FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 12:00 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 18:22 - ndz 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Kurdę przerąbane z zgnilcem!
Mieliśmy ostatnio spotkanie w kole,nowych wykrytych ognisk jest masa, nie nadażają z likwidacją pasiek :kapelan:
Po kolei w zarejestrowanych pasiekach są kontrole, problem stanowią te niezarejestrowane.
Moje pytanie- czy można się jakoś, i jak skutecznie zabezpieczyć przed przywleczeniem tej choroby do swojeje pasieki
Poradzcie coś moi drodzy może mieliście sami takie przypadki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 20:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Zabezpieczać się możesz ale 100 proc. pewności nigdy.
Zabezpieczenia-ciągła obserwacja czerwiu zasklepionego,odbudowa gniazda,dezynfekcja uli min.1 na2-3 lata,wyzbywanie sie pszczół skłonnych do rabunku,z rezerwą i po kwarantannie przyjmować obce roje,dopasować o każdej porze roku gniazdo do siły rodziny,preferować linie o silnym instykcie higienicznym,na zmiany czerwiu w 2 połowie lata reagować natychmiast rodzin takich jak i matek nie zimować.

Zagrożenia-pszczoły zawsze będą zalatywały do obcych uli czy rodzin z różnych przyczyn,chorobe możemy nabyć z matką czy odkładem,węzą produkowaną z zajnfekowanego wosku,paradoksem jest że pszczoły najlepsze w wyszukiwaniu pożytku są najczestszym żródłem infekcji.

Jest prawdą że duzym zagrożeniem są pasieki pozostawione własnemu losowi,ale te są z zasady nie rejestrowane,dla wet.nie istnieją na pierwszy ogień pójdą pasieki rejestrowane,
tutaj nikt nie może być spokojny,ja w każdym razie nie bąde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 20:46 - ndz 
Artur pisze:
Kurdę przerąbane z zgnilcem!
Mieliśmy ostatnio spotkanie w kole,nowych wykrytych ognisk jest masa, nie nadażają z likwidacją pasiek :kapelan:
Po kolei w zarejestrowanych pasiekach są kontrole, problem stanowią te niezarejestrowane.

Pisałem o tym w innym poście że będą kontrole i to ostre ,wiem o tym bo byłem na spotkaniu przedstawicieli PLW Niech się wreszcie zajmą takimi pokrzywowymi pszczelarzami
Artur pisze:
Moje pytanie- czy można się jakoś, i jak skutecznie zabezpieczyć przed przywleczeniem tej choroby do swojeje pasieki

Słaba rodzina Ci nie przywlecze tylko silna a tu nie ma ratunku kogo i kiedy opucuje
Jedynie dbać o higienę i kontrolować pasiekę a zwłaszcza czerw i jego wygląd są ponoć testy na zgnilca ale to na razie jest nie dostępne na dziennym porządku musisz mieć oczy na około głowy ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 20:52 - ndz 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Testy do diagnozowania zgnilca amerykańskiego i europejskiego można kupić pod nr. tel.609815106 (sprzedaż wysyłkowa) informacja pewna sam kupowałem koszt 30 zł.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 20:58 - ndz 
Od maja mają jezdzić i sprawdzac pasieki u mnie trwa wielkie sprzatanie jak na razie po zimie:leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 kwietnia 2011, 22:10 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Test na zgnilec amerykanski to 30zł. na 1rodzine czy na kilka. Bo jak na 1 rodzine i jest nie refundowany to mało widze zeby duzi pszczelarze powyzej 20 rodzin kupywali a ici co mają 5 rodzin to twierdzą ze nie mają zgnilca. A najprostrzą higeną to jest wymiana wezy co rok w gniezdzie. Jak co roku odnowimy gniazdo dziewiczym suszem to bardzo mniej zarazków zgnilca dostanie do czerwiu. Trzeba pamientać ze bakterie zeby zatakowały nie dosć ogrzany czerw to ich musi być parenascie milijonuw. Ale jak zatakują to taka komurka a w niej larwa wyda na swiat do 4 miliardów bakterji i tu juz jest problem. Trzeba kontrolować czy cały czew sie wygryza po 21 jak nie to juz mamy problem. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 kwietnia 2011, 07:47 - pn 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Jednym testem można zbadać porażony czerw tylko raz i tylko jedną rodzinę . Racja że wychodzi bardzo drogo .

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 kwietnia 2011, 16:27 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
a tak z ciekawości się zapytam. Gdzie taki test można zakupić i czy jest on faktycznie miarodajny??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 kwietnia 2011, 17:05 - pn 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
I jak się taki test przeprowadza?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 kwietnia 2011, 18:03 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Opis jest przy tescie, polega ''z grubsza ''na sporządzeniu zawiesiny z badanego cazerwiu w specjalnej fiolce zawieraącej śruciny, które rozdrabniają larwy [poprzez wstrząsanie].

Na pasku przypominającym pasek do badania kwasowości otrzymujemy wynik w postaci kresek.wszystko jest w instrukcji,cała operacja wygląda na prostą.
Test podobno używany w Angli i tam produkowany,cena też tamtejsza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji