FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 22:29 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 lipca 2016, 00:02 - wt 

Rejestracja: 04 marca 2015, 17:55 - śr
Posty: 67
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódź
Dziś przeglądałem swoje rodziny. w jednej - krainek w WP z włożoną nadstawka zauważyłem brak czerwiu (pozostały pojedyncze komórki zasklepionego) puste mateczniki i nie za dużą ilość zapasów ze słabym zapełnieniem nadstawki po ostatnim miodobraniu dwa tygodnie temu. Miejsca miały dosyć, sukcesywnie w ciągu kilku tygodni zabudowywały węzę. Podejrzewam, że szykują się do wybrania wolności.
1. Czy mam rację?
2. Jeśli tak, to co robić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lipca 2016, 06:27 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Zapas żelazny i dopływ nektaru mają?? Wydaje mi się, że to odpowiedź na Twoje pytanie. Prawdopodobnie zabrałeś wszystko z ula.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lipca 2016, 07:56 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Podzielam zdanie kolegi adamjaku, matka nie będzie skazywać swoich dzieci na głód więc przestała czerwić.

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lipca 2016, 09:43 - wt 

Rejestracja: 03 grudnia 2012, 20:56 - pn
Posty: 405
Lokalizacja: Warmia
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadant
konrat pisze:
Dziś przeglądałem swoje rodziny. w jednej - krainek w WP z włożoną nadstawka zauważyłem brak czerwiu (pozostały pojedyncze komórki zasklepionego) puste mateczniki i nie za dużą ilość zapasów ze słabym zapełnieniem nadstawki po ostatnim miodobraniu dwa tygodnie temu. Miejsca miały dosyć, sukcesywnie w ciągu kilku tygodni zabudowywały węzę. Podejrzewam, że szykują się do wybrania wolności.
1. Czy mam rację?
2. Jeśli tak, to co robić?

Co masz na myśli pisząc puste mateczniki? Miseczki, mateczniki po wygryzieniu się matki? Piszesz oresztkach czerwiu. A matkę widziałeś lub chociaż niewielką ilość jaj? Może przy ostatnim przeglądzie zgniotłeś matkę i pszczoły pociągnęły mateczniki ratunkowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lipca 2016, 10:12 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Niektóre matki krainek mają tendencje do robienia sobie wakacji i przerywają czerwienie w tym okresie . Często bez podkarmiania pobudzającego nie chcą "ruszyć z kopyta" . Choć z drugiej strony , sąsiad pszczelarz pochwalił się , że wczoraj wyszły mu aż trzy rójki z powodu ciasnoty w ulach - też ma krainki . Wszystkie udało mu się złapać . Musisz nauczyć się sam oceniać sytuację jaka panuje w rodzinie . Teraz rozpoczyna się okres przygotowania pszczółek do zimy . Pszczelarz powinien zadbać o maksymalne czerwienie matek a więc uzupełnić braki pokarmu w ulach , przeprowadzić zabieg przeciwko warozie by wylęgało się zdrowe pokolenie długowiecznych pszczół zdolnych nie tylko do przezimowania ale i zebrania najwcześniejszych wiosennych pożytków . Dlatego pobudzanie stymulujące ma tu nie bagatelne znaczenie . Już od dzisiaj , każda strata choćby jednego dnia bez czerwienia matki , odbije się negatywnie na przyszłorocznych zbiorach .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2016, 00:14 - śr 

Rejestracja: 04 marca 2015, 17:55 - śr
Posty: 67
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódź
Wszystkim dziękuję za porady i uwagi.
Trudno mi jest ocenić ilość pokarmu w rodzinie, obawiam się, że może być go rzeczywiście mało. Chciałem jeszcze zgarnąć coś z nadstawki przed rozpoczęciem zakarmiania i trucia warrozy ale może się to nie udać i w końcu lipca zacznę niezależnie od sytuacji z nadstawką zakarmiać i truć warrozę.
Choć to może materiał na oddzielny post, zauważyłem u siebie dwa różne wyniki w zależności od dwóch strategii równolegle stosowanych w minipasiece (w obu takie samo zakarmianie do oporu z kontrolą ilości pokarmu jeszcze w październiku, i leczenie warrozy).
- Strategia pierwsza: " nowoczesna gospodarka" - linie Krainka nieska i buckfast z zeszłorocznych odkładów, regularne przeglądy, szybkie poszerzanie gniazda, tak jak się chwalą koledzy wiosną, wycinanie mateczników, dokładanie nadstawek i nici - 6 litrów miodu z 3 rodzin, jedna wyrojona już na wiosnę (nieska), druga prawdopodobnie czerwiec/lipiec (buckfasty - tych było tak dużo, że o wyrojeniu wnioskuję nie z ilości bo w dalszym ciągu dużo w rodzinie, tylko z pustego matecznika i sytuacji z czerwiem jak obecnie) , z trzecią dzieje się nie wiadomo co, jak w początku tematu.
- strategia druga- "minimalizm" - pszczoły z dwóch roi co same przyleciały do starych uli (pasieczysko nieprzerwanie zajmowane przez pszczoły przez 70 lat) powolne rozszerzanie gniazda, no może przełożenie 1 plastra z czerwiem z większej do mniejszej by wyrównać szanse poza tym bez interwencji, przeglądy na zasadzie 1 ramka z gniazda i 1 z miodni, max 9-10 ramek w WZ na gniazdo, reszta za kratą na miód i 3x w ciągu sezonu po 2 plastry z miodem zza kraty na każdy ul.
Strategia druga była wymuszona przez 80 letnią właścicielkę pasieczyska i muzealnych uli, która tak pamiętała zajmowanie się pszczołami i okazała się skuteczniejsza mimo wiedzy książkowej wykonawcy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2016, 07:51 - śr 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 21:12 - wt
Posty: 182
Lokalizacja: Staszów, świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
konrat
Wszystko zależy od roku i układu pożytków. Pamiętaj ramka czerwiu to ramka miodu.
"Wycinanie mateczników" - rodziny powchodziły w nastroje rojowe i pracować się nie chciało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2016, 12:39 - śr 
konrat pisze:
Wszystkim dziękuję za porady i uwagi.
Trudno mi jest ocenić ilość pokarmu w rodzinie, obawiam się, że może być go rzeczywiście mało. Chciałem jeszcze zgarnąć coś z nadstawki przed rozpoczęciem zakarmiania i trucia warrozy ale może się to nie udać i w końcu lipca zacznę niezależnie od sytuacji z nadstawką zakarmiać i truć warrozę.
Choć to może materiał na oddzielny post, zauważyłem u siebie dwa różne wyniki w zależności od dwóch strategii równolegle stosowanych w minipasiece (w obu takie samo zakarmianie do oporu z kontrolą ilości pokarmu jeszcze w październiku, i leczenie warrozy).
- Strategia pierwsza: " nowoczesna gospodarka" - linie Krainka nieska i buckfast z zeszłorocznych odkładów, regularne przeglądy, szybkie poszerzanie gniazda, tak jak się chwalą koledzy wiosną, wycinanie mateczników, dokładanie nadstawek i nici - 6 litrów miodu z 3 rodzin, jedna wyrojona już na wiosnę (nieska), druga prawdopodobnie czerwiec/lipiec (buckfasty - tych było tak dużo, że o wyrojeniu wnioskuję nie z ilości bo w dalszym ciągu dużo w rodzinie, tylko z pustego matecznika i sytuacji z czerwiem jak obecnie) , z trzecią dzieje się nie wiadomo co, jak w początku tematu.
- strategia druga- "minimalizm" - pszczoły z dwóch roi co same przyleciały do starych uli (pasieczysko nieprzerwanie zajmowane przez pszczoły przez 70 lat) powolne rozszerzanie gniazda, no może przełożenie 1 plastra z czerwiem z większej do mniejszej by wyrównać szanse poza tym bez interwencji, przeglądy na zasadzie 1 ramka z gniazda i 1 z miodni, max 9-10 ramek w WZ na gniazdo, reszta za kratą na miód i 3x w ciągu sezonu po 2 plastry z miodem zza kraty na każdy ul.
Strategia druga była wymuszona przez 80 letnią właścicielkę pasieczyska i muzealnych uli, która tak pamiętała zajmowanie się pszczołami i okazała się skuteczniejsza mimo wiedzy książkowej wykonawcy.


Wycinanie mateczników ci nic nie da rodziny będą dalej nie pracowały i miodu nie liźniesz.


Na górę
  
 
Post: 20 lipca 2016, 13:25 - śr 

Rejestracja: 03 listopada 2014, 11:11 - pn
Posty: 544
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: sieradzkie
Może głupie pytania ale wybaczcie :załamka:
Jeśli mam zamiar mieć max 10 rodzin wlkp to aby przeciwdziałać rujce /nie robiąc odkładów/ prowadzić rodnię powiększając ją o kolejne korpusy 1/2 lub 1/1 ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2016, 14:00 - śr 

Rejestracja: 12 kwietnia 2011, 21:12 - wt
Posty: 182
Lokalizacja: Staszów, świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Tadeusz 1 pisze:
Może głupie pytania ale wybaczcie :załamka:
Jeśli mam zamiar mieć max 10 rodzin wlkp to aby przeciwdziałać rujce /nie robiąc odkładów/ prowadzić rodnię powiększając ją o kolejne korpusy 1/2 lub 1/1 ?

Wszystko zależy od układu pożytków i pogody w dany rok. A odkład możesz zrobić, później możesz połączyć z ule, z którego zrobiłeś odkład.
Zawsze możesz matkę :kapelan: i podać nową tegoroczną, matecznik na wygryzieniu, ........ - rójka nie powinna wyjść, chyba, że ją sam wymusisz (np. mocno zwężony wylot w upały 35 st C.
To nie problem mieć 3 korpusy pszczół, kiedy w polu mało nektaru.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2016, 14:27 - śr 

Rejestracja: 03 listopada 2014, 11:11 - pn
Posty: 544
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: sieradzkie
wojtasikpawel, :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2016, 14:39 - śr 
Tadeusz 1 pisze:
wojtasikpawel, :thank:


Poczytaj na temat przeciwdziałania nastrojowi rojowemu ,dużo o tym było i wszystko ci się rozjaśni itd.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji