FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 00:01 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 27 lutego 2017, 23:51 - pn 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 07 lipca 2016, 08:55 - czw
Posty: 4
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Sokółka
Witam tak jak w temacie zakładam pasiekę i zaczynam budować własna bazę poużytkowa. A pszczół nigdy nie było ani w mojej rodzinie ani w sąsiedztwie wiedze opieram głównie na Internecie, znajomym pszczelarzu którego czasem spotkam i teraz także informacjach z koła pszczelarskiego. Pasiekę buduje na Podlasiu w rodzinnym gospodarstwie około 2km od najbliższej asfaltowej drogi. Ule stoją na hektarowym pastwisku koszonym raz w roku jeśli krowy coś zostawia a dookoła pastwiska pola i trochę olch na miedzach i pastwiskach i trochę lasów .Zacząłem od 3 uli dadant . Ule jednościenne drewniane tak ze chyba nic nadzwyczajnego , a zacząłem od nich bo wyczytałem w Internetach ze większość ludzi takie ma to i ja sobie takie kupiłem. Latem 2016 kupiłem 3 odkłady wraz z ulami i tak zacząłem swoje zmagania. Teraz w lutym 2017 pszczoły nadal żyją a ja nadal lubię do nich zaglądać i w ty roku chce do 10 pni dojść. Mam marzenie aby zbudować tam pasiekę na 40 pni i mieć mnóstwo miodu więc zacząłem budować bazę pożytkową i to o nią tu głównie chce dopytać. A wiec tak;
W odległości około 400 -800 m od uli na piaszczystym wzniesieniu posadziłem około 100 sztuk akacji białej i 50 sztuk oliwkowca waskolistnego
W sąsiedztwie czyli do około 200 m od uli posadziłem na wilgotnym terenie
50 snieguliczek ( 25 białej i 25 jakiejś kolorowej)
5 indygowców zwyczajnych
Po 4 pełowca japońskiego, korkowca amurskiego i evodi koreańskiej
3 derenie zwyczajne ( a jeden 10 letni i tak tam rósł a chyba są dobre jak wierzba na pożytek startowy)
30 sztuk sumaka octowca
50 sztobr wierzby po (10 wiciowej, migdałowej, smita i z tego co pamiętam IBŁ3 i 5)
40 malin ( a kolejne może 200 dzikich i tak samo tam rosło)
30 drzewek owocowych ( A kolejne 20 i tak tam rosło)
1 Akacje robine lepka bo wyczytałem że jest super ale dałem za nia 50 zł więc kupiłem jedna z nadzieja ze będę mógł później zaszczepić ja na zwyklej
3 akacje robiny fioletowe bo niby fajne to spróbuje
10 wierzb iwa wykopanych na miedzy przesadziłem blisko uli
Może ze 40 śliwek mirabelek tez tam rośnie

W tym roku dosadzę jeszcze sumaka octowca i może ze 100 wierzby energetycznej bo słyszałem ze też jakiś pożytek z niej jest. Do tego chciałem posadzić ze 100 sztuk indygowca zwyczajnego i ze 30 moszenki południowej . I zaczynam tez z bylinami czyli poletko Przegorzanu posieje to na pewno i chce jeszcze posadzić trojeśc amerykańska i kłosowiec fenikułowy ale te dwie to posadzę w multiplaty a potem przesadzę w teren, tylko nie wiem czy warto. Poza tym w sąsiedztwie kilka h gryki będzie.
I tu mam kilka pytań.
- czy warto sadzić ta amorfe ( indygowca zwyczajnego ) na wilgotnym terenie czy zamiast niego coś innego
-czy derenie faktycznie sa tak dobre jak wierzba
- czy trojeść amerykańska i kłosowiec fenikułowy będą rosły same przez kilka lat i czy warto się z nimi szarpać.
-czy warto sadzić a potem szczepić lipy ? wonna krymska i inne?
- te evodie i perłowce faktycznie są takie super jak w Internecie ludzie je chwalą ?
- czy wierzba energetyczna będzie jakimś tam pożytkiem?
- Może ktoś podpowie inne ciekaw krzewy.

Będę wdzięczny za każda opinie i komentarz :) bo dopiero zaczynam i wiem ze pewnie popełniam błędy .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2017, 08:36 - wt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Ty masz tyle ziemi czy sadzisz gdzie popadnie nie pytająć włascicieli?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2017, 10:22 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 07 lipca 2016, 08:55 - czw
Posty: 4
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Sokółka
Sadze wszystkie roślinki na swoim. Gospodarstwo na jakim stoją ule ma ogólnie z 15 hektarów ale na większości zboża rosną. Ja na razie mam do dyspozycji sad ,miedze, zarośla i pastwisko którego i tak ponad hektar jest. Więc możliwości mam sporo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2017, 10:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Darek pisze:
Więc możliwości mam sporo
Tak ci się tylko wydaje , z głodu pewnie nie padną ale jak w sąsiedztwie nikt nie sieje rzepaku ,facelii, gryki , lub innych miododajnych
roślin np. słonecznik itp. a w okolicy niema drzew takich jak lipa wierzba klon to powiem ci że nie pozostaje ci nic innego jak wędrówka . Widziałem takie pasieki i powiem ci że tragedia.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2017, 11:22 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 07 lipca 2016, 08:55 - czw
Posty: 4
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Sokółka
Lip na szczęście trochę w okolicy jest i dlatego nie zależałem sadzić zwykłych tylko jakieś inne które naturalnie tu nie występują. Akacje stara znalazłem tylko jedna wiec nasadziłem ich więcej. Wierzb starych jest w sąsiedztwie tylko kila więc za sadzenie wierz tez się zabrałem. A w okolicy co roku jest jakaś gryka nawet na naszym gospodarstwie ten hektar czy dwa są a siana była już wcześniej na ziarno a nie dla pszczół wiec tras daje podwójna korzyść.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2017, 12:25 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Po pracy jaką wykonałeś sądzę , że jesteś młody i przed tobą całe długie życie . Skoro raz się zaczęło sadzić , to już będziesz tak jak ja sadził do końca , a po 20 latach sadzenia wszyscy będą ci zazdrościć takiej bazy pożytkowej . Sadź wszędzie , nie tylko na swoim . Wykorzystaj każdy nieużytek , najmniejszy skrawek "ziemi niczyjej" . Nasza Ziemia potrzebuje sadzenia "jak kania dżdżu" . Masz już sporą wiedzę dotyczącą roślin miododajnych . Zainteresuj się bylinami , które potem same się będą rozsiewać .
Zadałeś mnóstwo pytań . Nie czekaj na odpowiedzi na które sam prędzej czy później znajdziesz odpowiedź . Bo to jest tak : jeżeli nawet ktoś ci powie , że indygowiec nie warto sadzić na wilgotnej glebie , to i tak go posadzisz , by się przekonać czy to jest prawda . Może być wręcz odwrotnie , właśnie twoja gleba będzie mu odpowiadała . Siałem kiedyś kłosowiec fenkułowy z myślą , że sam się potem będzie rozsiewał . Niestety - po czterech latach znikał wyparty przez inne rośliny . Choć wiem o tym , że długo nie pobędzie , sieję go rok rocznie dalej bo go lubię i pszczółki go lubią . Taka jest natura "siewcy". Evodie i perełkowce są super pod warunkiem , że nie przemarzają . Moje się zaaklimatyzowały i czują przy moich zimach dobrze . Dlatego są takie super , bo ich pożytek przypada na porę najbardziej korzystną dla rozwoju pszczółek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2017, 20:05 - wt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
mnie kusi żeby ludziom na działkach porosnietych dzewami podosadzac akacji i lpy drobnolistnej, ale troche mi głupio na czyjejs działce sadzic.
Mam swoje gospodarstwo, ale jestem zbyt chytry i szkoda mi pól obsadzać dzewami, wole siac na jakiejść czesci co roku facelie i gryke


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lutego 2017, 21:45 - wt 
Darek pisze:
Sadze wszystkie roślinki na swoim. Gospodarstwo na jakim stoją ule ma ogólnie z 15 hektarów ale na większości zboża rosną. Ja na razie mam do dyspozycji sad ,miedze, zarośla i pastwisko którego i tak ponad hektar jest. Więc możliwości mam sporo


Darek sadź warto


Na górę
  
 
Post: 01 marca 2017, 01:07 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 września 2016, 09:10 - wt
Posty: 89
Lokalizacja: Florentynów, łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WP, WL
Miejscowość z jakiej piszesz: Florentynów
Darek szacun, sadź, pielęgnuj i chwała Ci za to co robisz.
Zazdroszczę, że masz tyle swojej ziemi że możesz tak obsadzać
Ja mam raptem 1600m2 a tez nasadziłem ewodię koreańską i aksamitna, korkowca, perełkowca amorfę i jeszcze parę innych drzew i krzewów, na ile miejsca starczyło. Wyciąłem 15 sosen żeby mieć miejsce na miododajne drzewa i krzewy. Trzymam kciuki i rób to co robisz GRATULUJĘ ! :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 marca 2017, 22:39 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 07 lipca 2016, 08:55 - czw
Posty: 4
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Sokółka
Dzięki za informacje. I przekonaliście mnie będę sadził i zobaczymy co z tego będzie. A co do tego miejsca u mnie to wygląda to tak ze mam sporo zarośli gdzie jest tylko bez i czeremcha więc karczuje to z uporem maniaka i na to miejsce coś wartościowego sadze.
A może ktoś ma posadzona kłokoczke tak zwane drzewko szczęścia bo kupiłem kilka nasion ale nie wiem gdzie to sadzić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji