FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 10:55 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 13 października 2014, 08:03 - pn 
Rob pisze:
Owszem jest spora grupa osób które ja z przekorą ale nie z chęcią obrażenia nazywam "leśnymi dziadkami", jest jednak wielka grupa Starszych Panów których wiedza, doświadczenie i obycie pszczelarskie młodszych wpędza w kompleksy na maksa.
Zgadza się i przeważnie Ci starsi z wiedzą są reformowalni i idą z duchem czasu w pszczelarstwie i należy ich szanować, Ci jak nazwałeś ich przekornie "leśnymi dziadkami" są niereformowalni i to przeważnie ci co mają w ulach "te same matki od 20 lat". Ja nie równam jednych i drugich ze sobą. Weź choćby za przykład Pana Zieniewicza, starszy Pan (choć do 90-tki jeszcze mu brakuje :mrgreen: ) ale z potężną wiedzą i idący z duchem czasu, którego darzę wielkim szacunkiem mimo że też w niektórych sprawach mamy różne zdanie, weź choćby z naszego forum miłego_mariana, też do młodziaków nie należy a wiedzę ma ogromną. :wink:


Na górę
  
 
Post: 13 października 2014, 08:47 - pn 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1287
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
[quote="PasiekaCordovan"]Zgadza się i przeważnie Ci starsi z wiedzą są reformowalni i idą z duchem czasu w pszczelarstwie i należy ich szanować, Ci jak nazwałeś ich przekornie "leśnymi dziadkami" są niereformowalni i to przeważnie ci co mają w ulach "te same matki od 20 lat". Ja nie równam jednych i drugich ze sobą. Weź choćby za przykład Pana Zieniewicza, starszy Pan (choć do 90-tki jeszcze mu brakuje ) ale z potężną wiedzą i idący z duchem czasu, którego darzę wielkim szacunkiem mimo że też w niektórych sprawach mamy różne zdanie, weź choćby z naszego forum miłego_mariana, też do młodziaków nie należy a wiedzę ma ogromną.

Dobrze jak kolega wszystkich pszczelarzy zweryfikuje i wyda każdemu odpowiedni certyfikat który we właściwy sposób określi kto jest pszczelarz postepowy,kto jest pszczelarz zacofany a kto jest pszczelarzem prawdziwym.
Chętnie też poczytam kolegi sprawozdania z przeprowadzanych u tych pszczelarzy audytów.Myśle że nie tylko ja.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2014, 08:55 - pn 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
Jeżeli postęp idzie w parze z jakością pozyskiwanego miodu to ok ale jeżeli postęp ma na celu tylko zwiększanie wydajności bez zastanawiania się co na końcu mamy w słoiku to rynek wcześniej czy później ten postęp zweryfikuje.
Jest wielu pszczelarzy którzy za bardzo chyba w tym roku poszli z postępem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2014, 15:16 - pn 

Rejestracja: 22 maja 2013, 14:28 - śr
Posty: 113
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie
Bardzo ładnie się temat rozrósł:) Dziękuje wszystkim za konstruktywne uwagi, dla osób początkujących takich jak ja to cenne źródło informacji. Przedwczoraj zaglądałem i sytuacja jest podobna we wszystkich 6 ulach. 2-3 ramki poszyte do połowy i 2-3 poszyte w 1/3. W jednym ulu nawet minimalnie czerw jest. Tak profilaktycznie jeszcze na te 6 uli podałem na 2 razy wiaderko apifondy. Czytając wasze wypowiedzi wychodzi na to że ważnym krokiem jest reakcja na przymrozki z początkiem roku. Na razie nie ocieplałem gniazd, wylotki otwarte, zatwory ustawiłem tak by pod nimi był lekki przewiew. Chyba już nie ma co im grzebać i zaglądać do gniazda?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2014, 16:24 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Jak rozumiem karmienie już zakończyłeś i gniazda są dostosowane do siły rodziny. Teraz zadbaj o wentylację i niezbędny chłodek, zabierz ocieplenia jeśli są a włóż je dopiero w połowie lutego (ja zakładam po pierwszym oblocie). no i zrób porządek z warrozą oczywiście.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 07:44 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
mazriuszmazurczak pisze:
synek w pierwszy poranek po pierwszym przymrozku z rana otworz ul


Przemek, do Ciebie.. Jak już jest taka sytuacja, pszczoły nie obsiadają, październik.. co zrobić lepszego? Zostawić ramki aby spleśniały? Lepiej wyjąć i wsadzić jak pszczoły zaczną się na wiosnę rozwijać. To co proponujesz już nie do zrobienia, to nie rada odpowiednia na zadaną chwilę - rozwiązanie problemu. Piszesz - trzeba było zrobić w sierpniu tak - a - tak.. Tylko problem jest teraz, a czasu cofnąć się nie da.

Ja układam gniazda tak, aby pszczoły siedziały za zatworami w niewielkim stopniu. Jeśli miesiąc później, po zakarmieniu nie obsiadają czegoś - wyjmuję zbędne ramki - te z boku, najczęściej z pierzgą, w środku już im nic nie zmieniam. Jeśli łączę, wtedy wybieram najpełniejsze plastry z 2 rodzin, czerw do korpusy dolnego, zapasy do górnego. Tyle, ile obsiadają, nie więcej.

Ty może nie wiesz tego, bo tak późno do uli nie zaglądasz i od miesiąca stoją sobie spokojnie..

Teraz czekam, co robię źle na tą chwilę.. Wolę posłuchać innych, niż uczyć się na własnym doświadczeniu.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 08:29 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
adamjaku pisze:
wyjmuję zbędne ramki - te z boku, najczęściej z pierzgą

Na to zdanie bym zwrócił uwagę , czy to dobrze że pozbawiasz pszczoły tej ramki ,czy ją później zwracasz na przedwiośniu ?

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 08:45 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Wyjmujesz z zamiarem zwrotu.. ale uważam, ze bezpieczniej wyjąć z boku, niż grzebać w centrum.. i bezpieczniej trzymać ramkę w przewiewnej i mroźnej pracowni, niż w ulu, nieobsiadaną.

Moze o te 2 rzeczy pytam..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 09:08 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
adamjaku pisze:
bezpieczniej trzymać ramkę w przewiewnej i mroźnej pracowni, niż w ulu, nieobsiadaną

Czy w pracowni czy ulu to zimą masz tak samo zimno i przewiewnie(o ile masz siatki w dennicach).
Taka nie obsiadana ramkę można spokojnie wyjąć za zatwór a jeśli zatworów nie używamy to właśnie ta ramke będzie pełniła jego funkcję
Cała zabawa ze ścieśnianiem, zabieraniem, przekładaniem, łączeniam zaczyna się po pierwszym oblocie.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 09:12 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Jeżeli jednak jakimś sposobem będzie wilgoć (nawet przy osiatkowanych dennicach się zdarza) - to po ramce..

Jak nauczyć się wentylacji, aby się o to nie martwić..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: marcinbzyk i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji