FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 14:22 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: nozema ceranae
Post: 22 sierpnia 2008, 20:29 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 sierpnia 2007, 18:10 - czw
Posty: 944
Lokalizacja: Poznań
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Nosema
[url=http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.chemor.hu/content/en/faq.html&sa=X&oi=translate&resnum=3&ct=result&prev=/search%3Fq%3DM%25C3%2589HPATIKA%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3DdlG[URL=http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.chemor.hu/content/en/products.html&sa=X&oi=translate&resnum=9&ct=result&prev=/search%3Fq%3DNonosz%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:pl:official%26hs%3Da0v]Klik[/url] Klik

_________________
Pura Vida


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 sierpnia 2008, 20:51 - pt 
Na temat grzyba i nie tylko można dowiedzieć się konkretniej z doniesień
Aby przeczytać wszystko najedź myszką na linki w tekstcie i kliknij na link jaki ukarze się w ramce
Co atakuje nasze pszczoły

Coś na tą chorobę Nozevit Warte prześledzenie no i za granicę nie tak Daleko


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 września 2008, 07:48 - czw 

Rejestracja: 07 listopada 2007, 17:12 - śr
Posty: 113
Lokalizacja: WIELKOPOLSKA
A co odnosnie tymolu dodajac do syropu? Czy ta nosema ceranea wystepuje tylko na jesien.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 września 2008, 16:41 - czw 

Rejestracja: 07 listopada 2007, 17:12 - śr
Posty: 113
Lokalizacja: WIELKOPOLSKA
Czy mozna dodac jakis ziół czy jakiegos preparatu do syropu zimowego aby zapowiec czy zlikwidowac noseme cerane? Prosze o podjecie tematu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 września 2008, 17:22 - czw 
qtomek pisze:
Czy mozna dodac jakis ziół czy jakiegos preparatu do syropu zimowego aby zapowiec czy zlikwidowac noseme cerane? Prosze o podjecie tematu.


Od lat na Nosemoze stosuje wyciąg (wywar ) z Kobylaka -(szczaw koński )
Ale w ostatnich czasach na Nosenme Ceranae można zastosować
jeszcze inne wyciągi jak z Buraka Cukrowego (melasę )
Inni podają Tymol 1g -rozpuszczony w spirytusie na ok 14 l syropu
Nie miałem takich potrzeb jeszcze ale gdyby przyszło co do czego zastosuję wszystko co by tylko mogło pomóc


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 września 2008, 21:48 - czw 

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 19:20 - ndz
Posty: 33
Lokalizacja: Pruchnik
ja dodaje wywar z piołunu do syropu podawanego na zimę pszczołom. Trzeba tylko uważać żeby nie dostał sie do wiosennego miodu bo może popsuć jego smak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 września 2008, 08:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Ja stosuje do rozpuszczania cukru "herbatę" wywar z kilku ziół ktróre sam zbieram lub kupuję w aptece:

wrotycz
piołun
krwawnik
koński szczaw
pokrzywa
skrzyp polny
mięta

dostałem ten skład około 19 lat temu od pszczelarza z Prudnika. On tak stosował. Ja, w zależności od czasu, stosuję zawsze rok rocznie, napewno jako pierwszą i drugą dawke do zakarmiania. Później zależy od czasu. Jak go mam to całość zakarmiam takim syropem.

w poprzednim roku kupiłem gotowe zioła dla pszczół. Nie mam przy sobie terebki, ale chyba pisze że przciwko grzybicy i nosemie.
Jak kiedyś będę ją miał jak będę przed komputerem to podam skład który jest podany na torebce. Jest po łacinie ale poświęciłem kiedyś trochę czasu i przetłumaczyłem.

Syrop podaję zawsze ciepły. Pierwszą dawkę jak podkarmiaczka jest jeszcze sucha to nawet gorącawy.

Efekty w pasiece po zimie pozytywne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 września 2008, 11:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Dołączcze skany


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 sierpnia 2009, 10:17 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
krzysglo pisze:
Ja stosuje do rozpuszczania cukru "herbatę" wywar z kilku ziół ktróre sam zbieram lub kupuję w aptece:

wrotycz
piołun
krwawnik
koński szczaw
pokrzywa
skrzyp polny
mięta

dostałem ten skład około 19 lat temu od pszczelarza z Prudnika. On tak stosował. Ja, w zależności od czasu, stosuję zawsze rok rocznie, napewno jako pierwszą i drugą dawke do zakarmiania. Później zależy od czasu. Jak go mam to całość zakarmiam takim syropem.


A może mógłby Pan podać dokładniejsze daweki to znaczy ile czego wziąć ?? Będę wdzięczny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 sierpnia 2009, 10:20 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
krzysglo pisze:
Dołączcze skany


A propos następujących roślin:
nawłoć, brzoza, krwawnik, wrotycz, sosna zwyczajna, mniszek lekarski. To jakie części ziół musimy mieć??

Jak bardzo trzeba rozdrabniać te ziółka??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2009, 09:57 - wt 
d@niel_25 pisze:
krzysglo pisze:
Ja stosuje do rozpuszczania cukru "herbatę" wywar z kilku ziół ktróre sam zbieram lub kupuję w aptece:

wrotycz
piołun
krwawnik
koński szczaw
pokrzywa
skrzyp polny
mięta

dostałem ten skład około 19 lat temu od pszczelarza z Prudnika. On tak stosował. Ja, w zależności od czasu, stosuję zawsze rok rocznie, napewno jako pierwszą i drugą dawke do zakarmiania. Później zależy od czasu. Jak go mam to całość zakarmiam takim syropem.


A może mógłby Pan podać dokładniejsze daweki to znaczy ile czego wziąć ?? Będę wdzięczny

Daniel
Wszystkie zioła możesz zastosować torebka ziół zalać litrem wody zaparzyć potrzymać z 30 min pod przykryciem i przecedzić do syropu wliczając wywar nie jest tak warzne stężenie jak kolejność dawania przykład
- Skrzyp Polny - działa doskonale na grzybicę pasowało by by pszczoły syrop z nim zjadały na wiosnę wtedy gdy już matka czerwi a na polu zdarzają się pluchy i wiosenne deszcze ule po zimie są częściowo nasiąknięte wilgocią co sprzyja Grzybicy więc powinno się go dawać jako pierwszy w pokarmie
-Kobylak ( potoczny Szczaw Koński ) - zapobiega Nosemozie - która daje się we znaki pod koniec zimowli -- ja daję go jako drugi w kolejce po Skrzypie
-Piołun , Dziurawiec , Pokrzywa , i wiele innych - mają działanie regulujące prace układu pokarmowego ,wzmacniające ,uodparniające, dezynfekujące , itp itd daje się je jako ostatnie w dawkach pokarmu -- zjadane są przez pszczoły jako pierwsze

:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2009, 11:46 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
A jak dasz w mieszance (wszystkie zioła naraz) to napewno nie zaszkodzi, a pomóc może.
Te torebki to są gotowe do kupienia w sklepie przy WZP w Opolu tel. 077/4425680


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2009, 12:43 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
właśnie o to chodzi aby uniknąć tego kupowania :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12 sierpnia 2009, 09:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
to zbieraj sam

Ale jak sie nie ma czasu zbierać samemu, to lepiej kupić.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2010, 23:14 - ndz 
qtomek pisze:
A co odnosnie tymolu dodajac do syropu? Czy ta nosema ceranea wystepuje tylko na jesien.

Przyjacielu Tymolu w żadnym wypadku nie dodaje się do syropu
Pszczoły nosemoza ceranea mogą zarazić się w każdej chwili np na wiosnę rabując pokarm z padłej wsześniej rodziny na ceranea w jesieni jest tak zwany czwarty ostatni etap zainfekowania pszczół pszczoły poprzez pobieranie syropu przekazywanie go sobie celem odparowania wody bardzo szybko infekują swój układ pokarmowy grzybem który w zaskakującym tempie niszczy nabłonek jelit najczęściej pszczoły giną nim jeszcze nastanie zima


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2010, 23:34 - ndz 

Rejestracja: 04 marca 2009, 19:57 - śr
Posty: 132
Lokalizacja: Rajcza koło Żywca
witam
tak się zastanawiam jak to jest mamy nonsema cerana a apis cerana nie czy to nie paradoks?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lipca 2011, 10:14 - ndz 

Rejestracja: 13 stycznia 2010, 19:35 - śr
Posty: 149
Lokalizacja: Choroń
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
witam
gdzies kiedys czytalem na forum o korze debu na noseme creana ale nie moge teraz tego znalesc a w tym temacie nie ma nic o korze. Jak byscie mogli wrzucic jakiegos linka albo opisac cos o tym sposobie(ile tej kory trzeba zaparzyc na jaka ilosc syropu, badz syty miodowej)
Miodzio sie wzielo, porzytku w polu zadnego i w ulach sucho sie zrobilo, wiec musze podkarmic i tak sobie myslalem zeby przy okazji zapobiegawczo sprobowac z ta kora, bo te wasze sposoby naturalne mi sie podobaja
z gory dzieki, pozdrawiam palmus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lipca 2011, 12:02 - ndz 
http://www.pasiekaambrozja.pl/nosemoza.htm :czatownik:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 lipca 2011, 15:08 - wt 
http://www.nowy.bartnik.pl/pages/main_d ... s.php?d=30
Też ciekawy zestaw z :piwko: ziółek


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji