FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 16:23 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 22 kwietnia 2013, 06:21 - pn 

Rejestracja: 14 marca 2009, 16:53 - sob
Posty: 979
Ule na jakich gospodaruję: brak
brachol pisze:
pomimo że wszystkie równo ścieśniałem

Widzę że ścieśnienie równo oznacza dla Ciebie jednakową liczbę ramek, bez względu co na tych ramkach się znajduje i w jakich ilościach ilościach :D

_________________
Internetowy pszczelarz z kilkoma wirtualnymi rodzinami + kolejne cztery w pokrzywach za stodołą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2013, 07:15 - pn 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
pewex pisze:
Widzę że ścieśnienie równo oznacza dla Ciebie jednakową liczbę ramek, bez względu co na tych ramkach się znajduje i w jakich ilościach ilościach :D

zastosowałem skrót myślowy tak samo to nie znaczy wszystkie równo z tą samą liczbą ramek.
Napisałem informację o ścieśnianiu, żeby pozostało na przyszłość i żeby unikać takich błędów może się komuś przyda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2013, 07:25 - pn 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
komeg pisze:
Stary dureń (8 z przodu) i przy tak długiej zimie nie sprawdził pod koniec lutego stanu zapasów, kiedy u nas były obloty.

Kolega szybciej napisał niż pomyślał.Takie oceny zniechęcają do szczerego
opisania popełnionych błędów i uczenia się na cudzych niepowodzeniach.Oby nie było tak ,że jak Kolega będzie miał 8 z przodu,to nie będzie mu się chciało w porę spodni rozpiąć.Pozdrawiam i życzę więcej tolerancji i zrozumienia dla innych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2013, 07:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Dla mnie właściwe postępowanie to takie, jak opisał adriannos. Takie ścieśnienie tylko może pomóc przy nawrocie zimna. Na pewno nie zaszkodzić. Stąd moje pytanie. Po prostu wywaliłeś niewłaściwe ramki. I powtarzaj takie postępowanie dobierając właściwe ramki - czyli te z pierzgą i pokarmem zostają. Puste, jaja i młody czerw się wywala (choć faktycznie boli).

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2013, 08:59 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 20:49 - sob
Posty: 825
Lokalizacja: Radłów Koło tarnowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
dlaczego położenie ciasta na górze na jesieni na ramkach to błąd??? wielu tak robi !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2013, 09:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 kwietnia 2013, 21:10 - pn
Posty: 143
Lokalizacja: Długołęka/Wrocław
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski/drewniany
Oprócz cukru czy zamiast?? Bo jak zamiast to do ciasta na zimę potrzebna jest woda, zimą woda zamarznie.
Przepraszam jeśli się wymądrzyłem, ale gdzieś o tym słyszałem.

_________________
http://bykomstop.avx.pl/img/logo.png


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2013, 09:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 20:49 - sob
Posty: 825
Lokalizacja: Radłów Koło tarnowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
nie no pełna racja
zamiast cukru ciasto to by było nie porozumienie.

Miałem na myśli aby normalnie zakarmić cukrem a dla bezpieczeńśtwa dać ciasto u góry, na wypadek gdyby się kłąb uwiązał u samej góry , albo coś w tym stylu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2013, 12:07 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
vitara, taaa a ciasto będą pobierać i matka będzie dalej czerwić, caaałą zimę.... większej głupoty to nie można chyba zrobić.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 kwietnia 2013, 13:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 20:49 - sob
Posty: 825
Lokalizacja: Radłów Koło tarnowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
nie no nie chodzi o czerwienie, wiadomo że najlepiej je przewać, tylko o jakiś tam rodzaj zabezpieczenia na wypadek gdy ramki u dołu są pełne a kłąb zawiązał by się u góry, pytam bo i takie rzeczy słyszełem że tak niektórzy robią , jeśli to bzdura to trzeba zganić


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2013, 00:24 - czw 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Czy ja wiem czy to aż taka głupota... może filmik :mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=vgtSxcSMtpw

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2013, 05:35 - czw 
Cezary256, aleś podał przykład :haha: :haha: :haha: 2 minuta 49 sekunda filmu polecam się wsłuchać. :thank: Ponadto jak się żałuje zapasu na zimowlę to ciasto trzeba dawać by mieć takowe zabezpieczenie przed spadkiem z głodu. :wink:

Pszczoły mają mieć swój żelazny zapas na poziomie 4-5 kg miodu i do tego powinny dostać minimum 10 kg cukru lub 15 kg inwertu (co odpowiada ok 11 kg zapasu w suchej masie), mieć odpowiednio ułożone gniazdo na zimowlę, wystarczający zapas pierzgi, odpowiednie ramki by susz był przeczerwiony minimum dwukrotnie ale nie starszy jak dwuletni, prawidłowe leczenie i od zakończenia prac w pasiece do czyszczenia dennic nie ma potrzeby by na pasiekę wogóle wchodzić. Jak wszystko będzie ok nie ma powodu by pszczoły umarły. :wink:


Na górę
  
 
Post: 25 kwietnia 2013, 09:57 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Cordovan pisze:
Cezary256, aleś podał przykład :haha: :haha: :haha: 2 minuta 49 sekunda filmu polecam się wsłuchać. :thank: Ponadto jak się żałuje zapasu na zimowlę to ciasto trzeba dawać by mieć takowe zabezpieczenie przed spadkiem z głodu. :wink:

Pszczoły mają mieć swój żelazny zapas na poziomie 4-5 kg miodu i do tego powinny dostać minimum 10 kg cukru lub 15 kg inwertu (co odpowiada ok 11 kg zapasu w suchej masie), mieć odpowiednio ułożone gniazdo na zimowlę, wystarczający zapas pierzgi, odpowiednie ramki by susz był przeczerwiony minimum dwukrotnie ale nie starszy jak dwuletni, prawidłowe leczenie i od zakończenia prac w pasiece do czyszczenia dennic nie ma potrzeby by na pasiekę wogóle wchodzić. Jak wszystko będzie ok nie ma powodu by pszczoły umarły. :wink:


całkowicie się z tym zgadzam, dodam tylko jeszcze że podstawowym warunkiem jest odpowiednio silna rodzina, mająca odpowiedni skład pokoleniowy, bo co mi po rodzince która składa się z pszczół letnich na zimę, która nie mogła wychować pszczół na zimę (brak podkarmiania albo pożytku na rozczerwienie matek na przełomie lipca/sierpnia), i potem jeszcze późną jesienią (koniec października, listopad) warto skontrolować jak się uwiązały i czy matki nie czerwiły za długo i nie zjadły części zapasów (ważne przy długich ciepłych jesieniach),

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2013, 18:32 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
2.49 pożal się Boże. Wielki pszczelarz.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2013, 21:33 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Cóż, traktuje pszczoły przedmiotowo a jako fascynat powinien myśleć o nich podmiotowo...może dla niego to tylko biznes.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2013, 21:45 - czw 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
oj tam oj tam, czepiacie się chłopa. Chodziło mi o to ciasto, a nie, że mu tam "pszczoły zdechły". Kto wie... gdybym zastosował ciasto tak jak mówi TM, to może moje pszczoły liche bo liche, ale by wyżyły, a tak niestety. Żarcia masa, a pszczoły z głodu padły bo nie przelazły na pokarm :/

Pszczoły dla niego to nie sentyment, to jest forma uzyskiwania dochodów, czysty biznes, źródło pieniędzy dzięki któremu może zwiedzać świat. A że zrobił wokół siebie dużo szumu, pięknie się rozreklamował, to cóż pan zrobisz.

Odkłady idą, pakiety schodzą, miód się sprzedaje, kasa za reklamy na yt idzie, czyż nie o to w tym wszystkim chodzi ?? Aby do przodu, reszta nie ma znaczenia. Różni ludzie różne podejście do życia.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2013, 21:57 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Cezary256, ty nie masz kombinować, ty masz zrobić tak, aby te rodzinki nawet na 4 ramkach ci zimę przeżyły. Na końcówce filmiku są uliki weselne. Nie mógł ich dołączyć do innych rodzinek???? nie ładna pani to jest znęcanie się nad zwierzętami. I jeszcze tekst, że czasem się udaje, czy jakoś tak.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2013, 22:05 - czw 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Wiem, już teraz wiem wszystko. Po nauczce którą dostałem tej wiosny nie popełnię już więcej błędów, które doprowadziły moją pasiekę na skraj przepaści. Szkoda bardzo, ale "szoł mast goł on", trzeba się podnosić po każdym upadku. Na początku takie rzeczy się zdarzają, ale mam nadzieję, że to już za mną.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2013, 22:12 - czw 

Rejestracja: 29 marca 2013, 21:08 - pt
Posty: 504
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski wlkp
Przecież na forum wypowiadali sie praktycy o ulikach weselnych ,szkoda zachodu z zimowlą ,widocznie lekcja nie odrobiona -młody pszczelarz jeszcze z 15 lat nauki przed nim zanim będzie mu cokolwiek wychodzić. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2013, 22:26 - czw 
Pawełek. pisze:
dodam tylko jeszcze że podstawowym warunkiem jest odpowiednio silna rodzina, mająca odpowiedni skład pokoleniowy, bo co mi po rodzince która składa się z pszczół letnich na zimę, która nie mogła wychować pszczół na zimę (brak podkarmiania albo pożytku na rozczerwienie matek na przełomie lipca/sierpnia), i potem jeszcze późną jesienią (koniec października, listopad) warto skontrolować jak się uwiązały i czy matki nie czerwiły za długo i nie zjadły części zapasów (ważne przy długich ciepłych jesieniach)
Fakt, ważny szczegół, i ja się również z tym zgadzam.

Cezary256 pisze:
Wiem, już teraz wiem wszystko. Po nauczce którą dostałem tej wiosny nie popełnię już więcej błędów, które doprowadziły moją pasiekę na skraj przepaści.
Błędy to jeszcze nie raz popełnisz, tyle że nieświadomie i zorientujesz się po czasie ale uczyć się trzeba , ważne by umieć również słuchać i patrzeć, bo samo eliminowanie błędów jakie się popełniło prowadzi do popełniania kolejnych. :wink:

PASIG pisze:
młody pszczelarz jeszcze z 15 lat nauki przed nim zanim będzie mu cokolwiek wychodzić
Ja też młody nawet młodszy niż on. Młody nie znaczy iż niedoświadczony. Lata praktyki owszem mają tu znaczenie ale i szybkość uczenia się od pszczół i korygowania postępowań tak byś działał na ich korzyść a tym samym i na swoją mają również wielkie znaczenie. Najgorzej jest trwać przy swoim, bez korekt, uważając że wszystko się wie lepiej niż inni. :wink:


Na górę
  
 
Post: 25 kwietnia 2013, 22:28 - czw 

Rejestracja: 20 lipca 2012, 21:26 - pt
Posty: 119
Lokalizacja: kłobuck
Ule na jakich gospodaruję: wikp wz
wyczuwam nutkę zazdrości ,a może się mylę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 kwietnia 2013, 22:32 - czw 
zen424, z mojej strony absolutnie nie, mam swoje, ile mam to mam, działam pracując na siebie i na swoją markę. Nie ganię, czasami coś wytknę, czasami podpowiem. Ot spokojnie i bez jakichkolwiek oznak złośliwości. :wink:


Na górę
  
 
Post: 25 kwietnia 2013, 22:37 - czw 

Rejestracja: 20 lipca 2012, 21:26 - pt
Posty: 119
Lokalizacja: kłobuck
Ule na jakich gospodaruję: wikp wz
Cordovan pisze:
zen424, z mojej strony absolutnie nie, mam swoje, ile mam to mam, działam pracując na siebie i na swoją markę. Nie ganię, czasami coś wytknę, czasami podpowiem. Ot spokojnie i bez jakichkolwiek oznak złośliwości. :wink:

i tak trzymaj
pozdrawiam, życzę udanego sezonu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji