FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 08 maja 2024, 23:31 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 października 2015, 17:21 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 października 2015, 09:57 - pn
Posty: 44
Lokalizacja: Sulbiny
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Garwolin
Nie mam jeszcze radnego doświadczenia więc wolę pytać niż coś spaprać. Kupiłem okazyjnie 2 rodziny w starych WP , z zamiarem przeniesienia ich na wiosnę do dadanta. Niby sprawa prosta ,odcinamy wąsy przekrecamy o 90 stopni i wkładamy do nowego ula. I byłbym szczęśliwy, ale obejrzałem sobie wykład kolegi Leszka " Polbart" o prawidłowym ustawieniu ramek, chodzi tu o te Y zwykle i odwrócone. Jeśli ja obrócę ramkę na bok to całkowicie zmienię to ustawienie, Y będzie bokiem a komórka zamiast być czubekiem do góry będzie do góry polskim bokiem. Pszczoły pewnie sobie z czasem z tym poradzą, ale czy nie zdezorganizuje to ich pracy na dłużej w nie spowoduje agresji. Może są lepsze sposoby na tą operację np przełożenie ich na nową węzę lub susz dadanta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 października 2015, 17:40 - pt 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Jacek1965 pisze:
Jeśli ja obrócę ramkę na bok to całkowicie zmienię to ustawienie, Y będzie bokiem a komórka zamiast być czubekiem do góry będzie do góry polskim bokiem.


Według mojej wiedzy będzie tak jak ma być, gdyż w Polsce nikt nie robi węzy do WP ,a tylko do Dadanów i w warszawiakach komórka u góry jest płaskim bokiem a nie Y.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 października 2015, 19:05 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Pszczoły nie czytały posta Polbarta o "Y" i dlatego poradzą sobie w dowolnym ich położeniu, co im nie pasuje wytną i przerobią . Wiosną mają taki pęd do rozwoju , że nie widzą żadnych przeszkód, więc i Ty się nie martw , jak to dziś się mówi : dadzą radę :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 października 2015, 19:14 - pt 

Rejestracja: 11 lipca 2011, 16:42 - pn
Posty: 209
Lokalizacja: powiat zgierski
Ule na jakich gospodaruję: Leciejewskiego, wielkopolski
Przekladka zdezorganizuje im pszczele porzadki w ulu, ale spokojnie sobie , z tym poradza. A pozniej dokladajac weze do gniazda bedziesz zwracac uwage na jej ustawienie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 października 2015, 19:31 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 października 2015, 09:57 - pn
Posty: 44
Lokalizacja: Sulbiny
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Garwolin
Dzięki za szybką odpowiedź. Przełożę je na starych ramkach i wraz z rozwojem rodziny dam im nową węzę. Oby do wiosny.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 października 2015, 21:09 - pt 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
marian pisze[/b], Według mojej wiedzy będzie tak jak ma być, gdyż w Polsce nikt nie robi węzy do WP ,a tylko do Dadanów i w warszawiakach komórka u góry jest płaskim bokiem a nie Y.
marian i tu się mylisz robią węzę WP z odpowiednio ustawionymi Y jak i dadanowska odpowiednio ustawionymi Y

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 października 2015, 21:15 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
WP to warszawski poszerzany i nie robi się do niego węzy z prawidłowymi "Y", bo długi wałek drożej kosztuje, a zapotrzebowanie małe. Piszesz o wielkopolskim .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 października 2015, 21:39 - pt 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Zenon pisze:
robią węzę WP z odpowiednio ustawionymi Y


Kto robi węzę warszawska poszerzaną?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 października 2015, 07:35 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Większość producentów ma węzę laną na gorąco i wałek od 70cm wzywż. Taka teraz norma, aby zachować dużą wydajność. U nich spokojnie można dostać. Problem jest z walcowaną na zimno, bo dostępne walce są za krótkie.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 października 2015, 07:50 - sob 
Jacek1965 pisze:
Niby sprawa prosta ,odcinamy wąsy przekrecamy o 90 stopni i wkładamy do nowego ula. I byłbym szczęśliwy, ale obejrzałem sobie wykład kolegi Leszka " Polbart" o prawidłowym ustawieniu ramek, chodzi tu o te Y zwykle i odwrócone. Jeśli ja obrócę ramkę na bok to całkowicie zmienię to ustawienie, Y będzie bokiem a komórka zamiast być czubekiem do góry będzie do góry polskim bokiem. Pszczoły pewnie sobie z czasem z tym poradzą, ale czy nie zdezorganizuje to ich pracy na dłużej w nie spowoduje agresji.
śmiało przekładaj bo to o czym piszesz nie ma znaczenia, pszczoły sobie to przerobią, co do Y natomiast to dawałem pszczołom węzę ułożoną właściwie Y jak kiedyś pokazał Leszek na forum (w kilku rodzinach) i dawałem też bez znaczenia czyli np raz Y właściwie a raz odwrotnie (do góry nogami, w kolejnych kilku), w tych pierwszych dawałem tak by Y były ułożone mało tego że Y do góry to względem siebie patrząc na uliczki między ramkowe jak pokazał Leszek w tych drugich tak gdzie Y były raz w górę, raz w dół, czasami wszystkie w dół, albo wszystkie w górę i nie patrzyłem na to by zachować właściwe ich ułożenie względem siebie w uliczkach i jak mam być szczery - nie było żadnej różnicy w ich odbudowie przez różne rodziny. Wszystkie pszczoły odbudowywały węzę ładnie i bez problemów. Dlatego teraz nie patrzę na ich ułożenie względem siebie w uliczkach tylko wtapiam węzę jak mi się złapie w dłoń, zachowując jedynie Y w górę bo wszystkie plastry węzy mam tak ułożone na sobie, że jak którąkolwiek biorę i położę (nie odwrócę) z paczki na drutach zawsze mam Y w górę.


Na górę
  
 
Post: 31 października 2015, 10:15 - sob 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Aleś nakombinował z tymi Y aż głowa boli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 października 2015, 10:26 - sob 
Odnowiciel pisze:
Aleś nakombinował z tymi Y aż głowa boli.
Testowałem tylko to co opisał Leszek względem innego ułożenia i wyraziłem swoje zdanie, z którym nikt zgadzać się nie musi przecież. Jeśli ktoś widzi różnice w odbudowie węzy czy rozwoju pszczół przy układaniu węzy Y jak opisał Leszek niech sobie tak układa, przecież nikomu nie bronię ani nie narzucam by wtapiał węzę jak popadnie.


Na górę
  
 
Post: 31 października 2015, 10:40 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 października 2015, 09:57 - pn
Posty: 44
Lokalizacja: Sulbiny
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Garwolin
Z wykładu kolegi Leszka zrozumiałem, że właściwe ustawienie Y połączone ze zminiejszonym odstępem miedzy ramkami i komórką 5.1 i 4.9 ma pomagać w walce z warrozą i, poprawiać utrzymania właściwiej w temp w ulu wentylacji oraz zachowanie pszczół. Podobno pszczoły w naturze tak budują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 października 2015, 10:52 - sob 
Jacek1965 pisze:
Z wykładu kolegi Leszka zrozumiałem, że właściwe ustawienie Y połączone ze zminiejszonym odstępem miedzy ramkami i komórką 5.1 i 4.9 ma pomagać w walce z warrozą i, poprawiać utrzymania właściwiej w temp w ulu wentylacji oraz zachowanie pszczół. Podobno pszczoły w naturze tak budują.
W całej pasiece mam komórkę 5.1, węzę wtapiam Y w górę patrząc na leżący na drutach plaster, nie zmniejszałem żadnej odległości między ramkami, wieszam je na oko w ulu a ramki kupuję standard wszystkie beleczki 2,5 cm, co do Y to foto poniżej pokazuje jak Leszek tłumaczył iż powinny być ułożone, ja u siebie układałem tak jak na foto i tak że Y były do siebie w górę albo do siebie w dół w uliczkach czyli mieszane ułożenie i wszystkie plastry zawsze były odbudowane właściwie, pszczołom nie robiło różnicy jak włożyłem ramki z węzą. O to mi chodziło.

Obrazek


Na górę
  
 
Post: 31 października 2015, 10:55 - sob 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Ale mi bardziej chodziło o ten cytat
CarIvan pisze:
zachowując jedynie Y w górę bo wszystkie plastry węzy mam tak ułożone na sobie, że jak którąkolwiek biorę i położę (nie odwrócę) z paczki na drutach zawsze mam Y w górę.

Bo nie wiadomo jak byś pomieszał tą swoją poukładaną węze to jak wkleisz w ramke to zawsze będziesz miał Y w góre z jednej strony ramki a z drugiej a z drugiej w dół :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 października 2015, 11:01 - sob 
Odnowiciel pisze:
Bo nie wiadomo jak byś pomieszał tą swoją poukładaną węze to jak wkleisz w ramke to zawsze będziesz miał Y w góre z jednej strony ramki a z drugiej a z drugiej w dół
zgadza się ale mnie chodzi o to że układałem w ulach tak jak na foto a i układałem tak że Y były do siebie w górę lub do siebie w dół i nie robiło to pszczołom różnicy.


Na górę
  
 
Post: 31 października 2015, 13:54 - sob 

Rejestracja: 18 kwietnia 2014, 08:58 - pt
Posty: 39
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: dol śląsk
Węzę WP robi Spółdzielnia pszczelarska KRAKÓW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 października 2015, 14:16 - sob 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
[/b], [color=#000080][Zenon pisze:
robią węzę WP z odpowiednio ustawionymi Y

marian pisze ;
Kto robi węzę warszawska poszerzaną?

/color]
marianie Adamek Łysoń i jeszcze kilku producentów nie będę wszystkich wymieniał od których kupowałem

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 października 2015, 14:37 - sob 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Konrad pisze:
Węzę WP robi Spółdzielnia pszczelarska KRAKÓW


Miałem węzę WP ze S.P.Kraków, ale komórki miały dwa brzegi ustawione równolegle do listewki górnej ramki,choć na opakowaniu widniał napis WP.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 listopada 2015, 01:10 - ndz 

Rejestracja: 13 grudnia 2012, 20:51 - czw
Posty: 88
Lokalizacja: okolice Łodzi
Ule na jakich gospodaruję: WZ
Y w dół - Y w górę


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji