FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 18:18 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 lipca 2014, 14:44 - wt 

Rejestracja: 22 maja 2013, 14:28 - śr
Posty: 113
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Witam
Jedna z moich rodzin daje mi mocno popalić, matka się przedziera przez krate i caly ul w plastrach zaczerwionych. jednocześnie mam dwa słabsze ule w których z 2 miesiące temu stworzyłem rodzinki. Czy z tego silniejszego można po prostu przełożyć po ramce z czerwiem zakrytym i odkrytym bez pszczol do tych słabszych czy trzeba wykonać jakies szczególne czynności?
dziekuje za podpowiedz
T


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2014, 14:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2013, 21:06 - wt
Posty: 308
Lokalizacja: Roztocze
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie poszerzane
wal im śmiało te ramy :mrgreen:

_________________
Jestem pszczelarzem ludziom na pożytek, Bogu na chwałę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2014, 21:05 - wt 

Rejestracja: 08 grudnia 2010, 12:44 - śr
Posty: 178
Lokalizacja: mazowiecki
Śmiało możesz dawać nawet z pszczołami obiadującymi ja tak robię już od lat i nigdy mi się nie ścięły pozdrawiam Stanisław.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lipca 2014, 21:55 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 22:59 - pn
Posty: 124
Lokalizacja: Mysłowice
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Lepiej bez pszczół, bo może sobie wywołać rabunek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lipca 2014, 22:17 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Śmiało, w pogodny dzień, 2-3 psiknięcia wodą z kroplami miętowymi (a najlepiej z innymi wonnymi też, dla zdrowia) na to słabsze gniazdko, 2 na ramkę/ramki (najlepiej z krytym - mniej się "wypracują" na wychów) i poszło. Młodym rodzinkom, odkładom, zmniejszam obowiązkowo wylotki, bo strażniczek jeszcze mało. Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2014, 23:12 - wt 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
Śmiało można dodawać czerw kryty i otwarty pod jednym warunkiem ze bezie komu grzać ten czerw

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2014, 10:46 - czw 

Rejestracja: 13 lipca 2012, 12:37 - pt
Posty: 90
Lokalizacja: Na wsch od Wwa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Nie piszom koledzy o bardzo ważnej sprawie: jeśli będziesz przekładał ramki z pszczołami to oglądaj je bardzo dokładnie żebyś matki nie przełożył.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lipca 2014, 14:32 - sob 

Rejestracja: 05 maja 2014, 15:51 - pn
Posty: 3
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Chełm
Przekładaj ramki ile chcesz, ale matki nie ruszaj.

_________________
Sesje banki elixir przelewu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 października 2014, 12:59 - sob 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
Wojownik pisze:
Przekładaj ramki ile chcesz, ale matki nie ruszaj.

Ale dlaczego morze ruszać matkę pszczoły tak wybiorą sobie lepszą

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 października 2014, 16:16 - sob 

Rejestracja: 06 lipca 2010, 12:31 - wt
Posty: 178
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: wlkp, wp
No jasne, niech świadomie pozbędzie się matki z silnej rodziny, mądre posunięcie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 października 2014, 11:22 - ndz 
Ale mu pierdoły wypisujecie, jak się ma młode pokolenie nauczyć pszczelarzyć jak takie dyrdymały czyta.

Kosa pisze:
Witam
Jedna z moich rodzin daje mi mocno popalić, matka się przedziera przez krate i caly ul w plastrach zaczerwionych. jednocześnie mam dwa słabsze ule w których z 2 miesiące temu stworzyłem rodzinki. Czy z tego silniejszego można po prostu przełożyć po ramce z czerwiem zakrytym i odkrytym bez pszczol do tych słabszych czy trzeba wykonać jakies szczególne czynności?
dziekuje za podpowiedz


Jeśli chcesz zrobić coś z tym teraz to znajdź tą matkę z tego silnego ula i zlikwiduj, na drugi dzień idź i połowę ramek z czerwiem i pszczołami z bezmatecznej rodziny połącz z jedną z słabszych wkładając ramki na skraj gniazda jakie jest w tej słabszej rodzince, a resztę ramek jaka została w rodzinie bezmatecznej daj do drugiej z słabszych rodzin. Biorąc pod uwagę że masz ule wz i porę roku nawet nie musisz używać żadnych kropli i zraszać czymkolwiek pszczół. Co jest ważne to by połączeniu siła rodzin była dostosowana do ilości ramek i odpowiedniej w nich ilości zapasów na zimowlę. :wink:


Na górę
  
 
Post: 12 października 2014, 13:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
PasiekaCordovan, zagalopowałeś się :wink: , dziś mamy 12.10.2014r. a sytuacja i pytanie związane jest z początkiem lipca.

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 października 2014, 14:46 - ndz 
Alpejczyk, odpowiedziałem co ew. może zrobić teraz, jak pytał w lipcu nie było mnie na forum bo odpisał bym inaczej. :wink:


Na górę
  
 
Post: 12 października 2014, 21:25 - ndz 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
[quote="PasiekaCordovan"]Kosa pisze:WitamJedna z moich rodzin daje mi mocno popalić, matka się przedziera przez krate i caly ul w plastrach zaczerwionych. jednocześnie mam dwa słabsze ule w których z 2 miesiące temu stworzyłem rodzinki. Czy z tego silniejszego można po prostu przełożyć po ramce z czerwiem zakrytym i odkrytym bez pszczol do tych słabszych czy trzeba wykonać jakies szczególne czynności?dziekuje za podpowiedzJeśli chcesz zrobić coś z tym teraz to znajdź tą matkę z tego silnego ula i zlikwiduj, na drugi dzień idź i połowę ramek z czerwiem i pszczołami z bezmatecznej rodziny połącz z jedną z słabszych wkładając ramki na skraj gniazda jakie jest w tej słabszej rodzince, a resztę ramek jaka została w rodzinie bezmatecznej daj do drugiej z słabszych rodzin. Biorąc pod uwagę że masz ule wz i porę roku nawet nie musisz używać żadnych kropli i zraszać czymkolwiek pszczół. Co jest ważne to by połączeniu siła rodzin była dostosowana do ilości ramek i odpowiedniej w nich ilości zapasów na zimowlę.

Jak chcesz pomóc to odpisuj w temacie. Kolega pytał jak zasilić słabsze rodziny czerwiem a nie czy zlikwidować matkę która jest plenna lecz przechodzi przez kratę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2014, 07:41 - pn 
jędruś pisze:
Jak chcesz pomóc to odpisuj w temacie. Kolega pytał jak zasilić słabsze rodziny czerwiem a nie czy zlikwidować matkę która jest plenna lecz przechodzi przez kratę.
O tej porze roku nie zasila się słabizn czerwiem tylko je łączy a jak ma matkę jaka mu przełazi przez kratę to bym taką zlikwidował teraz i tyle, rodzinę podzielił na te dwie słabsze by je wzmocnić przed zimą. Jak bym pisał o miesiącu lipcu odpowiedziałbym jak zasilać słabsze rodzinki czerwiem a nie by je łączyć i likwidować matkę plenną z ula bo upierdliwa przez to że przez kratę przełazi. :wink:


Na górę
  
 
Post: 16 października 2014, 00:38 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Łączenie słabizn nic teraz nie da .
Jeśli mamy do dyspozycji młode, zdrowe rodziny z dostatateczną ilością czerwiu, to można zaryzykowac łączenie.

Cordovan, nie mąć od nowa w głowach młodzieży pszczelarskiej.

To co napisałeś w poście powyżej to kompletny idiotyzm.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 października 2014, 01:17 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
PasiekaCordovan pisze:
bo upierdliwa przez to że przez kratę przełazi.
Najbardziej takie matki cenię:) Samodzielne. Robią robotę za mnie. Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 października 2014, 07:26 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Warszawiak pisze:
PasiekaCordovan pisze:
bo upierdliwa przez to że przez kratę przełazi.
Najbardziej takie matki cenię:) Samodzielne. Robią robotę za mnie. Pozdrawiam.
Jaką robotę czy mógł by kolega sprecyzować bo to może być ciekawe :idea: i pouczające.

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 16:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Myślę że polbart po prostu chce się przybliżyć jak najbliżej natury,
PasiekaCordovan, mam do pana szacunek ale po co się kłócić z każdym? Nie lepiej przemilczeć conieco.

Teraz to moim zdaniem się pszczół nie dotyka, co każdy zrobił to zrobił.

A po 2 dyskusja była w lipcu

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 17:22 - pt 
Linker pisze:
PasiekaCordovan, mam do pana szacunek ale po co się kłócić z każdym? Nie lepiej przemilczeć conieco.
Nie kłócę się ale jak ktoś mi zarzuca że wypisuję idiotyzmy to odpłacam tym samym. Nie milczę i nigdy nie milczałem, nie moja natura by ustępować ........... . :wink:

Linker pisze:
Teraz to moim zdaniem się pszczół nie dotyka, co każdy zrobił to zrobił.
Co jak masz trzy słabe rodziny obsiadające 4 ramki i nie widzisz ich szans na przeżycie? Najlepiej zrobić z nich jedną zostawiając matkę z najsilniejszej z słabych lub dając całkiem nową matkę. :wink:


Na górę
  
 
Post: 20 października 2014, 02:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
olemiodek pisze:
Jaką robotę czy mógł by kolega sprecyzować bo to może być ciekawe :idea: i pouczające.

Ależ oczywiście, z tym, że sytuacja dotyczy końca maja/początku czerwca. Zamiast kulturalnie wejść w nastrój rojowy, parę wędrowniczek/higienistek pomimo kraty weszło w nadstawkę (susz ładny, jasny, wypieszczony plus parę ramek węzy) i tam założyły gniazdo. Z ciemniejszych ramek pozostałych po zimie (po przekładce) zrobiłem miodnie, dorzuciłem węzy i na zimowlę pszczoła jest na ramkach, jakie sobie same wybrały. Ciemne ramki po miodobraniu się wysmażyły a moją jedyną rolą było przestawienie korpusów.
Swojego czasu kolega "paraglider" rzucił tezę, że nie powinno się ingerować więcej niż, to konieczne (choroba, brak matki, pożytków itp). I w pełni się zgadzam. Pszczoły to społeczność o dużo wyższej kulturze organizacji niż homo sapiens. Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 października 2014, 19:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Warszawiak, To kolego albo źle założyłeś tą kratę i matka skorzystała z okazji i to mnie też się zdarza.Albo była tak mała jak pszczółka Maja a to już nie jest dobrze :D . Twoje pszczoły Twój biznes Twoje zmartwienie. :?:

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 października 2014, 00:34 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
olemiodek pisze:
Warszawiak, To kolego albo źle założyłeś tą kratę i matka skorzystała z okazji i to mnie też się zdarza.Albo była tak mała jak pszczółka Maja a to już nie jest dobrze :D . Twoje pszczoły Twój biznes Twoje zmartwienie. :?:

Najprędzej, to, że źle założyłem. Teraz jednak tak właśnie będę zakładał:) Tylko na trutnia. Mała może była, ale potomstwo po niej hulało najlepiej na pasiece. Nie moje pszczoły, jestem w zasadzie tylko opiekunem, nie mój biznes - nie żyję z tego, więc i zmartwienie jakby mniejsze. Grunt, że do zimy silne i osyp V już zerowy. W miodzie na 14 uli mają srebrny medal. Zmartwienie zatem też niewielkie. A zamiast wymiany ramek, tylko przestawienie korpusów. Jakież to uproszczenie:) W przyszłym roku przechodzę jednak na półnadstawki (bo 3 korpusy wlkp pomimo obiecującego wielokwiatu się nie obroniło w tym sezonie, nawet na dość mocno pożytkowym terenie (niestety brak akacji - nawet najsilniejsze rodziny poważnie osłabły). Pozdrawiam i życzę powodzenia.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji