FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 17:55 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 02 października 2014, 08:10 - czw 

Rejestracja: 01 sierpnia 2013, 09:52 - czw
Posty: 59
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Czy są graniczne, niskie temperatury w których można jeszcze przeprowadzać łączenie rodzin na zimę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 października 2014, 08:32 - czw 
glait pisze:
Czy są graniczne, niskie temperatury w których można jeszcze przeprowadzać łączenie rodzin na zimę.
Nie może być mniej niż + 12°C w bezwietrzny i niezbyt pochmurny dzień, jak jest pochmurno bywa i wilgotniej i temp. odczuwalna jest niższa podobnie jak w przypadku wiatru. Przy takiej temp. i dogodnych warunkach można spokojnie pszczoły łączyć ponieważ nie są w zwartym kłębie. :wink:


Na górę
  
 
Post: 02 października 2014, 08:34 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Joasia pisze:
Sama czekam z jedną rodziną na połączenie(stoi na uboczu i nie miała bym co zrobić z powracającą pszczołą lotną)

Odstaw tylko pusty ul i łącz żadna nie wróci bo do czego poza tym nawet nie będą szukać starego miejsca.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 października 2014, 08:48 - czw 
Joasia pisze:
I co niby zrobię z tymi co wrócą do macierzaka, będę przez tydzień przenosić
Zabierz macierzak po łączeniu jeśli rodzinę z macierzaka bez matki zamierzasz połączyć z inną a pszczołami się nie martw rozlecą się do innych uli a z ładunkiem pyłku czy nakropu jeśli jeszcze jakiś mają możliwość znaleźć zostaną bez problemu przyjęte. :wink:


Na górę
  
 
Post: 02 października 2014, 08:48 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 19:58 - pn
Posty: 773
Lokalizacja: Oławski
Ule na jakich gospodaruję: WP, wlkp.
PasiekaCordovan, to chyba w przypadku kiedy jest jeszcze czerw w ulu? W przypadku bezczerwiowych rodzin myślę, że reżim termiczny dla sprawnie przeprowadzonej akcji może być nawet w pobliżu 0 C w słoneczny i bezwietrzny dzień bez dużej szkody dla pszczół. Ale to każdy powinien sam ocenić swoje możliwości.

_________________
https://play.google.com/store/apps/developer?id=BigBee - Moje aplikacje dla pszczelarzy
http://blog.bigbee.eu - Mój blog


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 października 2014, 08:54 - czw 
Sol Bąk pisze:
PasiekaCordovan, to chyba w przypadku kiedy jest jeszcze czerw w ulu? W przypadku bezczerwiowych rodzin myślę, że reżim termiczny dla sprawnie przeprowadzonej akcji może być nawet w pobliżu 0 C w słoneczny i bezwietrzny dzień bez dużej szkody dla pszczół. Ale to każdy powinien sam ocenić swoje możliwości.
Nie ma znaczenia czy jest czerw czy nie, temp. nie powinna być niższa niż + 12°C a graniczna w bezwietrzny słoneczny dzień to + 8°C z prostego powodu, w niższej temp. otoczenia pszczoły zaczną formować kłąb zimowy a by go właściwie utworzyły muszą się zharmonizować po takim łączeniu, jak będziesz je łączył przy temp. 0°C to jak uważasz czy właściwie się ów kłąb utworzy, czy samo łączenie rodzin przebiegnie właściwie mając na myśli zachowania pszczół, które są w jakiś sposób usystematyzowane biologicznie a ty to zaburzysz dołączając inne pszczoły do jakiejś rodziny? Owszem są przypadki kiedy nawet trzeba taki zabieg wykonać ale zawsze może się to odbić na zimowli obu rodzin. :wink:


Na górę
  
 
Post: 02 października 2014, 20:23 - czw 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1246
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Osobiści rodziny łączyłem nawet przy temperaturach około 0 stopni Celsjusza. Połączenie polegało na położeniu korpusu z rodziną z matką na korpus z bezmatkiem. Do wykrycia bezmatka dochodziło w połowie listopada podczas polewania rodzin roztworem kwasu szczawiowego. W ten sposób łączyłem też słabe rodziny. Nigdy nie stwierdziłem żadnych problemów z tym łączeniem. Rodziny te były zawsze jedne z najsilniejszych na wiosnę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2014, 06:20 - pt 
lech pisze:
Nigdy nie stwierdziłem żadnych problemów z tym łączeniem. Rodziny te były zawsze jedne z najsilniejszych na wiosnę.
Nie napisałem że muszą być problemy a że mogą być stąd moje stwierdzenie, że lepiej połączyć w wyższych temp. Jeśli nie ma innej możliwości, bo jak w twoim przypadku wykryłeś bezmatek w połowie listopada, to koniecznością było połączenie bezmatku z inną rodziną. :wink:


Na górę
  
 
Post: 03 października 2014, 18:47 - pt 

Rejestracja: 18 marca 2013, 21:12 - pn
Posty: 1246
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
[/quote] Nie napisałem że muszą być problemy a że mogą być stąd moje stwierdzenie, że lepiej połączyć w wyższych temp[/quote] Na dziś mam do połączenia jedną rodzinę w której mam nowo wygryzioną matkę niezapłodnioną /przy braku czerwiącej/ oraz dwie słabsze rodziny i specjalnie czekam do niższych temperatur aby pszczoły utworzyły kłąb zimowy i dopiero wtedy będę łączył. Dzięki temu nie ryzykuję ścięć pszczół i matek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2014, 22:14 - pt 
lech, o tej porze roku pszczoły przy łączeniu się nie ścinają, ty zrób przegląd tej rodziny z matką nieunasienioną, znajdź ją skasuj nim zacznie czerwić na trutowo a zacznie bo jest jeszcze ciepło i połącz z inną rodziną jaka ma matkę czerwiącą, do niej możesz dołączyć i kolejną słabszą bez kasowania matki czerwiącej, pszczoły same wybiorą sobie tą lepszą a jak masz obawy to zostaw jedną matkę skasuj jednodniówkę i drugą z czerwiących i wszystko zsyp w jeden ul metodą wstrząsową (przy tej metodzie o tej porze roku tym bardziej się nie zetną), no i zrobisz to nim będzie więcej problemów niż korzyści z tego twojego czekania do uwiązania kłębu. :wink:


Na górę
  
 
Post: 04 października 2014, 17:58 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
PasiekaCordovan, od dwóch dni jest ciepło i słonecznie niczym latem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 października 2014, 05:41 - ndz 
jino2 pisze:
PasiekaCordovan, od dwóch dni jest ciepło i słonecznie niczym latem
i dobrze, pora roku, długość dnia i pozalewane gniazda są dla pszczół wyznacznikiem a nie tylko sama temp. Spokojnie można łączyć nie czekając temp. bliskich zeru. :wink:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Wiech i 15 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji