FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 13:29 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 czerwca 2014, 12:17 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Sposoby zamiany i poddawania matek .
1/ . Poddanie matki przez odkład .
Odkład tworzymy w tym samym ulu , za szczelną przegrodą / osobny wylot / i poddajemy matkę nieunasienioną . W momencie stwierdzenia czerwienia młodej matki w odkładzie , odszukujemy starą matkę i ją usuwamy z gniazda . Unosimy przegrodę na wysokość 1-2 cm , dając możliwość połączenia się pszczół . Następnego dnia likwidujemy przegrodę . W ulu mamy młodą , pełnowartościową matke .
2/. Zamiana matki na matecznik na wygryzieniu .
Czynność tą należy wykonać w okresie pełnego rozwoju rodzin - przed miodobraniem .Matecznik umieszczamy w centralnej części gniazda , przymocowując go na ramce z czerwiem / w obecności starej matki / . Trzon matecznika można owinąć aluminiową folią , zabezpieczając go przed zgryzieniem . Po wygryzieniu się matki z matecznika , pszczoły same wybierają swą królowę – najczęściej młodą .
3/ . Wymiana płodnych matek .
Młode , płodne matki są chętnie przyjmowane przez pszczoły . Jednym ze sposobów , jest wypuszczenie młodej matki , bezpośrednio na ramkę na której pracowała stara matka .Starą matke zabieramy z plastra do klateczki a młodą wypuszczamy .
4/ . Poddania niepłodnej matki , przy pomocy klateczki .
Odszukujemy starą matkę , zamykamy ją w klateczce i umieszczamy między ramkami z czerwiem . Na następny dzień , zabieramy z klateczki starą matkę i zamieniamy na młodą , nieunasienioną . Nie zapominamy dać do klateczki odrobinę pokarmu / ciasta , miodu / . Zamkniętą / zabezpieczoną / klateczkę umieszczamy w tym samym miejscu . Po kilku godzinach – lub na następny dzień obserwujemy zachowanie się pszczół na klateczce – jeżeli jest przychylne / karmienie matki / , odbezpieczamy klateczkę , zaklejamy otwór paskiem węzy , pozwalając w ten sposób , uwolnić pszczołom matkę .
5/ . Poddanie matki unasienionej , przy pomocy izolatora .
Wyszukujemy ramkę z wygryzającym się czerwiem . Po omieceniu z niej pszczół , wkładamy ją do izolatora .Izolator wstawiamy w środek gniazda . Po trzech dniach w izolatorze są już wygryzione , młode pszczoły . Odszukujemy starą matkę i usuwamy z gniazda . Do izolatora wpuszczamy młodą matkę . Po 1-2dniach , izolator zabieramy z ula a ramkę z czerwiącą na niej matką pozostawiamy na miejscu zabranego izolatora .
6/ . Poddania matki w klateczce wysyłkowej .
Do przygotowanej , bez matecznej rodziny lub odkładu z czerwiem krytym , poddajemy matkę w klateczce – wraz z pszczołami towarzyszącymi / lub bez / . Klateczkę umieszczamy między ramkami z czerwiem . Pszczoły towarzyszące lepiej wymienić na pszczoły z ula , do którego poddajemy matkę .
https://www.youtube.com/watch?v=grrYuR7V2rY


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 czerwca 2014, 12:24 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Zachęcam do dzielenia sie własnymi doświadczeniami z tej dziedziny .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 czerwca 2014, 20:49 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
paraglider pisze:
Zachęcam do dzielenia sie własnymi doświadczeniami z tej dziedziny .

do odkładu poddaje matecznik na wygryzieniu lub matke z palca wprost na plaster
w rodzinach produkcyjnych w środku sezonu nie wymienia się matki. W takich rodzinach matki które nie spełniły naszych oczekiwań(po analizie sezonu)wymieniam na przełomie sierpnia i września poddając matkę pod kołpak po usunięciu starej lub łacząc rodzine z odkładem w której znajduje sie młoda matka. O wymianie matki nie decyduje jej wiek ale tylko i wyłącznie zdolność poprowadzenia rodziny przez cały sezon w dużej sile.Moim zdaniem miodność jakiejś tam lini x to wymysł hodowców. Miodność w 80% zależy od pszczelarza(zapewnienie ciągłych pożytków, nie dopuszczenie do wyrojenia rodziny, odpowiednie leczenie rodzin pszczelich)
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2014, 22:39 - pn 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
paraglider pisze:
Zachęcam do dzielenia sie własnymi doświadczeniami z tej dziedziny .

Mówisz tu o technikach podawania matek ale warto by było powiedzieć o zasadach na jakie trzeba by było zwrócić szczególną uwagę w czasie podawania matek

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2014, 11:50 - ndz 
Witam. Pierwszy raz wymieniałem matki unasiennione na takie same mateczki. Konkretnie to matki ct46. Przy jednodniówkach nie było problemów ,co najwyżej parę nie wróciło do ula p[o locie godowym.Tu trochę dygałem .Nie chodzi może o kaskę ,ale o mateczki .
Różne sposoby na forum ,każdy ma z nas sprawdzone u siebie. Również są różne porady jak poddać matki,
Ja dostałem klateczkę od kolegi Michała 55(nie udziela się na forum ,a szkoda bo pszczelarz z 30 letnim doświadczeniem miałby wiele porad i wiadomości :thank: )
W zwykłej klateczce wysyłkowej ,zamiast ruchomej klapki z plstiku ,została dopasowana i założona krata winidurowa.
Chodzi o to ,żeby pszczoły mogły swobodnie wchodzić do matki ,karmić ją i mieć większy kontakt niż zamkniętą w klateczce z małymi otworkami.
Rodzinka ,więc funkcjonuje ,matka nie czerwi i matki unasiennione poddałem na 4 dzień po zamknięciu matki do tej klateczki. Należy jednak tak zatknąć klateczkę by matka nie miała wstępu do komory pokarmowej ,bo w jednym ulu chyba się zaklinowała i pszczółki ratując pewnie matulę ,zadusiły ją :cry: .W drugiej klateczce już po tym doświadczeniu ,zamknąłem komory pokarmowe drewienkiem i matka siedziała 5 dni ,żadnego matecznika ,nowe klateczki z matkami odbezpieczone ,pszczółki matulki uwolniły jest czerw i :hura:
Z pewnością pojawią się głosy ,po co tyle zabawy ,ja poddaję na plaster ,zrobię odkład itp.Wszystko się zgadza ,tyle ,że można matkę z klateczki zabrać z ramkami ,dołożyć kilka z czerwiem i jest odkład. Po 9 dniach nie ma możliwości założenia mateczników ,poddanie matki raczej bez problemu.
Teraz poddałem kolejne 3 matki unasiennione w podobny sposób.Natomiast jedna matulka poddana zaraz , po zabraniu z ula starej matki. Zero mateczników po 3 dniach ,pszczoły obsiadają klateczkę ,więc wczoraj odbezpieczyłem. Nie wiem czy ma to znaczenie ,ale podczas poddawania matek daję kawałki papieru po wytłaczankach z jajek lekko nasączone spirytusem kamforowym. Jest siny zapach ,więc może nowa matka w klateczce szybko nabiera zapachu z ula.
Z pewnością ten sposób jest dobry ,ale jak pisałem każdy ma swoje
Obrazek Obrazek
Na zdjęciu widoczna jest zatyczka i pewnie tam zaklinowała się mateczka.Następnym razem założyłem drewienka bez dostępu do małej i dużej komory i wyszło super. Spróbuję następną klateczkę zmodyfikować ,wycinając nożykiem tak ,żeby nie było komór ,a cała klateczka była dla matki i jej opiekunek.


Na górę
  
 
Post: 27 lipca 2014, 12:31 - ndz 
Nie dopisałem ,ale w każdym przypadku ,nowa matka poddana w klateczce dopiero po zabraniu starej matki :!:


Na górę
  
 
Post: 27 lipca 2014, 14:09 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
Marek Podlaskie pisze:
. Spróbuję następną klateczkę zmodyfikować
Zastosuj poprostu pudełko po TikTakach z kawałkiem kraty
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2014, 14:18 - ndz 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
Marek Podlaskie pisze:
W zwykłej klateczce wysyłkowej ,zamiast ruchomej klapki z plstiku ,została dopasowana i założona krata winidurowa.
Chodzi o to ,żeby pszczoły mogły swobodnie wchodzić do matki ,karmić ją i mieć większy kontakt niż zamkniętą w klateczce z małymi otworkami.
większość klateczek wysyłkowych ma dwa wejścio wyjścia do odbezpieczenia... jedno przez które przejdzie tylko pszczoła i drugie przez które przejdzie też matka więc nie ma potrzeby wprowadzać jakiś udziwnień bo ktoś już to za nas kiedyś zrobił... to wg mnie oczywiście :)

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2014, 14:41 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
P Krzysztofie Marek Podlaskie, zamyka starą matke w klateczce z kratą tak że pszczoły ulowe mają do niej swobodny dostęp Ja czasem tak likwiduje rodziny spracowując je do końca


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2014, 14:44 - ndz 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
stantom20, a to nie można zamknąć w klateczce z wyłamanym tylko wejściem na pszczoły ulowe tak żeby mogły wchodzić i wychodzić a matka nie ? w czym tkwi różnica ? ;)

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2014, 14:53 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
xsiek, Jak to w czym :?:
W zadowoleniu pszczelarza bo jak pszczelarz zadowolony to mu się wydaje że pszczoły są w( 7mym) niebie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2014, 15:32 - ndz 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
stantom20, a żeby one przemówić mogły... może w Wigilię :thank: by się człowiek nasłuchał :pala:

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2014, 21:31 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 14:53 - wt
Posty: 261
Lokalizacja: mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Wracając do tematu...
W odkładzie który robiłem z matki NU matka nie została przyjęta. Mam w pasiece matkę reprodukcyjną do której podałem ramkę z przeczerwionym suszem spryskanym syropem. Za 3 dni chciałbym odebrać ją i podłożyć do bezmatka.
Moje pytanie:
czy odkład z 2 ramkami obsiadanymi przez pszczoły wykarmią odpowiednio silną matkę ?

_________________
Pasieka Marco-Wa
https://www.facebook.com/kolopszczelarzy/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2014, 21:43 - ndz 

Rejestracja: 15 kwietnia 2013, 15:37 - pn
Posty: 56
Lokalizacja: Krzeszów k. Żywca
Ule na jakich gospodaruję: korpus wielkopolski
Zalezy to takze od sredniego wieku pszczol w odkladzie, zapasu pokarmu, pylku. O tej porze w tak poznym i slabym odkladzie takich manewrow bym nie robil. Chyba ze beda dokladane ramki z czerwiem na wygryzieniu... Co sądzą inni koledzy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2014, 21:45 - ndz 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
imphotep40 pisze:
Moje pytanie:
czy odkład z 2 ramkami obsiadanymi przez pszczoły wykarmią odpowiednio silną matkę ?
tylko zadaj sobie pytanie co będzie ta rodzina warta do zimowli... jak Ty teraz chcesz poddać ramkę to przy dobrych założeniach matka zacznie czerwić po 20 sierpnia (oczywiście jak się unasienni itd) i teraz ile Ci zostanie tych pszczół jak teraz masz zaledwie obsiad na 2 ramkach... musiałbyś solidnie to wzmacniać czerwiem na wygryzieniu... choćbyś poddał unasiennioną to i tak trzeba by to wzmocnić czerwiem..

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2014, 21:52 - ndz 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
imphotep40 pisze:
czy odkład z 2 ramkami obsiadanymi przez pszczoły wykarmią odpowiednio silną matkę ?

Tak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2014, 22:55 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
lalux5 pisze:
imphotep40 pisze:
czy odkład z 2 ramkami obsiadanymi przez pszczoły wykarmią odpowiednio silną matkę ?

Tak.

:brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2014, 23:05 - ndz 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
Co do wykarmiania... mi w zeszłym roku w uliku weselnym po zabraniu matki odciągnęły matkę i tam też się unasienniła... zabrałem, opalitkowałem i poddałem do ula bo jak to ja... lubie eksperymentować... piękna duża matka... czerwi zwarcie i i mocno... miodność przeciętna i agresywność też przeciętna... roczek już jej stuknął w kalendarz :wink:

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2014, 16:58 - pn 
Myślę ,że temat założony przez Janusza był super tematem. :brawo: :brawo: Jest wiele sposobów poddawania matek i każdy może wybrać taki ,jaki odpowiada pszczołom na swojej pasiece.Następnie Piotrek dopisał swoje spostrzeżenia z poddawania matek . Ja również napisałem w jaki sposób poddałem matkę ,który się sprawdził na mojej pasiece.
Lecz następnie moderator :pala: wraz z innymi zaczęli prowadzić swoje wywody , zupełnie nie związane z tym tematem. I dlatego Ambrozja ma miliony tematów ,ale jak ktoś chce coś znaleźć musi przerzucać setki stron.
Więc Boguś zwracam się do Ciebie ,żeby te pierdoły o pudełkach tiktakach , i tematu który dalej ciągnie ten moderator (zielony ludzik) :haha: przenieść ,wykasować (jeśli mój wpis nie pasuje to również) .Niech to będzie sposób na poddawanie matki,czyli temat jaki założył Janusz :!: :thank:
"SPOSOBY ZAMIANY I PODDAWANIA MATEK."
Każdy nie opisze swój ,ale bez KOMENTARZY.WTEDY KAŻDY PRZECZYTA 20 SPOSOBÓW PODDAWANIA MATEK i wybierze najlepiej mu odpowiadający.
Bo inaczej powstają posty tasiemce i nic nie wnoszące do tematu.
Bo w tej chwili z tego tematu wyszło WIELKIE GÓ.......O
13 postów out z tego tematu.No chyba ,że mój to 14 :!: :!:


Na górę
  
 
Post: 28 lipca 2014, 19:21 - pn 
Marek Podlaskie, Też mnie dziwiło i dziwi że moderator zaśmieca forum, swoimi nic nie wnoszącymi postami.


Na górę
  
 
Post: 28 lipca 2014, 20:53 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Marek Podlaskie pisze:
Niech to będzie sposób na poddawanie matki
I coś w tym jest:) Ja jestem leniem, na 15 uli nie opłaca mi się hodować (czytaj: lenistwa cd. ), mateczki przychodzą pocztą w klateczkach, wędrują do spokojnego miejsca na odpoczynek po podróży (przedłuża się to czasem do 2/3 dni, zależy od pogody i zapasów piwa:).
Do odkładów, bezmatków poddaję z palca albo bezpośrednio na ramki, pryskam tylko wcześniej kropelki miętowe plus ziółka uspokajające.
Na wymianę w słabszych rodzinach - przegląd, stare złośliwe lub słabo czerwiące (pomimo, że pokarmu zawsze mają opór), do krainy wiecznych pożytków (w przyszłym roku może im emerytalne uliki wyposażę, "szczupak" mnie rozczulił:), plus zerwanie ew. mateczników (klateczka wędruje do ula w ciepły wieczór, ale od wylotka (niech się już oswajają i wachlują nowy zapach do środka, żadnego wycinania ramek, pchania na siłę do ula między ramki), jak jest zainteresowanie, to dobra nasza, i nast. dnia też z palca/ z klateczki na ramki (czekam tylko, aż się świta dodatkowa uzbiera z "tubylczyń") Wynik w tym roku przyjętych 6 na 8 NU od 15 .06 do 05.07. Więcej mi do szczęścia nie potrzeba:) Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 sierpnia 2014, 08:21 - pt 

Rejestracja: 14 lutego 2011, 17:49 - pn
Posty: 25
Lokalizacja: Jabłonna; Siedliszczki
Ule na jakich gospodaruję: wlk;w.zw
mendalinho pisze:
wymieniam na przełomie sierpnia i września


oczywiście unasiennioną z ulika ?

_________________
Adam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji