FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 15:03 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 03 sierpnia 2016, 19:18 - śr 

Rejestracja: 04 marca 2015, 17:55 - śr
Posty: 67
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódź
Zachęcony wynikami mojego pierwszego sezonu z miodobraniem (dwa wirowania, łącznie ok 11 litrów z 6 rodzin :roll: :lol: :lol: ) zajrzałem wczoraj do pszczół myśląc, że doniosły trochę na koniec sezonu lipowego i będę wirował po raz trzeci. a tu przykra niespodzianka - głód w pasiece. Zostawiłem po wirowaniu rąbek 3-4 palce w gniazdach na ramkach WZ i WP a tu tylko w jednej rodzinie dwie ramki poszyte do połowy i rezerwa na plastrach z czerwiem. W drugiej smętne rąbki w nadstawce (nie ruszałem) i rezerwa 1-2 palce w gnieździe. Nb te dwie przyniosły mi najwięcej miodu. W czterech pozostałych raczej goło. Miałem Apifondę z wiosny to wrzuciłem po pół paczki do trzech, do czwartego zrobiłem syrop z 1 kg cukru i 1 litra wody. Poza dwoma rodzinami nie zamierzam zbierać już więcej czegokolwiek w sezonie tylko zakarmić i odymić.
1. Czy postąpiłem dobrze z tym podkarmieniem?
Czy powinienem wrzucić tym dwom pozostałym też i czy dobrze zrobiłem zbierając dwa plastry tej, która miała zapasy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sierpnia 2016, 19:54 - śr 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1815
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Jeśli nie masz nawłoci lub wrzosów to z czego teraz chcesz zbierać miód? Pszczoły już przygotowuj do zimy, podkarmiaj regularnie na czerwienie matek żeby Ci nie padły w zimie.
Zaczynałeś od odkładów czy całych rodzin? Jak odkłady to trochę cię poniosło z tym miodobraniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sierpnia 2016, 22:43 - śr 

Rejestracja: 04 marca 2015, 17:55 - śr
Posty: 67
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódź
to są rodziny z zeszłorocznych odkładów pięcioramkowych i roi, co przyleciały w zeszlym roku. Myślałem, że dożynki lipowego sezonu jeszcze będą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sierpnia 2016, 23:12 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
konrat, Pewnie że dobrze osobiście polecałbym syrop na rozczerwienie matek tak jak radziastroludek, .A zapasy się zabiera choćby po to żeby je potem powoli uzupełnić i przez to rozczerwić matki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sierpnia 2016, 08:23 - czw 

Rejestracja: 21 sierpnia 2014, 20:44 - czw
Posty: 253
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tarnów
no po lipie trzeba uważać
U mnie też jest taka przerwa do nawłoci
w tym roku to nawet lipę miały tylko dla siebie
zawsze zostawiam ze 2 ramki jak wiruję, żeby nie musieć podkarmiać, a

_________________
Pozdrawiam
Jarek(jarok)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sierpnia 2016, 21:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Po lipie trzeba strasznie uważać-ja tez popełniłem błąd i ogoliłem je nie źle po lipie i co gorsza przez kilkanaście dni a może i ze trzy tygodnie nie zaglądałem do uli co spowodowało wyhamowanie matek. Teraz to się odbija osłabnięciem rodzin - po lipie miałem takie "kobyły" aż ciemno w ulach a teraz nawet są puste ramki. Dobrze, że mam nawłoć i matki rozbujały się ale nie będzie już tak jak być powinno, gdybym dał im po lipie po te 5 kilo na ul to w ulach miałbym czarno a tak .... Z przyroda to tak jest : pewien stary leśnik mi powiedział : kto ma w głowie jasno to w lesie będzie miał ciemno a kto ma w głowie ciemno to w lesie jasno w ulach podobnie. Cały czas w tej głowie musi się rozjaśniać to w ulach będzie się ściemniać. :D

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji