FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 14:30 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Siła rodziny?
Post: 14 marca 2017, 19:30 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 marca 2017, 15:29 - wt
Posty: 80
Lokalizacja: Warszawa <> Wysychy(pod Niegowem)
Ule na jakich gospodaruję: 1/2Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
BARciak, przepraszam,że Cię wywołuję, ale tak jakoś wyszło.
Byłem dziś na działce i spojrzałem jak wyglądają pszczółki.
Poniżej zdjęcie pokazujące jak to wygląda. Więcej beleczek nie wyjmowałem bo było 10°C tylko, więc na chwilkę zdjąłem daszek, żeby zdjęcie zrobić.
Powiedzcie mi proszę, jaka jest rodzinka? Bardzo słaba (jeśli da się coś wywnioskować ze zdjęcia) .
Z góry dziękuję.
Obrazek
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2017, 19:46 - wt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Makar, nie wiem jak jest w pozostałych uliczkach ale taka średniawa jest. Jak jutro dasz rade wyjąć resztę beleczek a nawet ramkę którąś to zrób zdjęcia lepsiejsze :) Z tych zdjęć tylko tyle mogę powiedzieć. Ramki ze dwie za dużo tak mi się wydaje, ale za dużo tu nie widać :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2017, 22:07 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2017, 00:43 - pt
Posty: 12
Lokalizacja: Karkonosze
Ule na jakich gospodaruję: WIELKOPOLSKI
Miejscowość z jakiej piszesz: Jelenia Góra
Witam , za wiele nie widać to fakt , odsłonięte uliczki bez beleczek są na gęsto "zaludnione" , może się mylę bo brakuje mi doświadczenia z pszczołami , ale stawiam że i dalej pod beleczkami też jest gęsto :)
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 marca 2017, 22:26 - wt 
viking200, nie uważasz ,że w pierwszym poście warto się przywitać z użytkownikami forum :?:
zmoderowano - link do innego forum

Dobre bajeczki pociskasz z tym brakiem doświadczenia :nonono: .Zastanawiam się tylko dlaczego??? :mrgreen: :mrgreen: A już chyba wiem


Na górę
  
 
Post: 14 marca 2017, 22:45 - wt 
bagisek1 pisze:
Dobre bajeczki pociskasz z tym brakiem doświadczenia .Zastanawiam się tylko dlaczego??? A już chyba wiem


:mrgreen: kur tak czulem :haha: gadka szmatka nie znam sie te sprawy :lol:


Na górę
  
 
Post: 14 marca 2017, 23:09 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 marca 2017, 15:29 - wt
Posty: 80
Lokalizacja: Warszawa <> Wysychy(pod Niegowem)
Ule na jakich gospodaruję: 1/2Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
BARciak,
w weekend będę tam ponownie, wyjmę resztę beleczek, może nawet jakąś powałkę położę zamiast tego na wierzch dając ten koc dopiero. Jak mi się uda to i wyjmę jakąś ramkę ( jeśli pogoda pozwoli) i zrobię zdjęcie.
Ramek jest 6, w tym pomiędzy dwiema jest 20mm beleczka z wierzchniej części ramki bokiem położonej, bo mi na jesieni tak pomostkowały między dwiema ramkami, że nie dało się dosunąć na 10mm ( wieszałem tam takie cóś na warrozę - nasączone kawałki forniru - na samych górnych beleczkach ramek).
Jakieś ostre dziś były( tyłki w górze i żądła wysunięte, jak coś bliżej nich ręka była ;) ), ale widziałem, że pyłek nosiły. Mam nadzieję, że matka przezimowała.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2017, 00:48 - śr 
Nowo zarejestrowani użytkownicy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 marca 2017, 00:43 - pt
Posty: 12
Lokalizacja: Karkonosze
Ule na jakich gospodaruję: WIELKOPOLSKI
Miejscowość z jakiej piszesz: Jelenia Góra
bagisek1 pisze:
viking200, nie uważasz ,że w pierwszym poście warto się przywitać z użytkownikami forum :?:
zmoderowano - link do innego forum

Dobre bajeczki pociskasz z tym brakiem doświadczenia :nonono: .Zastanawiam się tylko dlaczego??? :mrgreen: :mrgreen: A już chyba wiem


Tę wtopę chyba naprawiłem już :)
Bajeczka ? raczej nie , po prostu mam różne myśli na temat tego co przezimowałem , i w dalszym ciągu mam obawy czy pewne rzeczy które robię u siebie , czy robię to dobrze . Bo jakoś było by głupio gdybym jakąś nie przemyślaną decyzją zaprzepaścił to co mam . A na razie pomimo wielu moich dotychczasowych błędów wynikających nie tyle z praktyki co bardziej z niewiedzy , nieznajomości tematu .
Nie mam pasieki na 20 czy 30 rodzin , gdzie strata jednej czy dwóch nie jest tak bolesna , jak dla tych którzy mają jedną albo dwie rodziny .
Ja po prostu szukam odpowiedzi . :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2017, 11:16 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
Nie wiem czy używasz zatwory . Naliczyłem 8 ramek w gnieździe a pszczół za wiele nie widać . Być może spędziłeś je dymem z ramek w obawie by cię nie pożądliły . Na moim miejscu , ścieśniłbym zatworem gniazdo do 6-ciu ramek a te dwie poszerzone ramki z pokarmem wycofałbym za gniazdo . Zlikwidowałbym również beleczki i dał powałkę . Po przeniesieniu pokarmu przez pszczoły z przestawionych ramek do gniazda , poszerzone ramki zlikwidował , lub ściął gorącym nożem do odpowiedniej grubości . Potem poszerzał gniazdo tylko węzą . Widzę , że na wszelki wypadek położyłeś na gnieździe 2,5 kg apifondy i bardzo dobrze . Jest to pokarm idealny do dokarmiania wiosennego , nie obciąża organizmów pszczół a w swoich granulkach ma dostateczną ilość wody i pszczoły nie muszą po nią wylatywać , narażając przy tak ekstremalnych temperaturach swego życia . Jeżeli przy tym masz w gnieździe dostateczną ilość pierzgi , to matka zacznie z dnia na dzień wzmagać czerwienie i rodzinka prawidłowo będzie się rozwijać .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 marca 2017, 11:19 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 marca 2017, 15:29 - wt
Posty: 80
Lokalizacja: Warszawa <> Wysychy(pod Niegowem)
Ule na jakich gospodaruję: 1/2Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
paraglider, dzieki. Te dwie skrajne ramki to właśnie zatwory. Dymu natomiast nie używałam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 marca 2017, 18:33 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 lipca 2014, 08:59 - śr
Posty: 121
Lokalizacja: Piaseczno
Ule na jakich gospodaruję: modyfikowane WZ
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowa Iwiczna
Tak z ciekawości, odnośnie siły rodziny, zapytam czy u mnie w jednym ulu WZ (nietypowy, z grubej dechy-25 ramkowy, wylot 40 cm szer.) jest nie za dużo pszczół? się nie wyroją?
Gospodarzę raptem 3 rok. Fotki z dzisiaj- nie latały za wiele, tyle co za wodą - czerw kryty był już 2 tyg.temu, 5 marca spr. (takie 10cm krążki na środku ramek).
1 fotka z 5 marca- przedostatnia ramka, dzisiaj zimno to siedzą głębiej - może nie widać, ale w każdej uliczce siedzą- i żądlą jak tylko stuknę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2017, 11:05 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
novi pisze:
Tak z ciekawości, odnośnie siły rodziny, zapytam czy u mnie w jednym ulu WZ (nietypowy, z grubej dechy-25 ramkowy, wylot 40 cm szer.) jest nie za dużo pszczół? się nie wyroją?

Upchnął bym te pszczoły na połowie tych ramek a resztę wyrzucił po za zatwór , wtedy by miały optymalne warunki do ogrzania czerwiu i szybszego rozwoju . Do pełni rozwoju tej rodzinki jest jeszcze daleko . Teraz pszczół z każdym dniem będzie tylko ubywać , ich wymiana nastąpi dopiero w pierwszej połowie maja i wtedy martw sie o rójki .
novi pisze:
żądlą jak tylko stuknę

Wymień w tym sezonie matkę na unasiennioną w innej pasiece w której pszczelarz selekcjonuje pszczółki na łagodność , a będziesz mógł wtedy stukać , pukać bez obawy o pożądlenia . Takich pasiek jest mnóstwo .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2017, 12:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
paraglider pisze:
novi pisze:
żądlą jak tylko stuknę
w ul się nie stuka - no chyba, że się jest dzięciołem

Ja jak raz żądliwe zakupiłem - nie podeszłem do ula na odległość 10metrów - był atak, jedna bomba, druga bomba, .... idt

Jak matkę szukałem by ją odstrzelić - sąsiadkę 300m dalej na tarasie po cyckach pogryzły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2017, 15:00 - pt 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 07:38 - wt
Posty: 30
Ule na jakich gospodaruję: Leżak warszawski, korpus wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Bobrzany
paraglider, mówiąc zatwór masz na myśli całkowite "zamknięcie" ula od jednej strony, czy przejscie bokami i dołem pszczoł jednak mają?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2017, 16:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
Zazwyczaj dołem mogą sobie przechodzić

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2017, 18:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 marca 2017, 15:29 - wt
Posty: 80
Lokalizacja: Warszawa <> Wysychy(pod Niegowem)
Ule na jakich gospodaruję: 1/2Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Pogoda dziś dopisała, a że byłem na działce to zajrzałem do pszczół.... poniżej zapodam zdjęcia 3 ramek, reszty po znalezieniu matki nie ruszałem. W sumie jest 6 ramek plus zatwory. Powiedzcie proszę, jak po tych zdjęciach rokuje rodzina (oczywiście jeśli da to powiedzieć)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec przezimowana matka zeszłoroczna

Obrazek

a tak noszą pyłek


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2017, 18:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 marca 2017, 15:29 - wt
Posty: 80
Lokalizacja: Warszawa <> Wysychy(pod Niegowem)
Ule na jakich gospodaruję: 1/2Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Pogoda dziś dopisała, a że byłem na działce to zajrzałem do pszczół.... poniżej zapodam zdjęcia 3 ramek, reszty po znalezieniu matki nie ruszałem. W sumie jest 6 ramek plus zatwory. Powiedzcie proszę, jak po tych zdjęciach rokuje rodzina (oczywiście jeśli da to powiedzieć)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec przezimowana matka zeszłoroczna

Obrazek

a tak noszą pyłek


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 marca 2017, 18:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 marca 2017, 15:29 - wt
Posty: 80
Lokalizacja: Warszawa <> Wysychy(pod Niegowem)
Ule na jakich gospodaruję: 1/2Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Pogoda dziś dopisała, a że byłem na działce to zajrzałem do pszczół.... poniżej zapodam zdjęcia 3 ramek, reszty po znalezieniu matki nie ruszałem. W sumie jest 6 ramek plus zatwory. Powiedzcie proszę, jak po tych zdjęciach rokuje rodzina (oczywiście jeśli da to powiedzieć)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec przezimowana matka zeszłoroczna

Obrazek

a tak noszą pyłek


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2017, 11:37 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
Mundziu pisze:
paraglider, mówiąc zatwór masz na myśli całkowite "zamknięcie" ula od jednej strony, czy przejscie bokami i dołem pszczoł jednak mają?

Pisząc zatwór , miałem na myśli zwykły ścieśniacz ograniczający wielkość gniazda . U mnie ma ma on powierzchnię zwykłej ramki gniazdowej , tak że przejście pszczoły mają również po bokach . Dodatkowo na 1/3 pod górną beleczką zatworu jest wywiercony na przestrzał otwór o średnicy 0,8 cm , służący do przejścia dla pszczół na drugą stronę z którego korzystają w chłodne dni przechodząc na ramki z pokarmem .
Makar pisze:
jak po tych zdjęciach rokuje rodzina (oczywiście jeśli da to powiedzieć)

Dobrze że podałeś tą apifondę tym rodzinkom , dzięki temu pokarmu im nie zbraknie na wiosenny rozwój . Trzymaj ciasno jak najdłużej te rodzinki , bo na razie będzie pszczół wiecej ubywać niż przybywać . Rozszerzysz gniazdo dopiero wtedy , jak zaczną się wylewać po za zatwory i być może będzie do tego potrzebna już tylko węza . Pogoda będzie sprzyjać więc rozwój będzie błyskawiczny .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji