FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 07 maja 2024, 19:51 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 maja 2016, 17:03 - czw 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Koledzy i koleżanki,
zastanawiam się w jaki sposób prawidłowo powinienem dołożyć ramki z wenzą do gniazda (ul wielkopolski na 10 ramkach). Chciałbym ramki z czerwiem krytym przenieść do górnego korpusu, a w miejsce zabranych ramek z gniazda włożyć ramki z wenzą.
Spotkałem się z różnymi teoriami i podpowiedziami. Jedna z zasłyszanych porad mówi, że wenzę dokładamy pomiędzy ramki z pyłkiem i pokarmem, a ramkami z czerwiem.
Inna rada jaką słyszałem mówi, że ramkę z wenzą możemy włożyć do środka gniazda czyli jako 5 lub 6 ramka w gnieździe wielkopolskim.

Możecie coś doradzić w tej sprawie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2016, 19:19 - czw 
Do drugiego korpusu powinieneś przenieść plastry z miodem , ewentualnie z czerwiem krytym ale do gniazda nie możesz dać więcej jak 2 max 3 węzy aby nie podzielić gniazda możesz dodać susz w środek a węzę jako trzecią z każdej strony


Na górę
  
 
Post: 12 maja 2016, 19:47 - czw 
O tej porze roku spokojnie można przenieść z 5 ramek do góry, jak napisał Bogdan z miodem i te z czerwiem krytym najlepiej na wygryzaniu a do gniazfa dać 5 ram węzy naprzemiennie z tymi jakie zostały i wszystko będzie ok.


Na górę
  
 
Post: 13 maja 2016, 07:37 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Tak zrobiłem w silnych rodzinach - po tygodniu 10 ramek odbudowane, w środku z larwami, reszta zalana. Idą chłodniejsze dni i jeśli rodzina się nie wylewa - ja czerw przełożyłbym centralnie w miodni - nie dzieląc ramkami z węzą. W drugim roku pszczelarzenia przeziębiłem (chyba) czerw w taki sposób poszerzając rodzinę. Długo dochodziła do siły.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2016, 14:23 - pt 

Rejestracja: 17 grudnia 2013, 15:03 - wt
Posty: 136
Lokalizacja: lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WLKP
Miejscowość z jakiej piszesz: Parczew
jeżeli w górnym korpusie jest mniej ramek, krata odgrodowa pomiędzy korpusami, w górnym korpusie np. 6 ramek i zatwory po bokach, na to powałka z jednym pajączkiem, czy powinno się położyć coś jeszcze na górę ramek - płótno, beleczki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 maja 2016, 16:18 - pt 
GrzegorzL pisze:
jeżeli w górnym korpusie jest mniej ramek, krata odgrodowa pomiędzy korpusami, w górnym korpusie np. 6 ramek i zatwory po bokach, na to powałka z jednym pajączkiem, czy powinno się położyć coś jeszcze na górę ramek - płótno, beleczki?


Albo beleczki albo powałka tego i tego nie da rady używać :lol: ,musisz coś wybrać.Po co chcesz coś kłaść na górę przełożyłeś czerw do miodni czy jak?
Jeśli masz tam sam miód a rodzina jest względnie silna to nie bój się o wychłodzenie.


Na górę
  
 
Post: 19 maja 2016, 12:43 - czw 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Jeśli słaba rodzina i dajesz nadstawkę to nie wyciągaj wszystkich beleczek, tylko np. po 2 z każdej strony, bo jak wyciągniesz wszystkie to mogą nie ogrzać gniazda - i przeziębisz czerw.

Czekać aż dojdą do siły to ryzyko, że mogą wcześniej wejść w nastrój rojowy - więc bezpieczniej jest dać nadstawkę, wyciągnąć 2 beleczki i obserwować czy przeszły do nadstawki.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2016, 17:19 - czw 

Rejestracja: 10 marca 2016, 11:05 - czw
Posty: 270
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Kraków
Pytanie co chcesz osiągnąć:
- jeśli dasz węzę w środek gniazda - szybciej odbudują
+ będziesz miał więcej pszczół
+ miodu w najbliższym tygodniu będzie mniej
+ miodu w najbliższym miesiącu będzie więcej

- jeśli dasz węzę na skraj gniazda - wolniej odbudują
+ będziesz miał mniej pszczół
+ miodu w najbliższym tygodniu będzie więcej
+ miodu w najbliższym miesiącu będzie mniej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 maja 2016, 23:37 - wt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dzięki wszystkim za cenne rady. Ja stosuję węzę w celu rozładowania/zapobieżeniu nastrojowi rojowemu. Ale z tego co obserwuję ciężko jest wyprowadzić rodzinę z nastroju rojowego za pomoca wenzy. Ja zazwyczaj wkładam dwie ramki wenzy na pozycji ramki 4 i 7.
Ma sens poddawanie wenzy do ula w nastroju rojowym czy lepiej robić odkład? Z ilu ramek robicie odkład aby wyprowadzić rodzinę z nastroju rojowego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2016, 09:26 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4574
Lokalizacja: stare polichno
Robisz odkład ze starą matką a do macierzaka poddajesz matecznik na wygryzieniu , lub matkę nieunasienioną i po kłopocie do końca sezonu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2016, 10:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
Ted07 pisze:
Ja zazwyczaj wkładam dwie ramki wenzy na pozycji ramki 4 i 7.
Ma sens poddawanie wenzy do ula w nastroju rojowym czy lepiej robić odkład?

Nie ma sensu podkładanie węzy do rodziny, która jest w nastroju rojowym - i tak Tobie jej nie odbudują - im w tym momencie jest tylko jedno w głowie - rójka, a nie budowanie, jeśli masz rodzinę w zaawansowanym stanie rojowym to najlepszym sposobem na jego rozładowanie jest nalot.
Macierzak przestaw w inne miejsce, a w miejsce macierzaka postaw nowy ul, część ramek z czerwiem przełóż do nowego ula. Cała lotna pszczoła wyleci w pole po pożytek, ale wróci na stare miejsce (do twojego nowego ula w którym nie zastaną matki, ale zastaną ramki z czerwiem) nie mając matki zaczną ciągnąć mateczniki ratunkowe, które możesz zerwać i poddać nową matulę. W macierzaku zaś pozostaje matka z pszczołą ulową (której rójka nie jest w głowie) zrywasz wszystkie mateczniki i nastrój rojowy masz rozładowany, a po 4-5- dniach rodzina zaczyna w macierzaku zaczyna normalnie pracować. I po robocie :)
Pozdrawiam tczkast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 maja 2016, 21:36 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 stycznia 2016, 00:50 - ndz
Posty: 248
Ule na jakich gospodaruję: wlkp,warsz zw,warsz posz,dadan
Miejscowość z jakiej piszesz: Mława
tczkast pisze:
Ted07 pisze:
Ja zazwyczaj wkładam dwie ramki wenzy na pozycji ramki 4 i 7.
Ma sens poddawanie wenzy do ula w nastroju rojowym czy lepiej robić odkład?

Nie ma sensu podkładanie węzy do rodziny, która jest w nastroju rojowym - i tak Tobie jej nie odbudują - im w tym momencie jest tylko jedno w głowie - rójka, a nie budowanie, jeśli masz rodzinę w zaawansowanym stanie rojowym to najlepszym sposobem na jego rozładowanie jest nalot.
Macierzak przestaw w inne miejsce, a w miejsce macierzaka postaw nowy ul, część ramek z czerwiem przełóż do nowego ula. Cała lotna pszczoła wyleci w pole po pożytek, ale wróci na stare miejsce (do twojego nowego ula w którym nie zastaną matki, ale zastaną ramki z czerwiem) nie mając matki zaczną ciągnąć mateczniki ratunkowe, które możesz zerwać i poddać nową matulę. W macierzaku zaś pozostaje matka z pszczołą ulową (której rójka nie jest w głowie) zrywasz wszystkie mateczniki i nastrój rojowy masz rozładowany, a po 4-5- dniach rodzina zaczyna w macierzaku zaczyna normalnie pracować. I po robocie :)
Pozdrawiam tczkast

Ja robię podobnie( z braku czasu) :mrgreen: z tym że w odstawionym ulu pozostawiam tylko 3 ramki z czerwiem i dokładam kilka z woszczyzną.
Na drugi dzień gdy wszystka pszczoła odleci do macierzaka(mamy tylko pszczołę ulową, zabieram jeszcze część tych pszczół i oddaję macierzakowi. W ulu tym pozostawiam starą matkę i pszczoły w wielkości odkładu.
Gdybym tego nie zrobił miałbym rodzinę podzieloną ,,na pół'' (2 rodziny )ale niemiał bym miodu :pl:

_________________
Odkłady pszczele Mława - 511 315 652
Moje filmy pszczelarskie
https://www.facebook.com/piotr.szewczak.52


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2016, 14:29 - czw 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
tczkast, dzięki za super radę, :idea: nie wiedziałem o tym pomyśle na rozładowanie nastroju rojowego.
Mam pytanie czy korpus z miodem zostawiam na starym miejscu czy przenoszę w inne miejsce wraz z macierzakiem??? :pl:
:idea:

Chciałbym podsumować i powiedzieć jak to zrozumiałem.
Mam rodzinę w nastroju rojowym, która odciąga mateczniki rojowe na obrzeżach ramek.
1. przenoszę cały ul w inne miejsce na pasiece, powiedzmy na drugi koniec pasieki,
2. na starym miejscu układam nowy pusty ul z woszczyzną oraz wkładam 3 ramki z czerwiem (z jakim czerwiem krytym czy otwartym???)
3. przeniesiony na nowe miejsce macierzak ma matkę ale cała pszczoła lotna wraca na stare zapamiętane miejsce gdzie jest nowy ul i dam odciąga mateczniki ratunkowe
4. po pewnym czasie (2 lub 3 dni wystarczą???) zrywamy mateczniki i do nowego ula podkładamy nową matkę.

Proszę o poprawienie i wskazówki czy dobrze to zrozumiałem. Dawniej robiłem odkłady z kilku uli w nastroju rojowym robiłem jednego nowego ula.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2016, 06:11 - pt 
1 tak.
2. Trzy ramki czerwiu krytego wraz z pszczołami i z wpiętym sztucznym matecznikiem z matką odrazu przy tworzeniu.
3. Jak wyżej.
4. Zbędny zabieg matka będzie już biegała po plastrach dawno poddana jak w pkt 2.


Na górę
  
 
Post: 27 maja 2016, 07:30 - pt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
W nawiązaniu do powyższego mojego postu dotyczącego walki z nastrojem rojowym. Mam jedną bardzo fajna rodzinę, mało rojliwą.
Czy można byłoby do nowego ula na starym miejscu wraz z trzema ramkami czerwiu krytego z macierzaka dać jedną ramkę świeżo zaczerwioną (z tego mało rojliwego ula) aby odciągnęły sobie królową???

I takie pytanie, czy walcząc z rojeniem lepiej stosować ten sposób ze zmianą położenia ula czy lepiej robić odkłady składające się z kilku uli (tzn. ramki z czerwiem krytym biorę od kilku rodzin aby nie osłabić za bardzo jednej, a pszczołę z trząsam z ula w którym jest najsilniejszy nastrój rojowy)?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 maja 2016, 09:52 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
CarIvan pisze:
2. Trzy ramki czerwiu krytego wraz z pszczołami i z wpiętym sztucznym matecznikiem z matką odrazu przy tworzeniu.

Jak ma matkę, a nie sądzę, skoro nie planował tego zabiegu wcześniej. Jeśli jej nie ma musi zamówić :) i wówczas podłożyć :)

Ted07 pisze:
I takie pytanie, czy walcząc z rojeniem lepiej stosować ten sposób ze zmianą położenia ula czy lepiej robić odkłady


Sposób ze zmianą położenia ula to już w momencie, kiedy masz zaawansowany stan rojowy, troszkę przed zaawansowanym możesz robić odkład ze starą matką, a aby pszczoły nie weszły w stan rojowy (zapobieganie) to odkład bez matki i poddanie młodej do nowo utworzonego odkładu ;) - to tak w skrócie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji