FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 21:39 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 marca 2017, 21:16 - ndz 

Rejestracja: 12 maja 2014, 21:06 - pn
Posty: 71
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Truskaw
Witam,
Pytanie może banalne a może nie ;)
Mam 8 rodzin. Wszystkie dziś nosiły pyłek co w sumie powinno świadczyć o obecności matki i jajek ;)... wszystkie oprócz jednej... Zajrzałem więc do środka... Matka jest i to w dobrej kondycji... łazi po plastrach... pszczół i zapasów też sporo. Jajek nie stwierdziłem... ale przegląd był na szybko...
Czy jest to normalne aby w marcu nie zaczęła jeszcze składać jaj? bo to spowodowało by przecież zbiór pyłku a tego nie robią....

Pozdrawiam
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2017, 21:18 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
psiezul pisze:
Czy jest to normalne aby w marcu nie zaczęła jeszcze składać jaj?

To zalezy od rasy/linii i klimatu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2017, 21:23 - ndz 

Rejestracja: 12 maja 2014, 21:06 - pn
Posty: 71
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Truskaw
Wszystkie rodziny to Krainki. Województwo Mazowieckie (okolice warszawy).Dziś było 15 w cieniu... Jakby to była inna rasa/linia to dawało by to do myślenia ale wszystkie mam takie same ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2017, 21:31 - ndz 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
psiezul, a z jakimi trutniami sie unasienniła? To też ma znaczenie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2017, 21:33 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
psiezul pisze:
Wszystkie rodziny to Krainki. Województwo Mazowieckie (okolice warszawy).Dziś było 15 w cieniu... Jakby to była inna rasa/linia to dawało by to do myślenia ale wszystkie mam takie same ;)

W tym roku w zasadzie powinny już czerwić wszystkie matki a na pewno mając pełnowartościową matkę powinny nosić pyłek.W marcu nie otwierając ula można stwierdzić prawidłową pracę rodziny po ilości noszonego pyłku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2017, 21:36 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
BARciak pisze:
psiezul, a z jakimi trutniami sie unasienniła? To też ma znaczenie.
Bardzo dobre pytanie dał kolega BARciak, .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2017, 21:37 - ndz 
Hieronim pisze:
W tym roku w zasadzie powinny już czerwić wszystkie matki a na pewno mając pełnowartościową matkę powinny nosić pyłek.W marcu nie otwierając ula można stwierdzić prawidłową pracę rodziny po ilości noszonego pyłku.


I taka Twoja teoria , tylko czy dotyczy postu kolegi , czy to Twoja opinia. :?: Warunki pogodowe są różne w Polsce , więc nie tak do końca z czerwieniem. Może nawet nie wszędzie były obloty, choć u niektórych pszczoły co były na 3 korpusach pewnie już miód targają :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 05 marca 2017, 21:39 - ndz 

Rejestracja: 12 maja 2014, 21:06 - pn
Posty: 71
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Truskaw
Matka jest hodowlana zakupiona.... niebieski opalitek. W rodzince jest bo widziałem i wyglądała na sprawną ruchowo ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2017, 21:44 - ndz 

Rejestracja: 05 października 2012, 01:48 - pt
Posty: 355
Ule na jakich gospodaruję: 435x170, WLKP12
Może po zimie zaniemogła... teraz pszczoły mają dylemat co z nią zrobić...???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2017, 21:47 - ndz 

Rejestracja: 12 maja 2014, 21:06 - pn
Posty: 71
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Truskaw
Pozostaje mi chyba tylko czekać i obserwować... a jak się nic nie zmieni to spróbuje połączyć z inną rodzinką w jakiś cieplejszy dzień...


Dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2017, 22:02 - ndz 

Rejestracja: 07 października 2015, 22:47 - śr
Posty: 309
Lokalizacja: Poland
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: opolskie
Ja bym się nie przejmował na zapas. U mnie nie bardzo były warunki na przegląd bo wiatr ostro dawał popalić ale zajrzałem to kilku rodzin i dam taki przykład że: 2 rodziny na tych samych matkach jedna większa druga mniejsza w tej mniejszej na dwóch ramkach bardzo dużo czerwiu a w tej silniejszej tyle co kot napłakał. Ta silniejsza dzisiaj ostro nosiła pyłek ta słabsza tyle o ile nosiła. Na drugiej pasiece która jest bardziej na otwartej przestrzeni można powiedzieć że w ogóle nie noszą przez te podmuchy tylko z wodą latają


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2017, 22:06 - ndz 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Nie łącz tylko wysyp z ula . O tej porze roku łatwo się wproszą do innych rodzin. Przy połączeniu sprytniejsza trutówka zabije czerwiącą matkę o czym się już przekonałeś jesienią. Wzmocnisz w ten sposób sąsiednie rodziny bez ryzyka .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2017, 22:08 - ndz 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
bagisek1,
Przeczytaj dobrze post psiezul, wszystkie pozostałe noszą .psiezul, Poczekaj jeszcze z łączeniem , był taki rok że matki zaczęły czerwić po pierwszym dniu wiosny[21.03]bagisek1, Rzeczywiście są tu na forum fachowcy zimujący na trzech korpusach i kłąb im układa się w kształcie walca :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 marca 2017, 22:32 - ndz 
Pszczół nigdy nie wysypuje sie na ziemie , nawet rójki bo to stworzenia Boże.


Na górę
  
 
Post: 06 marca 2017, 01:03 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
psiezul, Wiosenny rozwój rodziny jest uzależniony od rasy pszczół ,temperatury otoczenia ciepła w gnieździe , zapasu pokarmu czyli miodu pierzgi wody oraz siły rodziny proponuje tobie poczekać ze złom decyzjom ale zrobisz jak będziesz uważał tylko jest jedna rzecz można coś zepsuć ale nie można spieprzyć .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2017, 11:08 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
psiezul pisze:
Czy jest to normalne aby w marcu nie zaczęła jeszcze składać jaj?

Tak , taka sytuacja jest jak najbardziej normalna w kilku przypadkach . Wymienię tylko jeden : Jeżeli prawie cała pierzga została wykorzystana na wychów późno - jesiennego czerwiu , to wiosną żadna matka nie podejmie czerwienia z powodu braku podstawowego pokarmu do karmienia larw . Te namiastki pyłku , które teraz pszczoły przynoszą , jeszcze długo nie uzupełnią tych braków . Poza tym , dopiero początek marca .Dwudniowe ocieplenie umożliwiające dokonania przeglądów , nie czyni wiosny . Tym bardziej , że szykuje się prawdziwa huśtawka pogodowa , łącznie z opadami śniegu w niektórych rejonach kraju już dzisiaj . Co najmniej do 20 marca prawdziwej wiosny jeszcze nie zobaczymy . Pszczółki to czują i podejmą lub nie czerwienie na tyle , na ile im warunki na to pozwalają . Żadnego rodzaju przyśpieszanie tutaj nie pomoże , bo to pszczoły decydują o czerwieniu matek , a nie żaden pszczelarz . My jedynie możemy im polepszyć warunki bytowania . Nie likwiduj tej rodziny , bo może się okazać , że właśnie na skutek nie podjęcia wczesnego czerwienia przez matkę , będzie w sezonie najlepsza .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2017, 13:12 - pn 
Nie wiem jak jest w innych regionach Polski ale u mnie już wszystkie matki czerwia nawet strutowiała matka czerwila juz na trutowo po kilkuletniej obserwacji pszczół mogę niemialo napisac że pszczoły znają pogodę one wiedzą kiedy wystartować z rozwojem to nie jest na pewno przypadek kiedy zaczynają czerwić one mają nosa.

Jeśli u kolegi w siedmiu ulach matki czerwia jedna nie czerwi to cos z ta matka pewnie jest nie tak .


Na górę
  
 
Post: 06 marca 2017, 18:11 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
pisiorek, w tym temacie to jednak mało wiesz, ja bym ta matkę zostawił, bo i u mnie jeszcze że 3 czy 4 matki nie czerwia wcale i to akurat mnie cieszy, bo wiem co to za matki i w jakiej są kondycji. I wiem że czerwic zaczną na pewno i dużo lepiej rodzinka na tym wyjdzie niż te które mają już czerwic zasklepiony.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2017, 18:24 - pn 
Po 25 marca jak nie bedzie krytego czerwiu to cos nie halo z matką .Pewnie strutowiała ,albo polana kwasem jaku pisiora . Bedzie 14 stopni to zrobicie przeglady na razie pogoda nie jest łaskawa.


Na górę
  
 
Post: 06 marca 2017, 18:36 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
psiezul pisze:
Czy jest to normalne aby w marcu nie zaczęła jeszcze składać jaj? bo to spowodowało by przecież zbiór pyłku a tego nie robią....

Nie gorączkuj się daj jej dwa tygodnie czasu. Matki o dużej czystości rasowej krainki, przystosowane do naszego klimatu nie startują razem z krzyżówkami z bukfastem lub włoszkami np. Jak matka nie czerwi, po co latać po pyłek i ginąc jak w ulu pierzga nie ruszona. Pszczoła swój rozum ma.
Polecą jak pojawią się jajka.
franczuk dobrze prawi posłuchaj i daj jej szansę.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 marca 2017, 19:21 - pn 
Pawełek. pisze:
pisiorek, w tym temacie to jednak mało wiesz,

nigdzie nie napisalem ze duzo wiem :wink: pamietaj ze w ronych regionacvh kraju jest rozny klimat i sytuacja w ulach tez .
psiezul, Cie bardzo prosze napisz za 2 /3 tygodnie jak z ta matka bo jestem ciekawy :)


Na górę
  
 
Post: 09 marca 2017, 22:42 - czw 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 07:38 - wt
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: Leżak warszawski, korpus wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Bobrzany
Panowie,

zaobserwowałem podczas ostatnich lotów po pyłek, że pszczoły z rodzin silnych noszą w przeliczeniu na ilość pszczół wracających do ula dużo więcej pyłku niż te z rodzin słabszych. Mówiąc wprost - z ula silnego każda pszczoła (prawie) która wlatywała miała zółte obnóża, natomiast w słabych rodzinach np. 2 pszczoły na 10 miały pyłek.


Czy to już w tym momencie zaczyna się ten efekt, że rodzina o połowę silniejsza przyniesie 3 razy więcej pyłku?(czy jakoś tak) Można mówić o efekcie tzw. kuli śnieżnej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2017, 08:42 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2009, 20:09 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Jakubowice/opolskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Mundziu, Twoja obserwacja trwała zbyt krótko albo pisanie ogólnie, że niemal każda pszczoła z silnej rodziny wraca z pyłkiem daje niewiarygodne dane.

Na pewno jednak rodzina silna przynosi tego pyłku dużo więcej niż słaba, bo wystarczy prosty przykład:
zakładamy, że matki czerwią tak samo
Rodzina I - 1,5 kg pszczół
Rodzina II - 1 kg pszczół

Do ogrzania czerwiu potrzebne jest 0,5 kg pszczół
W rodzinie I zostaje 1 kg "wolnej" pszczoły zdolnej do lotów
W rodzinie II zostaje 0,5 kg ...

Myślę, że tyle wystarczy do odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytanie :)

_________________
https://www.facebook.com/miodyfinezja


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2017, 12:42 - pt 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 842
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Moim zdaniem w silnej rodzinie jest więcej czerwiu i większy "przymus" noszenia czują pszczoły. W słabej larw jest bardzo mało i mało pyłku zbierają. Zastanawiam się tylko po co lata te 8, o ile one rzeczywiście latają gdzieś. Może to jakieś rabusie.
To tylko moje przemyślenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2017, 15:25 - pt 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 07:38 - wt
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: Leżak warszawski, korpus wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Bobrzany
Wiech pisze:
Moim zdaniem w silnej rodzinie jest więcej czerwiu i większy "przymus" noszenia czują pszczoły. W słabej larw jest bardzo mało i mało pyłku zbierają. Zastanawiam się tylko po co lata te 8, o ile one rzeczywiście latają gdzieś. Może to jakieś rabusie.
To tylko moje przemyślenia.



Wodę też trzeba dostarczyć.

baniak, oczywiście że nie wszystkie z silnego ula wracały z pyłkiem - tylko zdecydowana większość z tych która aktualnie wlatywała do ula, zmierzyć tego nie jestem w stanie i nawet nie mam zamiaru próbować.
Pewne rzeczy w pszczelarstwie trzeba umieć dobrze ocenić "na oko".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 marca 2017, 15:42 - pt 
Mundziu pisze:
Pewne rzeczy w pszczelarstwie trzeba umieć dobrze ocenić "na oko".


Mundziu , chciałem pogratulować trafnej oceny :brawo: . Tata Tobie pomaga , znajmomy pszczelarz , a Ty jak stary wyga oceniasz jednym spojrzeniem . Jak Kaszpirowski :mrgreen: :mrgreen:
Przyznam się ,że ja tak nie potrafię.


Na górę
  
 
Post: 16 marca 2017, 21:53 - czw 

Rejestracja: 12 maja 2014, 21:06 - pn
Posty: 71
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Truskaw
Dziekuję wszystkim za uwagi i rady ;). Na razie zostawiłem w spokoju a jak będzie cieplej to zobaczę... Dam znać niech tylko temperatura pójdzie do góry.... jutro ma być 7 st ale od poniedziałku koło 11 ;)

pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2017, 23:15 - czw 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 07:38 - wt
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: Leżak warszawski, korpus wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Bobrzany
bagisek1 pisze:
Mundziu pisze:
Pewne rzeczy w pszczelarstwie trzeba umieć dobrze ocenić "na oko".


Mundziu , chciałem pogratulować trafnej oceny :brawo: . Tata Tobie pomaga , znajmomy pszczelarz , a Ty jak stary wyga oceniasz jednym spojrzeniem . Jak Kaszpirowski :mrgreen: :mrgreen:
Przyznam się ,że ja tak nie potrafię.


A czy w moim stwierdzeniu nie ma choć ziarnka prawdy? :)
Dzięki Bogu mam wszystkie zmysły sprawne to staram się ich używać również w pasiece, a pszczoły mnie będą zaskakiwać jeszcze dłuuuuugi czas :P

Potrafisz, potrafisz - chyba z linijką do pasieki nie chodzisz?

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 marca 2017, 18:25 - sob 

Rejestracja: 12 maja 2014, 21:06 - pn
Posty: 71
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Truskaw
Witam ponownie....
Sprawdziłem dziś i żadnego czerwiu nie ma a matula biega....wydaje się być dość szczupła :) Pytanie... Czy łączyć standardowo tj. przez gazetę czy jak Kolega tu wcześniej napisał, jak jest trutówka to może załatwić mi matkę, więc lepiej wysypać.... W sumie logicznie myśląc nie ma młodej pszczoły więc wszystkie powinny być lotne ;) i powinny wlecieć do sąsiedniego ula, który dziś troszkę podsunąłem w kierunku tego nie czerwiącego. Dam jej jeszcze ze dwa dni bo ma być cieplej ale chyba już jest prawie pewnik... tym bardziej, że inne z tej samej linii znoszą pyłek aż miło :)

Jak uważacie? który sposób? Chyba, że są jeszcze inne?

Pozdrawiam
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 marca 2017, 19:04 - sob 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
psiezul, tak jest inny sposob, nie zaglądaj i jeszcze poczekaj, bo nie potrzebnie sie denerwujesz. Na połaczenie, bądz rozgonienie bedzie jeszcze czas tj.w kwietniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 marca 2017, 19:19 - sob 

Rejestracja: 12 maja 2014, 21:06 - pn
Posty: 71
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Truskaw
ok ;)... dam sobie jeszcze parę dni :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 marca 2017, 23:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
Nie ma juz czasu ..zlikwidowac te matke najszybciej jak tylko temperatura dopisze
Ta matka zachorowala na virusa ........lapie to zazwyczaj 2 letnie a najczesciej 3 letnie matki.Na przyszlosc wymiieniac zawsze co roku nowe mlode matki ...i problemu nie bedzie.Tu EXpres gazeta cie uratuje By cos jeszcze z tego bylo Mowi sie kazda pszczola to 1 grosz..............czyli niech te pszczoly wychowuja juz czerw w innej rodzinie...poz d
(matka jak juz zacznie nosic jaja beda to trutnie 90 trutni okolo 10 pszczol)

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2017, 00:10 - ndz 

Rejestracja: 16 lutego 2015, 22:59 - pn
Posty: 148
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Chojnice
Zaglądałem 2 dni temu do uli. Zrobiłem szybkie przeglądy. W jednym jak tylko uchyliłem powałkę pszczoły szumiały wystawiały do góry odwłoki więc od razu pomyślałem że nie znajdę tam czerwiu, no i się nie myliłem. Połączyłem tą rodzinę z inną (na gazetę) ale nie jestem pewien czy zrobiłem poprawnie. Czytałem że można przełożyć ramki z pszczołami bezpośrednio do drugiego ula ale nie wiem czy zmieścił bym ramki obsiadane z dwóch rodzin w jednym ulu nie otrzepując pszczół z części z nich. Jutro będzie dobra pogoda więc zgonie wszystkie pszczoły do jednego korpusu. Jak postępować w przyszłości w takich sytuacjach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2017, 07:30 - ndz 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
zento pisze:
psiezul, tak jest inny sposob, nie zaglądaj i jeszcze poczekaj, bo nie potrzebnie sie denerwujesz. Na połaczenie, bądz rozgonienie bedzie jeszcze czas tj.w kwietniu.


Raczej bym już nie czekał na cud tylko połączył zasili inną słabszą rodzinkę to ta rodzinka mu się odwdzięczy w sezonie za te dwie

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2017, 07:43 - ndz 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Marcinw pisze:
Jak postępować w przyszłości w takich sytuacjach?



Jak miałeś po dziesięć ramek to korpus na korpus ale o tej porze niepotrzebna jest gazeta , jeśli masz np.6 ramek w ulu i drugi tyle samo to bez mateczny wcześniej zgonić na cztery ramki odczekać parę minut aż wszystkie pszczoły powchodzą na te ramki i poprzekładać je po kolei z tyłu ramek do dołączanej rodzinki

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2017, 08:50 - ndz 

Rejestracja: 16 lutego 2015, 22:59 - pn
Posty: 148
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Chojnice
"jeśli masz np.6 ramek w ulu i drugi tyle samo to bez mateczny wcześniej zgonić na cztery ramki odczekać parę minut aż wszystkie pszczoły powchodzą na te ramki i poprzekładać je po kolei z tyłu ramek do dołączanej rodzinki"

No tak w sumie banalne.
Ze ja na to nie wpadłem. W sumie to moja druga zimowla i jeszcze nie miałem takiego problemu. Ale coś czuję że koła to ja bym nie wymyślił.

Dziękuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji