FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 06 czerwca 2024, 23:58 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 11 listopada 2015, 08:09 - śr 
wiesiek33 pisze:
Przy braku pożytku po lipie kiedy z tych 25 kg do połowy września zostanie ok. 10 -15 kg w zależności od rodziny . Każdy może spróbować , warunek miejsce do czerwienia dla matki czyli 2 korpusy Wielkopolskie .
CarIvan pisze:
po 25 kg będziecie mieli super mniszek albo rzepak w ilościach niewiarygodnie dużych do odwirowania. :haha: :haha: :haha: 25 kg totalna bzdura
Kiedy pisałem że moje pszczoły dostały po lipie :
po 3kg . cukru w przeliczeniu na suchą masę po 3 kg ciasta cukrowego
i po 18 kg. Inwertu Apifód okres karmienia to połowa lipca do połowy września w taki sposób podkarmiałem pszczoły aż do zakarmienia na zimę . Przypomnij sobie jak pisałeś że przy braku pożytku to było najlepsze co można było zrobić . Pszczoły spokojnie mogą mieć 25 kg w zapasu to tylko jeden korpus . Problem polega na tym że większość pszczelarzy ma za mało korpusów chcąc ograniczyć koszta trzymają zbyt ciasno pszczoły pokarm zimowy to też na kartki według przydziału !
Wiesiu ja nie twierdzę że źle zrobiłeś. Odniosłem się do 25 kg zapasu czego pszczoły przez zimowlę nie wykorzystają. Oczywiście jeśli założymy że te 25kg to ilość przeznaczona na podsycanie rozwojowe od połowy lipca to ok, nie mam zastrzeżeń, jak podzielisz i 5 kg dasz zaraz po odebraniu miodu lipowego by pszczoły miały żelazny zapas a 10 kg w małych porcjach będziesz podawał na rozwój to do 15 września skarmisz te 10 kg i dajesz wtedy 10 kg na zimowlę jednorazowo. Pisanie że w sierpniu i wrześniu pszczoły powinny mieć 25 kg zapasu to bzdura, w sierpniu i wrześniu matki już nie czerwią tak intensywnie jak w maju i czerwcu i nawet najplenniejsza matka nie nie zawali czerwiem dwóch korpusów, jeden owszem ale tyle to i moje pszczoły czerwiu mają będąc na jednym korpusie gniazdowym, mało tego mając dwa korpusy jako gniazdowe matka chętniej będzie czerwiła w górnym bo w końcówce lata ma już tam lepsze warunki termiczne, no chyba że podasz ten zapas w dużych dawkach to pszczoły zaleją górny korpus, poszyją, matka będzie czerwiła w dolnym ale i tak nie będzie to czerwienie na maxa bo papu mają nad głowami poszyte a nie podawane stale w dawkach jakie zużywają na rozwój, a mając poszyte papu nie pędzą tak matki do intensywniejszego czerwienia jak mając podawane papu na bieżąco. Przerabiałem trzymanie rodzin na dwóch korpusach gniazdowych, również zimowlę i nie ma to wpływu na rozwój rodzin, nie ma różnicy czy mam gniazdo na jednym czy na dwóch korpusach, pszczoły większej siły i tak nie osiągną niż to możliwe przy podsycaniu rozwojowym względem ilości kładzionych przez matkę jaj w sierpniu i wrześniu mając oczywiście żelazny zapas w gnieździe.

KNIEJA pisze:
Kiedyś i ja myślałem że to bajki , oczywiście nie wszystkie rodziny i nie na pierwszy dzień kwitnienia i nie carnika

tak, tak, z pewnością są to buckfasty od Leszka.

darekm pisze:
CarIvan jak ty niewiesz jak wygląda rodzina na 4-ech korpusach to skąd ty miałeś 130kg z pasieki stacjonarnej.Przy tak silnej rodzinie podczas dobrego pożytku odbierasz co tydzień korpus miodu i masz swoje 100kg , a tak to ty wyszedłeś na bajkopisarza.
Kolego wiem jak wyglądają silne rodziny, moje też do 4 korpusów dochodzą np. w tym roku na akacji były w układzie : gniazdo, krata odgrodowa, dwa korpusy pełne i dwie półnadstawki. Była taka konieczność, kląłem bo brakło mi korpusów i ramek z suszem na miód, w tym sezonie trzeba zdecydowanie poprawić te błędy. Moja ilość miodu jaką pozyskałem jest z całego sezonu, z każdego ula tyle średnio a nie z samego rzepaku. Pomyśl logicznie jeśli ktoś twierdzi, że ma na rzepak rodziny na 4 korpusach to nawet zakładając że dwa korpusy to gniazdo, to w dwóch wlkp miodniach pszczoły będące w takiej sile, przy dobrej pogodzie i dużym zasiewie rzepaku zaleją te dwa korpusy i poszyją w 10 dni a rzepak kwitnie do 3 tygodni, jeszcze biorąc poprawkę że wszyscy nie sieją go w tym samym czasie to kwitnienie jego na różnych polach w zasięgu lotu pszczół jest różne, u mnie jeden kończył kwitnąć drugi dopiero zaczynał,pomyśl ile byś wziął miodu względem tego co pisze Leszek gdy w jednym korpusie wlkp w pełni zalanym masz około 25 kg, razy dwa to powiedzmy 50 kg na wirowanie, niech zaleją dwa razy bo taka siła powinna zalać bez problemu, to 100 kg samego rzepaku z ula wychodzi, że byś odwirował, ciekawe jest to, że tak nie jest w praktyce, dlatego twierdzę że Leszek pierdoły pociska i tyle a dlaczego to już napisałem i nie będę się powtarzał.


Na górę
  
 
Post: 11 listopada 2015, 09:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2206
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
CarIvan odkrył
tak, tak, z pewnością są to buckfasty od Leszka.

Pozyskałem dwa razy to (z całej pasieki) co ty z jednego ula , w ulach pszczoły szare i kolorowe jednak nie podważam twoich wyników . Leszka nie reklamuj ( podobno zajęty :cmok: )

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2015, 09:30 - śr 
KNIEJA pisze:
Pozyskałem dwa razy to (z całej pasieki) co ty z jednego ula , w ulach pszczoły szare i kolorowe jednak nie podważam twoich wyników .
Bo nie od samych pszczół i ich siły to zależy i wiesz o tym doskonale, po co od nowa przewalać temat jak już jest to napisane wielokrotnie?

KNIEJA pisze:
Leszka nie reklamuj
to nie reklama tylko ironia. :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 11 listopada 2015, 13:35 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 1003
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Mam prośbę do wszystkich na forum by doradzili gdzie kupić matki które nie zwalniają czerwienia w drugiej połowie lata? Chodzi mi o to by mieć ułożone gniazdo na 3 półkorpusach 1/2dadan po 11 ramek w każdym i obsiadane na czarno. Wiem, że nasze tj.miejscowe pszczoły po 25 czerwcu mogą zmniejszyć czerwienie nawet o połowe, po prostu krótszy dzień i to pszczoły nasze mają w genech zwolnienie czerwienia. Moim celem jest mieć pszczoł na rzepaku w 6 półnadstawkach, a może i więcej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2015, 13:42 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
zento pisze:
Mam prośbę do wszystkich na forum by doradzili gdzie kupić matki które nie zwalniają czerwienia w drugiej połowie lata? Chodzi mi o to by mieć ułożone gniazdo na 3 półkorpusach 1/2dadan po 11 ramek w każdym i obsiadane na czarno. Wiem, że nasze tj.miejscowe pszczoły po 25 czerwcu mogą zmniejszyć czerwienie nawet o połowe, po prostu krótszy dzień i to pszczoły nasze mają w genech zwolnienie czerwienia. Moim celem jest mieć pszczoł na rzepaku w 6 półnadstawkach, a może i więcej.

REKLAMA! :pl: Polbart ma takowe między innymi E 300 i B 300 . Oczywiście wszystkie Backfasty Elgon to również Backfast , podobno Primorska wychodzi z zimy jako jedna z najsilniejszych , mam dopiero pierwszy rok więc o niej się nie wypowiem .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2015, 13:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
zento, najprościej to prowadzić gospodarkę "odkładową". Z każdej rodziny tworzysz odkład który jesienią łączysz z macierzakiem.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2015, 13:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Tak jak już kiedyś właściciel tego forum zauważył nie sztuką jest mieć dwa korpusy na zimę ,ale dwa na wiosnę z 8 ramek.Prowadzenie wczesnowiosenne decyduje jak się potoczą losy ,tego się tutaj dowiedziałem

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2015, 14:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
bo lubię, wiesz, ja każdą prawdę objawioną staram się przepuścić przez racjonalne sito. Ot wystarczy prosta arytmetyka.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2015, 15:30 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 1003
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Cynig skoro są matki, które dają rade doprowadzić rodziny do siły jaką pokazał Polbart, to wole mieć 50 rodzin silnych po takich matkach niż 25 po łączeniu. Bo na wiosne i tak te słabe matki nie wydolą w gospodarce wędrownej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2015, 15:34 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
zento, każdemu to co potrzebuje :) ja dostrzegam plusy gospodarowania z dodatkowym odkładem a fascynację stałą rozbudową pasieki mam już za sobą :)

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2015, 20:31 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Dziwi mnie pragnienie posiadania samych mega rodzin :shock: tak na marginesie kiedys w ZSRR wszystko było "bolsze -duze" jak to sie skończyło doskonale wiemy z tymi rodzionami moze byc podobnie , sama duża rodzina to początkowy element wiekszej całości . Ten element moze zwiastowac krociowe zyski i przepiękne fotki :oczko: jak i totalną klape: :placz:

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2015, 22:04 - śr 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 1003
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Muszę powiedzieć, że trudno mi się pogodzić z faktem iż większość pszczelarzy w mojej okolicy zimuje na 7,8 ramkach wielkopolskich i uważają, że mają super pszczoły lecz dochodzą one do 2 korpusów dopiero na akacje, a miód kręcą z gniazda i duma ich rozpiera po wykręceniu 15kg z ula w sezonie, reszta w polu została?.! Myśle o innej gospodarce i lepszym wykorzystaniu pożytków.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 listopada 2015, 22:11 - śr 
zento pisze:
Muszę powiedzieć, że trudno mi się pogodzić z faktem iż większość pszczelarzy w mojej okolicy zimuje na 7,8 ramkach wielkopolskich i uważają, że mają super pszczoły lecz dochodzą one do 2 korpusów dopiero na akacje, a miód kręcą z gniazda i duma ich rozpiera po wykręceniu 15kg z ula w sezonie, reszta w polu została?.! Myśle o innej gospodarce i lepszym wykorzystaniu pożytków.
Nie masz w takim razie w swojej okolicy pszczelarzy tylko trzy.maczy pokrzywowych bez pojęcia o gospodarce pasiecznej. Prowadziłem wykłady w Legionowie w zeszłym roku to połowa sali starszych panów co pewnie robią podobnie wytrzeszczała oczy jak pokazałem im zdjęcie rodziny, jej siły po zimowli a wszystkie takie mam.


Na górę
  
 
Post: 12 listopada 2015, 06:04 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Najśmieszniejsze jest to, (pomimo, że dyskusja przybrała nieco formę Hyde Parku), że każdy z kolegów w pewnym sensie ma rację. Wszystko zależy od kilku oczywistych acz kluczowych czynników: czy "szabrowało się" jesienne pożytki (i jakie były:), jaka jest/była rzeczywista siła rodzin do zimowli (jak wiemy niektóre mocarze przy braku leczenia lubią zamienić się w zdechlaki do łączenia), ilość wiosennych pożytków, cechy matki oraz oczywiście na jakiej ramce trzymamy. O pogodzie nie wspominam. Zakarmiłem na zimę zaledwie 4-5 l syropu, ale w tym roku NICZEGO nie zabierałem po lipie ( a i lipę umiarkowanie), czyli coś ok 20 kg na pień dla siebie we wrześniu miały (wlkp, 10r). Niektóre wręcz niechętnie pobierały (pomimo, że w miarę silne i przeleczone). Poszły do zimowli na 2 korpusach (2x7), może ciut za luźno, ale w ulach nie obserwuję od lat pomimo takiego zimowania pleśni/wilgoci. Warunek konieczny - brak podłogi w wysokiej dennicy (zwłaszcza, że samo pasieczysko dość wilgotne) i uwzględnienie sugestii pszczół, co do kitowania pajączków. Największego psikusa spłata nam jednak pewnie pogoda, bo 16 st na Mazowszu w dniu 11.11, to już anomalia i na pewno wyraźnie zwiększone zużycie pokarmu. Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 listopada 2015, 10:06 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ja trzymam pszczoły na jednym korpusie wielkopolskim i wykorzystują każdy pożytek jaki się pojawi.Właściciel tego forum też tak robi i jakoś nikt nie pisze że trzyma zdechlaki.Nawet te po nawłoci wchodzą w odpowiednią siłę .Warunek zdrowe pszczoły :) Bez warrozy . No ale Ja się nie znam :( I nic o pszczołach nie wiem.

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 listopada 2015, 16:24 - czw 
olemiodek pisze:
Ja trzymam pszczoły na jednym korpusie wielkopolskim i wykorzystują każdy pożytek jaki się pojawi.Właściciel tego forum też tak robi i jakoś nikt nie pisze że trzyma zdechlaki.Nawet te po nawłoci wchodzą w odpowiednią siłę .Warunek zdrowe pszczoły :) Bez warrozy . No ale Ja się nie znam :( I nic o pszczołach nie wiem.


kolego olemiodek, nie tlucz im do glowy to nic nie da odpusc sobie .na wiejska filozofie nic nie poradzisz ,niestety...choc bys sie dwoil i troil szkoda czasu.


Na górę
  
 
Post: 12 listopada 2015, 21:38 - czw 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
pisiorek, to nie wiejska filozofia tylko moda i zauroczenie pszczola Buckfast.
Od 26 lat posiadam w swojej pasiece Krainki nigdy pomimo prob nie udalo mi sie doprowadzic bez kierunkowej interwencji /laczenie/ uzyskac wiecej jak 1 korpus /10 ramek /. Odpowiednio prowadzone w polowie kwietnia dochodza do naturalnej sily przystepujac do rojek /moze pochwali MrDrone/
U mnie pszczoly podpowiadaja ile potrzebuja ramek w gniezdzie ,na sile nie robie nic. Nie jestem wielkotowarowcem.
Zazimujcie Bukfasta np. na 7 ramkach Wp, zobaczycie jaki obraz bedzie po zimowli.Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 listopada 2015, 10:38 - sob 
andrzejkowalski100,
swoje lekcje bralem u pszczelarza ktory od 28 lat zimuje pszczoly na 10 ramkach wlkp bez wzgledu na to ile obsiadaja ramek ,nie podstawia zadnych polkorpusow pod gniazdo nic nie kombinuje .nie uklada specjalnie gniazd przed karmieniem ewenrualnie ujmuje jeno stare ciemne plastry . robi po 2 odklady z rodziny i wybiera w trudnym terenie do 40l miodu z ula ,od wielu lat nie osypala mu sie w zimie ani 1-na rodzina :) . da sie ...?

pisze to bo czytajac w tym temacie dziesiatki roznych opini na temat ukladania gniazd sie zastanawiam czy to nie sa zbedne rzeczy czy Wy panowie nie zaduzo kombinujecie ? :wink:
ja w tym roku zimuje 27 rodzin ,podszedlem do tego "ukladania gniazd" :wink: jak moj mentor i na wiosne dam Wam znac jak to wyszlo,mysle ze bedzie ok.

olemiodek napisalkilka postow wyrzej kluczowa informacje .PODSTAWA TO DROWE PSZCZOLY.

podpisuje sie pod ty dwoma rekami...

pozdrawiam


Na górę
  
 
Post: 14 listopada 2015, 15:05 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4575
Lokalizacja: stare polichno
andrzejkowalski100 pisze:
to nie wiejska filozofia tylko moda i zauroczenie pszczola Buckfast.

To ciekawe spostrzeżenie .
Więcej niż dwadzieścia parę lat królowała w mojej pasiece też krainka , od następnych dwudziestu - już tylko zauroczenie buckfastem i już go na pewno nie zdradzę !
" Każdy kocha , to co lubi !!! "
Podobnie jak pisiorek : nie układam gniazd , nie ujmuję ramek a czasami kondygnacji . Potrafię przezimować swoje żółtki nawet na 2 ramkach .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2016, 10:20 - pt 

Rejestracja: 25 listopada 2009, 13:18 - śr
Posty: 56
Lokalizacja: Internet
CYNIG pisze:
zento, najprościej to prowadzić gospodarkę "odkładową". Z każdej rodziny tworzysz odkład który jesienią łączysz z macierzakiem.


i jak wlasciwie wykonac takie laczenie? w tyym roku chcialbym w maju wykonac odklady i polaczyc je jesienia z macierzakami. chcialbym jednak kazdy odklad rozdzielic na dwie rodziny. jak powinnienem to zrobic w ulu wielkopolkim? dodam ze chcialbym je zazimowac na jednym korpusie, uda sie to zmiescic?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2016, 10:54 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
robisz odkład, podkarmiasz (w razie potrzeby) i rozbudowujesz. Jak nabierze siły, możesz go wykorzystać do przygotowywania pokarmu zimowego. Jesienią (sierpień/początek września przy pożytkach kończących się na lipie) oceniasz która matka jest lepsza (nie zawsze to musi byc matka młodsza) i zabijasz gorszą matkę.
Na rodzinę do której dołączasz inną dajesz arkusz gazety (takiej zwykłej nie na kredowym papierze) można skropić go 3-4 kropelkami olejku np eukaliptusowego czy miętowego. Robisz dłutem kilka dziur (nacięć) w papierze. Na to stawiasz korpus dołączany i dajesz im kilka dni spokoju. Po tygodniu możesz sobie ułożyć gniazdo z matką i ramkami jakie chcesz mieć do zimowli, na to krata i reszta ramek. Jak z góry czerw się wygryzie to je możesz wycofać i po kłopocie.
Jeśli na górze jest pokarm i chcesz go wykorzystać to po wygryzieniu się czerwiu na górze połóż na kracie dodatkowo folię, zostawiając tylko małe przejście. Pszczoły przeniosą sobie pokarm do gniazda (zwłaszcza jak będziesz go po trochę odsklepiał).

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2016, 11:14 - pt 

Rejestracja: 21 sierpnia 2014, 20:44 - czw
Posty: 253
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tarnów
Dokładnie wszystko tak jak pisze CYNIG,
Z wyjątkiem tego zabijania matki, bo przecież nie jesteś pszczoła to jak ocenisz tą matkę?
Pszczoły wiedzą lepiej i same pozbędą się jedne, zostawią tą lepsza dla nich

_________________
Pozdrawiam
Jarek(jarok)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2016, 11:19 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
jarok, niestety nie zgadzam się z tak postawioną tezą.
Jeśli łączę późnym latem/jesienią to widzę która matka była w stanie przygotować do zimy silniejszą rodzinę. Taką wybieram, nawet jeśli to będzie jej druga zimowla zamiast tegoroczna zwinna młódka ale słabiej czerwiąca.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2016, 11:27 - pt 

Rejestracja: 21 sierpnia 2014, 20:44 - czw
Posty: 253
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tarnów
Dalej twierdzę że słaboczerwiąca będzie lepsza od takiej która zimą strutowieje mimo że na jesieni wali jak szalona :D
Ludzie są omylni, pszczoły też ale chyba rzadziej, tym bardziej że w tym temacie mają większe doświadczenia i dlatego ja zostawiam wybór im.

_________________
Pozdrawiam
Jarek(jarok)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2016, 11:45 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Każdy tak gospodaruje jak mu rozum podpowiada.
Przykładowo, straty matek po zimie miałem w tym roku wyłącznie w matkach "niebieskich" czyli tych najmłodzych.
Jak dotąd nie miałem przypadku aby mi strutowiała matka (unasieniona naturalnie) podczas drugiej zimowli. Starszych staram się nie trzymać.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2016, 12:23 - pt 

Rejestracja: 25 listopada 2009, 13:18 - śr
Posty: 56
Lokalizacja: Internet
a jesli chce te odklad podzielic na dwie rodziny to po prostu dziele go do dwoch korpusow i te daje na gniazdo? sprobuje tak w tym roku, mam nadzieje ze dzieki temu rodziny beda silniejsze wiosna i uda mi sie wykorzystacac rzepak w przyszlym roku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2016, 20:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
jarok pisze:
Dalej twierdzę że słaboczerwiąca będzie lepsza od takiej która zimą strutowieje mimo że na jesieni wali jak szalona

Jarok nie każda młoda matka jest lepsza od starszej, sorry pszczoły nie są takie mądre jak jak się niektórym wydaje :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji