FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 13:20 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 03 października 2009, 09:45 - sob 
Nagłe znikanie pszczół które pozostawiają w ulach pełne plastry pokarmu z garścią pszczół które w ciągu paru dni też padają to nie tylko wirusy to Typowy przykład Nosemozy Ceranea
ten typ pasożyta bytującego nie tylko w nabłonku jelita środkowego ale także w gruczołach ślinowych rozwija się tak szybko że na pozór zdrowa i silna rodzina słabnie i pada w ciągu 8 dni
Do zakażeń dochodzi poprzez rabunki zalatywanie się pszczół z winy pszczelarza - przenoszącego plastry z ula do ula
.Do nie dawna bo 2004 roku jedynym lekiem na obie nosemozy była Węgierska Fumagilina
dziś w świetle prawa i przepisów UE - Nie Mamy Czym Leczyć Pszczół
Podawane przykłady leczenia są Nieskuteczne i Nigdy nie Były co da odkażenie i przeniesienie za infekowanej rodziny do czystego ula jak pasożyt jest w pokarmie i przewodzie pokarmowym pszczoły
Myślę że każdy zdrowo myślący pszczelarz ma czystość ula , wymianę coroczną plastrów , dezynfekcję narzędzi i sprzętu na celu priorytetowym w sezonie ( nikt mając więcej jak 3 ule robiąc przegląd ni będzie co ul leciał myć rąk ,dłuta czy innych narzędzi które użył
Co nam pozostaje ?
z tego co się czyta można jedynie zapobiegać podając pszczołą naturalne preparaty jak
Api Herb ----
Nazevit --
Są to środki oparte na bazie roślin i ziół , i Wyciągu z kory drzew
Nie oficjalnie mówi się o innych środkach jak na razie dostosowałem się do ostatniego przepisu jaki podam i pszczoły jeszcze żyją czyli z dwojga złego Przynajmniej nie zaszkodził a pomóc może

Zwalczanie choroby Należy zadbać także o dostarczanie pszczołom pyłku kwiatowego. W chorobie tej można podawać również Szczaw koński, ( Kobylak ) w postaci wywaru dodanego do syropu przy karmieniu zimowym .
, Sok z czosnku rozcieńczony z wodą i spirytusem, a także podawać olejki eteryczne, np. anyżowy i eukaliptusowy, które pobudzając pszczoły do intensywniejszej pracy powodują zwalczanie choroby.
Spirytus dezynfekuje a zarazem rozgrzewa organizm nie tylko pszczelarza ale i pszczoły a jak wiadomo podniesienie temperatury jest zabójcze dla Spor Nosemozy
Ponieważ niema lekarstw na nosemoze ceranae;;;
Wywar z Jaskółczego ziela.
20dkg świeżego pociętego/po pół centymetra/ jaskółczego ziela/zalać gorąca /nie wrzątkiem/ woda w ilości 2l- pozostawić na noc .Rano odcedzić i Zlać do pojemnika . Dodać alkohol aby uzyskać 30% stężenie
.Tym płynem opryskiwać plastry z obsiadającymi pszczołami oraz wnętrze ula.
Bez konkretnych nawet ziołowych leków czy stosowania choćby domowych wywarów nigdy nie będzie bezpiecznie i to w każdym przypadku jakiejkolwiek chorób pszczelich uciekające i dziko bytujące pszczoły żyjące w dziuplach ,zaniedbane porzucone pasieki są siedliskiem chorób poprzez rabunki i znoszenie przez pszczoły zainfekowanego pokarmu a tego żaden pszczelarz nie jest w stanie dopilnować gdzie jego pszczółki wiosną i kogo w dziupli znalazły i skąd przynoszą


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 października 2009, 10:27 - sob 
Na nozemę jest recepta:
Higiena pasieczna - węza, węza, wymiana plastrów, dezynfekcja uli!
Rotacyjna Metoda z Celle!!
Silne rodziny!! (o tym bardzo ładnie opisywał Zacny Kazimierz Radomski)
Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Ja nie mam z tym problemów od czasu jak przeszedłem na ul Ostrowskiej
Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 października 2009, 10:53 - sob 
klemens pisze:
Na nozemę jest recepta:
Higiena pasieczna - węza, węza, wymiana plastrów, dezynfekcja uli!
Rotacyjna Metoda z Celle!!
Silne rodziny!! (o tym bardzo ładnie opisywał Zacny Kazimierz Radomski)
Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Ja nie mam z tym problemów od czasu jak przeszedłem na ul Ostrowskiej
Pozdrawiam

Też nie mam problemów każda moja rodzina musi odrobić tyle węzy na ilu zimuje czystość w ulach i silne rodziny to podstawa
lecz nie mam wpływu na lub kiedy moje pszczoły mogą mi przywlec cokolwiek
np ; Gdyby w tej chwili coś przywlekły jaki mamy na to wpływ ?
opisane przez Ciebie i mnie zapobieganie to tylko dmuchanie na zimne i oby jak najdłużej tak trwało i trwało
z tego co się orientuję Ceranea - nie jest chorobą uleczalną zbyt krótki okres rozwoju i zagłady nie daje czasu w przypadku zainfekowania na żadne zabiegi a nawet przy idealnych zachowaniu czystości i higieny nie jesteśmy w stanie zareagować wyleczeniem w ciągu 8 dni a tyle życia pozostaje pszczołe
A może się mylę Chciałbym
:wink:

POdawanie wywaru z Kobylaka i kory Dębu jest zapobieganiem jest to jednak skuteczne zapobieganie by nie mieć przykrych zjawisk


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 października 2009, 16:04 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
http://translate.googleusercontent.com/ ... ip_NzRvUxg

?? wstaw ponownie poprawny link :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lipca 2011, 21:29 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2010, 21:42 - wt
Posty: 288
Lokalizacja: Grodziczno/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Panie Bogdanie czy może Pan bardziej sprecyzować:

"Są to środki oparte na bazie roślin i ziół , i Wyciągu z kory drzew"

jakie rośliny i zioła, jaka kora dzrew? ilości, może jakiś "przepis z rękawa" :oczko:

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lipca 2011, 21:38 - pt 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
lelo1i5, Czytaj tu;
http://www.panacea.pl/articles.php?id=156


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 lipca 2011, 22:20 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2010, 21:42 - wt
Posty: 288
Lokalizacja: Grodziczno/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
Zgodnie z tym co wyczytałem:
"Odwar z kory dębu, do stosowania wewnętrznego, zgodnie z monografią Komisji E: dawka dobowa 3 g surowca"
jak rozumieć tę dawkę 3 gramów na dobę, jak Pan to stosuje, w jakich proporcjach? Załóżmy na 10 rodzin jaki syrop przygotować, kiedy go podać profilaktycznie? Kiedyś tomek miodek podawał w jakiej kolejności podaje zioła do rodzin. Jak Pan ma ustawione dawkowanie ziół?
Proszę się rozpisać :oczko: bo zainteresowanych z pewnością jest sporo osób.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji