FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 11:35 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18 kwietnia 2021, 10:04 - ndz 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 17 kwietnia 2021, 09:26 - sob
Posty: 1
Ule na jakich gospodaruję: Zander
Miejscowość z jakiej piszesz: Hückelhoven
Witam.

Jestem na początku mojej przygody z pszczołami. Dostałem rodzinę pszczela, ale ramki (węzy) są za małe do mojego ula. Problem rozwiązałem w taki sposób ze z góry dokręciłem listewkę i mogłem węzy umieścić w moim ulu. Jednak chciałbym systematycznie wymienić wszystkie węzy na standard mojego ula.

I tu mam pytanie: W jaki sposób to poprawnie zrobić. Dodam ze z mam „Korpus gniazdowy + nadstawka”.
1. Czy mam dodawać systematycznie (np. co 2 tygodnie) jedna nową węzę z lewej strony a wyciągać jedna z prawej i tak przesuwając aż wymienię wszystkie. Ta wyciągniętą umieścić na 2 tygodnie w nadstawce itd (oczywiście królowa zostaje zawsze w głównym korpusie).
2. Czy mam wymieniać jeden za jeden (np. wyciągam jedna ze środka i wkładam jedna na środek)?

Dziekuje za pomoc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwietnia 2021, 17:08 - ndz 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Zimny,
Nie do końca wiem o co chodzi, (węza czy ramki)
Ale jeśli ramki są za małe, to nie należy ich wstawiać do ula.
Troszkę za wcześnie na te pszczółki, bo kolega nie ma nawet podstawowej wiedzy. Szkoda pszczół i kolegi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2021, 00:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 czerwca 2015, 17:35 - pt
Posty: 451
Lokalizacja: Świętokrzyskie - k. Jędrzejowa
Ule na jakich gospodaruję: WLP18
Miejscowość z jakiej piszesz: Siemianowice Śląskie
Zimny pisze:
Witam.

Jestem na początku mojej przygody z pszczołami. Dostałem rodzinę pszczela, ale ramki (węzy) są za małe do mojego ula. Problem rozwiązałem w taki sposób ze z góry dokręciłem listewkę i mogłem węzy umieścić w moim ulu. Jednak chciałbym systematycznie wymienić wszystkie węzy na standard mojego ula.

I tu mam pytanie: W jaki sposób to poprawnie zrobić. Dodam ze z mam „Korpus gniazdowy + nadstawka”.
1. Czy mam dodawać systematycznie (np. co 2 tygodnie) jedna nową węzę z lewej strony a wyciągać jedna z prawej i tak przesuwając aż wymienię wszystkie. Ta wyciągniętą umieścić na 2 tygodnie w nadstawce itd (oczywiście królowa zostaje zawsze w głównym korpusie).
2. Czy mam wymieniać jeden za jeden (np. wyciągam jedna ze środka i wkładam jedna na środek)?

Dziekuje za pomoc.

Cześć. Nie ma co się bawić w pojedyncze ramki bo to nic nie daje. Powinieneś mieć cały dodatkowy korpus na nowe ramki Zendera i korpus aktualny z ramkami "za małymi". Aktualnie jest jeszcze zimno czyli słaba pogoda na przekładanie ramek. Jeśli rodzina jest na tyle silna, że zajmuje cały korpus "za małych" ramek to podstaw pod niego drugi korpus gniazdowy z prawidłowymi ramkami z węzą. Jak pszczoły zagospodarują - odbudują węzę nawet częściowo i matka zacznie w nim czerwić, będzie dobra pogoda i pożytek dostępny dla pszczół to załóż kratę odgrodową pod korpus z "za małymi" ramkami, który wtedy będzie miodnią. Miód odwirujesz jak zasklepią ramki, a następnie je wymienisz na prawidłowe. To rada na dziś, a miedzy czasie czytaj, czytaj, czytaj mądre książki bo wiedzy trzeba dużo... Jak chcesz to pisz tu jaki jest aktualny stan Twoich działań, jak wygląda skład ula, wielkość rodziny pszczelej i co w jakiej ilości kwitnie to Cię tu na pewno możemy poprowadzić za rączkę by te pszczoły się nie zmarnowały do czasu, aż sam z książek podstaw się nauczysz... Powodzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 kwietnia 2021, 10:19 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
Poproś sąsiada pszczelarza by zechciał wglądnąć do twoich pszczółek i powiedział co i jak robić , bo czuję że to nie koniec problemów . Tymczasem posłuchaj rady Leszka . Dowiedz się dokładnie co to za typ ula i podaj jego nazwę - łatwiej będzie doradzić .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji