FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:03 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Odbudowa węzy.
Post: 10 maja 2017, 14:41 - śr 

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 13:52 - sob
Posty: 99
Lokalizacja: Kurowice woj.łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Kurowice
Ile rodzina pszczela może odbudować węzy?Planuje na korpus wielkopolski dać trzy nadstawki ale nie mam wcale suszu do tych nadstawek.Jeśli przekracza to możliwości rodziny to muszę pokombinować z pełnym korpusem jako miodnia na korpusie rodni,bo do tego mam trochę ramek z suszem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2017, 14:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Jak poprawią się warunki, będzie pożytek.. podnieś jedną ramkę z czerwiem do góry i obstaw węzą. Silna rodziną w 3 dni odbuduje a matka niestety zaczerwi. Kolejne będziesz miał łatwiej. 30 sztuk spokojnie odrobią.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2017, 14:54 - śr 
arnold77, Rozumiem że jako miodnie będziesz stosował półnadstawki a nie pełne korpusy?

Wszystko zależy kolego od pogody siły ,rodziny oraz przede wszystkim pożytkow jakie masz?
Jeżeli siła rodziny jest duża jest dobry pożytek i pogoda to bez najmniejszych problemów taka rodzina odbuduje 3 pół korpusy węzy.Oczywiście trzeba mieć świadomość że żeby odbudować węze pszczoły muszą zjeść odpowiednią ilość miodu.
Ja słyszałem o zasadzie że żeby odbudować jedna duża ramke wlkp ,pszczoły muszą zjeść około kg miodu ,w mojej ocenie jest to bardzo prawdopodobne .Jeżeli pisze głupoty to proszę doświadczonych pszczelarzy żeby mnie poprawili


Na górę
  
 
Post: 10 maja 2017, 15:06 - śr 

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 13:52 - sob
Posty: 99
Lokalizacja: Kurowice woj.łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Kurowice
Aha czyli będzie trochę mniej miodu ale powinny odbudować.Od piątku będzie cieplej to może wezmą się za robotę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2017, 15:26 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Wypacanie wosku to proces naturalny i wynika z fizjologii pszczoły osiągającej określony wiek, dlatego jeśli rodzina jest silna a w ulu przybywa to przeliczanie wosku na zjedzony miód nie ma sensu. Jak nie dasz szansy na zrobienie suszu to to jesteś w plecy i na wosku bo wypocić go muszą tyle, że zgubią i na miodzie bo jeść coś przecież i tak muszą i zjedzą tyle ile będą musiały zjeść. Inaczej jest gdy wymuszasz produkcję wosku, w tym przypadku można robić przeliczenia ale tu z kolei nie jest to kwestja straty miodu bo działasz w sposób zamierzony i liczenie jest tu po to by dać odpowiednią ilość papu.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2017, 15:37 - śr 
Rob,

Wszystko się zgadza ,napisałem o tym ze pszczoły budując węże musza zjadać odpowiednią ilość pokarmu miałem na myśli że jeżeli nie będzie pożytku a założymy miodnie,to pszczoły węzy budować nie chcą .często młodzi pszczelarze pytają.Dlaczego pszczoły nie budują węzy w miodni ? Ano dlatego że nie ma odpowiedniego pożytku .A to czy ten pożytek jest naturalny czy jest wymuszony przez pszczelarza to w zasadzie jest już inny temat :D


Na górę
  
 
Post: 10 maja 2017, 17:46 - śr 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Oczywiście, że tak. Chciałem jedynie zwrócić uwagę na to, że pewnego rodzaju nieporozumieniem jest podkreślanie strat w ilości pozyskanego miodu przy produkcji wosku gdyż pszczoła wypocić łuseczki musi i musi też jeść. Nasza ingerencja powinna polegać jedynie na umiejętnym wykorzystaniu jej zdolności do produkcji wosku. Dodam jeszcze, że wartość jaką jest higiena nowych plastrów w chwili obecnej warta jest wiele więcej niż zjedzony miód i pozyskany wosk razem wzięte i przeliczone na pln-y. Pozdrawiam.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji