FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 25 kwietnia 2024, 00:33 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mapa
Post: 25 października 2011, 22:27 - wt 
No to doczekaliśmy się mapy jednej z najgroźniejszych chorób czerwiu pszczelego
[center]>>>> Zgnilca Złośliwego <<<<<< [/center]
Szkoda Tylko że nie ma map z upadkami rodzin na choroby pasożytnicze i wirusowe :wnerw: bo to pomogło by zapobiec roznoszeniu a nie likwidacji pasiek ze zgnilcem
Zgnilca jest i będzie przybywać nie ma czym leczyć a groźba spalenia pasieki daje taki efekt że jest to choroba Tabu jak syf w xxii wieku :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2011, 22:31 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Niestety nie ma tak dobrze :( , na tej mapie są tylko ogniska oficjalnie zdiagnozowane przez PIW. Dalej nic nie wiadomo o ogniskach niezgłoszonych do PIW i o stanie zdrowotnym pasiek niezarejestrowanych u PIW

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2011, 22:35 - wt 
Czekałem kiedy ją tu wstawicie ogladałem ja juz wczesniej fajnie ,ze sie ktos postarał. :brawo:

Sucha Beskidzka w promieniu 20km wolna od zgnilca to samo Żywiec. Od Bielska i cały sląsk w zgnilcu. :do bani:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2011, 23:07 - wt 
tarnoart pisze:
Czekałem kiedy ją tu wstawicie ogladałem ja juz wczesniej fajnie ,ze sie ktos postarał.

znalazłem ją przypadkiem buszując w necie
więcej zastanawia mnie pytanie
Czemu pasieki wyłączone z produkcji miodu nie mogą stosować Polisulfamidu czy Polisulfalentu czy innych Strepteomecyn Czemu nie ma zakazu produkcji Odkładów czy Hodowli matek z zapowietrzonego terenu
Likwidacja ognisk poprzez palenie rodzin niczemu nie zapobiega w rozprzestrzenianiu się sam doskonale o tym wiesz że rodziny przy zgnilcu słabną i są rabowane
Co z pasiekami w terenie zapowietrzonym kto to sprawdza ??
Ciężki temat ale .........................................


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2011, 23:16 - wt 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witaj tarnoart

Na śląsku to nie powinno być pszczół ,a przynajmniej tam gdzie nie ma bazy pozytkowej .
Nastała moda na pszczoły i miastowi kupują po 2 ule z pszczołami , pózniej te pszczoły zimują byle jak , nawet bez matki , niedokarmione , głodne z licznymi chorobami . Nie ma się co dziwić ,ze jest jak jest . W górach pszczoły były zawsze były lata ,że co 100 m stała pasieka na potrzeby własne aby mieć miód na święta. Tu bartnicy bardziej dbają o pszczoły, a wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie owocuje w dalszej przygodzie z pszczołami. Zdarzają sie czasami masowe upadki pasiek (brak wiedzy w zakresie nowych zagrożeń dla pszczół , rutyna ) to czasami gubi pszczelarzy nawet bardzo doświadczonych.

Choroby były są i bedą jedni zwalczaja w zalążku inni sie nie znają maja zbyt małe doświadczenie i choroby się przemieszczają, dotyczy to też dużych pasiek bo nie wiadomo co dostaniemy w odkładzie zgnilca, grzybice albo duzo warrozy. To jest bardzoopłacalny biznes każdy zdziera ile moze. Za rok przyjdą nowi klienci i tak w kółko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2011, 00:03 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Miodomir pisze:
...
Na śląsku to nie powinno być pszczół ,a przynajmniej tam gdzie nie ma bazy pozytkowej ...


A czymże Ci ten Śląsk zawinił w porównaniu z innymi regionami??
Czyżby jakieś stereotypy??

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2011, 01:19 - śr 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Witaj

W Łaziskach górnych akurat mam dwóch kolegów :brawo:
Zawsze było duzo śmiechu jak kazdy swoją gwarą zaciągał i zawsze sie dogadywaliśmy.
Stereotypy? Nic z tych rzeczy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2011, 09:30 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Inicjatywa bardzo dobra.Proponuję też wyraźnie rozróżnić ogniska aktywne od tych co już wygaszone.To tak w celu ułatwienia podejmowania decyzji:jechać czy nie jechać na spadź lub wrzos(wiem że wrzos jest w innych rejonach niż jodła :oczko: ).

_________________
Nawet najgłupsza pasja jest lepsza, niż tracenie energii na interesowanie się cudzymi sprawami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2011, 09:32 - śr 
Miodomir pisze:
Na śląsku to nie powinno być pszczół ,a przynajmniej tam gdzie nie ma bazy pozytkowej

Może za mocno zaakcentowane ujął bym to inaczej Nie powinny mieć pszczół osoby o słomianym zapale , nie mających jeszcze rodzin a już przeliczających zyski z nich bo zazwyczaj kończy się to tragicznymi skutkami nie tylko dla nich jak i całej okolicy
Narastającą ilość zgnilca i innych chorób można drastycznie za uwarzyć przez ostatnie minione 3 lata 2008/10 gdzie lata nie należały do bogatych w pożytki przynajmniej w południowej części Polski
pasieki u tak zwanych pszczelarzy Pokrzywowych i Sknerów co to tylko liczą na zysk i twierdzą same sobie dadzą radę są w znacznej ilości na tej mapce
Jak zapewne każdy (przynajmniej powinien wiedzieć ) że zgnilec to nie tylko przyniesiona choroba z zapadłych już rodzin ale przede wszystkim objawia się w chude lata gdzie nie ma pokarmu
Przyczyną zakażenia (powstania zgnilca) jest spadek cukrów w jelicie prostym u larwy a dlaczego spada ?? bo pszczoły cierpią na niedostatek pokarmu węglowodanowego
Pszczelarz dbający o swoje pszczoły przy braku naturalnego pokarmu idzie i karmi czy to sytą ,syropami cukrowymi czy ciastem ale niestety to kosztuje i trzeba wyjąć z kieszeni i dać


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2011, 10:04 - śr 

Rejestracja: 23 października 2011, 09:10 - ndz
Posty: 472
Lokalizacja: Czeladź
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Święta prawda u mnie w kole w tym roku tak właśnie było, miód pobrali po lipie potem było deszczowo, pszczoły w ulach nic nie miały. Jak im mowiłem zeby coś dać to sie podśmiewali. Jak zaczęły pszczoły w ulach padać to z pokarmem latali. I teraz sie dziwią że rodziny taaaakie słabe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2011, 14:08 - śr 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Coś mi to nie pasuje, ja mieszkam w Kozach k Bielska-Białej, u nas było kilka pasiek w tym roku spalonych z tego powodu a tu nie ma nic zaznaczone, może już jest ok, sam nie wiem czy to dobrze i jest już ok, czy to jak zwykle wszystko robione byle jak i na łapu capu :do bani:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2011, 17:04 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
a ja widzę na mapie ogniska chorób przynajmniej obok mojego rejonu tylko w obrębach większych miast. Coś naszym weterynarzom nie chce się chyba zapuszczać głębiej :szok:

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2011, 20:05 - śr 

Rejestracja: 24 maja 2011, 18:51 - wt
Posty: 754
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i WLKP
Zajrzałem na mapę, u mnie jest zaznaczone. :nonono:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2011, 22:01 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Zgnilec Amerykanski jest w każdej pasiece i w każdym miodzie ale jak jest w miodzie tylko 50tys bakterji to nie jest grozny ale jak już są myliony to już zaczyna być nie wesoło i jak jeszcze niema zapasu miodu tak zwany zelazny to larwy cierpio na brak cukru i bakterjia sie rozwija i taka larwa pszczela może wytwożyć do 4milijardów bakterji zgnilca. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2011, 21:07 - ndz 
miły_marian pisze:
Zgnilec Amerykanski jest w każdej pasiece i w każdym miodzie

Tak to racja wytłumacz to D.... u Weterynarzowi :leży_uśmiech: nim każe Ci spalić
To tak jak chorego na Aids kazać żywcem pochować


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2011, 21:36 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
A pasieki nie rejestrowane tzn.bez nr wet nie istnieją.

To wszystko,te działania to pozerstwo nieraz mam tego wszystkiego dość po co się starać. To samo z miodem i sprzedażą bezpośrednią.

Z tego co wiem w Austrii nikt nie pali tylko leczy pod rzeczywistym nadzorem lekarza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 października 2011, 21:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sierpnia 2008, 23:08 - pn
Posty: 305
Lokalizacja: lubsko
Co wynika z tej mapy? Mapa Polski z zaznaczonymi punktami. Nie znam ani autora ani danych na podstawie, których została sporzadzona. Jak sami zauważacie znajdujecie swoje rejony ale nie macie żadnych innych informacji potwierdzających ten fakt. Z podobna sytuacją spotkałem się na innym forum. Ludzie widzą swoje miejscowości ale ani ich organizacje ani oni sami z choćby plotek, nic nie wiedza o zaistnieniu takich faktów.
Idea wydaje się być dobra. jednak w tak poważnej sprawie powinny to być informacje urzędowe, a więc sporzadzone przez służby weterynaryjne albo co najmniej przez organizacje pszczelarskie na podstawie informacji służb wet.
Dla mnie ta mapa jest w tej chwili mało wiarygodna.

_________________
A wy , pszczółki pracowite ,
Robotniczki boże ,
Zbierajcie wy miody z kwiatów ,
Ledwo błysną zorze !A wy , pszczółki , robotniczki ,
Chciałbym ja wam sprostać ,
Rano wstawać i pracować ,
Byle miodu dostać !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2011, 08:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Nie wiem na jakiej podstawie była robiona ta mapa ale na stronach weterynarii http://www.wetgiw.gov.pl/index.php?action=art&a_id=2063 są publikowane biuletyny w których ujmowany jest też zgnilec amerykański. Pomijając wiarygodność zgłoszonych przypadków to informacje są podawane z dokładnością do powiatu a nie miejscowości.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2011, 09:12 - pn 

Rejestracja: 09 lipca 2009, 20:37 - czw
Posty: 198
Lokalizacja: Lubartów
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Na stronach SPP Polanka jest taka oto informacja:

"Kolega Gilian opracował mapę wystąpień zgnilca na przestrzeni 4 ostatnich lat na podstawie danych z miesięcznych raportów weterynaryjnych. Powinna zainteresować wszystkich. Gilian obiecuje, że będzie kontynuował swój projekt dodając dane w miarę ukazywania się kolejnych raportów."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 października 2011, 09:16 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
AndrzejW,

Andrzej, jak zerkniesz do tego linku który podałem to zobaczysz, że w tych raportach nie wymienia się miejscowości tylko powiaty

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji