FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 17 kwietnia 2024, 00:21 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wentylacja
Post: 28 października 2014, 17:33 - wt 

Rejestracja: 10 lutego 2014, 15:48 - pn
Posty: 52
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Kaszuby
Witam.
Dziś przy ładnej pogodzie zauważyłem w dwóch ulach wentylujące pszczoły na wylotku.
O tej porze roku to raczej nie powinno mieć miejsca? Czy to znaczy, że powinienem poprawić wentylację w gnieździe?
Czy, jak dam pod gniazdo pusty korpus, to może być on całkowicie pusty? Czy dać też w dolny korpus jakiś zatwór aby zachować budowę komina bokiem gniazda?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 28 października 2014, 20:45 - wt 
marko84, a napisz Ty najpierw jak te gniazda w ulach masz ułożone bo z profilu twojego widać że masz ule wielkopolskie korpusowe, jeśli masz dennice pełne a na nich gniazdo to śmiało daj pusty półkorpus pod spód, cały korpus by było za dużo. Napisz też jak ustawiłeś wentylację, co jest nad gniazdem i po jego bokach i zobaczymy co Ci tu doradzić. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 28 października 2014, 20:54 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 753
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ja uważam, że wentylują nakrop z chryzantem. Mogę się mylić.

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 28 października 2014, 21:01 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
marko84 pisze:
Dziś przy ładnej pogodzie zauważyłem w dwóch ulach wentylujące pszczoły na wylotku.O tej porze roku to raczej nie powinno mieć miejsca?
Jak z matkatki są to może rzeczywiście nie odpowiednia wętylacja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 28 października 2014, 21:03 - wt 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
marko84, mają matki ?

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 03 listopada 2014, 23:00 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Mam pytanie : mam całkowicie odsłonięte siatki w dennicach a gniazda w tych ulach od góry zamknięte folią na głucho czy tak mam pozostać do lutego czy może zrobić jakąś górną wentylację a dennice zasunąć na zimę ?
Dzięki za porady.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 04 listopada 2014, 13:09 - wt 

Rejestracja: 06 września 2013, 21:59 - pt
Posty: 66
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10 ramkowy
waldek6530 pisze:
Mam pytanie : mam całkowicie odsłonięte siatki w dennicach a gniazda w tych ulach od góry zamknięte folią na głucho czy tak mam pozostać do lutego czy może zrobić jakąś górną wentylację a dennice zasunąć na zimę ?
Dzięki za porady.


Nie stosuję w swoich ulach folii tylko powałki ze sklejki z pajączkami.w zależności od układu gniazda i wentylacji w dennicy, w powałce zostawiam na zimę jeden lub dwa pajączki otwarte. Na twoim miejscu zostawiłbym otwarte siatki w dennicach i w jednym narożniku z tyłu gniazda podwinąłbym folię aby była wentylacja. Nadmiar wilgoci w ulu źle wpływa na dobre przezimowanie pszczół.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 04 listopada 2014, 19:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Jerzyna pisze:
Nadmiar wilgoci w ulu źle wpływa na dobre przezimowanie pszczół.

Zgadzam się całkowicie z tym zdaniem. Tylko jak mam otwarte dennice (na maxa czyli cały poziomy przekrój ula to siatka) to czy odwinięcie folii nawet w tylnym rogu ula nie wywoła przeciągu ?

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 04 listopada 2014, 20:08 - wt 
waldek6530 pisze:
to czy odwinięcie folii nawet w tylnym rogu ula nie wywoła przeciągu
wywoła, jak masz dennicę osiatkowaną to zostaw tak jak masz teraz. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 04 listopada 2014, 21:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Dzięki wielkie tak zostawię, tez tak myślałem tylko chciałem się upewnić czy dobrze myślę.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 04 listopada 2014, 21:39 - wt 
waldek6530 pisze:
to czy odwinięcie folii nawet w tylnym rogu ula nie wywoła przeciągu ?


Wywoła ale nie aż tak wielką ażeby ten przeciąg zaszkodził pszczołom a zlikwiduje wilgoć która bardziej niekorzystnie wpływa.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 04 listopada 2014, 21:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Tak ale chyba przez całkowicie otwartą dennicę będą miały dostateczna wentylację.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 04 listopada 2014, 21:55 - wt 
waldek6530, ile ramek i jak ułożone masz w ulach?


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 04 listopada 2014, 22:15 - wt 
waldek6530, Z folii zrezygnowałem ze względu na wilgoć obecnie stosuje geowłukninę jest to materiał przepuszczający powietrze nie na tyle aby powodować przeciąg a wystarczający aby nie było wilgoci w ulu, na folii jeżeli jest zaciągnięta na cały ul zawsze przy chłodnych dniach zawsze tworzy sie rosa bez znaczenia jaką masz dennice.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 04 listopada 2014, 22:18 - wt 
ja-lec pisze:
na folii jeżeli jest zaciągnięta na cały ul zawsze przy chłodnych dniach zawsze tworzy sie rosa bez znaczenia jaką masz dennice
a bo i folię trzeba wiedzieć jak położyć by nie było wilgoci a pszczółki by miały poidełko na wiosnę. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 04 listopada 2014, 22:18 - wt 
waldek6530 pisze:
Tak ale chyba przez całkowicie otwartą dennicę będą miały dostateczna wentylację.

https://www.youtube.com/watch?v=oBlr9-2_Vas
I pytaj Piotrka , czy warto i jak to zrobił , zobaczysz na filmie


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 04 listopada 2014, 22:44 - wt 
PasiekaCordovan pisze:
a bo i folię trzeba wiedzieć jak położyć by nie było wilgoci a pszczółki by miały poidełko na wiosnę. :wink:

Zamieniam się w słuch.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 05 listopada 2014, 07:18 - śr 
ja-lec pisze:
Zamieniam się w słuch.
Do położenia na gnieździe można użyć nawet zwykłej folii ogrodniczej. Istotą położenia tej folii jest jej odpowiednia wielkość. Musi być tak położona by ramki wzdłuż beleczki zakrywała całkowicie do ścian korpusu ale w poprzek ramek ma być tak docięta by kończyła się z każdej strony gniazda na ostatniej ramce. Jeśli ktoś używa zatworów z cienkiej deseczki/sklejki to folia nie może zakrywać ostatnich uliczek czyli tych pomiędzy deską zatworową a pierwszą ramką za tą deską z każdej ze stron gniazda. Jeśli ktoś nie używa zatworów z deski tylko maty słomiane to powinien się ich pozbyć teraz zastępując je cienkimi zatworami albo w przypadku braku takowych ramkami z węzą, wtedy też folia ma tak leżeć by nie zakrywała uliczek pomiędzy ostatnią ramką gniazdową z zapasami a ramką z węzą. Jest jeszcze na tyle ciepło że pszczoły pobudują mostki woskowe sobie pomiędzy ramkami a folią, jeśli natomiast po kilku dniach od położenia folii skontrolujemy i zobaczymy że mostków woskowych nie ma należy położyć w poprzek na ramkach z dwie beleczki odstępnikowe i na nich folię. Istotne jest to by pszczoły w trakcie zimowli mogły po dojściu do folii przejść nad górnymi beleczkami i podać sobie zapasy z kolejnych ramek bo w przypadku ramki wlkp przy zimowaniu na jednym czy półtora korpusu bokiem ramek nie przejdą. Celem takiego położenia folii jest to by pomimo że są osiatkowane dennice stworzyć możliwość odbioru nadmiaru wilgoci poprzez boczne wentylacje gniazda czyli w tym przypadku niezakryte pierwsze uliczki na skrajach tego gniazda. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 05 listopada 2014, 22:07 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
PasiekaCordovan pisze:
waldek6530, ile ramek i jak ułożone masz w ulach?



Moje ule są to warszawskie poszerzone o ramce skróconej do 32 cm. Są one korpusowe na 13 ramek. Nie mogę w nich obracać korpusów gdyż korpusy te są o przekroju (poziomym ) prostokąta a nie kwadratu. Gniazda zawsze ułożone są na zabudowę ciepłą. Obecnie na zimę pozostawione jest od 8 do 10 ramek w zależności od siły rodziny.

PasiekaCordovan pisze:
Musi być tak położona by ramki wzdłuż beleczki zakrywała całkowicie do ścian korpusu ale w poprzek ramek ma być tak docięta by kończyła się z każdej strony gniazda na ostatniej ramce. Jeśli ktoś używa zatworów z cienkiej deseczki/sklejki to folia nie może zakrywać ostatnich uliczek czyli tych pomiędzy deską zatworową a pierwszą ramką za tą deską z każdej ze stron gniazda. J


Ja używam takich zatworów tzn. po jednym w kazdym ulu bo od przodu gniazdo ogranicza przednia ściana ula. Ja pozakładałem folie ogrodnicze tak jak widać to na filmie wrzuconym przez Marek Podlaskie. I co należy jednak odsłonić tak te gniazda aby skrajne uliczki miały przewiew ? Wentylacja oddolna przez siatkę to będzie za mało ? Jak odsłonię to jak będzie wiatr to w ulach tych będzie on sobie hulał bo ule te stoją na podeście o wys. ok. 80 cm od ziemi. On hulał to i tak będzie ale jakby była ta folia na tzw. "głucho" to może harce tego wiatru w ulu byłyby ograniczone - nie wiem co mam zrobić podpowiedzcie ?

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 06 listopada 2014, 00:58 - czw 

Rejestracja: 06 września 2013, 21:59 - pt
Posty: 66
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10 ramkowy
Para wodna zawarta w powietrzu ulowym unosi się do góry i jeżeli nie ma odejścia skrapla się na powałce jednocześnie podnosząc wilgotność w całym ulu. Dennica osiatkowana sprawy nie załatwia. Pozostawienie ostatniej uliczki nie zakrytej załatwia sprawę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 06 listopada 2014, 06:46 - czw 
waldek6530 pisze:
Moje ule są to warszawskie poszerzone o ramce skróconej do 32 cm. Są one korpusowe na 13 ramek. Nie mogę w nich obracać korpusów gdyż korpusy te są o przekroju (poziomym ) prostokąta a nie kwadratu. Gniazda zawsze ułożone są na zabudowę ciepłą. Obecnie na zimę pozostawione jest od 8 do 10 ramek w zależności od siły rodziny.
I teraz można się rzetelnie odnieść do sprawy.

waldek6530 pisze:
Ja pozakładałem folie ogrodnicze tak jak widać to na filmie wrzuconym przez Marek Podlaskie.
Całkowicie błędne założenie folii a do tego te poduszki ocieplające nie wiem po co pozakładane. :wink:

waldek6530 pisze:
I co należy jednak odsłonić tak te gniazda aby skrajne uliczki miały przewiew ? Wentylacja oddolna przez siatkę to będzie za mało ? Jak odsłonię to jak będzie wiatr to w ulach tych będzie on sobie hulał bo ule te stoją na podeście o wys. ok. 80 cm od ziemi. On hulał to i tak będzie ale jakby była ta folia na tzw. "głucho" to może harce tego wiatru w ulu byłyby ograniczone - nie wiem co mam zrobić podpowiedzcie ?
połóż tak folię by zakrywała ramki i wszystkie uliczki całkowicie od przedniej ściany ula do ostatniej ramki w tył a ostatnia uliczka, czyli ta pomiędzy ostatnią ramką gniazdową a deską zatworową powinna być odsłonięta i będziesz miał po problemie. :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 06 listopada 2014, 08:08 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Ok tak zrobię dzisiaj bo widzę, że pogoda będzie ładna i bez problemu będę mógł coś zrobić przy ulach. A co do folii to tak samo zakładałem tzn. z odkryta uliczka przy dennicach zamkniętych tych stałych, dlatego myślałem, ze osiatkowana załatwi sprawę. Dzięki .
Pozdrawiam.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 06 listopada 2014, 11:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Jerzyna,

para skropli się na powałce czy też uniesionej nad ramkami folii jedynie wtedy gdy wystąpi na niej "punkt rosy". Czyli w praktyce ulowej gdy będzie zimniejsza od otoczenia. Ja zimując z otwartymi siatkami w dennicach mam wszędzie pozakładane szczelne powałki na których bezpośrednio leży ocieplony 20mm styropianem daszek (w styropianach/poliuretanach - powałka z wszystkimi otworami zamkniętymi korkami). Nie stwierdzam u siebie problemów z wilgocią.
Jeszcze jedno - siatkę mam na całym przekroju.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 06 listopada 2014, 19:07 - czw 

Rejestracja: 03 grudnia 2012, 20:56 - pn
Posty: 405
Lokalizacja: Warmia
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadant
Podczepię się do tematu.
Mam ule 1/2 Dadanta. Ocieplane korpusy i daszek podbity 20mm styropianu. W daszku otwory wentylacyjne umiejscowione w narożnikach po przekątnej i powałki z trzema pajączkami również umiejscowionymi po przekątnej z tym, że odwrotnie do otworów w daszku. Dennice na pełnej siatce zamykane wkładką PCV. Pszczoły zimują na dwóch korpusach. W zależności od siły rodziny są na 10 - 18 ramkach. O ile silniejsze rodziny na 14-18 ramkach zamierzam pozostawić na odsłoniętej całkowicie siatce z zamkniętą szczelnie powałką ( czy konieczny jest korpus pod spodem przy wysokości dennicy 9cm?), to mam obawy co do zimowania w ten sposób rodzin słabszych np na 10 ramkach (5+5). Co byście radzili w przypadku tych słabszych pni?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 06 listopada 2014, 19:39 - czw 
PasiekaCordovan pisze:
Jeśli ktoś używa zatworów z cienkiej deseczki/sklejki to folia nie może zakrywać ostatnich uliczek czyli tych pomiędzy deską zatworową a pierwszą ramką za tą deską z każdej ze stron gniazda
To powiedz po co te zatwory :D
PasiekaCordovan pisze:
Jeśli ktoś używa zatworów z cienkiej deseczki/sklejki to folia nie może zakrywać ostatnich uliczek czyli tych pomiędzy deską zatworową a pierwszą ramką za tą deską z każdej ze stron gniazda. Jeśli ktoś nie używa zatworów z deski tylko maty słomiane to powinien się ich pozbyć teraz zastępując je cienkimi zatworami albo w przypadku braku takowych ramkami z węzą, wtedy też folia ma tak leżeć by nie zakrywała uliczek pomiędzy ostatnią ramką gniazdową z zapasami a ramką z węzą.
A i jeszcze jedno liczyłem że opiszesz jak to robisz u siebie bo to jest bardziej interesujące(myślę że nie tylko mnie) od udzielania rad bo ja o rady nie pytałem,tylko jak to robisz u siebie.


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 07 listopada 2014, 00:51 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Zatwory w drewnianych ulach z zabudową ciepłą są w/g mnie główną przyczyną pleśni, jeżeli folia, to do ostatniej ramki, przerwa (1 cm) i dopiero zatwór. To co za nim pleśnieje na pewno. A najlepiej bez folii. Słoma, paproć, juta. Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Wentylacja
Post: 07 listopada 2014, 05:51 - pt 
ja-lec pisze:
To powiedz po co te zatwory
Napisałem przecież - jeśli ktoś używa.

ja-lec pisze:
A i jeszcze jedno liczyłem że opiszesz jak to robisz u siebie bo to jest bardziej interesujące(myślę że nie tylko mnie) od udzielania rad bo ja o rady nie pytałem,tylko jak to robisz u siebie.
Ja mam wszędzie powałki. W leżakach używałem folii a że miałem je na zabudowę zimną i mieściły od 16 do 20 ramek stosowałem zatwory z cienkiej deseczki. Folia leżała na ramkach od pierwszej do ostatniej ramki zostawionej na zimowlę, z każdej strony gniazda wolna niezakryta folią uliczka i zatwór. Ocieplenia brak lub cieniuteńki kocyk na folii ale kładłem go dopiero jak pomostkowały sobie pod folią. :wink:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji