FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 12:19 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Podkarmianie
Post: 08 sierpnia 2014, 09:08 - pt 

Rejestracja: 22 lutego 2014, 22:26 - sob
Posty: 81
Lokalizacja: Kutno
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódź
Witam, posiadam dwa odkłady które obsiadują już 10 ramek wielkopolskich. Zacząłem podkarmiać na zimę od 1 sierpnia syropem 2l w stosunku 1:1 co 3 dni. Mam pytanie czy podkarmiać tak do końca sierpnia? Czy to jest podkarmianie na pobudzenie i mam teraz jakoś niedługo przestać podkarmiać a dopiero pod koniec sierpnia dać 2 lub 3 razy duże dawki syropu? Podkarmiam w słoikach z dziurkami, a mam pytanie czy mógłbym postawić pusty korpus nad gniazdowym i włożyć do tego pustego korpusu tylko podkarmiaczkę gniazdową i w ten sposób podkarmiać? Ponieważ słoiki są trochę uciążliwe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sierpnia 2014, 09:16 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Jeżeli chcesz karmić na czerwienie, to mniejsze dawki co 2 dni.

Jeśli na zimę to uważaj aby matka miała gdzie czerwić. Mmożesz dawać jak dajesz- wtedy będziesz miał na zimę przygotowany zapas. Ja osobiście dałbym nadstawkę lub drugi korpus, bo miejsce szybko może się skończyć. Im szybciej będziesz miał zalane 6 pełnych ramek, tym lepiej. Warto wykorzystać nadwyżki oblepiającej ule pszczoły.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sierpnia 2014, 09:30 - pt 

Rejestracja: 22 lutego 2014, 22:26 - sob
Posty: 81
Lokalizacja: Kutno
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódź
Zapomniałem dodać, że nie mam w ogóle ramek z suszem, więc nie mam im jak dać półnadstawki czy korpusu. A mam pytanko jeszcze, to ile ramek z czerwiem powinienem teraz mieć żeby pszczoły dobrze zazimowały?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sierpnia 2014, 10:04 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Teraz już matki czerwią tak od 6 sierpnia na pszczołe zimowa. I jest błendem zalewanie gniazda syropem. Potem pisza ze pszczoły spadły a miały pokarm.Jak zaleja, a pszczoła zachłanna i zalewa gniazdo ,to matka niema gdzie czerwić i na wiosne zamiatamy denice. Teraz powina rodzina dobra miec 7 do8 ramek czerwiu. Jak się niema suszu to trzeba dać wezę i drugi korpus i niech buduja i zalewaja odbudowana wezę. U gury benda budować kokurki na wezie zaleją a na dole matka bendzie miała gdzie czerwic na pszczołe zimowa i bendziemy mieć zdrowei i silne rodziny. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2014, 15:12 - pn 

Rejestracja: 22 maja 2013, 14:28 - śr
Posty: 113
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Jeśli mam teraz 3-4 ramki pełne czerwiu, 3-4 poszyte i faktycznie widzę że zalewają pozostałe (w sumie 10-12 na ul jest) i dodam nowe to jak potem na zimę zejść do tych 10 z powrotem? Czuje że będę miał problem bo zaczęły nosić z nawłoci i zaraz może drastycznie spaść ilość miejsca wolnego na czerwienie. Na każdy ul są z 2 ramki pierzgi, także miejsca mało. Dodatkowo jeszcze skubane ciągną węzę pod podkarmiaczkami i to też zalewają :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2014, 18:53 - pn 

Rejestracja: 01 listopada 2011, 21:30 - wt
Posty: 315
Lokalizacja: podkarpackie
Ule na jakich gospodaruję: wz,wlkp
Zejść to nie problem, wystarczy za zatwór wystawić. Warszawskie jakie? Cukrem ich tak zalałeś? :mrgreen:

_________________
kobayashi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 sierpnia 2014, 18:59 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
dodaj z jedną z węzą , to ci odbudują, i będą mieli co robić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2014, 07:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Kosa pisze:
zaraz może drastycznie spaść ilość miejsca wolnego na czerwienie

Ja w takiej sytuacji daję ramkę lub 2 z ładnym suszem 1/2 razy przeczerwionym (nie węzę) w środek gniazda (między zaczerwione ramki), zaraz wianek pokarmu robią i polerują komórki dla matuli. Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 sierpnia 2014, 10:06 - wt 

Rejestracja: 22 maja 2013, 14:28 - śr
Posty: 113
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Warszawskie zwykłe, raz im dałem podkarmiaczke apifondy i raz z 2 tyg temu podkarmiaczke syropu. Wrażenie mam takie że w ogole nic nie spożywają :), natomiast za zatworem od 2 tyg mam po ramce i dalej nie przeniosły syropu do gniazda. Jakiegoś chyba jeszcze dramatu nie ma bo są wolne ramki, więc myślę że zobaczę w weekand jak po tej nawłoci sytuacja będzie wyglądać. Powiedzcie mi tylko orientacyjnie kiedy składa się gniazda na zimę, koniec września, później? bym wiedział kiedy ramki wycofywać. Dla mnie to i tak zagadka z tym wycofywaniem, bo na każdej mam albo pierzgę, albo czerw albo pokarm i w zasadzie to nie ma czego wycofywać, zakładając że jak wycofam cala ramke z pokarmem to gdzies musza ten pokarm przenieś a w gnieździe będzie jedna ramke mniej...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji