FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 24 kwietnia 2024, 04:48 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 maja 2010, 20:45 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 września 2009, 11:03 - pt
Posty: 35
Lokalizacja: Lubelskie
Witam,
proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu z moimi pszczółkami. Może opiszę całą historię. Właściwie to ślamazarnie mi szło poddawanie matki w ubiegłym sezonie i udało mi się to dopiero dość późno bo pod koniec sierpnia. Młoda matka zaczerwi zaczerwiła bardzo ładnie i do zimowli zostawiłem im 6 ramek dadanta. Ale już na jesieni zauważyłem, że pszczoły siadają na trawach przed ulem jakby nie dawały rady dolecieć do ula muszę przyznać, że trochę to zlekceważyłem myślałem, że to stara pszczoła jeszcze z lata. Odymiłem więc 3 razy Apiwarolem i poszły do zimowli. Na wiosną obleciały się normalnie, ale w czasie przeglądu zauważyłem, że zjadły bardzo dużo pokarmu i osłabły. Zostawiłem je na 4 ramkach i dałem ciasto miodowo pyłkowe. Po podaniu tego ciasta pszczoły dostały ostrej biegunki zafajdały ul i całą okolicę. Myślę nosema zaraz zacząłem podawanie syty miodowej z czosnkiem, kobylakiem i olejkami ( wg. przepisu z forum ) w słoiku z dziurkami na ramki przez trzy tygodnie. Teraz dałem im na ramki Apifondy, którą pobierają, myślałem pogoda w kratkę nich nie głodują. Rodzina mimo to słabnie ciągle widać pszczoły siedzące w grupkach na trawie, a do tego zauważyłem, że pojawiły się jeszcze jakby "pszczoły karły". Nie wiem co jest grane? Matka niby czerwi, ale bardzo mało jest czerwiu krytego tylko larwy i jajeczka. Kryty jest rozstrzelony. Nie wiem co robić. Proszę o pomoc z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Grzegorz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2010, 20:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Matkę masz chorą lub starą i dlatego. Moim zdaniem powinieneś wymienić matkę

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 maja 2010, 20:58 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 września 2009, 11:03 - pt
Posty: 35
Lokalizacja: Lubelskie
Mateczka jest młodziutka z zielonym znaczkiem.
pozdawiam
gregor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2010, 16:57 - wt 
Pszczoły karły wychodzą z plastrów bardzo starych i czarnych każde pokolenie pozostawia w komórce oprzęd który zmniejsza komórkę w takich starych ramkach jest też wiele bakterii i zarazków a zwłaszcza przetrwalniki zgnilca i spory nosemozy wylęgające się pszczoły są nie do rozwinięte wątłe i małe pod dattne na wszelakiego typu choroby i wirusy
gregor150 pisze:
Witam,
Ale już na jesieni zauważyłem, że pszczoły siadają na trawach przed ulem jakby nie dawały rady dolecieć do ula

prawdopodobnie to co opisujesz to jeden z paraliży pszczół
paraliż nie ustępuje owszem przetrwały zimę zjadły co zjadły ale były i są chore nadal podałeś im ciasto pszczoły chore na paraliże mają apetyt do spożywania pokarmu podałeś im jeszcze ciasto z braku oblotu czy już nie możliwości lotu oddały kał tam gdzie zdoały dojść i tyle


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2010, 19:44 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak sie nie daje wezę to potem mamy takie skutki ze pszczoła chora i karwołata i z takiej pszczoły nie bendzie miodu. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2010, 20:13 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
gregor150 pisze:
Witam,
proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu z moimi pszczółkami. Może opiszę całą historię. Właściwie to ślamazarnie mi szło poddawanie matki w ubiegłym sezonie i udało mi się to dopiero dość późno bo pod koniec sierpnia. Młoda matka zaczerwi zaczerwiła bardzo ładnie i do zimowli zostawiłem im 6 ramek dadanta. Ale już na jesieni zauważyłem, że pszczoły siadają na trawach przed ulem jakby nie dawały rady dolecieć do ula muszę przyznać, że trochę to zlekceważyłem myślałem, że to stara pszczoła jeszcze z lata. Odymiłem więc 3 razy Apiwarolem i poszły do zimowli. Na wiosną obleciały się normalnie, ale w czasie przeglądu zauważyłem, że zjadły bardzo dużo pokarmu i osłabły. Zostawiłem je na 4 ramkach i dałem ciasto miodowo pyłkowe. Po podaniu tego ciasta pszczoły dostały ostrej biegunki zafajdały ul i całą okolicę. Myślę nosema zaraz zacząłem podawanie syty miodowej z czosnkiem, kobylakiem i olejkami ( wg. przepisu z forum ) w słoiku z dziurkami na ramki przez trzy tygodnie. Teraz dałem im na ramki Apifondy, którą pobierają, myślałem pogoda w kratkę nich nie głodują. Rodzina mimo to słabnie ciągle widać pszczoły siedzące w grupkach na trawie, a do tego zauważyłem, że pojawiły się jeszcze jakby "pszczoły karły". Nie wiem co jest grane? Matka niby czerwi, ale bardzo mało jest czerwiu krytego tylko larwy i jajeczka. Kryty jest rozstrzelony. Nie wiem co robić. Proszę o pomoc z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Grzegorz


Jakie masz pszczoły w pasiece i jaką matkę poddałeś ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 09:28 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 września 2009, 11:03 - pt
Posty: 35
Lokalizacja: Lubelskie
Jestem pszczelarzem amatorem i we wszystkich trzech dadantach, które posiadam mam Krainki Nie-Ski. Poddałem sztucznie unasiennioną.
pozdrawiam
gregor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 maja 2010, 19:35 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Myślałem, że coś nakombinowałeś jak ja 12 lat temu kiedy mnie diabeł podkusił i wyhodowałem kilkanaście matek po potrójnej hybrydzie i w niektórych rodzinach oprócz klasycznych pszczół były karły dwa razy mniejsze :-)
Pozdrawiam
Leszek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji