FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 14:42 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 lipca 2017, 18:46 - pt 

Rejestracja: 04 grudnia 2016, 12:46 - ndz
Posty: 75
Ule na jakich gospodaruję: warszawski zwykły
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
Dzień dobry.Dotąd wszystko było jak w podręczniku.Dzisiaj przegląd po 8-u dniach i niespodzianka. Matka przedostała się do miodni i zaczerwiła 2 ramki od góry do dołu. Moje ule nie trzymają wymiarów a metalową kratę musiałem przycinać. Pszczół jest b.dużo, czerwiu też (prawie każda z 16-u ramek jest częściowo zaczerwiona)Miodu jak na lekarstwo. Teraz wiem, że trzeba było zastosować nadstawkę , ale chciałem rozbudować gniazdo, dawałem dużo węzy (pięknie zabudowały) i jest jak jest. Na nadstawkę jest już chyba za późno (nie mam suszu), krata jak widać nie działa, pożytki bardziej niż marne, pszczoły zjadają wszystko na bieżąco.Jak tu uporządkować ten bałagan?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2017, 19:28 - pt 

Rejestracja: 11 maja 2014, 20:40 - ndz
Posty: 370
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Nakło
padrini pisze:
Dzień dobry.Dotąd wszystko było jak w podręczniku.Dzisiaj przegląd po 8-u dniach i niespodzianka. Matka przedostała się do miodni i zaczerwiła 2 ramki od góry do dołu. Moje ule nie trzymają wymiarów a metalową kratę musiałem przycinać. Pszczół jest b.dużo, czerwiu też (prawie każda z 16-u ramek jest częściowo zaczerwiona)Miodu jak na lekarstwo. Teraz wiem, że trzeba było zastosować nadstawkę , ale chciałem rozbudować gniazdo, dawałem dużo węzy (pięknie zabudowały) i jest jak jest. Na nadstawkę jest już chyba za późno (nie mam suszu), krata jak widać nie działa, pożytki bardziej niż marne, pszczoły zjadają wszystko na bieżąco.Jak tu uporządkować ten bałagan?

Przestaw się na korpusowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2017, 20:35 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
padrini, Kolego masz cienkie listewki możesz to opanować dać matce tyle ramek ile potrzeba , kraty dopasować to żaden problem .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2017, 21:14 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
pawel. pisze:
padrini, Kolego masz cienkie listewki możesz to opanować dać matce tyle ramek ile potrzeba , kraty dopasować to żaden problem .pawel
Tak ,tylko to powinien zrobić 2-3 tygodnie temu,a gdy jest juz u schyłku sezonu to miodu moze nie zobaczyć ,wszystko zalezy od tego co ma w koło pasieki .Może warto podzielić te rodziny i na wiosnę odsprzedać lub zostawić sobie powiększając pasiekę.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lipca 2017, 23:01 - pt 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
padrini pisze:
Dzień dobry.Dotąd wszystko było jak w podręczniku.Dzisiaj przegląd po 8-u dniach i niespodzianka. Matka przedostała się do miodni i zaczerwiła 2 ramki od góry do dołu. Moje ule nie trzymają wymiarów a metalową kratę musiałem przycinać. Pszczół jest b.dużo, czerwiu też (prawie każda z 16-u ramek jest częściowo zaczerwiona)Miodu jak na lekarstwo. Teraz wiem, że trzeba było zastosować nadstawkę , ale chciałem rozbudować gniazdo, dawałem dużo węzy (pięknie zabudowały) i jest jak jest. Na nadstawkę jest już chyba za późno (nie mam suszu), krata jak widać nie działa, pożytki bardziej niż marne, pszczoły zjadają wszystko na bieżąco.Jak tu uporządkować ten bałagan?


Masz 16 ramek, częściowo zaczerwionych ?
To co jest na części nie zaczerwionej ?
"Matka przedostała się do miodni i zaczerwiła 2 ramki od góry do dołu."
To ile masz ramek w miodni jeszcze nie zaczerwionych ?
To ile ramek miałeś w rodni ???
Coś sknociłeś na samym początku. Ja się nie znam, ale jeśli masz jeszcze pożytki to może dopasuj tę kratę, zostaw w rodni najmłodszy czerw, a za kratę przełóż ramki z czerwiem na wygryzieniu.
Sukcesywnie przekładaj czerw za kratę, ramki z resztką miodu osuszaj za zatworem, i zamieniaj w rodni.
Ułożysz jeszcze piękne gniazdo, miodnię i cos tam miodku liźniesz, może :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lipca 2017, 04:36 - sob 

Rejestracja: 04 grudnia 2016, 12:46 - ndz
Posty: 75
Ule na jakich gospodaruję: warszawski zwykły
Miejscowość z jakiej piszesz: Lublin
waldwielki41 pisze:
Przestaw się na korpusowe

Bez komentarza.
pawel. pisze:
Kolego masz cienkie listewki możesz to opanować dać matce tyle ramek ile potrzeba , kraty dopasowa

bo lubię pisze:
wszystko zalezy od tego co ma w koło pasieki

Sądziłem, że dopasowałem (szlifowanie ścian, docinanie kraty), a pożytki gorzej niż marne.
Bartek.pl pisze:
Coś sknociłeś na samym początku.

Nie da się ukryć. Powinienem zaczynać w ulach trzymających wymiary. Nie mogłem zastosować nadstawki bo priorytetem była zabudowa węzy. Miodnię utworzyłem z ramek z zeszłorocznym miodem itd.
Bartek.pl pisze:
zostaw w rodni najmłodszy czerw, a za kratę przełóż ramki z czerwiem na wygryzieniu.

Zrobiłem to i takie 2 ramki zostały ponownie zaczerwione. Spróbuję jeszcze raz. Dzięki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2017, 11:29 - czw 

Rejestracja: 08 czerwca 2014, 09:46 - ndz
Posty: 24
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie poszerzane i zwykł
Miejscowość z jakiej piszesz: Przasnysz
ja Twój błąd już przerobiłem po 4 latach takiego gospodarowania ide z warszawiaków na wlkp 18cm, im szybciej to zrobisz tym lepiej, a z pewnością łatwiej i bez bólu że już tyle inwestowałeś a tu zmiana... masz całą zimę na przemyślenia i liczenie, idź do przodu :) nie bój się ryzyka :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji