FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 09:03 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
Post: 29 czerwca 2021, 15:53 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 25 czerwca 2021, 13:59 - pt
Posty: 11
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Kosina
Dzień dobry,
Zajmuję się pszczołami pierwszy sezon, w czerwcu zakupiłam odkłady, rodzinka rośnie w siłę. Proszę powiedzcie czy należy oddzielać rodnię od miodni?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2021, 15:55 - wt 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
W tym roku nic nie oddzielaj, odkłady mają się rozwinąć do wielkości rodzin mogących przezimować. W przyszłym roku owszem trzeba oddzielić, żeby matka w miodni nie czerwiła.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 czerwca 2021, 16:18 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 25 czerwca 2021, 13:59 - pt
Posty: 11
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Kosina
Dziękuję


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2021, 23:52 - śr 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Jaszkla pisze:
Dzień dobry,
Zajmuję się pszczołami pierwszy sezon, w czerwcu zakupiłam odkłady, rodzinka rośnie w siłę. Proszę powiedzcie czy należy oddzielać rodnię od miodni?
BARciak pisze:
W tym roku nic nie oddzielaj, odkłady mają się rozwinąć do wielkości rodzin mogących przezimować. W przyszłym roku owszem trzeba oddzielić, żeby matka w miodni nie czerwiła.

Odzielenie rodni od miodni w niczym nie przeszkadza w rozwoju rodziny .
Jeżeli zakupiłeś mocny odkład i teraz obsiada korpus ,to zakładając nadstawkę możesz założyć kratę .

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lipca 2021, 10:16 - czw 
No tak. Tylko czy ma leżak czy stojak? Do ilu ma w rodni czekać ramek? Mym zdaniem 8 wystarczy na warszawski poszerzany. Przy kraince i węzie 5.4.
To nie są łatwe odpowiedzi.


Na górę
  
 
Post: 01 lipca 2021, 10:53 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 25 czerwca 2021, 13:59 - pt
Posty: 11
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Kosina
Ul to stary leżak na 15 ramek, bez nadstawki. Węza 5.4, pszczół nie rozróżniam ale właśnie krainkę zamawiałam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lipca 2021, 11:14 - czw 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5355
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Leżak na 15 ramek jest za ciasny dla obecnych linii, nawet przy tak dużej ramce jak warszawska poszerzana.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lipca 2021, 12:16 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
BARciak pisze:
Leżak na 15 ramek jest za ciasny dla obecnych linii, nawet przy tak dużej ramce jak warszawska poszerzana.

Prawda , do takiego ula potrzeba koniecznie dać nadstawkę , a najlepiej dwie. Mam kilka takich uli i stawiam na nich 2x korpus 1/2 Dadant jako nadstawki. Ramki są skrzyżowane , a dodatkowo w miodni szerokie 35 mm co skutecznie zniechęca matkę do czerwienia w miodni. Klasycznie w miodni są ramki 1/2 wielkopolskie.
To archaiczny ul, bardzo pracochłonny . W konfiguracji bez nadstawek gwarantuje rójkę w każdym sezonie.
Nie ma sensu wydzielać miodni z gniazda bo to tylko przyśpieszy wchodzenie w nastrój rojowy , zawsze 2-3 skrajne ramki matka zostawi nieczerwione i te można zabrać do odwirowania , ale pszczoły wchodzę wtedy na głowę i nie każdy adept to wytrzyma nerwowo :tasak:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lipca 2021, 12:50 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
Ramka Warsz Poszerz - to super ramka do nauki na początek - mimo wszystko czym prędzej postaraj sie nabyć bardziej nowoczesny ul , może być koprusowy Warszawski POszerzany ale stojak bedzie można go dobrze budowac w góre

W leżakach takich na tyle ramek myśle że gniazdo to max 6 ramek w czasie pożytku i to mono pilnowane


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lipca 2021, 13:35 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
ivi584 pisze:
W leżakach takich na tyle ramek myśle że gniazdo to max 6 ramek w czasie pożytku i to mono pilnowane

to przepis na nastrój rojowy, a nie gospodarkę pasieczną. Opisy z książeczki dr Ostrowskiej są sprzed 50 lat. Można na 6 ramkach , ale co tydzień zabierać ramkę zaczerwioną , wstawiać ją za kratę , a jej miejsce ramkę węzy. Jeśli tak radzisz to to ma sens. Nie ogranicza to matki tylko powoduje ,że ramki są czerwione intensywnie z malutkim wianuszkiem miodu. Tylko kto ma czas tak się bawić.
Gniazdo na 15 ramek to rozsądna wielkość Warszawiak korpusowy 10R to nieporozumienie , chyba że dwa korpusy po 10 R , tylko kto to dźwignie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lipca 2021, 20:35 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 25 czerwca 2021, 13:59 - pt
Posty: 11
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Kosina
Ja jestem czasowa, chętnie zaglądam do pszczół codziennie, chociaż muszę to ograniczyć bo się wkurzają. Dlatego wyciąganie ramki co tydzień to nie problem. Nadstawkę włożę ale czy teraz czy na wiosnę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lipca 2021, 21:12 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Jaszkla pisze:
Ja jestem czasowa, chętnie zaglądam do pszczół codziennie, chociaż muszę to ograniczyć bo się wkurzają. Dlatego wyciąganie ramki co tydzień to nie problem. Nadstawkę włożę ale czy teraz czy na wiosnę?

Nie zaglądaj jak na 100% nie wiesz po co . To jednak nie rybki w akwarium i w końcu zrobią się tak wściekłe ,że się zniechęcisz :tasak: . Tym bardziej ,że sezon już się kończy i w naturalny sposób stają się nerwowe dużo bardziej niż wiosną. Po lipie nie podejdziesz.
Nadstawkę się wstawia jak jest siła rodziny i spodziewany pożytek. Poczytaj jednak porządny podręcznik pszczelarski bo wykazujesz kompletny brak wiedzy , choć jeden starożytny pszczelarz mawiał : "wiem ,że nic nie wiem" i to też dobrze zdawać sobie sprawę ze swojej niewiedzy :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lipca 2021, 21:18 - czw 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 25 czerwca 2021, 13:59 - pt
Posty: 11
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie poszerzane
Miejscowość z jakiej piszesz: Kosina
Nie taki znowu kompletny brak wiedzy, wiem że pszczoła produkuje miód.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lipca 2021, 21:30 - czw 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Jaszkla pisze:
Nie taki znowu kompletny brak wiedzy, wiem że pszczoła produkuje miód.

nie produkuje , tylko zbiera nektar i niego powstaje miód . Sama widzisz ,że masz braki :haha: Poczytaj co pszczoła produkuje , a co zbiera.
Od kupienia pszczół do miodu daleka droga , mało kto dochodzi do tego etapu. Trzymam kciuki za rok.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lipca 2021, 20:17 - pt 
manio pisze:
ivi584 pisze:
W leżakach takich na tyle ramek myśle że gniazdo to max 6 ramek w czasie pożytku i to mono pilnowane

to przepis na nastrój rojowy, a nie gospodarkę pasieczną. Opisy z książeczki dr Ostrowskiej są sprzed 50 lat. Można na 6 ramkach , ale co tydzień zabierać ramkę zaczerwioną , wstawiać ją za kratę , a jej miejsce ramkę węzy. Jeśli tak radzisz to to ma sens. Nie ogranicza to matki tylko powoduje ,że ramki są czerwione intensywnie z malutkim wianuszkiem miodu. Tylko kto ma czas tak się bawić.
Gniazdo na 15 ramek to rozsądna wielkość Warszawiak korpusowy 10R to nieporozumienie , chyba że dwa korpusy po 10 R , tylko kto to dźwignie ?


maniu
To co pisałeś na forach pszczelarskich i piszesz było by poczytną literaturą ,gdybyś to w jednym ciągiem opisał. To się dobrze czyta i wiedza na poziomie. Z duchem zmieniającego się świata. Może po sezonie w chłodne jesienne i zimowe wieczory jak wnuki pozwolą coś się urodzi?


Na górę
  
 
Post: 02 lipca 2021, 21:19 - pt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
robertf pisze:
Może po sezonie

lepiej nie. Na tym forum nadmiar nieomylnych mędrców :mrgreen: , a moje posty najczęściej idą do kosza. I tam moje miejsce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2021, 07:51 - sob 

Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:40 - ndz
Posty: 775
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Łódzki-wschodni
manio pisze:
Na tym forum nadmiar nieomylnych mędrców , a moje posty najczęściej idą do kosza. I tam moje miejsce.

manio, Nie do końca tak jest, gdyby była funkcja "łapek", ( nie wiem dlaczego tak trudno to wprowadzić), pewnie zmieniłbyś zdanie. Pojawiłoby się wiele wartościowych wpisów, a i "mędrcy" jak piszesz, posmakowaliby ocen. :wink:

_________________
Pozdrawiam
Marek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2021, 09:55 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2021, 20:04 - pn
Posty: 291
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Warmia
Marekp57 pisze:
manio pisze:
Na tym forum nadmiar nieomylnych mędrców , a moje posty najczęściej idą do kosza. I tam moje miejsce.

manio, Nie do końca tak jest, gdyby była funkcja "łapek", ( nie wiem dlaczego tak trudno to wprowadzić), pewnie zmieniłbyś zdanie. Pojawiłoby się wiele wartościowych wpisów, a i "mędrcy" jak piszesz, posmakowaliby ocen. :wink:


:okok:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2021, 13:33 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Marekp57 pisze:
Nie do końca tak jest, gdyby była funkcja "łapek"

nie jest tak ? A jak ? To forum nigdy nie miało szczęścia do adminów co widać po tym kto tu nie pisze i nawet nie bywa. Łapki nic nie zmienią bo kosz czeka na każdy post krytyczny lub pod prąd poglądów nieomylnych .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2021, 14:07 - sob 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2469
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Nie widziałem Twoich merytorycznych postów w koszu.
Polityczne i owszem, zresztą tak jak i moje. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2021, 14:58 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Bartek.pl pisze:
Nie widziałem

a bo nie ma obowiązku umieszczania w koszu , giną bez komentarza i mam to ... . Takie zachowanie powstrzymuje jednak wielu wartościowych pszczelarzy od pisania , czy wdawania się w dyskusje bo te nie mają żadnego sensu wobec nierówności stron i nadaktywności tych co mogą więcej. A sam bym poczytał coś mądrego zamiast sieczki. Car czyta i się śmieje.
To OT też zaraz zginie bo i po co ma być na forum skoro jest tak fajnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2021, 18:19 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Bartek.pl pisze:
Nie widziałem Twoich merytorycznych postów w koszu.
Polityczne i owszem, zresztą tak jak i moje. :wink:
manio pisze:
Bartek.pl pisze:
Nie widziałem

a bo nie ma obowiązku umieszczania w koszu , giną bez komentarza i mam to ... . Takie zachowanie powstrzymuje jednak wielu wartościowych pszczelarzy od pisania , czy wdawania się w dyskusje bo te nie mają żadnego sensu wobec nierówności stron i nadaktywności tych co mogą więcej. A sam bym poczytał coś mądrego zamiast sieczki. Car czyta i się śmieje.
To OT też zaraz zginie bo i po co ma być na forum skoro jest tak fajnie.


Między innymi do Ciebie się to tyczy, że czasem dosadnie "tłumaczysz zawiłości gospodarki pasiecznej" ;)
Przesadzasz ,to że nie można swobodnie "wyrażać swoich poglądów " bez hamulców jak na Polance to jest na plus, inaczej by był taki sam wstyd, jak tam ostatnio .
Twoje posty w temacie pszczelarstwa choć nie raz dyskusyjne nigdy nie wylądowały w koszu więc może przestań się żalić ,i po prostu pisz.

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2021, 21:47 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
baru0 pisze:
rzestań się żalić ,i po prostu pisz.

nie żalę się bo duży jestem i silny jak tur, po prostu wyraziłem krytyczną ocenę o sposobie moderacji i prowadzenia forum. Wielokrotnie kasowano moje posty , ale przecież z oczywistych powodów nie mam na to dowodu :haha:
A pisał będę jak będę chciał i miał o czym . Nic Ci do tego , wszędzie was pełno to i pisać się odechciewa :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2021, 22:53 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
manio pisze:
po prostu wyraziłem krytyczną ocenę o sposobie moderacji i prowadzenia forum.

Widać w Tobie zacięcie moderatora bo często zgłaszasz posty innych użytkowników naruszające regulamin,etykę ;) . Które zresztą w większości usuwamy . To Ci nie przeszkadza ?
Osobiste wycieczki były i będą usuwane.
Ostatnie zdanie zostawię bez komentarza .

Na koniec dyskusji podaje adres gdzie możesz zgłosić bezpośrednio swój akces do tej funkcji i uwagi krytyczne co do sposobu traktowania . t.dylon@wp.pl
Powodzenia

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2021, 23:02 - sob 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
baru0 pisze:
swój akces do tej funkcji

czegoś się mnie uczepił. Nie dla mnie takie wybitne towarzystwo . Byłem modem przed Tobą bo mnie Wojtek P. mianował sądząc ,że będę zaszczycony , podobały mu się moje posty dla adeptów pszczelarstwa i tym się miałem zajmować. Natychmiast zrezygnowałem i napisałem dlaczego mi nie pasuje , wiec i Twój wysiłek nie w porę jak zwykle . Są tacy co sami się prosili . Ja nie .
Ogranicz aktywność w stosunku do mnie i ogólnie wypada aby mod udzielał się umiarkowanie na forum , dał szansę wypowiedzieć się innym , bo cały czas zielono jak się przegląda posty. Więc jak mam coś napisać skoro wszystkie wątki zajęte na zielono ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2021, 07:32 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6444
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
manio pisze:
ogólnie wypada aby mod udzielał się umiarkowanie na forum , dał szansę wypowiedzieć się innym , bo cały czas zielono jak się przegląda posty. Więc jak mam coś napisać skoro wszystkie wątki zajęte na zielono ?
:?: :?: :D Miłej niedzieli

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lipca 2021, 19:58 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 grudnia 2019, 11:03 - ndz
Posty: 517
Lokalizacja: Równe k.Kościerzyny
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: TrzyMiasto
Panowie - z 26postów ponad 50% jest niemerytorycznych. W innych warunkach takie powędrowałyby do kosza lub, do nowo na ich bazie utworzonego wątku. Jak tu w takim "misz-maszu" szukać choćby niedocenianych jak sugeruje nie wiem czy trafnie - sam autor manio.
Co do wypowiedzi "zielonych" to pragnę zauważyć, iż w niektórych przypadkach gdyby nie oni/ ich prowokowanie do dyskusji - to i tej byłoby mniej.
A kolega manio to chyba już tak ma, że w każdym niemal zdaniu musi posługiwać się szpilkami :chytry:
No ale cóż - najlepiej aby moderacji nie było aby Właściciel z niej zrezygnował wtedy ... hulaj dusza piekła nie ma :oczko:
Też przepraszam za swój off top ... ale musiałem :wink:
Kolejne wypowiedzi nie w temacie, powędrują tam - gdzie ich miejsce.

_________________
"... Egzaminy napełniają lękiem każdego, nawet dobrze przygotowanego, ponieważ najgłupszy może zapytać o więcej, niż najmądrzejszy jest w stanie odpowiedzieć..." Charles Caleb Colton.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 marca 2022, 14:55 - śr 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Przypominam temat u góry - miodnia, rodnia WP.
Mam takie ule 21szt WP, oprócz wielkopolskich korpusowych.
Teraz od roku jestem emerytem. Wcześniej jak pracowałem do pszczół zaglądałem tylko w sobotę i niedzielę - i to wystarczy nie ma potrzeby częściej. Mój przyjaciel mówił po co je dręczyć niepotrzebnie.
Gniazdo od lat mam 6ramkowe. Pod koniec kwitnienia rzepaku rozkładam równomiernie czerw (wyrównuję siłę rodzin przed akacją i lipą).
Po odebraniu miodu rzepakowego - robię odkłady - roczna matka, 1-2ramki czerwi, ramka pokarmu + z dwóch ramek strzepnięte pszczoły.
Rójki dawno nie widziałem w sadzie, a jesienią i wiosną mam odkłady i zapasowe matki.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji