FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 21:10 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26 lipca 2010, 12:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Dziś w TV usłyszałem, że w Szkocji panuje w pasiekach zgnilec Amerykański i są kontrole pasiek i utworzono specjalną linie telefoniczną dla pszczelarzy ,którzy maja problem z tą chorobą w swoich pasiekach..... czy ktoś słyszał o tym więcej??

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 lipca 2010, 20:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 maja 2009, 00:27 - wt
Posty: 513
Lokalizacja: JODLOWA
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
nie tez dzis w agrobiznesie o tym mówili już zaczolem szukanie w sieci informacji na temat zgnilca amerykańskiego w Szkocji i jaki duży obszar już zajmuje !!!!!!!!! jak któryś z kolegów ma jakieś info to proszę linka na priva lub do tematu !!!!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lipca 2010, 00:08 - wt 

Rejestracja: 10 lipca 2010, 19:30 - sob
Posty: 109
Lokalizacja: Kolo
Ule na jakich gospodaruję: wielkpolski
Mnie w ubiegłym tygodniu prosiła znajoma abym zabrał stary brudny ul do którego sam wszedł duży rój i wisiał pod daszkiem. po uprzątnięciu go trochę wstawiłem ramki z węzą i myślałem że będzie ok.zaglądając do niego wczoraj poczułem zapach jakiejś stęchlizny czy zgnilizny też pomyślałem o zgnilcu ,dziś przesypałem pszczoły do innego ula, bo może ten zapach pochodził z tego ula który stał pod drzewem kilka lat z dziurawym daszkiem.trochę się wystraszyłem no i nie wiem nawet jak to obserwować na co zwracać uwagę czy to nie jakiś zgnilec.Jutro zobaczę, no właściwie powącham czy w tym ulu będzie nadal czuć dziwny zapach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lipca 2010, 09:42 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
Jeśli będziesz miał zgnilca to współczuję :do bani: Mój dziadek parę lat temu miał to cholerstwo padła mu cała pasieka. Zgnilca poznasz po czerwiu, zmienia kolor na żółtawy, czerw zwykle nie jest zwarty tylko po rozstrzelany po plastrze. Dzieje się tak dlatego, że pszczoły starają się usunąć trupy czerwiu, jeśli nie zdążą to matka omija to miejsce i czerwi w kolejnej wolnej komórce i czerw jest niejednakowy w wieku. W ramce z czerwiem napotykamy komórki z przedziurawionym zapadniętym zasklepem pod którym kryją się flaczejące trupy larw lub przeschłe strupy. Jeżeli rozerwiemy patyczkiem skórę niewyschniętego trupa z wewnątrz wyleje się biaława masa(która jest bardzo ciągliwa) z charakterystycznym zapachem. Jeśli zwilżymy podeschły strupek on także zamieni się w ciągliwą masę. Powyżej opisałem zgnilca złośliwego, który różni się od zgnilca łagodnego i zapewne jest inny od zgnilca amerykańskiego ale w każdym chodzi o to samo zabiciu czerwiu. Jest to najgorsza choroba, która nęka pszczoły :wnerw: :wnerw: :wnerw: :wnerw:

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lipca 2010, 15:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
zgnilec złośliwy i amerykański to przeciez to samo.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2010, 15:44 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
NIE TAK STRASZNY JAK ONIM PISZA JEST LATF SPOSOB NA ZNISZCZENIE GO W RODZINE PSZCZELEJ MIALEM Z NIM DO CZYNIENA WMOJEJ DLUGIEJ PRAKTYCE ZEBY PISAC ONIM TO MUSI NAJPIERW PRZYJSC .HIGIENA W PASIECE TO PODSTAWA .Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lipca 2010, 21:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2010, 11:09 - pn
Posty: 486
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: l/n
miecio pisze:
zgnilec złośliwy i amerykański to przeciez to samo.

Tego nie wiedziałem :głupek ze mnie:

_________________
Jestem misiem o bardzo małym rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność.
Pozdrawiam bialymis :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lipca 2010, 21:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 października 2009, 17:50 - ndz
Posty: 21
Lokalizacja: PL
Jeszcze jest zgnilec europejski tak gdzieś wyczytałem w necie :czatownik: ale nie było opisane nic o nim tylko to że potem został odkryty po amerykańskim.. :czatownik:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 lipca 2010, 21:24 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Wiktor pisze:
Mnie w ubiegłym tygodniu prosiła znajoma abym zabrał stary brudny ul do którego sam wszedł duży rój i wisiał pod daszkiem. po uprzątnięciu go trochę wstawiłem ramki z węzą i myślałem że będzie ok.zaglądając do niego wczoraj poczułem zapach jakiejś stęchlizny czy zgnilizny też pomyślałem o zgnilcu ,dziś przesypałem pszczoły do innego ula, bo może ten zapach pochodził z tego ula który stał pod drzewem kilka lat z dziurawym daszkiem.trochę się wystraszyłem no i nie wiem nawet jak to obserwować na co zwracać uwagę czy to nie jakiś zgnilec.Jutro zobaczę, no właściwie powącham czy w tym ulu będzie nadal czuć dziwny zapach.

Jeśli w ubiegłym tygodniu do tego ula przyszedł rój to na pewno nie ma jeszcze czerwiu zasklepionego i nie ma zgnilca ponieważ zgnilec atakuje czerw i to nie w rójkach lecz w silnych rodzinach. Ten niepokojący zapach to zapewne ze zgnilca ale tego który siedzi w drzewie i go pożera i dobrze zrobiłeś że tą rodzinę przesiedliłeś do drugiego ula aby nie do takiego samego próchna

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lipca 2010, 16:23 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
sosin92 pisze:
Jeszcze jest zgnilec europejski tak gdzieś wyczytałem w necie :czatownik: ale nie było opisane nic o nim tylko to że potem został odkryty po amerykańskim.. :czatownik:


Zgnilec europejski nazywany jest inaczej kiślicą albo zgnilcem łagodnym. I wydaje mi sie ze odkryty to on zostal o wiele wczesniej niz amerykanski. Jest duzo informacji na necie na jego temat tylko trzeba poszukac. Radze sobie poczytac o chorobach pszczol, bo wydaje mi sie ze jedna z najwazniejszych prac w pszczelarstwie jest nie dopuszczanie do wystepowania epidemi chorob wsrod pszczol i szybkie rozpoznanie objawow choroby. Ja w okolicy mam pszczelarzy ktorych interesuje tylko zebranie miodu, a to czy pszczoly sa zdrowe czy nie ich gowno obchodzi. I potem na wiosne co roczna rozmowa "ile uli ci przezimowalo?? bo mi padly wszystkie, albo zostal tylko jeden" i tak co roku. I przez caly rok zmartwienie zeby moje pszczoly jakiegos syfu od nich nie przyniosly do pasieki. Takze nie badzcie takimi pszczelarzami jak czesc z moich sasiadow, bo miec kogos takiego w poblizu to tragedia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lipca 2010, 18:15 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Zgnilec amerykanski można poznać po zapachu jak się otworzy ul to jak jest zgnilec to czuc klej stolarski. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 lipca 2010, 23:08 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Mieszkam w Anglii ale na razie nic nie słyszałem o zgnilcu w Szkocji ale dowiem się bo mam tam rodzinę i dam znać


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji