FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 22:17 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przeprowadzka
Post: 11 lutego 2017, 07:30 - sob 

Rejestracja: 04 grudnia 2016, 12:46 - ndz
Posty: 75
Ule na jakich gospodaruję: warszawski zwykły
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
Dzień dobry. W kwietniu ( ok 15-go?) będę odbierał 2 zamówione rodziny. Kupiłem transportówki na 9 ramek i ule też już gotowe. Sprzedawca działa ok 100 km ode mnie. Jak mam to rozłożyć w czasie? Zakładam, że pojadę przed wieczorem, żeby większość pszczół była już w ulu, ale jeszcze było wystarczająco widno. A później? Przekładam w nocy , czekam do rana, czekam do południa? Jak byłoby najlepiej- zgodnie ze sztuką pszczelarską?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2017, 07:56 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Czekasz aż się oblecą w transportówkach, następnego dnia przekładasz. Otworzenie rodzin po transporcie, w ciemności i przekładanie nie wchodzi w grę.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2017, 08:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
Tak jak pisze Adam, stawiasz na miejscu docelowym jak przyjedziesz, otwierasz wyloty, rano się pszczoły oblecą, a po południu możesz spokojnie przełożyć do swoich uli. Przekładanie przed oblotem jeszcze w nocy nie wchodzi w grę.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2017, 08:26 - sob 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Ja tez będe kupował i rozmawiałem ze sprzedawca pszczelarzem jak to zrobic. Plan jest taki po południu jade do niego przekładam ramki do swoich uli (nie bede sie bawił w transportówki) stawiam ule na miejscu starych i czekamy do wieczora az wszystkie pszczoły wrócą. Wieczorem zamykam wylotek i w drogę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lutego 2017, 09:50 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
Jak ja kupowałem dwie rodziny, to pojechałem z ulami. Oczywiście nie wszystkie ule są mobilne. Na miejscu byłem kilkanaście minut przed zachodem słońca. Odkład 6-ramkowy pszczelarz przełożył mi do uli. Uzupełniłem węzą do 10 ramek w ulu, aby się nic nie przesunęło w transporcie. Ule spiąłem aby przy mocniejszym hamowaniu nie uciekać z auta ;-). Ule jechały z tyłu na siedzeniach pasażera ;-)
Przyjechałem do domu było już ciemno. Ule położyłem na przygotowane wcześniej miejsce. Otworzyłem wylotki. Rano latały już w nowym miejscu.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2017, 19:00 - ndz 

Rejestracja: 04 grudnia 2016, 12:46 - ndz
Posty: 75
Ule na jakich gospodaruję: warszawski zwykły
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
I o to chodziło.Dzięki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2017, 20:08 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2013, 09:16 - wt
Posty: 213
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie 10-ramkowe
adamjaku pisze:
Czekasz aż się oblecą w transportówkach, następnego dnia przekładasz. Otworzenie rodzin po transporcie, w ciemności i przekładanie nie wchodzi w grę.


Po transporcie to faktycznie powinny odsapnąć, ale przekładanie do nowego ula po ciemku wcale nie jest takim złym pomysłem. Akurat ostatnio pewien klient opowiadał mi o swojej dość specyficznej gospodarce pasiecznej. Trzyma mianowicie ule w ciemnej murowanej stodole. Stoją tam bez daszków (i bez powałek). W ścianie wybite są pojedyncze cegły (ale nie pytałem, czy osobno dla każdego ula). Pszczoły podobno świetnie trafiają do swoich uli po dostaniu się do stodoły.
Plusami tej metody są:
1. Możliwość robienia przeglądów bez względu na pogodę.
2. Przeglądy bez kombinezonu. Pszczoły w ciemności nie mają skłonności do atakowania.
3. Nie ma obaw o kradzież lub zniszczenie uli (przedtem temu pszczelarzowi niszczono ule, gdy stały na otwartym terenie)

Minusy:
1. Dym z podkurzacza trochę dusi, bo ulatnia się z trudem. Podkurzacza trzeba używać do spędzania pszczół z plastrów a nie do obrony przed żądleniem, bo nie żądlą.

Przeglądy robi się przy latarce z czerwonym światłem. Pszczoły nie mają receptorów wzroku na tę barwę. Dla nich czerwień nie jest żadnym światłem. Odróżniają tylko żółty, niebieski, biel i czerń.

Ale podaję to tylko jako ciekawostkę, a nie po to, żeby zachęcić do zasiedlania stodół pszczołami:) Pokazuje to jednak, jak odmiennie od standardowych rozwiązań można pszczelarzyć i że każdy sposób jest dobry, o ile prowadzi do celu i nam odpowiada. Autorytetów można posłuchać, ale niekoniecznie należy za nimi ślepo podążać...

_________________
ule wielkopolskie z poliuretanu - produkcja, sprzedaż, doradztwo
https://www.nektariada.pl

Nektariada na You Tube:
https://www.youtube.com/channel/UC0NIIf ... mW2-TVL_8w

Polub nas na Facebooku - będziesz otrzymywał informacje o promocjach, konkursach, wyprzedażach i nowych produktach:
https://www.facebook.com/Nektariada-1041724232557200/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2017, 20:44 - ndz 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
arturborat pisze:
2. Przeglądy bez kombinezonu. Pszczoły w ciemności nie mają skłonności


W tej kwestii mam inne doświadczenia. Niejednokrotnie dostałem żądło w trakcie transportu uli późnym wieczorem (już było ciemno) na pożytek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lutego 2017, 20:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2013, 09:16 - wt
Posty: 213
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie 10-ramkowe
Nie upieram się przy swoim. Streściłem tylko relację jednego z moich klientów. Być może czasem po ciemku żądlą, zwłaszcza jak czują się zagrożone albo zestresowane.

_________________
ule wielkopolskie z poliuretanu - produkcja, sprzedaż, doradztwo
https://www.nektariada.pl

Nektariada na You Tube:
https://www.youtube.com/channel/UC0NIIf ... mW2-TVL_8w

Polub nas na Facebooku - będziesz otrzymywał informacje o promocjach, konkursach, wyprzedażach i nowych produktach:
https://www.facebook.com/Nektariada-1041724232557200/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lutego 2017, 23:54 - śr 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Odradzam nawet przy łagodnych pszczołach, nie mówiąc o złośliwych grzebania w ulu po ciemku. Pszczoły atakują na zapach szczególnie pot i dwutlenek węgla i wcale nie muszą mieć widno - no i w nocy jest 100% starej pszczoły w ulu, tylko czekają na sygnał, że do ula dobiera się intruz. Dla nich człowiek czy niezdarny niedźwiedź zaglądający do gniazda po ciemku to sygnał do ataku.

Czasami jak jest miodobranie zwłaszcza w upalne dni jak w tym roku 30-40 stopni, lub okresie rabunków brak pożytku gdzie pszczoły dosłownie latają za pszczelarzem chmarami i czekają aby otworzyć ul , w południe śpię. Pracę ponownie rozpoczynam dopiero jak robi się szarówka i w nocy gdy pszczoły siedzą w ulach i jest przyjemny chłodzik. Wówczas nie grzebię w gniazdach tylko wyciągam ramki z miodni do transportówki, używam bardzo mocnego światła 50W (Ledowego - pszczoły lecą do żarówki ale nie giną od poparzeń) przenośnego w obrębie ula, widno jak w dzień.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2017, 08:57 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
arturborat pisze:
adamjaku pisze:
Czekasz aż się oblecą w transportówkach, następnego dnia przekładasz. Otworzenie rodzin po transporcie, w ciemności i przekładanie nie wchodzi w grę.


Po transporcie to faktycznie powinny odsapnąć, ale przekładanie do nowego ula po ciemku wcale nie jest takim złym pomysłem. Akurat ostatnio pewien klient opowiadał mi o swojej dość specyficznej gospodarce pasiecznej. Trzyma mianowicie ule w ciemnej murowanej stodole. Stoją tam bez daszków (i bez powałek). W ścianie wybite są pojedyncze cegły (ale nie pytałem, czy osobno dla każdego ula). Pszczoły podobno świetnie trafiają do swoich uli po dostaniu się do stodoły.
Plusami tej metody są:
1. Możliwość robienia przeglądów bez względu na pogodę.
2. Przeglądy bez kombinezonu. Pszczoły w ciemności nie mają skłonności do atakowania.
3. Nie ma obaw o kradzież lub zniszczenie uli (przedtem temu pszczelarzowi niszczono ule, gdy stały na otwartym terenie)

Minusy:
1. Dym z podkurzacza trochę dusi, bo ulatnia się z trudem. Podkurzacza trzeba używać do spędzania pszczół z plastrów a nie do obrony przed żądleniem, bo nie żądlą.

Przeglądy robi się przy latarce z czerwonym światłem. Pszczoły nie mają receptorów wzroku na tę barwę. Dla nich czerwień nie jest żadnym światłem. Odróżniają tylko żółty, niebieski, biel i czerń.

Ale podaję to tylko jako ciekawostkę, a nie po to, żeby zachęcić do zasiedlania stodół pszczołami:) Pokazuje to jednak, jak odmiennie od standardowych rozwiązań można pszczelarzyć i że każdy sposób jest dobry, o ile prowadzi do celu i nam odpowiada. Autorytetów można posłuchać, ale niekoniecznie należy za nimi ślepo podążać...


coś mi się wydaje że z pszczelarstwem masz niewiele do czynienia bo gdybyś miał nie opowiadał byś takich ciekawostek które są po prostu głupie, trzymanie pszczół w stodole bez powałek i przeglądy po ciemku z latarką na czole :thank: ktoś nieźle cię wpuścił w maliny :mrgreen:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji