FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 22:23 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 31 października 2016, 08:38 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
To moje przemyślenia i obserwacje. Można się z nimi zgodzić lub nie. Nimi się kieruję u siebie w pasiece, aby uzyskać idealnie odbudowane plastry. Czekam na Wasze spostrzeżenia i obserwacje.

1: Najważniejsze to symetryczność ułożenia Y w komórce. Przy przesunięciach każda węza jest przerabiana, niezależnie od składu wosku, sposobu czy czasu poddania. Drobne odchylenia o 0,1mm w wielkości komórki – nie zauważyłem zasadniczego wpływu.

2: Węzę wstawiamy najlepiej w górny korpus (szczególnie przy stosowaniu dennic osiatkowanych). Przy stosowaniu komórki naturalnej 5,1 – w środek gniazda. Komórkę 5,4 przy brzegach lub w korpusach miodowych. Węza wstawiana w dolny korpus zazwyczaj nie jest dobudowana do dolnej beleczki, nawet jeśli tak wkleimy węzę – zostanie ścięta na dole. Szczególnie niskie dennice, w wysokich nie wiem.

3: Stosujemy ramkę pracy/trutową. Pszczoły nie mając możliwości zabudowy trutowej zawsze będą szukały miejsca, aby wykonać to na ramkach zwykłych. Więc albo im takie miejsce zrobimy, albo same przerobią boczne plastry (zabudowa zimna).

4: Węzę wykonujemy z odsklepin i dzikiej zabudowy, a na świeczki trafia wosk z ramek przeczerwionych (jeśli mamy nadwyżki). Jeśli brakuje nam wosku na węzę – wykonujemy ją z całości pozyskanej w pasiece. Stosując obieg zamknięty wosku, po kilku latach będziemy mieli w pasiece węzę wykonaną tylko z naturalnego wosku, bez obawy o zafałszowania, dodatki ropopochodne czy inne nieciekawe dodatki w postaci pozostałości po np. leczeniu. Do tego wymagane jest wykonanie węzy samemu bądź u kogoś, kto wykona węzę z naszego wosku i nie wymiesza go z innymi. Należy zwrócić również uwagę na proces sterylizacji, jaką oferuje wytwórca. Sterylizacja to autoklaw, temperatura 121 stopni i 30 minut w obecności ciśnienia i wody. Grzanie wosku w wysokich temperaturach przez parę godzin czy dni to tylko odkażanie. I tutaj temperatura nie ma znaczenia. De facto im wyższa, tum wosk bardziej ciemnieje. Nie liczmy w takim przypadku na cenę zbliżoną do produkcji masowej i dokładnie przyglądajmy się całemu procesowi produkcji komuś, komu powierzymy wosk.

5: Optymalna (podobno) grubość węzy to nie więcej niż 14 arkuszy WLKP na kilogram. U mnie taka sprawuje się bez niespodzianek, nie spływa, nie faluje. Większa grubość węzy, to mniej arkuszy. Fakt. Jednak wosk ten nie przepadnie, odzyskamy go przy przetopie w następnym sezonie. Korpus węzy wstawiony przy następnym przeglądzie jest odbudowany i zalany lub zaczerwiony.

6: Pszczoły węzy nie budują, jeśli nie ma pożytku, naturalnego lub sztucznego (nie dotyczy pierwszych dni osadzenia rójki, one budują doskonale, choć czy z tego co przyniosły ze sobą czy tez z przyrody – tego nie jestem pewien)

7. W przypadku wstawiania ramek z węzą naprzemiennie z ramkami z suszem, na intensywnych pożytkach zauważam pogrubieniu suszu i niską odbudowę węzy. Lepiej w środek wstawić węzę, otaczając ją ramkami z suszem. Tak w miodniach. W rodniach najbezpieczniej wstawiać pomiędzy czerw zasklepiony. Mówię tutaj o odbudowie plastrów, co nie zawsze jest najwłaściwsze dla rozwoju rodziny. Dla rodziny bezpieczniej dać przy czerwiu, nie dzieląc go. Tutaj zasadnicze znaczenie ma siła rodziny.

8. Do tego właściwe ułożenie „Y” w ramkach – czyli Y do zewnątrz a „Mercedesy” do środka gniazda/korpusu. I mniejsze odstępy 30-32mm – dla węzy naturalnej.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 października 2016, 09:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2008, 22:30 - śr
Posty: 1152
Lokalizacja: Kwidzyn
Ule na jakich gospodaruję: leżak wielkopolski z nads 1/2D
W każdej rodzinie powinien być chłop i baba .Dlatego zawsze każdy plaster będzie gdzieś choćby w kącie poszyty trutową budowa .
A z drugiej strony ideału to nawet w kościele nieznajdziesz,wiec wystarczy ze będzie się wycofywało najbardziej pouszkadzane plastry i alleluja i do przodu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 października 2016, 09:24 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Jeśli możesz mieć plastry dobrze odbudowane, to po co robić plastry źle odbudowane i topić?

qq pisze:
zawsze każdy plaster będzie gdzieś choćby w kącie poszyty trutową budowa

U mnie tak nie ma. Oczywiście zdarzają się takie plastry, ale są w mniejszości i powstają z mojej winy.

Chociaż obcinanie w rogu dolnym węzy wklejanej do ramek jest jednym ze sposobów uzyskania reszty plastrów doskonale odbudowanych i bez konieczności stosowania ramki pracy.
Ja tego nie stosowałem, więc w moim doświadczeniu pasiecznym to tylko teoria.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 października 2016, 09:26 - pn 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
qq pisze:
W każdej rodzinie powinien być chłop i baba .Dlatego zawsze każdy plaster będzie gdzieś choćby w kącie poszyty trutową budowa .

Dawniej też chciałem mieć ramki idealne odbudowane tylko na pszczołę ,stosowałem ramki pracy dawałem węzę do miodni i do rodni po bokach i w środek ale było tak jak pisze qq choć by w kącie będzie kilka komórek trutowych w naturze tak ma być dałem spokój

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 października 2016, 22:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 maja 2011, 19:55 - pt
Posty: 1540
Lokalizacja: Tomice
Ule na jakich gospodaruję: klasyczny wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Tomice/Wadowice
może być bardziej lub mniej idealnie :wink:
download/file.php?id=10919&mode=view

_________________
Pozdrawiam! Krzysztof


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 października 2016, 22:34 - pn 
Podstawa to dobra węza z wosku ,a nie jakieś dziadostwo od kolesia ze stodoły :mrgreen:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji