FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 22:07 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Co robić?
Post: 14 maja 2016, 01:42 - sob 

Rejestracja: 04 marca 2015, 17:55 - śr
Posty: 67
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódź
Przejrzałem kolejny raz 5 uli pod moją opieką i znowu im zrobiłem katastrofę w 3 ulach. 3 warszawskie poszerzane, w których w zeszłym roku włożyłem odkłady na 5 ramkach wielkopolskich, które obróciłem o 90 st, przywiązałem do beleczek WP i tak wisiały(niestety nie pionowo ale ok 5 st od pionu). Próbowałem im wtykać stopniowo węzę(nie mam plastrów bo pszczelarzę od lipca) ale pociągnęły "imponującą" ilość 2-4 ramki w zależności od siły rodziny. W międzyczasie 1 rodzina mi się wyroiła półtora tygodnia temu (brat pszczelarz twierdzi, że może ucieczkowo ale to była najbardziej aktywna rodzina, która sie pierwsza obleciała, osyp był szczątkowy). I to jest jedyna rodzina z 3, w której przejrzenie ramek nie sprawiało kłopotów. W 2 pozostałych WP katastrofa przy przeglądzie - budują jak chcą we wszystkie strony. Każde zajrzenie to spadające duże(jak pół dłoni a jeden cała) kawały plastrów dzikiej zabudowy z czerwiem(pół biedy jeśli trutowym ale nie tylko) miodem, rozwalenie plastra z zaciągniętej węzy w jednym ulu, gniecenie pszczół przy próbach ustawienia tego chaosu z powrotem, jednym słowem katastrofa, która powoduje, że po takim przeglądzie ściana wokół wylotka na zewnątrz jest czarna od pszczół, a w powietrzu unosi się chmara wścieklic, które długo sie nie mogą uspokoić.
W tej rodzinie której się wyroiła, nie mogę znaleźć matki (była znaczona), znalazłem natomiast masę mateczników(5 czy 6) albo tak mi się wydawało. Ale z drugiej strony rzadko kiedy jestem w ogóle znaleźć matkę przy przeglądzie. Nie wiem czy nie pozbawiam bezmatkowej rodziny szansy na odrodzenie.
W najliczniejszej rodzinie wstawiłem nadstawkę bo już nie mam gdzie kłaść ramek i pszczoły wychodzą nad powałkę ale z drugiej strony nie skończyły zaciągać węzy w dwóch ramkach na dole i plastry są w połowie budowy.
Popełniłem masę błędów w pasiece wynikajacych z braku doświadczenia i czasu do przeprowadzenia koniecznych czynności, które teraz się mszczą i powodują, że zamiast relaksującego zajęcia każde zajrzenie do ula kończy się frustracją.
Co mam zrobić, dalej podkładać węzę, jak mi radzi mój rodzinny pszczelarz, czy zrobić brutalny ale raz na zawsze porządek i wprawić plastry WP we właściwe ramki, wyrzucić pokręcone w S zaciągnięte nowe i potraktować te rodziny po prostu jeszcze raz jak odkład.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Co robić?
Post: 14 maja 2016, 06:02 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
konrat pisze:
W tej rodzinie której się wyroiła, nie mogę znaleźć matki (była znaczona),
Ta zna czona wyszła właśnie z rojem.
Usuń wszystkie mateczniki gdyż najprawdopodobniej młoda matka już się wygryzła. Musisz też uporządkować ramki. najlepiej te wielkopolskie z zeszłego roku odgrodzić kratą od gniazda i gdy młoda pszczoła się wygryzie usuń je. Dziką zabudowę wytnij i przetop.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Co robić?
Post: 14 maja 2016, 12:25 - sob 

Rejestracja: 04 marca 2015, 17:55 - śr
Posty: 67
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódź
Problem w tym, że one czerwią mi tylko na tych starych plastrach a nie tegorocznej wezie. Poza tym, jak zostawić na gniazdo od 2 do 4 ramek tegorocznej zaciągniętej węzy bez czerwiu(bo tyle mi zabudowały w zalezności od rodziny) a wyłożyć za gniazdo same zaczerwione (po pięć)?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Co robić?
Post: 14 maja 2016, 19:52 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Zastosuj izolator lub kratę odgrodową bez tego nic nie wskórasz. Jeśli zamkniesz matkę w 3 lub 4 ramkowym izolatorze nawet na samej węzie to pszczoły szybko jej tą węzę odciągną by miała gdzie czerwić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji