FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 18:31 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: ratunku
Post: 18 sierpnia 2009, 11:55 - wt 
prosze o porade mam niewielka pasieke od kilku lat ipierwszy raz spotkalem sie z taka sytuacja:
zasklepiony czerw jest wyrzucany na zewnatrz przez pszczoły, w jednym ulu zauwazylem ze jest masowo wyrzucany, w drugim w mniejszym stopniu a w reszcie nic takiego nie ma. i to nie jest porazenie warozą bo larwy sa juz prawie dojrzałe maja skrzydełka i raczej sa prawidłowo rozwiniete.????? pomocy???


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 sierpnia 2009, 18:01 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
ostatnie noce były dość chłodne, może rodziny są zbyt słabe żeby ogrzać wszystek czerw i część zamarła??

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 sierpnia 2009, 18:33 - wt 
A ja tak z ciekawości zapytam
Czy Czasami to nie głód ?
Jedna z przyczyn wyrzucania czerwiu jest głód w ulach , w pierwszej sytuacji wyrzucają ( wypędzają ) trutnie potem leci czerw trutowy a potem czerw pszczeli
oczywiście mogą być jeszcze inne przyczyny , uszkodzenie czerwiu , zaziębienie czerwiu choroby wirusowe np zdeformowanych skrzydeł
napisz coś więcej o tym zjawisku a przede wszystkim zrób przegląd ula :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: dziekuje
Post: 19 sierpnia 2009, 11:52 - śr 
dzieki za odp.
ale pszczoły sa dobrze rozwiniete glodu tez nie mialy bo podkarmiałem jedyne to co mysle to zaziębienie
bede obserwowal i jak cos sie zmieni to napisze.
pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 sierpnia 2009, 14:04 - śr 
Cytuj:
oczywiście mogą być jeszcze inne przyczyny , uszkodzenie czerwiu , zaziębienie czerwiu choroby wirusowe np


coś podobnego mam w szklanym ulu ,- z tym że czerwiu nie wyrzucały a moze cholera je wie ale codziennie je obserwuje i zauwazyłem zgryzionych czesc komorek, fakt od dołu i z północnej stronytylko kolo o srednicy szklanki potem normalny pasek czwerwiu i znowu kawałek przed ulikiem nic nie ma wiec gdyby wyrzucały to powinny jakies lezec, acha jest to z matka o 5 nogach


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: dziekuje
Post: 19 sierpnia 2009, 20:24 - śr 
AndrzejMarch pisze:
dzieki za odp.
ale pszczoły sa dobrze rozwiniete glodu tez nie mialy bo podkarmiałem jedyne to co mysle to zaziębienie


Kolego w tym przypadku należy z cieśnić gniazdo tak aby wszystkie ramki były obsiadane przez pszczoły zbyt szybkie dokładanie ramek a przesuwanie ramek z czerwiem krytym na skraje ula właśnie takim przypadkiem się kończy zauważ jedno że te wyrzucone młode pszczółki mają języczki wyciągnięte tak samo w ramkach bo z ochłodzenia nie miały siły wygryź się z komórki a pszczoły ulowe im nie pomogły nad każdym czerwiem powinien być wianuszek miodu
Najwidoczniej rodzina dopiero teraz obsiadła skrajne plastry i zaczęła je czyścić z zamarłych pszczół
Ale to jest moje zdanie i nie widząc gniazda mogę się mylić :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2009, 22:16 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak pszczoły mają pokarm a wyrzucają niedojrzałe larwy to jest mozliwe że kotylica opanowała czerw i buszują larwy motylicy w komurkach i wyciskają czerw na zewnątrz. Sprawdz dokładnie czy niemasz motylicy w plastrach z czerwiem. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 sierpnia 2009, 08:08 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
miły_marian pisze:
Jak pszczoły mają pokarm a wyrzucają niedojrzałe larwy to jest mozliwe że kotylica opanowała czerw i buszują larwy motylicy w komurkach i wyciskają czerw na zewnątrz. Sprawdz dokładnie czy niemasz motylicy w plastrach z czerwiem. Pozdrawiam miły_marian


To już musiała by być inwazja motylicy. Z pojedynczą "gąsienicą" sobie poradzą. No chyba że nie mają odruchu czyszczenia. Ale skoro wyrzucają czerw to jednak instynkt czyszczenia mają.
Oczywiście trzeba zobaczyć, bo przyczyny mogą być różne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 sierpnia 2009, 22:23 - pt 

Rejestracja: 15 stycznia 2009, 22:31 - czw
Posty: 215
Lokalizacja: kuj-pom
Może miały trochę zasklepionego pokarmu,ale brak świeżej wody i niedostateczną wilgotność w gniazdach?Zauważyłem podobne objawy u siebie i jedyne co mi nie pasowało to strasznie "suche" gniazda.Po zakarmieniu rzadkim syropem nie te pszczoły.

_________________
Pasieka Wilczkowo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji