierzby tylko pozniej przyszlo zalamanie pogody i czesc poszła w czerw
twoje niedopilnowanie, w czasie nektarowania wierzby w czerw powinny iść jeszcze zapasy zimowe, one mają być w gnieździe w takiej ilości by starczyło pszczołom na karmienie czerwiu a miód z wierzby by składały w nadstawkę, stąd taki a nie inny sposób gospodarowania u mnie i rotacja ramką a nie korpusem. :wink:[/quote]
przemku o jakim ty pokarmie mowisz? w kwietniu to masz miec korpus wlkp czerwiu na wykarmieniu i o jakiej paszy mowisz i nie boisz sie o sfalszowanie miodu? trzymasz pszczoly na 1 korpusie wlkp to gdzie masz tam zapas na czerw pierzge i zelazny zapas z wiosny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2013, 21:22 - ndz 
Cordovan pisze:
Obiecuje ci uroczyście że chwalenia się z mojej strony i na siłę udowadniania czegoś komuś nie uświadczysz, od jakiegoś czasu już zmieniłem swoje podejście do wszelkich tematów i styl pisania na forum. :wink:


To też zauważyłem i będę trzymał za Ciebie kciuki a na pewno zyskasz więcej przyjaciół :okok:


Na górę
  
 
Post: 10 marca 2013, 21:36 - ndz 
Cordovan pisze:
twoje niedopilnowanie, w czasie nektarowania wierzby w czerw powinny iść jeszcze zapasy zimowe, one mają być w gnieździe w takiej ilości by starczyło pszczołom na karmienie czerwiu a miód z wierzby by składały w nadstawkę, stąd taki a nie inny sposób gospodarowania u mnie i rotacja ramką a nie korpusem. :wink:
Obrazek

Ta rodzina jest kapkę za słaba na wierzbę ,za 15 dni wcale nie będą mocniejsze , dopiero za 40 dni mogą obsiadać korpus na czarno , dołożenie nadstawki na górę we wcześniejszym terminie spowoduje przenoszenie pokarmu zimowego do nadstawki i stąd ta wydajność na wierzbie.


Na górę
  
 
Post: 10 marca 2013, 21:50 - ndz 
marcinbzyk pisze:
w kwietniu to masz miec korpus wlkp czerwiu na wykarmieniu i o jakiej paszy mowisz i nie boisz sie o sfalszowanie miodu? trzymasz pszczoly na 1 korpusie wlkp to gdzie masz tam zapas na czerw pierzge i zelazny zapas z wiosny
Zakładając półkorpus na wierzbę mam jeszcze co najmniej dwie do trzech ramek zapasów w gnieździe i ok 6-7 ramek z czerwiem i pierzgą (przeważnie z leszczyny) pod czerwiem na dole ramek. Zapasów z gniazda do nadstawki ci wczesną wiosną pszczoły nie przeniosą, co innego już na kolejnych pożytkach typu rzepak, akacja itp. wtedy już rozwój rodziny pszczelej jest na takim etapie, że na 10 ramek w gnieździe wszystkie są zaczerwione w 90-95% od dechy do dechy, dołami ramek w narożach jest pierzga, czasami jest 9 ramek czerwiu a jedna boczna nabita pierzgą. :wink:

Gegon pisze:
Ta rodzina jest kapkę za słaba na wierzbę ,za 15 dni wcale nie będą mocniejsze , dopiero za 40 dni mogą obsiadać korpus na czarno , dołożenie nadstawki na górę we wcześniejszym terminie spowoduje przenoszenie pokarmu zimowego do nadstawki i stąd ta wydajność na wierzbie.
Rodzina obsiadająca teraz ściśle 8 ramek na czarno a 10 jak się rozluźnią, mająca na 6 marca na trzech ramkach (w elipsie od 10 do 20 cm) jaja, czerw otwarty i zamknięty, rozwijana ciastem miodowo-pyłkowym nie będzie miała wystarczającej siły na wierzbę? U mnie wierzba nektaruje po 10-15 kwietnia w zależności od pogody, rzadko wcześniej więc ile mam jeszcze czasu na rozwój rodzin? Całe 30-35 dni, nierealne by je przygotować? :wink:


Na górę
  
 
Post: 11 marca 2013, 21:26 - pn 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Cordovan pisze mająca na 6 marca na trzech ramkach (w elipsie od 10 do 20 cm) jaja, czerw otwarty i zamknięty, rozwijana ciastem miodowo-pyłkowym nie będzie miała wystarczającej siły na wierzbę? U mnie wierzba nektaruje po 10-15 kwietnia w zależności od pogody, rzadko wcześniej więc ile mam jeszcze czasu na rozwój rodzin? Całe 30-35 dni, nierealne by je przygotować? uważam że z tych ramek zaczerwionych w elipsie 10 do 20 cm.nie będziesz miał pszczoły lotnej za 30-35 dni ,rozwój 21 dni nie prędzej jak po 12 dniach mogła by ci polecieć młoda pszczoła w pole ale tak może się stać przy obfitych pożytkach i braku zatrudnienia w ulu tej młodej pszczoły,ale z powodu coraz intensywniejszego czerwienia te młode pszczoły będą musiały zająć się karmieniem czerwiu i wierzba będzie jako pożytek rozwojowy

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 marca 2013, 21:33 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Zenon,
Nie bluźnij. Przemek weźmie 2 półnadstawki wierzby tak pisał. To jest jakieś 20kg.Szczerze Przemek życzę powodzenia.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 marca 2013, 21:45 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2011, 19:22 - sob
Posty: 577
Lokalizacja: Chotcza
Ule na jakich gospodaruję: LG3/4
mendalinho pisze:
Zenon,
Nie bluźnij. Przemek weźmie 2 półnadstawki wierzby tak pisał. To jest jakieś 20kg.Szczerze Przemek życzę powodzenia.Pozdrawiam

w zeszlym roku rozmawialem z Pania dr Bieńnkowska z instytutu w pulawach tu cytat ''aby brac miod z wierzby trzeba trafic w pogode i polaczyc na jesieni ubieglego roku 2 silne rodziny w jedna i takie zimowac...''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 marca 2013, 21:46 - pn 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
No też ,Przemek ci życzę tych dwóch nadstawek pełnych miodu

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2013, 07:54 - wt 
Koledzy mendalinho, iZenon, nie będę wam na siłę udowadniał że jest to możliwe oczywiście zakładając że pogoda będzie sprzyjająca. Wiem że siła rodziny będzie wystarczająca a jak pogoda pozwoli i miodu naniosą zobaczycie zdjęcia, jak nie naniosą napisze dlaczego. :wink:


Na górę
  
 
Post: 12 marca 2013, 13:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Cordovan pisze:
Koledzy mendalinho, iZenon, nie będę wam na siłę udowadniał że jest to możliwe oczywiście zakładając że pogoda będzie sprzyjająca. Wiem że siła rodziny będzie wystarczająca a jak pogoda pozwoli i miodu naniosą zobaczycie zdjęcia, jak nie naniosą napisze dlaczego. :wink:

Ok


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2013, 13:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cordovan, Jak zbierzesz czysty, to podeślij mi słoik dla mojej babci na serce. Adres już masz.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2013, 17:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
Co do wierzby to musi być ta płacząca czy inna choćby energetyczna pytam bo mam w okolicy plantacje i może bym poodwoził pszczoły na rozwój ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2013, 18:07 - wt 

Rejestracja: 30 stycznia 2013, 20:58 - śr
Posty: 49
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
robert-a pisze:
Co do wierzby to musi być ta płacząca czy inna choćby energetyczna pytam bo mam w okolicy plantacje i może bym poodwoził pszczoły na rozwój ?

1 kilometr od mojej pasieki jest plantacja wierzby energetycznej i z tego co zauważyłem jest ona chętnie oblatywana przez pszczoły z czego jestem bardzo zadowolony :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2013, 19:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Będziesz miał pożytki jeśli wycinanie nie będzie za częste. Poobserwuj. Nie musi być płacząca ,świetna jest iwa inne też dają . Ja u siebie mam co najmniej 4 gatunki i krzyżówki ,kwitną w różnym czasie 6 tygodni i dają zarówno miód jak i pyłek warunek silne rodziny.
Ewa

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2013, 19:37 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 16:05 - czw
Posty: 1054
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant i 18,5 D
Ja mam w odległości 500 m około 5 ha wierzby i główny pożytek z tego to pyłek. Może rodziny miałem liche w tamtym roku ale raczej na przyzwoitym poziomie. Wierzba u mnie kwitła około 15-20 kwietnia a pro po Przemka to tak na zdrowy rozum musi mieć albo silne pszczoły w tym okresie głównie chodzi o pszczoły jesienne rzędu 30 tyś szt. albo zamierzając wyhodować nową pszczołę lotną musi mieć jej też rzędu 30-40 tyś. szt. a to wiąże się z tym, że w do dnia 15 marca musi mieć około 5 ramek czerwiu 100% (100% -oznacza, że każda komórka w ramce WL jest zaczerwiona obustronnie) w praktyce czerw musiałby być na około 10 ramkach WL na dzień 15 marca.

_________________
Pasieka "Łapa" http://llapka.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2013, 19:56 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
bonluk pisze:
to wiąże się z tym, że w do dnia 15 marca musi mieć około 5 ramek czerwiu 100% (100% -oznacza, że każda komórka w ramce WL jest zaczerwiona obustronnie) w praktyce czerw musiałby być na około 10 ramkach WL na dzień 15 marca.

Tyle czerwiu na dzień 15 marca w Polsce to chyba nie jest możliwe no chyba, że połączymy trzy rodziny :wink:

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2013, 21:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
waldek6530 pisze:
Tyle czerwiu na dzień 15 marca w Polsce to chyba nie jest możliwe no chyba, że połączymy trzy rodziny :wink:

Przemek miał wcześniej na forum nick Czarodziej a więc wszystko mozliwe. Czekamy na efekty i relacje.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2013, 21:04 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Lepszy rezultat uzyskamy łącząc dwie na jesieni .W zimie się mniej osypią i wiosną szybciej ruszą.
Ewa

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2013, 21:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
Cordovan pisze:
mendalinho, cóż cię śmieszy jeśli można wiedzieć? Cały pas nabrzeża

Obrazek

od miejscowości Brzeg po miejscowość Brodnia to sama wierzba, zasięg lotu pszczół od 100 metrów do 2 km w każdą stronę, co roku mam miód wierzbowy. :wink:
a z przebisniegów nie masz ? zeby miec miód z wierzby to musi być idealna pogoda połaczone rodziny, i kilka czynników, które sie musza złozyc do kupy farciarz jestes ze co roku masz takowe, chyba ze to pozostałosci zapasów a tobie sie wydaje ze wierzbowy miód ja mam od pasieki jakies 200 m bagna z ha wierzby i jeszcze mi sie nie zdarzyło spróbowac jak smakuje, rozwoj ok bo pyłku i nektaru natargaja ale co tam wirowac chyba 50/50 z cukrem,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2013, 23:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Pare lat temu miałem trochę miodu z wierzby. Moje ule są 13-sto ramkowe więc jak zakwita iwa to z boku wkładam po dwie ramki nadstawkowe. Przed wyjazdem na rzepak zabieram im te ramki i komasuje w paru rodzinach by go dopracowały. Moje ramki nadstawkowe różnią się od gniazdowych więc bez trudu rozpoznam które to są.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 marca 2013, 23:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
Troche głupio mi było jak mówiłem klientom że to jest z wierzby no bo takiego miodu nie ma na rynku. Troch się bałem czy aby przez to ktoś mnie nie posądzi o jakieś oszustwo. Potem sprzedawałem go jako wielokwiat. Wygląda taki miód niezbyt apetycznie bo po skrzstalizowaniu jest taki trochę zielonkawy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2013, 08:41 - śr 

Rejestracja: 13 stycznia 2010, 10:37 - śr
Posty: 35
Lokalizacja: Zalasowa
witam wczoraj sprawdziłem ponownie swoje pszczołki i co sie okazuje że w jednym ulu cisza a 4 dni był szum,wiec otworzyłem ul brak pokarmu dostały 10kg cukru plus to co miały.Wymiotłem ul i przyniosłem do kotłowni do spalenia,co się okazuje za jakieś 3godz pszczoły zaczynają łazić, więc przesypałem do rojnicy dałem 2 ramki z pokarmem zaglądam rano dziś jest uwiazane małe grono u powałki co znimi zrobić bo napewno duża część zostanie na denicy poz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 marca 2013, 09:06 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Pszczoły do innego ula, matkę do pieca. Według większości forum - strutowiała.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2013, 11:54 - czw 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
Kiedyś w całkiem innym temacie:

Cordovan pisze:
szły by mi na wierzbę skoro potrafią z niej przy sile bez podawania wody nanieść dwa półkorpusy miodu.


:shock:

Wtedy postawiłem tylko oczy, teraz ośmielę się zapytać:

1. Zakładając, że będzie na tej wierzbie 10 -15 w pełni lotnych dni, koncentrację cukrów w nektarze, jakie przybytki na wadze trzeba by notować żeby dostać wspomniane 2o kg miodu wierzbowego??
2. Jaka będzie niezbędna, szacunkowa siła rodziny (ilość zbieraczek) do przyniesienia ilości nektaru z pkt 1, z uwzględnieniem zbieraczek noszących tylko pyłek i wodę?
3. Jak zmusić pszczoły żeby grzecznie odsklepiały , rozcieńczały i w końcu zjadały poszyte zapasy z zimy i jednocześnie odparowywały i sklepiły w nadstawce nie zjadając świeżego i nie mieszając ze starym?
4. Jeśli jednak część nektaru wierzbowego zjadają to co z przybytkami na wadze z pkt.1??
Bez urazy.
Proszę o rzeczowe odpowiedzi.
Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2013, 12:07 - czw 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
Ja nie kwestionuję możliwości uzyskania miodu z wierzby w przypadku Cordowana.Dane mi było przejeżdżać przez okolice gdzie mieszka.U mnie takiej ilości wierzb po prostu nie ma nigdzie w okolicy więc o takim miodku mogę zapomnieć.W zależności od roku czasami udaje mi się zebrać wiosenny z przewagą klonu-bo najchętniej go oblatują jak akurat nie zmarznie.

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2013, 12:12 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Klonowy :mniam miodek:

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2013, 12:30 - czw 
Przemek miał wcześniej na forum nick Czarodziej a więc wszystko mozliwe. Czekamy na efekty i relacje.Pozdrawiam[/quote]

Dajcie spokuj panie i panowie wszystko jest mozliwe wystarczy podać tylko troche syropu przed zakwitnięciem ,a potem sie pochwalimy ile to tego miodu mamy :haha: :haha: :haha: :haha:


Na górę
  
 
Post: 14 marca 2013, 21:27 - czw 
GÓRAL pisze:
1. Zakładając, że będzie na tej wierzbie 10 -15 w pełni lotnych dni, koncentrację cukrów w nektarze, jakie przybytki na wadze trzeba by notować żeby dostać wspomniane 2o kg miodu wierzbowego
Dwa półkorpusy wielkopolskie, w pełni poszyte 20 ramek to ok 14 kg miodu, nie co roku jest tyle, zależne jest to od pogody i wcześniej przygotowanych rodzin (już na jesieni i wczesną wiosną - odpowiadam wykluczając kolejne pytanie). Nie mam wagi pod ulami, nie potrafię odpowiedzieć aż tak dokładnie.

GÓRAL pisze:
2. Jaka będzie niezbędna, szacunkowa siła rodziny (ilość zbieraczek) do przyniesienia ilości nektaru z pkt 1, z uwzględnieniem zbieraczek noszących tylko pyłek i wodę?
Na wierzbę mam z reguły na czarno obsiadane 1 i 1/2 korpusu. Półkorpus zakładam ok 1-5 kwietnia mając już wtedy obsiadane bardzo czarno cały korpus a czerw zamknięty na minimum 6-8 ramkach.

GÓRAL pisze:
3. Jak zmusić pszczoły żeby grzecznie odsklepiały , rozcieńczały i w końcu zjadały poszyte zapasy z zimy i jednocześnie odparowywały i sklepiły w nadstawce nie zjadając świeżego i nie mieszając ze starym?
Wiosną (na pożytku wierzbowym) żelaznego zapasu nie wyniosą w górę w nadstawkę bo mają go w gnieździe nie więcej jak 4 kg. Jak zmusić by na rozwój brały zapas zimowy a nie nakrop z wierzby - przestawić im ramkę z zapasem tuż obok jaj, odsklepiając max 6 cm od dołu ramki. By 15 kwietnia przerotować tak ramkami i by jednocześnie zużywały te zapasy i odparowywały naniesioną wierzbę musi być ich siła na 10 marca obsiadająca co najmniej 8-10ramek wlkp na czarno i mająca minimum na 3 ramkach czerw i jaja a na 15 kwietnia siła o jakiej napisałem odnosząc się do pkt.2. Wykluczając kolejne pytanie - takie podzielenie gniazda ramką z zapasem nie spowoduje w rodzinie reakcji odciągania mateczników na którymś z plastrów z czerwiem otwartym za ramką z zapasem.

GÓRAL pisze:
4. Jeśli jednak część nektaru wierzbowego zjadają to co z przybytkami na wadze z pkt.1??
Nie zjedzą po zastosowaniu rotacji ramek o jakiej napisałem odnosząc się do pkt. 3.

sławek k.. pisze:
Ja nie kwestionuję możliwości uzyskania miodu z wierzby w przypadku Cordowana.Dane mi było przejeżdżać przez okolice gdzie mieszka.
Trzeba było zadzwonić i wstąpić na kawę.

juljan pisze:
Dajcie spokuj panie i panowie wszystko jest mozliwe wystarczy podać tylko troche syropu przed zakwitnięciem ,a potem sie pochwalimy ile to tego miodu mamy
Wypraszam sobie, nie fałszuję miodu a syropu nie podaję rodzinom wiosną. Jak nie będzie pogody i nie przygotował bym siły rodzin na czas (choć to mało realne) nie będzie miodu z wierzby i tyle. Nie zubożeję przez to. :wink:


Na górę
  
 
Post: 15 marca 2013, 13:52 - pt 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
Witam
Cordovan pisze:
Dwa półkorpusy wielkopolskie, w pełni poszyte 20 ramek to ok 14 kg miodu

Policzymy trochę??? :wink:
Koncentracja cukru w nektarze: 25-40% no powiedzmy średnio 30%
to powiedzmy 3kg nektaru na 1kg miodu. Przy założeniu że 14 w pełni lotnych dni to 3kg nektaru dziennie.
Jedna pszczoła zabiera max 75mg ale ja bym obstawiał raczej 50mg
Więc żeby zebrać 3kg trzeba 60 000 pszczół. Pszczoły latają 6-10 razy dziennie no powiedzmy 8 to będzie 7500 pszczół zbieraczek.
15-20% nosi pyłek i nektar, duża część pszczół nosi sam pyłek do tego zwiadowcy, znoszenie wody i propolisu, padłe w polu, powroty z niepełnym ładunkiem itd
Myślę że śmiało można dodać drugie tyle.

Mamy 15 000 zbieraczek.
To cała rodzina jakieś ??? (+ -)6kg??
Cała akcja dzieje się w kwietniu.

Osobiście uważam że takie wyniki możliwe by były w sprzyjających warunkach jakby wzmocnić rodzinę nalotem z drugiej i zabrać czerw otwarty, a dać kryty.

Jakie macie zdanie.

Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2013, 13:47 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
Gdybym miał rok pszczoły to bym kombinował jak to zrobić ale ze ja mam troche wiecej to nawet nie próbuje, w swojej karierze prowadziłem juz wiele sposobów gospodarki od nalotów po dwie czerwiace matki w ulu i wiem ze w kwietniu to rodziny do siły dochodzą a to co nanosza to na rozwój bo czerwiu pełne gniazda, policz ile potrzeba na wychowanie czerwiu i bedziesz wiedział ile zbiora z wierzby miodu bo tobie to raczej niewiele zostanie jesli cokolwiek a o 20l to nawet nie marze nie wiem jak to Cordovan robi ale jesli rozpuszcza matke w czerwieniu to watpie w jego miód a jak ja ogranicza to jak chce te odkłady zrobić co sie ogłasza, a nawiasem udawało mi sie z klonów zebrać jakis miód, z Wierzby tez ale to z jakiejs niewielkiej czesci pasieki odpowiednio przygotowanej a nie z całej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2013, 15:40 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2010, 23:59 - pn
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
CORDOWAN podziwiam cie za te twoje wypociny półtora korpusa na czrano obsiadane 1 kwietnia chyba przez sadze z twojego komina daj se juz spokuj bo pośmiewisko robisz z siebie i jak te twoje pszczółki zapylą tą wierzbe to jeszcze grószek nazbierasz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2013, 01:53 - ndz 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
michalpriebe pisze:
w kwietniu to rodziny do siły dochodzą a to co nanosza to na rozwój bo czerwiu pełne gniazda

:okok:
michalpriebe pisze:
policz ile potrzeba na wychowanie czerwiu i bedziesz wiedział ile zbiora z wierzby miodu bo tobie to raczej niewiele zostanie jesli cokolwiek

nie mnie :D ,dla mnie to jest taka teoretyczna rozkminka :mrgreen:
michalpriebe pisze:
nie wiem jak to Cordovan robi

a tak:
Cordovan pisze:
przestawić im ramkę z zapasem tuż obok jaj, odsklepiając


Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2013, 04:49 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
jak im wsadzi ramke z pokarmem w gniazdo to go wywleką zeby zrobić matce miejsce do czerwienia, przerabiane setki razy przeze mnie w praktyce, a do wychowu czerwiu i tak bedą brały nakrop swierzy taka juz ich natura której nie przeskoczysz, poza tym zeby miec siłe dwu korpusów pszczół to trzeba by miec jeszcze w lutym z 8 ramek czerwiu, co jest realne w hiszpani nie u nas


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2013, 09:13 - ndz 
michalpriebe pisze:
nie wiem jak to Cordovan robi ale jesli rozpuszcza matke w czerwieniu to watpie w jego miód a jak ja ogranicza to jak chce te odkłady zrobić co sie ogłasza,
uwierz mi że da się to zrobić.
michalpriebe pisze:
z Wierzby tez ale to z jakiejs niewielkiej czesci pasieki odpowiednio przygotowanej a nie z całej
kto napisał że cała pasieka jest przygotowywana na wierzbę?

albert, widać mimo wielu lat z pszczołami nauka poszła w las zamiast zostać a nowoczesna gospodarka pasieczna to dla ciebie czarna magia. Nie mnie to jednak oceniać że ktoś się uczyć nie potrafi tylko trwa w swoim jak go nauczono ileś lat temu.

michalpriebe pisze:
jak im wsadzi ramke z pokarmem w gniazdo to go wywleką zeby zrobić matce miejsce do czerwienia,
nic nie wywleką a już tym bardziej nie w nadstawkę (ku informacji dla tych co się obawiają zafałszowania miodu), matka ma miejsce do czerwienia na plastrach znajdujących się w drugą stronę gniazda od ramki jaką przestawisz. Czyli czerw zamknięty, otwarty zostaje z jednej strony, ramka z zapasem odsklepiona 6 cm od dołu, ramka z jajami i matką, susz z resztkami zapasów na drugą stronę gniazda - trudne?.
michalpriebe pisze:
poza tym zeby miec siłe dwu korpusów pszczół to trzeba by miec jeszcze w lutym z 8 ramek czerwiu,
ile trzeba według ciebie mieć teraz czerwiu, by na 1-5 kwietnia dać półkorpus powiększając pszczołom kubaturę ula a na 15 kwietnia założyć kolejny półkorpus na wierzbę jak teraz obsiadają na czarno 10 ramek?


Na górę
  
 
Post: 17 marca 2013, 10:06 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2010, 23:59 - pn
Posty: 320
Lokalizacja: Częstochowa
masz racje nauka poszła w las dobrze ze mamy ciebie tak byśmy bez ciebie zgineli jak andzia w pokrzywach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2013, 10:28 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
cordowan, nie obrażaj leśników bo właśnie u leśników nauka idzie w las i dla tego lasy jeszcze istnieją!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2013, 10:34 - ndz 

Rejestracja: 30 stycznia 2013, 20:58 - śr
Posty: 49
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Marian. pisze:
cordowan, nie obrażaj leśników bo właśnie u leśników nauka idzie w las i dla tego lasy jeszcze istnieją!!

żeby tylko leśnikom udało się jeszcze dobrze zorganizować i obronić się przed planowaną prywatyzacją lasów Państwowych (czyt.grabieżą)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2013, 10:56 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Jak sprywatyzują lasy to będzie tak jak na kolei, zgroza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2013, 11:04 - ndz 
Marian. pisze:
cordowan, nie obrażaj leśników bo właśnie u leśników nauka idzie w las
wybacz :thank: użyłem tylko przysłowia. :wink:


Na górę
  
 
Post: 17 marca 2013, 11:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
Cordovan pisze:
ile trzeba według ciebie mieć teraz czerwiu, by na 1-5 kwietnia dać półkorpus powiększając pszczołom kubaturę ula a na 15 kwietnia założyć kolejny półkorpus na wierzbę jak teraz obsiadają na czarno 10 ramek?
zeby powiekszyc o połkorpus to niewiele tylko ze co ten połorpus Ci da jak przy pierwszych lotach po nektar stara pszczoła pada na potege i zostaje młoda i wcale takiej siły nie ma jak sie wydawac by mogło, poza tym w kwietniu to moze 30 % pszczoły swierzej poleci w pole bo reszta na czerwiu siedzi, poza tym nie nie watpie ze zbierzesz z wierzby miód ale 20l które gdzies tu padło to chyba z całej pasieki, i to dobry wynik nie z ula, jeszcze jak sie pogoda trafi to nie akacja czy lipa ze przybytki rosna w oczach z dnia na dzien, w kazdym razie zycze Ci tego zebys tak miał


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2013, 11:20 - ndz 
michalpriebe pisze:
poza tym nie nie watpie ze zbierzesz z wierzby miód ale 20l które gdzies tu padło to chyba z całej pasieki
ja nie napisałem że 20 l z ula wezmę, max miałem chyba w 2010 roku nadstawkę wz wielkości połowy gniazdowej zalaną 10 ramek w czterech ulach bo tyle wtedy u mnie ich stało. W zeszłym roku miałem po ok 5-7 kg z ula (wirowałem chyba 6 maja o ile dobrze pamiętam a 10 robiłem już odkłady z tych rodzin) czyli prawie półkorpus 10 ramek. Jak będzie w tym roku czas pokaże. :wink:


Na górę
  
 
Post: 17 marca 2013, 11:22 - ndz 

Rejestracja: 10 lutego 2013, 11:46 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Niemce
Ule na jakich gospodaruję: dadan,wz
Ja tam kibicuję Cordovanovi i wiem że jest możliwe zebranie nadstawki wieżbowego ,nadstawka wlp to nie jest tak dużo .pszczoły cześto na wiosne wychodzą silniejsze niż zazimowane ,jak jest dobra siła rodziny pogoda i pożytek to parę dni starczy i jest. na wiosne pszczoły są bardzo aktywne i wszystko co żywe to zasówa ino gwizd. Stara pszczoła naniesie :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2013, 12:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 stycznia 2013, 19:18 - ndz
Posty: 672
Lokalizacja: Mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Marian., od kiedy to masz sprywatyzowana kolej?

_________________
"Pszczoły mają w sobie coś mistycznego. Rzucają urok na każdego, kto się nimi bliżej zajmie."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2013, 15:42 - ndz 
Cordovan pisze:
Wypraszam sobie, nie fałszuję miodu a syropu nie podaję rodzinom wiosną. Jak nie będzie pogody i nie przygotował bym siły rodzin na czas (choć to mało realne) nie będzie miodu z wierzby i tyle. Nie zubożeję przez to. :wink:


Przemysławie po co dodawać go wiosną jak juz jest zasklepiony z jesieni :haha: :haha: :haha:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 280 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji