FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 07:13 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 06 stycznia 2017, 17:57 - pt 

Rejestracja: 31 stycznia 2016, 16:33 - ndz
Posty: 32
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: przemyśl
Witam
jako, że to moje pierwsze zimowanie mam dwa pytania:
- czy przy takich mrozach jak teraz w nocy do -17 zamknąć dennicę osiatkowaną (otwory w powałce na głucho);
-czy pod koniec lutego początek marca na górę powałki położyć płytę styropianową 3 cm jako dodatkowe ocieplenie góry?( ule dwuścienne ze styropianem 3cm, daszek w tej chwili ocieplony styropianem 3cm, między powałką a daszkiem w daszku znajdują dwa otwory wentylacyjne śr.30mm których nie zakrywałem na zimę )
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 18:00 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
crimen76 pisze:
-czy pod koniec lutego początek marca na górę powałki położyć płytę styropianową 3 cm jako dodatkowe ocieplenie góry?


Wilgoć kolego.A poza tym po co dennica osiatkowana jak ul ocieplony i odwrotnie? :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 18:07 - pt 

Rejestracja: 31 stycznia 2016, 16:33 - ndz
Posty: 32
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: przemyśl
myślałem nad czymś takim:
dennicę zamknę od spodu, otworzę w powałce dwa pajączki za gniazdem a w dodatkowej płycie styropianu wytnę otwory na wentylację przez te dwa pajączki.
pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 18:11 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Nie dawałbym żadnego styropianu na górę tylko jakiś materiał przepuszczalny dla pary wodnej. Stosowanie dennicy osiatkowanej i ocieplanych korpusów mija się z celem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 18:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BARciak pisze:
Stosowanie dennicy osiatkowanej i ocieplanych korpusów mija się z celem.

ekspercie Barciak spraw aby choć część twoich informacji raczyła mnie oświecić dlaczego te dwa rozwiązania się wykluczają?

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 18:32 - pt 
kudlaty pisze:
ekspercie Barciak spraw aby choć część twoich informacji raczyła mnie oświecić


No no , czekamy na wyjasnienia :pala:


Na górę
  
 
Post: 06 stycznia 2017, 18:47 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
pisiorek pisze:
No no , czekamy na wyjasnienia
Co tu niby wyjaśniać , wystarczy pomyśleć .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 19:18 - pt 
wiesiek33 pisze:
Co tu niby wyjaśniać , wystarczy pomyśleć .


Mysle ,mysle i wymyslilem tak :P
Wszyscy wiemy że pszczoły nie ogrzewają ula tylko ogrzewają siebie .to czy ul będzie ocieplany z siatką czy będzie bez ocieplenia jednościenny z siatką nie ma większego znaczenia. siatka w ulu jest po to by pszczoły miały odpowiednią wentylację a to czy siatka będzie w ulu jednościenny czy ocieplony styropianem w mojej mojej ocenie nie ma znaczenia.


Na górę
  
 
Post: 06 stycznia 2017, 19:43 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
pisiorek pisze:
wiesiek33 pisze:
Co tu niby wyjaśniać , wystarczy pomyśleć .


Mysle ,mysle i wymyslilem tak :P
Wszyscy wiemy że pszczoły nie ogrzewają ula tylko ogrzewają siebie .to czy ul będzie ocieplany z siatką czy będzie bez ocieplenia jednościenny z siatką nie ma większego znaczenia. siatka w ulu jest po to by pszczoły miały odpowiednią wentylację a to czy siatka będzie w ulu jednościenny czy ocieplony styropianem w mojej mojej ocenie nie ma znaczenia.


Ktoś to kiedyś już tu napisał więc powtórzę, a właściwie to zapytam. Czy palisz zimą w piecu i jednocześnie otwierasz drzwi i okna? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 19:53 - pt 
Ktoś to kiedyś już tu napisał więc powtórzę, a właściwie to zapytam. Czy palisz zimą w piecu i jednocześnie otwierasz drzwi i okna? :)[/quote]

Mój imienniku ale przecież pszczoły nie pala w piecu .one nie ogrzewają ula czy będa miały wyotwierane drzwi i okna czyje pozamykaja w ulu będzie taka sama temperatura .zbliżona do temperatury zewnętrznej.

Gdzieś wyczytałem że na skraju kłębu Pszczółki mają nawet oblodzone oszronione skrzydełka już temperatura jest tak niska.

Kumasz? ;-)


Na górę
  
 
Post: 06 stycznia 2017, 19:58 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
pisiorek, imienniku, ja to wiem, ale jak już napisał wiesiek33 to gdzie tu logika? Jak robic ul zimny i przewiewny to robić, jak ocieplany to ocieplany :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 20:04 - pt 
BARciak pisze:
pisiorek, imienniku, ja to wiem, ale jak już napisał wiesiek33 to gdzie tu logika? Jak robic ul zimny i przewiewny to robić, jak ocieplany to ocieplany


To już jest trochę inna sprawa .Ja rozumiem o co ci chodzi Ale weź pod uwagę to że pszczoły w korpusach ocieplanych wiosną po oblocie jeżeli się i zamknie dennice do ciepli ładnie Powałki te Pszczółki rozwijają się szybciej termika Ula pozwala im na lepsze ogrzanie tego korpusu o to mi chodzi.

:-)


Na górę
  
 
Post: 06 stycznia 2017, 20:07 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
pisiorek, to się dogadaliśmy. Ja bym mimo wszystko do ula ocieplanego nie dał dennicy bez podłogi bo wiosną i tak wychodzimy na to samo wg tego co napisałeś :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 20:10 - pt 
BARciak pisze:
pisiorek, to się dogadaliśmy. Ja bym mimo wszystko do ula ocieplanego nie dał dennicy bez podłogi bo wiosną i tak wychodzimy na to samo wg tego co napisałeś :)


:haha: to wiosną po oblocie zakładasz in podłogę i wszystko gra mają cieplutko.
Taki mykes :wink:


Na górę
  
 
Post: 06 stycznia 2017, 20:12 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
pisiorek pisze:
BARciak pisze:
pisiorek, to się dogadaliśmy. Ja bym mimo wszystko do ula ocieplanego nie dał dennicy bez podłogi bo wiosną i tak wychodzimy na to samo wg tego co napisałeś :)


:haha: to wiosną po oblocie zakładasz in podłogę i wszystko gra mają cieplutko.
Taki mykes :wink:


No przecież mówię :haha: Ja mam co mam i git. Każdy woli co innego i nie musi się ze wszystkim zgadzać :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 20:14 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
pisiorek pisze:
:haha: to wiosną po oblocie zakładasz in podłogę i wszystko gra mają cieplutko.
Taki mykes :wink:
No i latem również mają chłodniej i nie straszne im upały .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 20:19 - pt 
BARciak pisze:
Każdy woli co innego i nie musi się ze wszystkim zgadzać


No i widzisz jak ładnie kulturalnie się dogadaliśmy :lol: .niech ta dyskusja będzie naukom dla naszych starszych kolegów którzy dyskutując notorycznie drocza się ze sobą i podkładaja sobie nogi .nikow nie bede wymienial :pala: :haha: :P


Na górę
  
 
Post: 06 stycznia 2017, 20:22 - pt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
pisiorek pisze:
BARciak pisze:
Każdy woli co innego i nie musi się ze wszystkim zgadzać


No i widzisz jak ładnie kulturalnie się dogadaliśmy :lol: .niech ta dyskusja będzie naukom dla naszych starszych kolegów którzy dyskutując notorycznie drocza się ze sobą i podkładaja sobie nogi :pala: :haha: :P


No ba, kultura musi być :pl: :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 21:12 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Przeczytałem temat i również kulturalnie wyszło mi że to pierwszy kwietnia już u was, bo nie daję wiary że to powaznie piszecie .Co ma wspólnego grubość ścianki z czerwieniem i dogrzaniem czerwiu ,jak one latem i zima ścianek nie grzeją.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 21:46 - pt 
bo lubię pisze:
Przeczytałem temat i również kulturalnie wyszło mi że to pierwszy kwietnia już u was, bo nie daję wiary że to powaznie piszecie


Jest 6 styczen :P

bo lubię pisze:
Co ma wspólnego grubość ścianki z czerwieniem i dogrzaniem czerwiu ,jak one latem i zima ścianek nie grzeją.


Proste że pszczoły nie grzeja ścian ula ,grzeją ramki z czerwiem ,ale ciepło mimowolnie rozchodzi się po całym ulu szczególnie w górnej jego części .to ile ciepla wytraci sie przez sciany i powalke ula ma znaczenie czszegulnie na przedwiosniu gdy pszczol w ulu jest malo a temperatury noca niskie.
W mojej ocenie to jest oczywiste .


Na górę
  
 
Post: 06 stycznia 2017, 22:22 - pt 

Rejestracja: 31 stycznia 2016, 16:33 - ndz
Posty: 32
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: przemyśl
Cytuj:
dennicę zamknę od spodu, otworzę w powałce dwa pajączki za gniazdem a w dodatkowej płycie styropianu wytnę otwory na wentylację przez te dwa pajączki.
pozdrawiam

czyli mój pomysł ma sens aby tylko pamiętać o wentylacji prze pajączki w powałce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 22:33 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
W sumie nie powinienem się wypowiadać bo praktyki teoretycznie zero ,ale pszczoła tyle wygrzeje na ile jej na to siła rodziny pozwoli ,dwa, ciepła góra a nie powałka ,trzy ,cztery itd ,nie bede przytaczał całej reguły prowadzenia na nieocieplanych jak będą chcieli to praktycy Ci uzupełnią. Na tyle miałem szczęścia że zaczynając miałem ocieplane i z jednej deski i jet różnica w postepowaniu i dostosowania wentylacji .W tym roku jak mi dobrze przezimują w kilku ulach nie będę zasuwał dennicy wychodząc z tego założenia co post wyżej, wykorzystując również to co zauważyłeś gdzie jest ciepło z pominięciem tej części dogrzewania ścianek.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 stycznia 2017, 22:42 - pt 
Ojojoj to co dla mnie jest zrozumiale dla innych nie koniecznie :cold:
crimen76,

Zostaw dennice otwarte pszczoly nie zamarzna ! Jak je zamkniesz bardziej im zaszkodzisz .beda siedziec na mokrych plastrach ,Ty jak wejdziesz pod mokra koldre bedzie Ci cieplo i przytulnie?

Jakie silne masz te rodziny w ilu uliczkach sa ?


Na górę
  
 
Post: 06 stycznia 2017, 23:42 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
mogłem się tego spodziewać podział na zwolenników i przeciwników nieocieplanych dennic :mrgreen:
tylko wyjaśnie że dennica nieocieplana to dla mnie siatka+ wkładka, deska 25mm czy sklejka od 1cm w górę bez ocieplenia termicznego

ocieplana to taka z 2-5cm warstwą styropianu ale z taką się dawno nie spotkałem, dennica ocieplana a z towartymi pajączkami daje tyle samo co dennica nie ocieplona też otwarta wiec nie ma się o co sprzeczać :mrgreen:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2017, 11:42 - sob 

Rejestracja: 31 stycznia 2016, 16:33 - ndz
Posty: 32
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: przemyśl
Witam
to są tegoroczne odkłady utworzone około 10 lipca
zazimowane są na 4ramkach i 5 ramkach.
ostatnio patrzyłem pod koniec grudnia(poprzez lekkie uchylenie powałki) to pszczoły były.
To co, na wiosnę robić tak jak pisałem czy już nic nie dawać bo daszek jest ocieplony 3cm styropianem i tylko zamknąć dennicę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2017, 11:59 - sob 

Rejestracja: 24 listopada 2015, 19:31 - wt
Posty: 205
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: kraków
Przymknij dennice prawie całkowicie, zostaw tylko szczelinę tak 1 cm. Styropian możesz położyć na powalce. Słabych rodzin nie zimuj z otwartą dennica.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2017, 12:13 - sob 
crimen76 pisze:
Witam
to są tegoroczne odkłady utworzone około 10 lipca
zazimowane są na 4ramkach i 5 ramkach.
ostatnio patrzyłem pod koniec grudnia(poprzez lekkie uchylenie powałki) to pszczoły były.
To co, na wiosnę robić tak jak pisałem czy już nic nie dawać bo daszek jest ocieplony 3cm styropianem i tylko zamknąć dennicę?


Kolega takie słabe rodzinki zimuje na otwartej dennicy? :thank:
Na wiosnę ja bym dał maty po bokach żadnego styropianu na górę nie bo to tworzy wilgoć i robi się problem ewentualnie jeżeli koniecznie chcesz to jakiś materiał przepuszczalny.
Przy takiej słabej rodzince to 1 otwór w powałce wystarczy a nawet i to za dużo bo zrobiłeś przeciąg przy otwartych dennicach.

Pozdrawiam


Na górę
  
 
Post: 07 stycznia 2017, 12:28 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
pisiorek pisze:
niech ta dyskusja będzie naukom dla naszych starszych kolegów

Wybaczcie , że się wtrącam w waszą kulturalną dyskusję ale chciałbym by ona była nauką , również dla tych nieopierzonych . Może kilka słów na temat : Po co wprowadziłem osiatkowane dennice we własnej pasiece . Wcale nie kierowała mną chęć poprawienia wentylacji w ulu , bo przy innych typach dennic też potrafi być prawidłowa . Jedynym kryterium było ułatwienie walki z warozą . Właśnie zimowanie pszczół z otwartymi dennicami na poduszce powietrznej / dodatkowa kondygnacja wypełniona pustymi ramkami / , bez względu na występujące temperatury daje właściwe rezultaty . Dennica musi być otwarta do momentu , kiedy zapragniemy by matka rozpoczęła czerwienie.
Moment ten u różnych pszczelarzy jest różny . Niektórzy chcą by ich matki czerwiły już w lutym , inni czekają do marcowego pierwszego oblotu . Należę do tej drugiej kategorii ponieważ twierdzę , że im dłuższy okres bez czerwiowy , tym mniej warozy w ulu . Okres sześciomiesięcznej przerwy byłby idealny . Mimo otwartych dennic , trudno jest taki okres wymusić . Można go jednak uzyskać , wprowadzając izolatory Chmary / pomijam tu dyskusję za i przeciw /.
W momencie zamknięcia osiatkowanych dennic , błędem jest wycofywanie poduszki powietrznej - choćby nią była pełna kondygnacja gniazdowa z pustymi ramkami . Ona nie przeszkadza w wiosennym rozwoju , nie ochładza gniazda / jak niektórzy twierdzą / znajdującego się nad nią , wprost przeciwnie : oddala gniazdo od zimnego dna i dalej spełnia swoją ochronną rolę . To na razie tyle w tej tak kulturalnej dyskusji .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2017, 12:55 - sob 

Rejestracja: 31 stycznia 2016, 16:33 - ndz
Posty: 32
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: przemyśl
Ja myślę że gdyby było im zimno
to na jesieni pewnie by pokitowały na dole uliczki
W grudniu jak wyjmowałem siatkę to osyp był niewielki. Przeciągu raczej nie ma bo na górze pajączki zasłonięte korkami styropianowymi a dennica wysoka ok. 17-18 cm.
Więc tak zostawię tak jak jest a na wiosnę zamknę dennicę i otworzę dwa lub jeden pajączek za gniazdem.
Natomiast jak przyjdą mrozy że prze dłuższy czas będzie po -20 w dzień i w nocy to wtedy przysłonię dennicę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2017, 15:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
paraglider, Całkowicie się kolego zgadzam z tym co napisałeś :) Nic dodać nic ujęć :)

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2017, 16:50 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
crimen76 pisze:
Ja myślę że gdyby było im zimno
to na jesieni pewnie by pokitowały na dole uliczki
Na to pokitowanie to ja bym tak za bardzo nie liczył, zwłaszcza w jesieni, uliczki i na dole...
Od góry to może by tam jeszcze jakieś niewielkie szpary pokitowały...

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2017, 17:40 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
crimen76 pisze:
Witam
to są tegoroczne odkłady utworzone około 10 lipca
zazimowane są na 4ramkach i 5 ramkach.
ostatnio patrzyłem pod koniec grudnia(poprzez lekkie uchylenie powałki) to pszczoły były.
To co, na wiosnę robić tak jak pisałem czy już nic nie dawać bo daszek jest ocieplony 3cm styropianem i tylko zamknąć dennicę?


takiego czegoś nie zimuje się na otwartej siatce bo jest aktualnie taka moda...
dobrze ocieplić późną jesienią zapewnić wentylacje w dennicy i czekać do wiosny
co do ocieplanych dennic to mam ich 8szt ale zimą mają otwarty wylotek+ otrwarte 1-2 pajączki w dennicy, góra jest na głucho i w każdym daszku na stałe mam zainstalowane 2-3cm styropianu

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2017, 19:44 - sob 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Sprawę utrzymania właściwych parametrów temperatur i wilgoci występujących w okresie całego sezonu należy pozostawić pszczołom.
One bowiem wiedzą najlepiej jak sterować tymi parametrami i są do tego przygotowane przez matkę naturę.
Uwzględniają one praktycznie wszystkie elementy układanki warunkujące rozwój i zachowania, zarówno od nich niezależnych /ogół zjawisk pogodowych/ jak i zależnych występujących w obrębie przestrzeni życiowej, którą zaadoptowały.
Rodzina pszczela jest organizmem stałocieplnym .Tak wiec w naszych warunkach klimatycznych ważnym elementem każdego ula jest jego izolacja przed przegrzaniem w okresie letnim, ocieplenie w okresie zimowym, dobra wentylacja i odpowiednia higroskopijność materiału, z którego powstał ul.
Sposobem na ułatwienie życia sobie ,a przede wszystkim pszczołom jest podejście naszych ojców, którzy nie mając materiałów - zdobyczy cywilizacji do budowy ula użyli najlepszych naturalnych materiałów takich jak: drewno, a do ocieplenia: słoma, sieczka słomiana, wióry.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2017, 21:18 - sob 

Rejestracja: 31 stycznia 2016, 16:33 - ndz
Posty: 32
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: przemyśl
Cytuj:
takiego czegoś nie zimuje się na otwartej siatce bo jest aktualnie taka moda.

nie wiem czy coś takie się zimuje czy nie,
na jesieni czytałem i gdy doszedłem do układania gniazda stwierdziłem że wolę ścieśnić gniazd niż ma być za szerokie.
Przez cały lipiec sierpień podawałem syrop aby rozwój był jak największy, pożytku było pełno bo dobre tereny miód zostawiłem, nie wiem jak może jak ktoś ma brojlery to i ma 8-10 ramek ja mam krainkę i przez dwa miesiące maks 3 ramki czerwiu to był maks. więc według tego co przeczytałem 3 ramki plus 2 ramki pierzgi osłonowe. Myślę ze czy dennica jest otwarta czy też zamknięta to przy takich mrozach to temp. będzie taka sama, tym bardziej że z praw fizyki wynika że ciepło idzie do góry a pszczół na dole dennicy nie ma.
Może się mylę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 09:37 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
crimen76 pisze:
krainkę i przez dwa miesiące maks 3 ramki czerwiu to był maks

A może matka stara i słabiej czerwi?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 09:41 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
crimen76 pisze:
nie wiem jak może jak ktoś ma brojlery to i ma 8-10 ramek ja mam krainkę i przez dwa miesiące maks 3 ramki czerwiu to był maks.


Coś z tą matką jest chyba nie tak. Odkład 3-ramkowy z krainką ci spokojnie dojdzie na zimę do 10 ramek :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 12:01 - ndz 
BARciak pisze:
crimen76 pisze:
nie wiem jak może jak ktoś ma brojlery to i ma 8-10 ramek ja mam krainkę i przez dwa miesiące maks 3 ramki czerwiu to był maks.


Coś z tą matką jest chyba nie tak. Odkład 3-ramkowy z krainką ci spokojnie dojdzie na zimę do 10 ramek :)


Mam sierpniowe odklady ktore zimuje pszczoly sa w 5 uliczkach . Wystarczy ze matka zaczerwi 5 ramek i taka rodzinka jest ok napewno przezimuje ,majowe odkady sa silniejsze od rofzin produkcyjnych ze starymi matkami itd itp...


Na górę
  
 
Post: 08 stycznia 2017, 12:39 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
pisiorek, ja tez tak zimuję sierpniowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 14:37 - ndz 

Rejestracja: 31 stycznia 2016, 16:33 - ndz
Posty: 32
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: przemyśl
Witam
we wrześniu miałem po 7-8 ramek w ulu
i na nich były pszczoły na czarno, zamierzałem zazimować na tylu ramkach
ale czytając forum plus książki doszedłem do wniosku ze zwężę gniazda do 5 ramek (na czterech chyba jednak nie zimowałem) i jeden ul 6 ramek, tak zrobiłem bo stwierdziłem na podstawie tego co przeczytałem że lepiej ścieśnić gniazdo niż zostawić za szerokie, dodam to moje dopiero pierwsze zimowanie.
Zobaczymy za 2 miesiące co będzie. Matki były tegoroczne.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 16:48 - ndz 
crimen76 pisze:
Cytuj:
takiego czegoś nie zimuje się na otwartej siatce bo jest aktualnie taka moda.

nie wiem czy coś takie się zimuje czy nie,
na jesieni czytałem i gdy doszedłem do układania gniazda stwierdziłem że wolę ścieśnić gniazd niż ma być za szerokie.
Przez cały lipiec sierpień podawałem syrop aby rozwój był jak największy, pożytku było pełno bo dobre tereny miód zostawiłem, nie wiem jak może jak ktoś ma brojlery to i ma 8-10 ramek ja mam krainkę i przez dwa miesiące maks 3 ramki czerwiu to był maks. więc według tego co przeczytałem 3 ramki plus 2 ramki pierzgi osłonowe. Myślę ze czy dennica jest otwarta czy też zamknięta to przy takich mrozach to temp. będzie taka sama, tym bardziej że z praw fizyki wynika że ciepło idzie do góry a pszczół na dole dennicy nie ma.
Może się mylę.


Z matką wszystko jest pewnie ok a ty prawdopodobnie zalałeś gniazdo i dlatego tak mało czerwiu ale ja tego nie widziałem.


Na górę
  
 
Post: 08 stycznia 2017, 18:54 - ndz 

Rejestracja: 31 stycznia 2016, 16:33 - ndz
Posty: 32
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: przemyśl
Syrop był podawany na rozwój ok.400 ml raz na trzy dni
do tego dokładałem ramki z węza do obudowania bo suszu nie miałem,
no kurcze robiłem zgodnie z literaturą Ostrowskiej i radami kolegi pszczelarza, który zna się na rzeczy i nie szło aby matki zaczerwiły więcej niż 3 ramki. A karmienie zimowe zrobiłem na początku września.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 18:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
crimen76 pisze:
i nie szło aby matki zaczerwiły więcej niż 3 ramki.
A czerw był ładny, zwarty, nie rozstrzelony?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 19:00 - ndz 
crimen76 pisze:
Syrop był podawany na rozwój ok.400 ml raz na trzy dni
do tego dokładałem ramki z węza do obudowania bo suszu nie miałem,
no kurcze robiłem zgodnie z literaturą Ostrowskiej i radami kolegi pszczelarza, który zna się na rzeczy i nie szło aby matki zaczerwiły więcej niż 3 ramki. A karmienie zimowe zrobiłem na początku września.


kolego nie patrz na ksiazki ostrowskiej bo ona nie wie jaka jest sytuacja w twoim ulu .
patrz na swoje pszczoly i na to jak wyglada sytuacja ,reaguj i podejmuj wlasciwe decyzje , 3 ramki czerwiu to jest dramat chlopie ,one powinny miec 8 /9 ramek czerwiu .ja CI nie powiem co jest ? no nie jestem tam i nie widze nic po za tym co piszesz. jak mam CI podpowiedziec ?


Na górę
  
 
Post: 08 stycznia 2017, 19:23 - ndz 

Rejestracja: 31 stycznia 2016, 16:33 - ndz
Posty: 32
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: przemyśl
Czerw był na całej ramce nie rozstrzelony
no może były na 4 ramkach(już dokładnie nie pamiętam), na 5 uli podałem około 60kg cukru 3:2, w jednym ulu na początku września miałem problem z matką bo pszczoły dokonały cichej wymiany (matkę znalazłem na siatce) ale matkę wyhodowały i matka czerwiła, w tym ulu dennicę otworzyłem dopiero z początkiem października.
Na jesieni wydawało mi się, że jest ok, jak ostatni raz dymiłem na początku listopada to pszczół było dużo, po świętach jak patrzyłem na siatkę to nie było wielkiego osypu, ule delikatnie brzęczały spokojnie, pszczoły pojedynczo chodziły na górze ramek, było ok.5C
Zobaczymy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 20:03 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
crimen76,
Mocne pszczoły nie wymagają docieplenia ,natomiast o słabsze trzeba dbać.Zimuję kilka rodzinek z matkami zapasowymi,odkłady są utworzone z rameczek i pszczół z ulików weselnych.jeżeli nie potrzebuję matki do ratowania innego ula ,to zakładam bezpośrednio na ramki 5 cm styropianu zabezpieczonego przed zgryzaniem przez pszczoły ,takim rodzinkom można poddawać ciasto i wodę.Przy dobrej matce spokojnie dojdą do siły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2017, 20:07 - ndz 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
crimen76, nie mart się, zamknij te dennice i czekaj do pierwszego oblotu. Widziałem jak pszczelarze zimuja i na 3 ramkach i do akacji doszły do siły i zebrali po 30 słoikow 0,9l miodu. W moim rejonie starsi pszczelarze zimuja na 4 do 8 ramek i miód też mają. Głowa do gory i się nie martw będzie dobrze. Na przyszłość przed zakarmieniem na skrajach ula wkladaj ramki z węza do wypełnienia korpusu, gdy bedzie mało miejsca na plastrach to odbuduja węze, a takie ramki nie pleśnieja w ulu zima i moźna je zostawić w ulu na zime, gdybyś się spóźnił wiosną z dodaniem węzy, to będą miały co robić, odbudują zostawione ramki z węzą. :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2017, 00:18 - wt 
crimen76 pisze:
Syrop był podawany na rozwój ok.400 ml raz na trzy dni
do tego dokładałem ramki z węza do obudowania bo suszu nie miałem,
no kurcze robiłem zgodnie z literaturą Ostrowskiej i radami kolegi pszczelarza, który zna się na rzeczy i nie szło aby matki zaczerwiły więcej niż 3 ramki. A karmienie zimowe zrobiłem na początku września.



Czym i jak leczyłeś ?
Pyłek miały?
Czasem matka już zwłaszcza w sierpniu nie będzie czerwiła na dziewiczych ramkach i to może być przyczyną ograniczenia czerwienia.


Na górę
  
 
Post: 10 stycznia 2017, 07:17 - wt 
Młode matki w odkładach czerwia na dziewiczych ramkach tylko im się uszy trzęsą.


Na górę
  
 
Post: 10 stycznia 2017, 07:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Z tym to jest różnie, zależy od pory roku i od tego co mają do dyspozycji w gnieździe. Często miałem sytuację w rodzinach że w sierpniu matka omijała dziewiczy susz i ograniczała czerwienie wyłącznie do ramek już przeczerwionych.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 stycznia 2017, 07:48 - wt 
CYNIG, Nigdy nie dawałem do odkładów ramek z suszem bo po prostu ich nie mam wszystkie odkłady które robię dostają węze nie zależnie od pory roku ,matki dobrze czerwia. muszą mieć staly dopływ pokarmu cały czas w odpowiedniej ilości. To jest podstawowy warunek według mnie.
Oczywiście zakładam że matka w takim odkladzie jest zdrowa i wszystko z nią jest OK.

Ale moje doświadczenie jest minimalne ,wiele jeszcze nie wiem ,wiele jeszcze się muszę uczyc...


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 208 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji