FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:49 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Post: 26 maja 2017, 11:26 - pt 

Rejestracja: 12 maja 2014, 21:06 - pn
Posty: 71
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Truskaw
Witam,

Szybkie pytanie.
Parę dni temu wyszedł mi rój z ula. Pszczoły założyły mateczniki co jest logiczne, bo w razie utraty, uszkodzenia jednego będzie alternatywa. Czy zostawić jeden matecznik czy wszystkie i matka po wygryzieniu rozprawi się z resztą?
W zeszłym roku w rodzince dość rojliwej miałem sytuację, że z ula wyszły trzy roje ;) w odstępie paru dni. Jak robicie u Was? Zostawić wszystkie czy zerwać wszystkie oprócz jednego?

Pozdrawiam
Piotrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2017, 11:38 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Zerwać wszystkie, poddać matkę, której nie w głowie gałęzie. Inaczej taką sytuację będziesz miał rokrocznie.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2017, 11:48 - pt 
psiezul, Ja nie mam pszczół od 50 lat ale tam parę rzeczy już wiem.tyle co Ci mogę podpowiedzieć w bardzo rojliwych rodzinach to bym Ci radził zostawić tylko jeden matecznik ponieważ jest duża szansa że wyjdzie rójka z młodą matką. Natomiast w rodzinach które są zdecydowanie mniej rojliwe a weszły w stan rojowy po moich błędach zostawiam zawsze dwa mateczniki ,dlatego że zdarza się czasem ze matecznik się uszkodzić czy coś no i wtedy jest dupa blada.Pszczoły zostają w takiej sytuacji bez matki i bez matecznika.


Na górę
  
 
Post: 26 maja 2017, 13:03 - pt 

Rejestracja: 02 maja 2016, 12:37 - pn
Posty: 463
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Częstochowa
Jeśli mateczniki były na etapie histolizy, a Ty grzebałeś w ulu to prawdopodobnie nic z matek nie będzie. Ja ostatnio zostawiłem matecznik zasklepiony zamiast niezasklepionego i okazało się, że larwa obumarła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2017, 15:39 - pt 

Rejestracja: 12 maja 2014, 21:06 - pn
Posty: 71
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Truskaw
Dzięki za informacje.... wykorzystam :)


Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2017, 18:47 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Po wyjściu roju w tym samym dniu , lub na następny należy przeglądnąć ul i zniszczyć wszystkie mateczniki za wyjątkiem jednego . Pierwsza rójka wychodzi w fazie zasklepienia pierwszego matecznika / ósmy dzień / . Przy niesprzyjającej pogodzie wstrzymuje się z wyjściem , aż do dnia wygryzania się matek , kiedy zwykle już wychodzi drużak / wtedy słyszy się ich kwakanie / .
Matki zawsze można wymienić później .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 maja 2017, 21:39 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
paraglider pisze:
wtedy słyszy się ich kwakanie /

Czyli na pierwszy rój titanie a na drugi kwakanie .
Masz to obczajone ?

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2017, 08:24 - pn 
Odnośnie kwakania tych matek to ja tam ekspertem nie jestem .słuchalem wypowiedzi, wykładów na ten temat no i tam ten gość mówił że matki kwakając w matecznikach uzgadniają ze sobą że będą się roić ze o to chodzi? Ciekawe.
2 lata temu zrobiłem odkład i wklejone były dwa mateczniki. Dziwiłem się dlaczego matki kwakaja? później się okazało że ten odkład się wyroił :pala: :wink:

Pszczoły są przekochane :D ja bez pszczol i bez forum to chyba bym się zanudził na śmierć :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 29 maja 2017, 08:42 - pn 

Rejestracja: 02 maja 2016, 12:37 - pn
Posty: 463
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Częstochowa
Ja zrobiłem odkład z jednej ramki czerwiu na której zostawiłem wszystkie mateczniki. Pszczoły w odkładzie zajmują dwie ramki. Ciekawe czy taki słaby odkład też się wyroi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 maja 2017, 22:31 - pn 

Rejestracja: 16 lutego 2015, 22:59 - pn
Posty: 148
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Chojnice
Ale jeśli zrobimy odkład i pozwolimy pociągnąć im mateczniki ratunkowe i pociągną ich kilka to nic nie będą uzgadniały i się nie wyroją - jeśli to były mateczniki ratunkowe? czy to nie ma znaczenia ratunkowe czy rojowe?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2017, 07:04 - wt 
Marcinw pisze:
Ale jeśli zrobimy odkład i pozwolimy pociągnąć im mateczniki ratunkowe i pociągną ich kilka to nic nie będą uzgadniały i się nie wyroją - jeśli to były mateczniki ratunkowe? czy to nie ma znaczenia ratunkowe czy rojowe?


Niestety nie potrafię odpowiedzieć na twoje pytanie .Nie pamiętam już za bardzo jakie to były mateczniki? faktem jest że ten ofkład był dość mocny I były tam dwie matki więc z jedną się wyroiły .w życiu bym nie pomyślał że odkład potrafi się wyroić gdybym akurat nie był wtedy w domu .Siedziałem sobie na ławeczce i widziałem z którego Ula pszczoły wylatują .Zrobiłem nawet zdjęcia tej rojki wrzuciłem to na forum zadałem podobne pytanie które ty zadałeś i też nie było wielu odpowiedzi. Wychodzi na to że na forum same blade twarze są :haha: :oczko:

viewtopic.php?f=35&t=18191


Na górę
  
 
Post: 30 maja 2017, 19:34 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 czerwca 2012, 18:39 - ndz
Posty: 154
Lokalizacja: dolnośląskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
zrobiłem odkład ze starą matką zerwałem mateczniki zostawiając jeden a itak mi się pszczoły wyrojiły.jeszcze raz skontrolowałem macierzak znalazłem jeszcze trzy mateczniki .zerwałem wszystkie.na razie spokój


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 maja 2017, 06:15 - śr 
Ja wczoraj też zebrałem piękną dużą rójkę :)
Okazało się że pszczoły miały ukryte jeszcze dwa mateczniki których nie zauważyłem .Trzeba zesypywać pszczoły z ramek i oglądać bardzo dokładnie bo potrafią tak zamaskować mateczniki że szok :pala: :wink:

Nic nie pomogło to że zrobiłem odkład ze starą matką. Wygryzła się młoda matka wylecialy z młodą matką Po przeglądzie macierzaka okazało się że kolejna młoda matka chodzi po ramkach i kwaka . W jeszcze jednym mateczniku matka już wystawia wąsy i też kwaka :pala: Pszczoły szykował się do kolejnej rojki .Wyciąłem ten jeden matecznik matka wygryzła mi się na rękach .A biorąc pod uwagę to że to jest jedna z najlepszych rodzin jaką mam wpuściłem tą młodą matkę do odkładu bezpośrednio przez wylotek. Zobaczymy czy ją przyjmą?

W mojej pasiece pszczoły na nosiły miodu doszły do dużej siły ,okres rojowy dipiero się zaczyna ,czuję że przez najbliższy czas nie będę się nudził :mrgreen:


Na górę
  
 
Post: 04 czerwca 2017, 21:23 - ndz 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Grzesiek, u mnie ze 2-3 rodziny miały stan rojowy i po doświadczeniach z zeszłego roku powiedziałem dość :) W przypadku stwierdzenia stanu rojowego zamieniam miodnie z rodnią odgradzam je powałką z otwartym wylotkiem w korpusie lub po prostu daję dennicę (wygląda to jakby jeden ul stał na drugim), na dół daję ramkę z larwami, niech sobie ciągną mateczniki. I teraz taka sytuacja: pszczoła lotna wraca na dół i tam ciągnie mateczniki na larwach, do tego zbierają miód bardzo ładnie. U góry natomiast nawet jak nie zerwiesz mateczników to z reguły same je zgryzą i też pracują, wychowywują czerw.
Po tygodniu zrywasz na dole mateczniki i dajesz kolejne larwy. Ja po dwóch takich cyklach wróciłem znowu z korpusami i póki co widzę że pracują ładnie na akacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 czerwca 2017, 23:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
astroludek, a wylot odstawianego korpusu zostawiasz w tym samym kierunku?

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 czerwca 2017, 23:32 - ndz 

Rejestracja: 27 maja 2015, 18:49 - śr
Posty: 1814
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Rudawa
Tak, w tym samym. Opis zamiany zamieścił producent uli Nektariada. Link: https://www.nektariada.pl/home,8,gospod ... eczna.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2017, 01:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
Dziękuje

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2017, 08:10 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
metoda znana, jednak to co jest opisane na nektariadzie jest obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia. Sposób ten opisałem tu http://cynig.blogspot.com/2013/06/nastroj-rojowy-zamiana-rodni-z-miodnia.html.
Teraz żeby mieć niemal 100% pewność skuteczności tego zabiegu odstawiam rodnię o parę metrów.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji