FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 18:47 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 15 stycznia 2017, 14:26 - ndz 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Co prawda temat wielokrotnie opisywany ale ciągle nie do końca poznany, może dlatego przykuwa naszą uwagę i bardzo często spędza nam sen z powiek.
Rój i rojenie się pszczół jest to naturalny podział rodziny pszczelej.
Proces ten w rodzinie pszczelej, jeżeli nie jest zakłócony /czynniki zewnętrzne/ trwa kilka dni. Towarzyszy mu ogromna aktywizacja i wszystko podporządkowane jest tworzeniu nowej rodziny pszczelej.
Zjawisko o którym mowa jest niezwykłym procesem. Przez miliony lat doskonalone doprowadziło do trwania i dominacji gatunku.
Gorącym dzisiaj tematem jest dostrzeganie przez człowieka podporządkowania sobie przez pszczoły całego ekosystemu.
Niesamowita sprawa, taka mała pszczółka zagraża egzystencji człowieka?
Wszystko za sprawą rójki - podziału.
My pszczelarze za działanie pierwszoplanowe postawiliśmy sobie sprawę wyhamowania
tego procesu.
Rójka od pewnego czasu jest dla większości pszczelarzy zjawiskiem niepożądanym , wręcz szkodliwym.
Jestem odmiennego zdania . Jeżeli to moje podejście do rójki wywoła merytoryczną dyskusję to chętnie będę w niej uczestniczył.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 stycznia 2017, 15:13 - ndz 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
andrzejkowalski100, Mój znajomy i to z Twoich terenów opiera się tylko na rójkach i ma dosyć łagodne te pszczoły, jak przyjeżdża na wrzos to chodzę przy Jego ulach bez siatki i jeszcze nigdy nie dostałem żądła, przy Jego ulach od kilkunastu lat.Też mi się zdarzają rójki i wcale się tym nie przejmuję , byle nisko no tak do 4metrów to żaden problem.Zawsze to swoje i zostaje na miejscu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 stycznia 2017, 17:26 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
przy hobbystycznej pasiece jak najbardziej. Ale nie wyobrażam sobie pracy w pasiece zawodowej opierającej się na rójkach.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 stycznia 2017, 17:33 - ndz 
Mam znajomego pszczelarza który ma tylko 15 rodzin produkcyjnych i on wychodzi z założenia że pilnowanie pszczół i wybijanie na sile z nastroju rojowego jest bez sensu. On często pozwala rodzinie się wyroić zbiera duży roj .Macierzak i rójka przynoszą mu miód .twierdzi że najważniejszym jest by macierzak nie wyroił się drugi raz, jeżeli wyjdzie z niego 1 roj to wszystko gra .Najważniejsze żeby odpowiednio umieć zadziałać by nie wyszły kolejne Roje.


Na górę
  
 
Post: 15 stycznia 2017, 18:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2013, 12:03 - pn
Posty: 520
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Bogucin
Mam taką rodzinkę która od 3 lat, co rok roiła się 4 maja. Rójkę wzmacniam czerwiem z innych rodzin, dla których jest to zabieg przeciw rójkowy, podobnie postępuje z macierzakiem po zostawieniu 1 matecznika.Tym sposobem mam 2 silne rodziny na póżniejsze pożytki które pszczoły dobrze wykorzystają, jednocześnie wykonałem w 2-3 rodzinach zabieg przeciw rójkowy zabierając im czerw.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2017, 12:14 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Rójka , rójce nie równa .
Analizując przyczyny powstawania nastroju rojowego w mojej pasiece a w efekcie wyjścia rojów , doszedłem do wniosku że prawie wszystkie były sprowokowane przeze mnie . Tylko w jednym przypadku nie znalazłem swojej winy . Była to rójka , która przyleciała do mojej pasieki i osadziła się w pustym ulu . Matka w tej rodzinie miała tak głęboko zakodowany gen rojliwości i przekazywała tą cechę swoim córkom , że żadne zabiegi przeciw rojowe nie odnosiły pożądanego skutku . Nawet młode matki po niej , roiły się w tym samym roku . Nie chcąc by ich geny mieszały się z genami moich pszczół , powoli wyeliminowałem je z pasieki .
Nikt nie zaprzeczy , że matki z mateczników rojowych są najdorodniejsze.
Nasuwa się więc pytanie : Czy nie warto je wykorzystywać we własnej pasiece , skoro rodzina się już wyroiła ?
Z cała odpowiedzialnością stwierdzam : Tylko w jednym przypadku nie warto - kiedy do rójki doprowadził zakodowany w organizmie matki gen rojliwości . W pozostałych przypadkach spowodowanych przez samego pszczelarza , mimo wyrojenia , matki nie przekazują takich cech córkom , bo ich nie posiadają . Sam kiedyś przeprowadzałem doświadczenia nad jak najszybszym doprowadzeniem rodzin do stanu rojowego . Okazało się , że po strząśnięciu pszczół i wymianie czerwiu otwartego na czerw kryty z obsiadającymi je pszczołami i dosypaniu młodych pszczół z miodowych nadstawek z innych uli , pszczółki w krótkim czasie zaczęły budować miseczki matecznikowe a matka je zaczerwiać . Wykorzystywałem później te mateczniki na wygryzieniu w odkładach pszczelich do powiększania pasieki . Nawet po kilku latach , nie stwierdziłem by rojliwość pszczół wzrosła a nawet wprost przeciwnie , bo do doświadczeń wybierałem materiał od tylko wartościowych matek .
A więc - jeżeli wiesz , że sam doprowadziłeś do rójki a matka w wyrojonej rodzinie była cenna z powodzeniem możesz wykorzystać dojrzałe mateczniki , lub jej córki do dalszego chowu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2017, 13:15 - pn 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
paraglider,
W starych książkach pszczelarskich jest opisana metoda pozyskiwania wartościowych matek. Polega na trzymaniu najlepszych rodzin w ciasnocie , aż do momentu pociągnięcia mateczników rojowych.Dzisiaj mamy inne metody uzyskiwania wartościowych matek ale jak ktoś ma czas na zabawę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2017, 13:25 - pn 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
górski_pszczelarz pisze:
przy hobbystycznej pasiece jak najbardziej. Ale nie wyobrażam sobie pracy w pasiece zawodowej opierającej się na rójkach.

Wszystko się zgadza rójki w znaczący sposób mogą obniżyć ekonomię prowadzenia pasieki.
I ten właśnie element powoduje ,że podejmujemy działania na wielu płaszczyznach aby zjawisko rójki nie występowało.
Działanie te jednak znacząco przyczyniają się do zamierania gatunku pszczoły miodnej przybliżając nas ludzi do katastrofy ekologicznej.
Zwróciłem uwagę na pewną zawiłą sprzeczność . Pszczelarz z jednej strony
pomaga pszczołom utrzymując gatunek w obecnym czasie przy życiu, z drugiej skutecznie okalecza, robiąc wszystko aby wyhamować naturalny podział. Jak to się ma do faktycznego stanu rzeczy?
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2017, 13:36 - pn 
paraglider pisze:
Z cała odpowiedzialnością stwierdzam : Tylko w jednym przypadku nie warto - kiedy do rójki doprowadził zakodowany w organizmie matki gen rojliwości . W pozostałych przypadkach spowodowanych przez samego pszczelarza , mimo wyrojenia , matki nie przekazują takich cech córkom , bo ich nie posiadają . Sam kiedyś przeprowadzałem doświadczenia nad jak najszybszym doprowadzeniem rodzin do stanu rojowego . Okazało się , że po strząśnięciu pszczół i wymianie czerwiu otwartego na czerw kryty z obsiadającymi je pszczołami i dosypaniu młodych pszczół z miodowych nadstawek z innych uli , pszczółki w krótkim czasie zaczęły budować miseczki matecznikowe a matka je zaczerwiać . Wykorzystywałem później te mateczniki na wygryzieniu w odkładach pszczelich do powiększania pasieki . Nawet po kilku latach , nie stwierdziłem by rojliwość pszczół wzrosła a nawet wprost przeciwnie , bo do doświadczeń wybierałem materiał od tylko wartościowych matek .
A więc - jeżeli wiesz , że sam doprowadziłeś do rójki a matka w wyrojonej rodzinie była cenna z powodzeniem możesz wykorzystać dojrzałe mateczniki , lub jej córki do dalszego chowu .


Hieronim pisze:
W starych książkach pszczelarskich jest opisana metoda pozyskiwania wartościowych matek. Polega na trzymaniu najlepszych rodzin w ciasnocie , aż do momentu pociągnięcia mateczników rojowych.


jestem przekonany ze to co napisaliscie nie spodoba sie tu wielu ....... :pala:
hodowcy matek nie beda zadowoleni hehe :P
cale szczescie ze to wolny kraj i kazdy moze podjac decyzje co i jak che miec :wink:


Na górę
  
 
Post: 16 stycznia 2017, 17:31 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
pisiorek, i to jest prawda co napisali bo sam kiedys mieszkajac w UK wlasnie wymusilem na matce rojke pociągły 12 matecznikow z tego złapałem i unasienniłem 8 szt matek i anie jedna sie nie wyroiła nawet w wieku 4 lat co najwyżej doszło do cichej wymiany lub wymiany przezemnie


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2017, 17:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
andrzejkowalski100 pisze:
górski_pszczelarz pisze:
przy hobbystycznej pasiece jak najbardziej. Ale nie wyobrażam sobie pracy w pasiece zawodowej opierającej się na rójkach.

Wszystko się zgadza rójki w znaczący sposób mogą obniżyć ekonomię prowadzenia pasieki.
I ten właśnie element powoduje ,że podejmujemy działania na wielu płaszczyznach aby zjawisko rójki nie występowało.
Działanie te jednak znacząco przyczyniają się do zamierania gatunku pszczoły miodnej przybliżając nas ludzi do katastrofy ekologicznej.
Zwróciłem uwagę na pewną zawiłą sprzeczność . Pszczelarz z jednej strony
pomaga pszczołom utrzymując gatunek w obecnym czasie przy życiu, z drugiej skutecznie okalecza, robiąc wszystko aby wyhamować naturalny podział. Jak to się ma do faktycznego stanu rzeczy?
Pozdrawiam :pl:


Wszystko się zgadza. To tak jak ze zwierzętami hodowlanymi. Pozostawione samym sobie nie poradzą sobie w obecnym środowisku. Niestety proces jest złożony jak zwykle i nie ma prostych rozwiązań, które zadowolą od ręki pszczoły i pszczelarzy. Ja żyję nadzieją, że uda się wyhodować pszczoły, które same w naturalny sposób będą oczyszczać się z warrozy, bez konieczności prowadzenia gospodarki rojowej. Plusem jest to, że coraz więcej zaczyna się dziać w tym temacie. Pszczelarze oraz naukowcy próbują walki na różnych frontach, a nie mówią już tylko o chemii tak jak dawniej. Jednak upłynie jeszcze trochę lat zanim uporamy się z warrozą bez stosowania chemii. W każdym razie jestem takiego zdania, że jeszcze za mojego życia do tego dojdzie.
Na razie w Wielkiej Brytanii podjęto próbę hodowli pszczół w sposób naturalny, czyli rójkowy i podobno całkiem dobrze się to sprawdza. Ale w innych częściach świata np w Skandynawii próbują z pszczołami, które same radzą sobie z pasożytem stosując obecnie przyjęte formy hodowli pszczół.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2017, 21:17 - pn 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
paraglider, pisze Z cała odpowiedzialnością stwierdzam : Tylko w jednym przypadku nie warto - kiedy do rójki doprowadził zakodowany w organizmie matki gen rojliwości .
Wpływanie na osłabienie uwarunkowań genetycznych pszczoły w zakresie naturalnego podziału jest próbą dominacji nad najistotniejszym elementem życia każdego żywego organizmu.
Do czego takie działania mogą doprowadzić należy się poważnie zastanowić?
Odpowiedż jest tylko jedna, zagłada gatunku apis mollifera . I co dalej?
Pszczoły to nie zwierzęta hodowlane ,nie da się ich podporządkować jak wykastrowane świnie ,koty, konie ,krowy, psy i inne.
To istoty, które jak pisałem podporządkowały sobie cały ekosystem. Człowiek jest tylko jego elementem i spać spokojnie nie może szczególnie kiedy podcina gałąż na której siedzi udając ,że wszystko jest w porządku.
Można wpływać na zachowania pszczół trzeba to robić z największą powagą i uważaniem. Sprawy naturalnego podziału powinna być pozostawiona w gestii samych pszczół . Pozdrawiam :pl:



.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 stycznia 2017, 21:57 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
No cóż, stety lub niestety jako gatunek dążymy do dominacji. W gruncie rzeczy wszystkie gatunki dążą do niej (dlaczego tak się dzieje tłumaczy między innymi teoria samolubnego genu) tyle, że człowiek jako istota posiadająca samoświadomość i szereg związanych z nią zdolności był w stanie zdominować środowisko w sposób niespotykany w historii ziemi, niestety niekoniecznie ta dominacja wychodzi na dobre.
W ramach tej dominacji naturalną jest próba domestyfikacji różnych organizmów, z pszczołą póki co to nie wychodzi i bardzo dobrze. Niestety nie zmienia to faktu, że obecnie pszczoła bez człowieka nie ma szans na przetrwanie, a człowiek jak to człowiek próbuje ją zaprząc do realizacji swoich celów. Cele te powodują, że staramy się wyeliminować cechy z naszego (bo nie pszczoły przecież) punktu widzenia nie pożądane a wzmocnić w naszym mniemaniu i dla naszego zysku sprzyjające. Oby nigdy to nie nastąpiło, obawiam się jednak, że przyjdzie taki czas, że tak jak w przypadku wielu linii kur hodowlanych doprowadzono do zaniku instynktu kwoczenia tak i w przypadku pszczół pojawią się ich bezrojowe odmiany... no chyba, że w nas pewne instynkty rozwijane przez korporacje zanikną.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 00:24 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2013, 00:33 - sob
Posty: 39
Ule na jakich gospodaruję: Danlan 435/170
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
Górski- pszczelarz pisze "Ja żyję nadzieją, że uda się wyhodować pszczoły, które same w naturalny sposób będą oczyszczać się z warrozy, bez konieczności prowadzenia gospodarki rojowej". Nauka i doświadczenie pokazuje, że nie uda się NIGDY wyhodować takich pszczół. Bo jeśli nawet wyhodujemy wolne od warrozy i rójek, to czas pokarze, że zafundujemy im inne wady, podatność na choroby, plenność, itp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 01:07 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
jar-mat pisze:
Górski- pszczelarz pisze "Ja żyję nadzieją, że uda się wyhodować pszczoły, które same w naturalny sposób będą oczyszczać się z warrozy, bez konieczności prowadzenia gospodarki rojowej". Nauka i doświadczenie pokazuje, że nie uda się NIGDY wyhodować takich pszczół. Bo jeśli nawet wyhodujemy wolne od warrozy i rójek, to czas pokarze, że zafundujemy im inne wady, podatność na choroby, plenność, itp.

Nigdy nie mów nigdy. Hodowla polega na ciągłym doskonaleniu cech użytkowych. Także zawsze będzie coś do poprawienie.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 01:33 - wt 

Rejestracja: 16 listopada 2013, 00:33 - sob
Posty: 39
Ule na jakich gospodaruję: Danlan 435/170
Miejscowość z jakiej piszesz: Gostynin
"Hodowla polega na ciągłym doskonaleniu cech użytkowych". Fakt - górski-pszczelarz - masz rację, tylko, że w pszczołach wygląda to inaczej ze względu na szybkość wymiany pokoleń rodzin pszczelich. Ale zmierzamy w takim samym kierunku jak całe rolnictwo, sadownictwo. Nowe odmiany , rasy a wymagają coraz intensywniejszej ochrony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 10:16 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Rob, a co napisane jest w tej "mądrej książce" człowiek ma napełniać ziemie i podporzadkować wszystkie stworzenia ziemi, fruwajace, pełzajace, chodzace i pływajace, oraz dbać o ziemie. O tym powinni wiedzieć wszyscy chrześcijanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 10:34 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
górski_pszczelarz pisze:
jar-mat pisze:
Górski- pszczelarz pisze "Ja żyję nadzieją, że uda się wyhodować pszczoły, które same w naturalny sposób będą oczyszczać się z warrozy, bez konieczności prowadzenia gospodarki rojowej". Nauka i doświadczenie pokazuje, że nie uda się NIGDY wyhodować takich pszczół. Bo jeśli nawet wyhodujemy wolne od warrozy i rójek, to czas pokarze, że zafundujemy im inne wady, podatność na choroby, plenność, itp.

Nigdy nie mów nigdy. Hodowla polega na ciągłym doskonaleniu cech użytkowych. Także zawsze będzie coś do poprawienie.


raczej nic z tego nie wyjdzie bo nam chodzi o utrwalenie zupełnie innych cech niż te które są potrzebne im do przetrwania

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 11:43 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
kudlaty pisze:
górski_pszczelarz pisze:
jar-mat pisze:
Górski- pszczelarz pisze "Ja żyję nadzieją, że uda się wyhodować pszczoły, które same w naturalny sposób będą oczyszczać się z warrozy, bez konieczności prowadzenia gospodarki rojowej". Nauka i doświadczenie pokazuje, że nie uda się NIGDY wyhodować takich pszczół. Bo jeśli nawet wyhodujemy wolne od warrozy i rójek, to czas pokarze, że zafundujemy im inne wady, podatność na choroby, plenność, itp.

Nigdy nie mów nigdy. Hodowla polega na ciągłym doskonaleniu cech użytkowych. Także zawsze będzie coś do poprawienie.


raczej nic z tego nie wyjdzie bo nam chodzi o utrwalenie zupełnie innych cech niż te które są potrzebne im do przetrwania


Tego typu zmiany w stanie naturalnym odbywają się na drodze ewolucji polegającej na przystosowaniu się gatunku do środowiska w którym przychodzi mu żyć. Opisał to Darwin. Człowiek niestety zakłócił te naturalne procesy gdyż przy okazji własnej ekspansji pomógł innym gatunkom zająć nowe tereny. Niestety to doprowadziło do przeniesienia nowych chorób i pasożytów między innymi na nasze podopieczne. fundujemy sobie i otoczeniu coś w rodzaju przyspieszonej ewolucji i wcale nie wiemy jak to się potoczy. Może się okazać, że za jakiś czas będziemy walczyć z rójką nie tylko dlatego, że chcemy panować nad rozmnażaniem się rodzin pszczelich ale dlatego, że nasze lube wskoczą na ścieżkę walki z warrozą podobną do tej u Apis Cerana i nauczą się walki z nadmiarem pasożytów poprzez migrację. Przecież obecnie też się zdarza opuszczanie ula przy skrajnie niekorzystnych warunkach bytowych.
zento pisze:
Rob, a co napisane jest w tej "mądrej książce" człowiek ma napełniać ziemie i podporzadkować wszystkie stworzenia ziemi, fruwajace, pełzajace, chodzace i pływajace, oraz dbać o ziemie. O tym powinni wiedzieć wszyscy chrześcijanie.

Masz rację, nie tylko powinni wiedzieć, powinni też coś robić lub nie robić, ja np między innymi nie palę opon w piecu a z remontem elewacji czekałem aż się wróble wylegną i wylecą z gniazd. Pozdrawiam

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 12:10 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Pszczoły już żyją prawie sto milionów lat i zawsze sobie radziły same z wszelkimi przeciwnościami ich życia . Nagle na ich drodze pojawił się na krótko człowiek i twierdzi że bez jego opieki zginą . A jaka jest ta opieka ?
Nawet ci najbardziej ekologiczni pszczelarze wprowadzają do ula substancje , które nigdy by do środowiska naturalnego pszczoły samoczynnie nie trafiły . Mają one rzekomo ratować ich życie a w efekcie stają się powodem powolnej utraty instynktu samoobronnego pszczoły .
Pasożyt który ich gnębi , też jest owadem . Mimo , że to tylko owad , stał się sprytniejszy od pomocnika pszczół - pszczelarza . Pszczoły w środowisku naturalnym jakoś sobie z nim radziły . Odkąd zaczęliśmy im pomagać przez wprowadzanie chemicznych trucizn , nauczyliśmy warrozę w krótkim czasie unicestwiać te trucizny do tego stopnia , że wykształciliśmy u niej nawet na nie odporność krzyżową . W ten sposób wyhodowaliśmy mutanty śmiejące się nam bezczelnie prosto w oczy .
Wprowadzamy teraz z powrotem małą komórkę , przy równoczesnym zwężaniu uliczek międzyramkowych , mając nadzieję skrócenia cyklu rozwojowego pszczoły o jeden dzień by wyprzedzić w tym zakresie pasożyta . Chwalimy się higienicznością naszych pszczół pokazując dziurki w zasklepach larw , którymi to niby zaznaczają "zawarozowane" / chore / larwy do usunięcia , nie wiedząc o tym , że są to dziurki robione przez samą warrozę . Waroza nie śpi i być może że to dzięki pszczelarzowi nie czeka aż wygryzająca się pszczoła otworzy jej komórkę i na jej grzbiecie wyjedzie na powierzchnie plastra . Potrafi na dzień a czasami dwa przed wygryzieniem się pszczoły przegryźć zasklep i wydostać się z dotychczasowego siedliska . Potem spokojnie , na piechotę powędrować w poszukiwaniu tłuściutkiej , co najmniej 100 miligramowej larwy i wejść do komórki swego nowego żywiciela , by się tam rozmnażać . Warroza - szybciej niż pszczoła potrafi zaadoptować nowe warunki bytowania i dlatego tak trudno ją zwalczyć - a my , nauczmy się od niej trochę pokory i nie bądźmy tacy w sobie zadufani - zacznijmy jak ona " myśleć ".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 12:40 - wt 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
No cóż, paraglider, jak zwykle trafia w punkt. swego czasu byłem na wykładzie prof Chorbińskiego. Wymieniał wiele sposobów walki z warrozą. Najbardziej znamienne było jednak to co powiedział na koniec wykładu a było to toczka w toczkę to co Typaraglider, napisałeś w ostatnim zdaniu posta powyżej. Dodał jeszcze że jest tylko jeden sposób na zwycięstwo nad warrozą i jest on niezwykle drastyczny. Należałoby całkowicie zaprzestać walki i doprowadzić do niemal całkowitej likwidacji populacji nieodpornej na warrozę, zostałyby tylko nieliczne rodziny potrafiące sobie poradzić samodzielnie i z nich należałoby populacje odtworzyć. Nierealne, dlatego trzeba szukać leków

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 12:56 - wt 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 564
Lokalizacja: lubelskie
Warroza też na pewno na coś choruje. Ciekawe, czy ktoś już to badał i próbował ją zwalczać jakimiś jej pasożytami, wirusami, albo czymś podobnym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 13:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2014, 09:15 - śr
Posty: 208
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4 wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Krzanowice
paraglider pisze:

(...) Chwalimy się higienicznością naszych pszczół pokazując dziurki w zasklepach larw , którymi to niby zaznaczają "zawarozowane" / chore / larwy do usunięcia , nie wiedząc o tym , że są to dziurki robione przez samą warrozę . Waroza nie śpi i być może że to dzięki pszczelarzowi nie czeka aż wygryzająca się pszczoła otworzy jej komórkę i na jej grzbiecie wyjedzie na powierzchnie plastra . Potrafi na dzień a czasami dwa przed wygryzieniem się pszczoły przegryźć zasklep i wydostać się z dotycczasowego siedliska. (...)

Panie Januszu skąd takie i formacje, ma Pan może jakiś odnośnik do badań?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 14:51 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
pastaga pisze:
może jakiś odnośnik do badań?


Pierwszą wzmiankę na ten temat napotkałem w literaturze francuskiej . Też miałem wątpliwości do póki nie obejrzałem krótkiego filmiku z "wygryzania " się takiej warrozy z komórki pszczelej / jeżeli uda mi się go odnaleźć - wstawię / . Przeprowadzałem również obserwacje z kolegami zainteresowanymi tym tematem we własnych pasiekach . W trzech przypadkach udało się nam ten fakt potwierdzić . Zachęcam do innego spojrzenia na własne pszczoły , nie tylko z perspektywy pozyskiwania miodu .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 15:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2014, 09:15 - śr
Posty: 208
Ule na jakich gospodaruję: LN 3/4 wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Krzanowice
paraglider pisze:
pastaga pisze:
może jakiś odnośnik do badań?


Pierwszą wzmiankę na ten temat napotkałem w literaturze francuskiej . Też miałem wątpliwości do póki nie obejrzałem krótkiego filmiku z "wygryzania " się takiej warrozy z komórki pszczelej / jeżeli uda mi się go odnaleźć - wstawię / . Przeprowadzałem również obserwacje z kolegami zainteresowanymi tym tematem we własnych pasiekach . W trzech przypadkach udało się nam ten fakt potwierdzić . Zachęcam do innego spojrzenia na własne pszczoły , nie tylko z perspektywy pozyskiwania miodu .


Będę wdzięczny za wstawienie filmiku, prosiłbym również o podanie tytułu pozycji z literatury francuskiej, w której mowa o wspomnianym mechanizmie.

Zaręczam, że perspektywa pozyskania miodu nie jest ani jedyna ani priorytetowa w mojej pasiece.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 16:15 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
paraglider, piszesz ze pszczoły w srodowisku naturalnym sobie radziły z pasożytem ale jego srodowisko naturalne to nie Europa ani Ameryka ,on jest introdukowany przez człowieka czyli nasza pszczoła nie powinna sobie z nim radzic


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 18:19 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
paraglider pisze:
Chwalimy się higienicznością naszych pszczół pokazując dziurki w zasklepach larw , którymi to niby zaznaczają "zawarozowane" / chore / larwy do usunięcia , nie wiedząc o tym , że są to dziurki robione przez samą warrozę .

A czy przypadkiem nie są to komórki ze zgnilcem ? .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 stycznia 2017, 22:47 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
paraglider pisze:
Pszczoły już żyją prawie sto milionów lat i zawsze sobie radziły same z wszelkimi przeciwnościami ich życia . Nagle na ich drodze pojawił się na krótko człowiek i twierdzi że bez jego opieki zginą . A jaka jest ta opieka ?
Nawet ci najbardziej ekologiczni pszczelarze wprowadzają do ula substancje , które nigdy by do środowiska naturalnego pszczoły samoczynnie nie trafiły . Mają one rzekomo ratować ich życie a w efekcie stają się powodem powolnej utraty instynktu samoobronnego pszczoły .
Pasożyt który ich gnębi , też jest owadem . Mimo , że to tylko owad , stał się sprytniejszy od pomocnika pszczół - pszczelarza . Pszczoły w środowisku naturalnym jakoś sobie z nim radziły . Odkąd zaczęliśmy im pomagać przez wprowadzanie chemicznych trucizn , nauczyliśmy warrozę w krótkim czasie unicestwiać te trucizny do tego stopnia , że wykształciliśmy u niej nawet na nie odporność krzyżową . W ten sposób wyhodowaliśmy mutanty śmiejące się nam bezczelnie prosto w oczy .
Wprowadzamy teraz z powrotem małą komórkę , przy równoczesnym zwężaniu uliczek międzyramkowych , mając nadzieję skrócenia cyklu rozwojowego pszczoły o jeden dzień by wyprzedzić w tym zakresie pasożyta . Chwalimy się higienicznością naszych pszczół pokazując dziurki w zasklepach larw , którymi to niby zaznaczają "zawarozowane" / chore / larwy do usunięcia , nie wiedząc o tym , że są to dziurki robione przez samą warrozę . Waroza nie śpi i być może że to dzięki pszczelarzowi nie czeka aż wygryzająca się pszczoła otworzy jej komórkę i na jej grzbiecie wyjedzie na powierzchnie plastra . Potrafi na dzień a czasami dwa przed wygryzieniem się pszczoły przegryźć zasklep i wydostać się z dotychczasowego siedliska . Potem spokojnie , na piechotę powędrować w poszukiwaniu tłuściutkiej , co najmniej 100 miligramowej larwy i wejść do komórki swego nowego żywiciela , by się tam rozmnażać . Warroza - szybciej niż pszczoła potrafi zaadoptować nowe warunki bytowania i dlatego tak trudno ją zwalczyć - a my , nauczmy się od niej trochę pokory i nie bądźmy tacy w sobie zadufani - zacznijmy jak ona " myśleć ".


Z całym szacunkiem Kolego Januszu, od dwóch miesięcy zaczęły się z Twojej strony celowe żarty lub niecelowe bajki z tysiąca i jednej nocy.
Co by to nie było proponuje przerwać aby nie robić jeszcze większego mętliku w głowach młodych ambitnych pszczelarzy, którzy mogą ulec fantastycznym teoriom i niepotrzebnie rozumowaniem i postępowaniem błądzić, postrzegając Ciebie jako Guru tego Forum.
Z góry zaznaczam, że jeśli zobaczę na filmie lub na własne oczy warrozę przegryzającą zasklep komórki to na kolanach do pasieki pójdę.

Warroza nie przegryza zasklepu i nie wydostaje się jako pierwsza z jakiejkolwiek komórki.
Wydostaje się z komórki i szuka następnej - jeśli pszczoły zaczną odsklepiać porażoną poczwarkę a czasem i larwę.

Pozdrawiam,
polbart

P.S.
Wielu pszczelarzom to już mówiłem, tutaj chyba napisze po raz pierwszy.
PSZCZELARZ DO PASIEKI WINIEN UDAWAĆ SIĘ DO WARROZY A NIE DO PSZCZÓŁ, WTEDY CAŁA RESZTA BĘDZIE OK.
Metod unicestwiania kleszcza jest wiele.

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2017, 09:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
polbart pisze:
Wielu pszczelarzom to już mówiłem, tutaj chyba napisze po raz pierwszy.
PSZCZELARZ DO PASIEKI WINIEN UDAWAĆ SIĘ DO WARROZY A NIE DO PSZCZÓŁ, WTEDY CAŁA RESZTA BĘDZIE OK.
Nie można się nie zgodzić że jest to prawda :) Lecz nie pełna .Jest jeszcze wiele rzeczy które trzeba zapewnić pszczołą by było ok .Najważniejszy to obfitujący w pokarm teren .Dobrze odżywione pszczoły to zdrowe pszczoły :) Mniejsze problemy dla pszczelarza :) A rójka to rójka też ma wpływ na zdrowie pszczół i to nie doceniany .

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2017, 11:00 - śr 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Koledzy temat przewodni Rójka nowe spojrzenie. .
Warroza praktycznie wszechobecna w każdym temacie .Swoją drogą przebudziła z uśpienia kolegę polbart, może zechce coś wnieść do tematu. :brawo:
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2017, 11:28 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
paraglider pisze:
Chwalimy się higienicznością naszych pszczół pokazując dziurki w zasklepach larw , którymi to niby zaznaczają "zawarozowane" / chore / larwy do usunięcia , nie wiedząc o tym , że są to dziurki robione przez samą warrozę .

polbart pisze:
Warroza nie przegryza zasklepu i nie wydostaje się jako pierwsza z jakiejkolwiek komórki.

Słowo - przeciwko słowu . By nie przedłużać życia w nieświadomości , zachęcam wszystkich do odszukania i przedstawienia jakiejkolwiek wzmianki dotyczącej jednego z tych stwierdzeń . Zaznaczam : paraglider i polbart są wykluczeni z tej dyskusji .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2017, 12:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
A co tu wile dyskutować [b][color=#660099]polbart[/color][/b], ma racje ,druga sprawa to niby z jakiej to racji [b][color=#CC0099]paraglider[/color][/b], i także[b][color=#660099]polbart[/color][/b], mają być wykluczeni tu nikt nikomu nie może nakazywać .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2017, 12:10 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Znalazłem w sieci film , Krzysztof Loc wykłada na Białorusi . Twierdzi że warroza robi małe dziurki w zasklepie i wydostaje się , przed wygryzieniem się pszczoły .

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2017, 12:14 - śr 
ogladam czesto czerw u siebie w ulach przygladam mu sie uwaznie, nigdy nie widzialem dziur ktorymi by niby waroza miala wychodzic z zasklepionych komorek :shock: .wzrok mam jeszcze ok ,puki co :wink: nawet jak by wychodzila to ambrozol juz na nia czeka :pala: !!!


Na górę
  
 
Post: 18 stycznia 2017, 12:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
polbart pisze ...Warroza nie przegryza zasklepu i nie wydostaje się jako pierwsza z jakiejkolwiek komórki .
https://youtu.be/hYZsUrJEKq4?t=1758

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2017, 13:17 - śr 
KNIEJA pisze:
https://youtu.be/hYZsUrJEKq4?t=1758


film nagrany fatalnie bardziej slychac tlumacza niz wykladowce :pala: .
dobrze by bylo by ten gosc udowodnil swoja teorie,pokazal jakies fotki w powiekszeniu czy cus :)


Na górę
  
 
Post: 18 stycznia 2017, 13:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
KNIEJA pisze:
polbart pisze ...Warroza nie przegryza zasklepu i nie wydostaje się jako pierwsza z jakiejkolwiek komórki .
https://youtu.be/hYZsUrJEKq4?t=1758
To jest dalej tylko słowo przeciwko słowu. Że Pan Loc sobie powiedział, co trudno nawet zrozumieć, to tylko powiedział.
Wiele wydumanych twierdzeń od różnych wykładowców już słyszałem.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2017, 14:19 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
pawel. pisze:
mają być wykluczeni tu nikt nikomu nie może nakazywać .pawel

Masz rację , powinno brzmieć : "powinni być wykluczeni" i to z prostej przyczyny - oni już wiedzą swoje .
Przy okazji : Przeprosiny dla andrzejewskiego za zmanipulowanie dyskusji na temat : Rójka nowe spojrzenie i przekierowanie jej na inne tory -" prosto w maliny " .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2017, 16:52 - śr 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
pisiorek pisze:
ogladam czesto czerw u siebie w ulach przygladam mu sie uwaznie, nigdy nie widzialem dziur ktorymi by niby waroza miala wychodzic z zasklepionych komorek

Jak warrozy mało lub wcale to nie ma co szukać "dziur w całym" ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2017, 18:48 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
[b][color=#CC0099]paraglider[/color][/b], Prawda jest taka że koledze temat trochę popsuli m .Wykluczeni nie możecie być bo tylko jeden z was zna prawdę i to z tej przyczyny nie można uciekać . Ja od siebie dodam że na forum jest dużo pszczelarzy z dużym doświadczeniem i mogą być trochę obrażeni ,Ja napisze jeszcze raz dola przypomnienia że samice składają kilka jaj na ścianie komórki z czerwiem tusz po jej zasklepieniu jaja są mlecznobiałe po 2-3dniach wylęgają się larwy które przekształcają się w protonimfę później w deutonimfę dopiero w osobnika dorosłego samca lub samice rozwój samicy to5-6dni samiec7-8 dni rozwój jest zakończony przed rozwojem pszczoły pod za sklepem a to pszczoła wynosi na sobie zapłodnione samice które przechodzą na inne pszczoły ,czyli Varroa nie robi dziurek w czerwiu zamkniętym .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2017, 19:01 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
pawel. pisze:
czyli Varroa nie robi dziurek w czerwiu zamkniętym

Ale ktoś te dziurki robi ,i dlaczego ?.
Wielcy spece się kłócą .Może odgadniemy przyczynę .Tak jak z warozą że wchodzi wcześniej pod zasklep :|

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2017, 20:04 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
A może dziurkami pszczoły oznaczają czerw do wywalenia jak przy zgnilcu?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 stycznia 2017, 21:42 - śr 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Zdolność gryzienia jest zależna od aparatu gębowego. Waroza podobnie jak komar ma aparat gębowy kłująco ssący.Czyli odżywia się nakłuwając i zasysając pokarmy płynne. Nie ma więc możliwości kawałkowania pokarmu
a więc i gryzienia czyli przegryzania czy też wygryzania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2017, 14:15 - czw 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Dziurki są po prostu super. :oczko:
Wracając do rójki .
Informacja zamieszczona przez hodowcę matek pszczelich że jego matki,
nie wykazują skłonności do rójki jest kluczowa i bardzo korzystna.
Sęk w tym ,że tylko dla człowieka.
Pszczoła wskutek przemyślnych działań hodowcy zostaje okaleczona do tego stopnia ,że pojawia się w warunkach naturalnych stosunkowo rzadko.
Jest to jeden z głównych powodów wyhamowania adaptacji gatunku.
Jak ten proces ma przebiegać, kiedy pszczoła trzymana jest pod kloszem.
Nakrył ją nowoczesny pszczelarz ,otoczył taką troskliwością aby nic z efektów jej ciężkiej pracy przypadkiem się nie zmarnowało. :oczko:
Za sprawą nowoczesnych pszczelarzy, a w drugiej kolejności hodowców pszczoła miodna stała się wydajną, kruchą roślinką.
Sprawy może by nie było :cisza: ale ta mała pszczółka nie poddaje się procesowi domestyfikacji / udomowienia/ .
Mało podporządkowała sobie cały ekosystem. W ten sposób manifestuje ,zwraca na siebie uwagę. :szok:

W Egipcie symbolizowała władzę królewską. Ten kto dzierżył władzę zwany był 'tym, który przynależy do pszczoły'...
Pszczoły były nazywane łzami boga Słońca - Ra i oznaczały jego narodziny,

może w tym cytacie opisana jest jej wielkość. :thank:
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2017, 15:19 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
andrzejkowalski100, skoro twierdzisz ze pszczoła została okaleczona to odpowiedz czy twoje pszczółki mieszkaja w dziupli czy w ulu i czy odbierasz im miod czy tylko obserwujesz pszczolki ,czy leczysz je czy tylko patrzysz jak same daja sobie rade itd.


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2017, 15:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
andrzejkowalski100 pisze:
Informacja zamieszczona przez hodowcę matek pszczelich że jego matki,
nie wykazują skłonności do rójki jest kluczowa i bardzo korzystna.
Sęk w tym ,że tylko dla człowieka.

Sęk to ja widzę jeszcze w tym, że nie spotkałem się gdziekolwiek z informacją hodowcy. że jego matki wykazują skłonności do rójki, wszystkie są nierojliwe, łagodne, miodne... właściwie to nie wiadomo jakim sposobem nadal do tych rójek dochodzi.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2017, 17:31 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Są pszczoły bardzo mało rojliwe i rojliwe. Pszczelarz też swoim postępowaniem niekeidy przyczynia się do powstania nastroju rojowego.

Będę szukał tych dziurek :D ale jeśli bardzo mocno fantazyjno - dowcipny w wielu miejscach wykład z Białorusi, ma służyć za przykład samoistnego opuszczania przez warrozę komórek pszczelich to................

Pozdrawiam,
polbart

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2017, 17:49 - czw 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
henry650, Ty kolego jesteś ciekawy co i jak robię ? :nie powiem: Wystarczy przypomnieć ile jobów zebrałem jak pisałem. że prowadzę gospodarkę rojową.
JM, do rójek dochodzi pomimo prac hodowlanych. Dzieje się tak dlatego ,że najtrudniej zapanować nad najistotniejszym fragmentem życia, chęcią przekazania genu życia.
Hodowcy na dzień dzisiejszy mogą wpływać jedynie na zaburzenie tego procesu za pomocą krzyżowania przeróżnych linii i ras.
Procesem ubocznym takiej zabawy jest uczestniczenie w stworzeniu podróbki, zamiast pełnowartościowej pszczoły .
Podróbki która nie radzi sobie z przeciwnościami jakie funduje jej aktualnie człowiek.
Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2017, 18:13 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
andrzejkowalski100 pisze:
JM, do rójek dochodzi pomimo prac hodowlanych. Dzieje się tak dlatego ,że najtrudniej zapanować nad najistotniejszym fragmentem życia, chęcią przekazania genu życia.
andrzejkowalski100, już swego czasu zwracałem uwagę, abyś kolego zmienił nieco ten swój mentorski ton i przestał pouczać wszystkich, na każdym kroku, bez powodu i w zupełnie nieuzasadnionych okolicznościach.
Ja się nie pytałem, jaki jest powód i dlaczego się tak dzieje, że dochodzi do rójek. Ja to doskonale wiem i dlatego poddałem w wątpliwość tak powszechnie zachwalaną rzekomą nierojliwość.
Nie musisz mi więc tak dosadnie tego tłumaczyć, bo powstaje we mnie odczucie, jakobyś celowo zamierzał robić ze mnie głupka.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2017, 18:50 - czw 
andrzejkowalski100, Prowadzisz gospodarkę rojowa prosta sprawa bo jesteś cienki Bolek :haha: nie umiesz sobie z pszczołami poradzić. widzisz Andrzej ja mam chwilę pszczoly, nie jestem specjalistą ale już wiem o co jest :wink: oczywiście to żart . Nie obraź się czasem wiesz że ja obracam wszystko w żart.

Ja w tych rodzinach które mi się wyroja też prowadzę gospodarkę Rojowa :D


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji