FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 18 maja 2024, 23:38 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 06 grudnia 2015, 22:18 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ociec pisze:
Aaaa jaaa !!! - jestem zdania, że ocieplenie gniazda pszczelego jest ważne dla rozwoju rodziny pszczelej tylko w 4 miesiącach tj.:sierpień, wrzesień, marzec i kwiecień.
W pozostałych miesiącach to wszelkie nasze zabiegi ocieplające pszczoły mają w ..... i radzą sobie bez względu na naszą ingerencję.


Ocieplenie jest nieważne, ale ważne jest aby nie było zbyt dużych przeciągów, przy równoczesnej możliwości dobrej wentylacji w celu odprowadzania wilgoci. Dlatego też albo ma się zamkniętą szczelnie powałkę i "przewiewną" dennicę, albo na odwrót. W moich warunkach klimatycznych i sposobie zimowania dennica siatkowa jest zbyt dużym wyzwaniem dla pszczół (zimuję na 1 korpusie wielkopolskim). Dlatego też zasuwka w zimie jest zasunięta.
Natomiast ocieplenie należy zakładać po oblocie wiosennym, aby pomóc pszczołom utrzymać temperaturę w większej powierzchni gniazda dzięki czemu odwdzięczą się albo miodem albo wczesną rójką w sezonie (to zależy już od nas) :)

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2015, 22:33 - ndz 
górski_pszczelarz pisze:
zimuję na 1 korpusie wielkopolskim
dodaj półkorpus pod spód i wysuń wkładkę z pod siatki, zobaczysz że zimowla będzie dla pszczół korzystniejsza.


Na górę
  
 
Post: 06 grudnia 2015, 22:37 - ndz 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
CarIvan pisze:
górski_pszczelarz pisze:
zimuję na 1 korpusie wielkopolskim
dodaj półkorpus pod spód i wysuń wkładkę z pod siatki, zobaczysz że zimowla będzie dla pszczół korzystniejsza.

Przemek, jeśli są w miarę silne rodziny ,jeśli są słabe to lepiej mieć pod kontrolą wentylacje .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2015, 22:40 - ndz 
jerzy9666 pisze:
Przemek, jeśli są w miarę silne rodziny ,jeśli są słabe to lepiej mieć pod kontrolą wentylacje .
Jerzy nawet jeśli rodzina jest słabsza to siatka jej nie zaszkodzi, ważne by miały odpowiednią ilość plastrów względem siły i by nie było przeciągów, np. rodzinki na 5 ramkach zamykasz albo zatworem z cienkiej deski albo ramką węzy, ocieplasz lekko górę a od dołu otwarta siatka. Przezimują tak samo jak silniejsze na większej ilości ramek.


Na górę
  
 
Post: 06 grudnia 2015, 22:57 - ndz 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
CarIvan pisze:
Jerzy nawet jeśli rodzina jest słabsza to siatka jej nie zaszkodzi, ważne by miały odpowiednią ilość plastrów względem siły i by nie było przeciągów, np. rodzinki na 5 ramkach zamykasz albo zatworem z cienkiej deski albo ramką węzy, ocieplasz lekko górę a od dołu otwarta siatka. Przezimują tak samo jak silniejsze na większej ilości ramek.

Zawsze zimuje tak słabsze rodzinki jak opisuje CarIvan
Mam tej zimy też kilka rodzinek że obsiadają po 6 ramek i za zimowałem je na pół nadstawce z otwartą siatką a góra szczelnie zatkana i ocieplona

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 grudnia 2015, 22:59 - ndz 
Zenon pisze:
Mam kilka rodzinek że obsiadają po 6 ramek i za zimowałem je na pół nadstawce z otwartą siatką a góra szczelnie zatkana i ocieplona
I bardzo dobrze choć ja u siebie takie bym połączył jesienią ale to już sprawa indywidualna. Oczywiście zazimowałeś w pełnym korpusie postawionym na półnadstawce bo tak to zrozumiałem?.


Na górę
  
 
Post: 06 grudnia 2015, 23:07 - ndz 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
CarIvan pisze:
Oczywiście zazimowałeś w pełnym korpusie postawionym na półnadstawce bo tak to zrozumiałem?.

Tak oczywiście cały korpus i pół nadstawka pod spodem

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 grudnia 2015, 03:11 - pn 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
konrat pisze:
Mam powałki z grubej tkaniny. chcę ocieplić na zimę workami jutowymi złożonymi i wypełnionymi suchą paprocią (już nazbierałem cały wór w lesie). Kiedy to zrobić bo słyszałem na temat ocieplania zupełnie sprzeczne opinie. Z boku połozyłem już maty słomiane kiedy układałem gniazdo.


Wyjmij maty słomiane
Włóż je ponownie i ocieplij od góry za dwa miesiące.

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 grudnia 2015, 10:20 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
polbart pisze:
Włóż je ponownie i ocieplij od góry za dwa miesiące.
Czemu akurat za dwa miesiące.Nie prościej jest po wiosennym oblocie :)

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2016, 19:57 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 lipca 2014, 08:59 - śr
Posty: 121
Lokalizacja: Piaseczno
Ule na jakich gospodaruję: modyfikowane WZ
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowa Iwiczna
kłąb zimowy ma wielkość stałą dla danej wielkości roju - i punkt rosy (tzn skraplania się pary wodnej) jest w stałej odległości od roju. Jeśli granica ta jest dobrze dobrana - tzn owiew powietrza wokół ścieśnionego roju (otwarte ostatnie uliczki/beleczki) to nie zachodzi skraplanie na plastrach i ich pleśnienie- innym sposobem jest uchodzenie wilgotnego powietrza z nad całego roju powoli - brak beleczek/folii i dane grube ocieplenie przewiewne = punkt rosy rozkłada się na dużej objętości - łatwe parowanie, albo po przez dużą powierzchnię dyfuzji - osiatkowane dennice.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2016, 21:48 - ndz 

Rejestracja: 20 kwietnia 2012, 22:00 - pt
Posty: 250
Lokalizacja: nad Pilicą
Ule na jakich gospodaruję: dadan
Novi, punkt rosy to nie jest coś co się rozkłada. Punkt rosy to temperatura, jak sam napisałeś, w której zapoczątkowane jest skraplanie pary.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji