FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024, 13:15 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 maja 2011, 23:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 września 2009, 21:46 - pt
Posty: 74
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
2 tygodnie temu zakupiłem 2 rodzi pszczele. Wtedy nie zaobserwowałem zadnych niepokojących zjawisk. Pszczelarz, od ktorego kupilem pszczoly sam sobie robi ramki, rożnia sie one tylko wąsami od moich. Wystarczylo tylko dociac wasy na moj wymiar. Zrobilem to wyzynarką. Wczoraj przy przegladzie wspomnianych rodzin zauwazylem w nich zamarle larwy w roznym wieku i mlode pszczoly z zdefomowanymi skrzydlami przed wylotkiem. Co to moze byc ? Czy jest możliwe ze uszkodzilem larwy w plastrach wyzynarka, ktora bardzo wytrzesla plastry podczas docinania? czy to moze jakas choroba? Mam nadzieje, ze nie. Poradźcie coś? :bosie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2011, 23:18 - czw 
Kolego Wirus izraelski ta rodzina nie była leczona dośc długo . Ile masz pszczół w ulu ,a ile ich pełzało przed ulem? Nie wiem czy jest juz co ratowac moze byc za pozno :do bani:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2011, 19:24 - pt 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1183
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Jest to wynik używania wyżynarki (jeżeli oczywiście nie jest to waroza-zdeformowane skrzydła) . Mam znajomego który ma również dłuższe wąsy przy ramkach wielkopolskich i robi dużo odkładów gdy robił to mechanicznie występowały podobne objawy . oczywiście radziłbym obserwować rodziny na wszelki wypadek lub poprosić doświadczonego pszczelarza żeby obejrzał pasiekę .

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2011, 22:27 - pt 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Moim zdaniem to wygląda na warrozę i przeziębiony czerw.
Z tą przyczyną-wyrzynarka, rozumie że był to żart.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2011, 23:16 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 września 2009, 21:46 - pt
Posty: 74
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Przeziębienie nie wchodzi w grę. Rodzina jest wystarczająco sila. Podejrzewam i mam nadzieję, ze to wibracje z wyzynarki dały taki efekt (a z ta wyzynarka to nie byl zart). Powaznie podejrzewam możliwosc uszkodenia czerwiu wstrzasami o wysokiej czestotliwosci. Wyzynarka byla troche tepa i musialem sie dlugo nameczyc zeby przerznac wasy ramek duzo nakropu wylecialo, a niektore plastry sie ulamaly. To jeszcze jest wytlumaczalne dla zamierania czerwiu, ale jezeli chodzi o pszczolu z zdeformowanymi skrzydlami to jest wiekszy dylemat, chociaz skrzydla tez mogly sie uszkodzic w okresie larwalnym, a dokladniej poczwarki.

_________________
Pasieka wędrowna ,,INESIJA" PŁAWNIOWICE/GLIWICE i okolice


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2011, 23:26 - pt 
aaaaa takie buty :leży_uśmiech: no mozliwe ,ze czerw uszkodził sie podczas wyrzynania :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 maja 2011, 13:06 - sob 

Rejestracja: 09 marca 2010, 21:31 - wt
Posty: 198
Lokalizacja: Siedlce
Jeśli czerw był w fazie histolizy to niektóre organy mogły się nie wykształcić.

Jerzy K.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 maja 2011, 16:39 - sob 

Rejestracja: 15 stycznia 2009, 22:31 - czw
Posty: 215
Lokalizacja: kuj-pom
A po czym poznałeś,że czerw jest zamarły?
Ps.Pszczoły ze zdeformowanymi skrzydłami to objaw prawdopodobnie warrozy i to już dość dużej inwazji.

_________________
Pasieka Wilczkowo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 maja 2011, 19:18 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 września 2009, 21:46 - pt
Posty: 74
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Niektore larwy obkurczyly sie i zmienily kolor z bialoperlowego na brazowy, pod zasklepem zamiast poczwarek rowniez byly larwy brazowawe lub prawie calkiem wyksztalcone imago tylko prawie czarne. Tak poznalem zamarly czerw.

_________________
Pasieka wędrowna ,,INESIJA" PŁAWNIOWICE/GLIWICE i okolice


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 maja 2011, 22:21 - sob 

Rejestracja: 15 stycznia 2009, 22:31 - czw
Posty: 215
Lokalizacja: kuj-pom
Michał P. pisze:
Niektore larwy obkurczyly sie i zmienily kolor z bialoperlowego na brazowy, pod zasklepem zamiast poczwarek rowniez byly larwy brazowawe lub prawie calkiem wyksztalcone imago tylko prawie czarne. Tak poznalem zamarly czerw.

Nie bardzo rozumiem,co znaczy obkurczyły się?Na jednej ramce kilkanaście jest larw takich,a inne są w pożądku,czy wszystkie są uszkodzone,z czym to porównywałeś?Może tym larwą nic nie dolega,tylko kolega jest trochę przewrażliwiony?Larwy w różnym stadium,mają różne barwy,ja u siebie także spotykam ciemne czy brązowawe ale nie wiążę tego z jakąś chorobą{różne rasy,różne barwy}.Być może myli cię brak ruchu tych larw-to normalne w pewnym okresie rozwoju larwa jest w pełni wykształcona,najpierw biała,później jej barwa ciemnieje,zupełnie przypomina pszczołę ale nie porusza ani nóżką,wygląda jak martwa ale jest żywa.
Nie sądzę aby wstrząsy miały jakiś istotny wpływ na larwy,z tego co wiem to ostrożność zaleca się tylko przy matecznikach i to w jednym konkretnym dniu jego rozwoju{bodajże 11}.Tyle,że tam jest napakowane mleczko,którym larwa się odżywia,larwy robotnic natomiast,swój zapas pokarmu mają chyba w wolu?Nie chciałbym wprowadzić cię w błąd,musiałbyś gdzieś doczytać.
Jeśli kolor zmieniły larwy niezasklepione to jedyne co przychodzi mi do głowy,to to,że mogły wyschnąć,gdybyś dłuższy czas ramkę trzymał poza ulem{np.na słońcu}ale to musiałoby być z godzinę pewnie albo lepiej- jak w cieniu.Gdyby nawet jednak tak było,a jest tak jak piszesz,że pszczoły są mocne to tych larw byś nawet nie zobaczył bo pszczoły bardzo szybko takie rzeczy usuwają.
Wedle mnie jedyny problem z jakim będziesz musiał się uporać u tych pszczół to warroza o czym świadczą chodzące,kalekie pszczoły przed wylotkiem.Może kamień po tym poście spadł ci z serca ale nie lekceważ tych pasożytów bo jeśli jest ich dużo{a kalekie pszczoły mogą o tym świadczyć}to zmarnują ci te ule na jesieni.Najlepiej będzie je polać czymś,ale nie bezmyślnie,dopiero gdyby się przypadkiem wyroiły odczekać aż będzie bardzo mało czerwiu zasklepionego i wtedy.

_________________
Pasieka Wilczkowo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2011, 22:12 - śr 
Michał P. pisze:
Wczoraj przy przegladzie wspomnianych rodzin zauwazylem w nich zamarle larwy w roznym wieku i mlode pszczoly z zdefomowanymi skrzydlami przed wylotkiem.

Kolego to wirus
KOBER pisze:
Kolego Wirus izraelski ta rodzina nie była leczona dośc długo

Kober nie Izraelski tylko Zdeformowanych Skrzydeł
uaktywnia go nieleczona warooza i bieda w ulu


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2011, 22:19 - śr 
Lenin pisze:
Jest to wynik używania wyżynarki


Kolego kiedyś kiedy zafascynowała mnie praca w 1/2 Dadanta przecinałem ramki z czerwiem na pilarce dobijałem listwy i nic czerwiu nie było larwy które dostały uszkodzone po prostu pszczoły wywaliły lub zjadły
;-) owszem robiłem to w ciepły dzień i raptem trwało to kilka sekund z jednym ramkiem po czym były wkładane do ula gdzie było masa pszczół czekających na nie ;-)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji