FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 06:55 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 13 maja 2012, 23:31 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 maja 2009, 08:17 - pt
Posty: 109
Lokalizacja: Smętowo Chmieleńskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Trapezowy
Witam wszystkich. Mam w pasiece dwie rodziny są to odkłady z matkami które nabyłem z pasieki ODR w Lubaniu, zauważyłem na dennicy larwy pszczół niektóre białe niektóre częściowo szarawe a inne całe szare, jednak wszystkie są twarde, w komórkach również są te larwy jakby woda z nich wyparowała.
Już w ubiegłym roku to zauważyłem lecz myślałem że to zaziębiony czerw lecz w tym roku to nie zaziębienie ani głód.
czy jesteście w stanie mi pomóc rozszyfrować co to takiego?
Osobiście podejrzewam Grzybicę jesli to to to jak ją leczyć?
Pozdrawiam i proszę o pomoc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2012, 23:48 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Te larwy wyglondają jak mumje i mają z przodu czarne plamki. Jak tak to jest grzybica wapienna. Ja kiedyś dostałem odkład i w nim tą grzybice miałem. Polałem wszystkie ramki tylko jak zauważyłem matkie to tą strone nie pryskałem ocet 10% szklanka octu i szklanka wody i do rozpylacza i pryskałem. Na drugi dzień było pełno na wylotki i pod wylotkiem pozbierałem te mumje i zakopałem. Ale w lato zmieniłem im matkie na czerwioncą zeby nie miały przerwy w czerwieniu. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2012, 00:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 maja 2009, 08:17 - pt
Posty: 109
Lokalizacja: Smętowo Chmieleńskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Trapezowy
Dzięki za szybką odpowiedz.
Dokładnie wyglądają jak mumie z czarnymi plamkami, co prawda bałem się zgnilca amerykańskiego lecz tam larwy są ciągliwe a umnie zwapniałe.
Jak tylko pogoda pozwoli będę opryskiwał octem z wodą. A swoją drogo kto by pomyślał że z ośrodka pszczelarstwa ODR w Lubaniu mogą wcisnąć grzybicę gratis przy zapewnieniach że pszczoły są zdrowe. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2012, 09:54 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 października 2007, 21:55 - ndz
Posty: 83
Lokalizacja: Kościerzyna
Witam to tylko przypadek.
Zakładam że odkłady nabyłeś w zeszlym roku a był to rok na tym terenie z duża ilością dni deszczowych także o grzybice nietrudno. Znam osobiście pracowników tej pasieki także celowo tego niedostałeś ale napewno odkłady były super ( siła ) w stosunku do tych co z przykrością oferują inni producenci.
Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam serdecznie.
Mariusz
maniek_mb


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2012, 14:30 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 maja 2009, 08:17 - pt
Posty: 109
Lokalizacja: Smętowo Chmieleńskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski, Trapezowy
maniek_mb pisze:
Witam to tylko przypadek.
Zakładam że odkłady nabyłeś w zeszlym roku a był to rok na tym terenie z duża ilością dni deszczowych także o grzybice nietrudno. Znam osobiście pracowników tej pasieki także celowo tego niedostałeś ale napewno odkłady były super ( siła ) w stosunku do tych co z przykrością oferują inni producenci.
Pozdrawiam


Mam nadzieję że to był przypadek... dwa lata temu zaopatrzyłem się w matki pszczele właśnie z Lubania na szczęście wywiozłem je w odkładach w inne miejsce i się okazało że z dwóch zakupionych matek odkłady własne oba odkłady poszły na straty - te same objawy dwie inne matki które przyszły z południa polski -odkłady własne dzisiaj są silnymi rodzinami. Myślałem że to moja wina może umnie coś nie tak albo moje pszczoły, więc w zeszłym roku zrobiłem kolejne odkłady z tych samych rodzin pszczelich odkłady umieściłem w nowych ulach a efekt jest taki jak wyżej pisałem - jak dla mnie to trochę za dużo tych przypadków, nie twierdzę że celowo dostałem grzybicę ale boję się że nad tym interesem matek i odkładów nikt nie sprawuje kontroli jakości i sprzedaje się to co się ma. Sam robiłem reklamę tej firmie ale coś mi ię zdaje że się przejechałem - i mi to już wystarczy :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2012, 14:33 - pn 
Ale przy tak zimnych nocach jak te ostatnie to może to być też chyba niedogrzany martwy czerw, który pszczoły po prostu wywalają. ( :?: )


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji